Ako pracovať z domu efektívne? Za nesústredenie sa môžu mamuty

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Na otázku ako pracovať z domu efektívne som dlho hľadal odpoveď. Prečo? Keď máte po ruke televízor, chladničku a posteľ, vedieť sa nastaviť do produktívneho režimu môže byť celkom náročné.

Postupne som si ale vypracoval pracovné návyky, vďaka ktorým viem pracovať z domu efektívne a zarobiť peniaze. Aké to sú? To je témou tohto článku. Či už máte vlastný e-shop, alebo ste vyvinuli šikovnú finančnú kalkulačku, bez sebadisciplíny sa v podnikaní ďaleko nedostanete. Tu sú moje tipy.


Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:


Práca z domu a ako pracovať efektívne

Ako pracovať z domu efektívne
Ako pracovať z domu efektívne?

Práca z domu znie ako sen každého „klasicky“ zamestnaného človeka. Sám som sa na ňu, keď som bol ešte dieťa korporátu, pozeral za vrchol toho, čo môžem v živote dosiahnuť. Nemať šéfa, nemať budík, robiť kedy chcem a koľko chcem. Paradoxne, tak ako som si to predstavoval, to nebolo ani zdaľeka. Na seba robím od roku 2016 a musel som sa naučiť jednej veci – aby som sa uživil, potrebujem disciplínu.

TIP: Prečítajte si, ktorým piatim veciam ma naučila práca v korporácii, ktoré som najskôr neznášal, no neskôr si ich preniesol do svojho terajšieho pracovného života.

Dnes, o niekoľko rokov neskôr (si dovolím tvrdiť), že to zvládam celkom obstojne, no stále mám priestor na zlepšovanie sa. Budík mám nastavený od pondelka do nedele, medzi 6:30 a 7:00, mám svoj harmonogram, pracovný režim a ak neprokrastinujem, viem sa uživiť prácou z domu na internete bez problémov. Ako sa sústredím? Zistil som, ako funguje môj mozog. (Aby som bol presný, vygúglil som si to, haha.)

Strata sústredenia sa je skutočne prirodzená a žiaduca – je to evolučný systém, ktorého cieľom je udržať nás v bezpečí. Ak sa sústredíme príliš moc, nevšimneme si mamuta, ktorý nás ide zabiť. Dáva to zmysel. Evolúcia prirodzene vyžaduje, aby sme sa sústredili na to dôležitejšie, keď je niečo nebezpečné v okolí. No a vysvetlite to potom svojmu šéfovi.

vinice vo valdobbiadene na výrobu prosecca
Často ma láka behať po vonku, aj keď musím sedieť doma a pracovať.

Ako dlho sa vie ľudský mozog sústrediť na jednu úlohu? Vyučovacia hodina trvá 45 minút, má to svoje opodstatnenie

Vedci na Googli tvrdia, že ľudský mozog sa dokáže sústrediť približne po dobu 50 minút. Takto dlho dokáže najviac ľudí nasmerovať svoju pozornosť na jednu úlohu. Avšak, to je iba priemer. Časové rozpätie vašej koncentrácie môže byť kratšie, od 20 do 35 minút, alebo dlhšie, niekedy až 90 minút.

Prestávky sú preto dôležité a práve počas nich by ste mali svoj mozog okysličiť na čerstvom vzduchu. Roky po skončení základnej a strednej školy som konečne prišiel na to, prečo vyučovacia hodina trvá 45 minút. Viac by detská nezvládli.

Ako pracovať z domu efektívne a zarobiť peniaze? Používam aplikácie na blokovanie Facebooku a sociálnych sietí

  1. Po každých 60 minútach si dávam pravidelné prestávky na približne 15 minút. Používam aplikáciu Horo, ktorú nájdete v Appstore pre OSx. V neplatenej verzii si viem nastaviť klasické odpočítavanie zostávajúceho času či prestávky.
  2. Pred začatím práce si spíšem zoznam úloh a zoradím podľa dôležitosti a náročnosti. Začínam od tých najnáročnejších. Väčšinou nestihnem dokončiť v jednom dni všetky, ale tu vidím priestor na zlepšenie sa v efektívnosti práce.
  3. Obvykle si stanovím, koľko času chcem na jednu úlohu venovať a nastavím si odpočítavanie v spomínanom Horo. Pre príklad, na tento článok som si nastavil 55 minút, reálne som ho napísal za 80. Vedieť koľko mi zaberajú jednotlivé úlohy času je základný krok k zvýšeniu produktivity pri práci z domu.
  4. Nerobím do noci a zásadne nepracujem cez víkendy, keďže moja práca je kreatívna a na to, aby som vedel niečo schopné vytvoriť, potrebujem byť vyspatý.
  5. Ďalšiu aplikáciu ktorú používam, je SelfControl. Tu si viem napríklad na 8 hodín zablokovať úplne prístup na sociálne siete či akúkoľvek stránku, ktorú si zvolím. Odporúčam.

Na to, ako pracovať efektívne som sa spýtal aj svojich kolegov, freelancerov Ľuba Juríka a Rolanda Vojkovského

„Ak chcem byť produktívny, či už som doma na Slovensku, alebo žijem v zahraničí, je pre mňa dôležité hlavne nasledovné: Mať svoju rutinu – predovšetkým ráno po prebudení. Mať počas práce vypnutý telefón, alebo minimálne vypnuté zvonenie a telefón položený niekde, kde ho nevidím – najlepšie v inej izbe.

Blokovať nástenku na Facebooku. Počúvať nerušivú hudbu – buď takú, kde sa vôbec nespieva, alebo spieva v jazyku, ktorému nerozumiem. A potom nerobiť viac vecí naraz, ale sústrediť sa na jednu až dokým ju nedokončím, alebo potrebujem pauzu.“

„Keď pracuješ z domu, tak ťa každé vyrušenie bude stáť veľa času, kým sa dokážeš opäť naplno sústediť na úlohu pred tebou. Preto mám vypnuté notifikácie a telefón v tichom režime. Klienti vedia, že uprednostňujem email, takže sa mi nestáva, že mi začne zvoniť telefón v strede toho, ako robím linkbuilding rešeršu.

Ďalšia vec, ak sa nevieš dokopať k práci, zmeň prostredie. Ja väčšinu času odpracujem z mojej domácej kancelárie (stôl, kreslo, externý monitor…). Niekedy ma už ale takáto „oficiálna“ práca unaví, tak si vezmem notebook do postele a pracujem zo spálne. Keď už ani to nepomáha, tak si robotu zoberiem do kaviarne.“


Ako zvýšiť sústredenosť pri učení alebo práci

Rozptýlenie je spôsobené najmä nedostatočnou schopnosťou venovať svoju pozornosť na konkrétnu vec. Nezáujem o predmet, novosť alebo príťažlivosť niečoho iného vychádza z vonkajších aj z vnútorných zdrojov.

Tie vonkajšie vieme eliminovať. Ako? Odložiť mobil do inej miestnosti, nemať prístup k počítaču a nastaviť si presnú dĺžku sústredenia sa na úlohu, ktorej sa potrebujeme venovať. Aplikácie na blokovanie Facebooku a sociálnych sietí sú tiež veľkým pomocníkom.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.