Ako prenajímať cez Airbnb? Toľkoto mi to zarába v Bratislave

Ako prenajímať cez Airbnb? Toľkoto mi to zarába v Bratislave
5 (100%) 5 votes

Ako prenajímať cez Airbnb? Nuž, to bola pre mňa donedávna veľká záhada. Dovtedy som využíval Airbnb iba na ubytovanie a zbieranie extra kreditov za odporúčanie. Teraz som však dal do prenájmu jeden byt v Bratislave a bol popravde veľmi skeptický. Bratiska určite nemá toľko turistov, aby naplnila byt mimo centra. Aspoň som si to myslel. Nuž, ako veľmi som sa mýlil. Do hodiny po pridaní bytu na stránky Airbnb začali chodiť rezervácie a do troch dní je byt na mesiac vypredaný. Toto sú moje skúsenosti s prenajímaním bytu cez Airbnb.

Ako prenajímať cez Airbnb? Takto som to spravil ja.


V tomto článku sa dočítaš:

 • Ako vznikol môj nápad prenajímať cez Airbnb,
 • koľko to za mesiac zarobí,
 • ako z prenajímania cez Airbnb platiť dane,
 • aké výhody a nevýhody v tom vidím.

Nápad prenajímať celý byt na Airbnb vznikol tak pozvoľna. Najväčšia otázka bola, či byt prenajať alebo dať na Airbnb. Aký byt teda v Bratislave prenajímam? Ide o garsónku v Novom Meste, neďaleko Polusu. Cena za noc sa pohybuje od 20 do 25 € za noc. Čo sa mi páči na Airbnb je to, že mi samo navrhlo cenu za noc na základe konkurencie v okolí pri rovnakom tybe bytu – garsónke. Cenu si taktiež prispôsobuje – cez víkendy je drahšie a v lete tiež.

Taktiež mám nastavený príplatok za každú osobu navyše. Cena 20 €/noc platí pre jednu osobu. Ak prídu dve, je tam príplatok desať eur a za noc teda zinkasujem 30 €. Keď si to prepočítam, vychádza to zhruba 15 €/noc na osobu, čo je cena hostela v centre. To sa oplá.

Ako prenajímať cez Airbnb? Cenu ti nastaví systém.

hotel solisko pri štrbskom plese
Prenajímanie bytu cez Airbnb vynáša, no je s ním veľa roboty.

Úplne najväčším mega plus pre Airbnb je to, že mi zohnali fotografku, ktorá príde byt profesionálne nafotiť a mňa to nebude stáť ani cent. Fotografku zaplatí Airbnb. Keď som si hľadal byt v Kuala Lumpur alebo v New Yorku, nechápal som, prečo sú niektoré tak pekne nafotené. Teraz už viem – Airbnb má vlastných fotografov a tým zvyšuje svoju úroveň. Fotky predsa predávajú :)

UPDATE: V júni 2017 Airbnb túto službu prestal preplácať. Od teraz si za fotografa musíme platiť. Som rád, že som to stihol.


TIP: Keď prenajímaš cez Airbnb, skús hosťovi ponúknuť niečo extra. Raňajky zadarmo alebo rôzna bio kozmetika určite potešia.


Čo sa mi páči na prenajímaní bytu cez Airbnb?

 • Ide to samo. Keď chcem niečo predať cez blog, napríklad niektorý z mojich eBookov, musím tomu robiť marketing a reklamu. Tu mi len príde SMS, že si niekto rezervoval ubytko bez toho, aby som vyvíjal energiu a hostí hľadal. Prídu sami.
 • Stretávam veľa zaujímavých ľudí, ktorí cestujú po svete.
 • Oplatí sa to. Keď noc stojí v priemere 20 €, tridsať ich bude stáť 600 €. Za tú cenu by som garsónku nikdy neprenajal. Aj keď je pravda, že nie všetky noci sú obsadené. Je to tak na 95 % počas leta.
 • Airbnb si z toho berie servisný poplatok, ktorý ale nie je veľký. Pri rezervácii v hodnote 240 € si Airbnb stiahlo 9 €.
 • Byt sa vypredal na mesiac dopredu zhruba tri dni po tom, ako som ho pridal na Airbnb.

TIP: Stále platí to, že keď sa cez môj kód zaregistruješ do Airbnb, dostaneš 20 € kredit na prvú noc hocikde vo svete. Ja dostanem 20 € na ďalšie ubytko tiež. Registruj sa teda tiež a začni prenajímať alebo cestovať lacnejšie.


Ako prenajímať cez Airbnb
Zelené rovná sa vypredané. Takto sa mi to páči.

Čo sa mi nepáči na prenajímaní bytu cez Airbnb?

 • Ak sa niekto ubytuje len na jednu noc, je s tým zbytočne veľká otrava ako upratovanie a čakanie hosťa.
 • Hostia často meškajú, na Amíka z Texasu som čakal hodinu a pol. Hneval som sa, aj keď chápem, že je prvý krát v Bratiské.
 • Niekedy hostia prídu v zlú hodinu. Mal som Francúzsky, ktoré prišli o polnoci a odišli na druhý deň pred obedom. Pre mňa zabitý čas a extra pranie.
 • Myslím si, že počas zimy to tak dobre nepôjde. Uvidím.

Ako prenajímať cez Airbnb a platiť dane?

Keďže ide o zarábanie, treba platiť dane. Ako ale platiť dane z bytu, ktorý prenajímam cez Airbnb? Sú tu dve možnosti – založiť si živnosť na ubytovacie služby alebo s hosťami v byte uzatvoriť nájomnú zmluvu a príjmy zdaňovať ako príjmy z prenájmu nehnuteľností. Keď prenajímaš byť cez Airbnb, si podľa zákona podnikateľ. Ako prenajímať cez Airbnb? Jednoducho, no treba sa registrovať.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

33 KOMENTÁRE

 1. Ako to vyzerá cez zimu? :D Premýšľam že kúpim byt (Blumental, 1.izb, vlastne garzonka) a začal by som toto robiť tiež, len či by to zaplatilo aspoň na hypotéku.

 2. Nebola bych happy mat susedu co prenajima cez … Air bnb … A platit extra veci v bytovke ked zbombarduju spolocne priestori … kedze svoje si davas pozor ale ked sa prenajima kade komu …to konci nie velmi pekne …

 3. wow, to o fotografoch som nevedela, niektore byty su nafotene fakt otrasne..mozno ich neponukaju vsade. a tie minimalne pocty noci a casy check-in/outov si nenastavuje sam majitel?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.