Ako si zvyknúť na časový posun? 5 rád ako pomôcť šuškovitému teliesku

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako si zvyknúť na časový posun rýchlejšie? Či už letíte lietadlom za oceán, alebo sa iba na Slovensku posúva čas z letného na zimný, či naopak, zvyknúť si na časový posun môže byť pre niekoho ťažšie, ako pre iného. Sám to pozorujem na sebe.
Čím som starší, tým pomalšie si zvykám na zmenu času. Ako si zvyknúť na časový posun rýchlejšie? Pripravil som pre vás pár rád a tipov.


Pustite si blog ako podcast:


Ako si zvyknúť na časový posun rýchlejšie

Ako si zvyknúť na časový posun? 5 rád ako pomôcť šuškovitému teliesku
Ako si zvyknúť na časový posun? 5 rád ako pomôcť šuškovitému teliesku.

Niekde som minule čítal, že na každú posunutú hodinu si ľudské telo zvyká presne 24 hodím. Myslím si, že to je vymyslené a neverím tomu. Zvykať si na časový posun a zmenu času je pre každého veľmi individuálna vec a záleží od mnohých faktorov, ako je vek, zdravie či aktuálne psychické zaťaženie. Či už cestujete lietadlom alebo sa mení čas na letný alebo zimný, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste si zvykli na posun času rýchlejšie. Ja robím nasledovné:

Ako si zvyknúť na zmenu času pri cestovaní lietadlom alebo posune na letný a zimný čas

  1. Kávu pite podľa toho, do akéhho času sa chcete nastaviť.
  2. Nezabudnite na dostatočnú hydratáciu a pite veľa vody.
  3. Vynechajte alkohol. Úplne.
  4. Ľahšie jedlo nezaťažuje trávenie a telo sa môže sústrediť na zvyknutie si na časový posun.
  5. Skúste vydržať, no keď to nejde, tak to nejde a dobre sa vyspite. O všetko sa postará šuškovité teliesko.

Pitie kávy v lietadle pri zvykaní si na časový posun a zmenu času? Musíte vedieť kedy

Zvládnuť pitie kávy pri zvykaní si na nový čas je jedna z najdôležitejších vecí. Kávu pite podľa toho, na aký čas sa chcete nastaviť a kam idete. Ak letíte na dovolenku do Thajska a časový posun je plus sedem hodín, v lietadle kávu nepite. Prečo? V Thajsku je už noc a vy by ste kávu v noci piť nechceli. Naopak, ak letíte niekam, kde je deň, kávu si kľudne dajte, možno aj dve. Dôležité je poznať čas cieľovej destinácie a podľa toho si prispôsobte svoje dávky kofeínu.

Táto rada síce môže platiť aj pri klasickom posune z letného na zimný čas a naopak, no tam je tá hodinka naozaj zanedbateľná a káva ju až tak veľmi neovplyvní. Navyše, káva dehydratuje a preto by ste mali piť dostatok vody. O tom sa dočítate v mojej rade číslo dva.

Koľko vody vypiť v lietadle? Dostatočná hydratácia je najdôležitejšia

Cestovanie lietadlom vysušuje pokožku. Preto sa odporúča v lietadle vypiť dostatok vody a veľa tekutín. Síce letušky počas letov rozdávajú vodu a nápoje, mne to nikdy nestačí. Navyše, stále stláčať gombík kvôli malému poháriku vody mi príde blbé. Preto vždy so sebou nosím veľkú fľašu, ktorú si napustím plnú vody pri poslednej toalete pred gejtom. Pri dlhých letoch je to naozajstná záchrana a na časový posun si vždy zvyknem oveľa rýchlejšie, keď som dostatočne hydratovaný.

S hydratáciou vám môže pomocť aj pravidelné užívanie kolagénu. Hoci telo obsahuje kolagén v jeho prirodzenej forme, ako starneme, znižuje sa aj jeho obsah a preto je dobré ho dopĺňať. Či už cestujete lietadlom a chcete si zvyknúť na časový posun, alebo sa cítiť dobre.


ANKETA: Koľko trval váš najdlhší let?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Piť alkohol v lietadle nie je dobré, vstrebáva sa rýchlejšie kvôli nízkemu tlaku a suchému vzduchu v kabíne

Tlak v kabíne lietadla má vplyv na naše telo a na jeho procesy. Barometrický tlak v lietadle je nížší, ako kdekoľvek na zemi a dá sa porovnať nadmorskej výške medzi 1800 až 2200 metrov nad morom. Tento znížený tlak znižuje schopnosť tela absorbovať kyslík a spôsobuje bolesť hlavy. Bežne to nie je problém, no pri konzumácii alkoholu vystavujete telo stresu a zaťažujete ho. Pre nízky tlak ucítite alkohol oveľa skôr, ako by to bolo na zemi za normálnych atmosferických podmienok.

Kvôli nízkemu obsahu kyslíka v krvi tiež skončíte viac opití, ako normálne. V kombinácii so suchým vzduchom na palube lietadla dáte telu poriadne zabrať a unavíte ho. V konečnom dôsledku to spomalí vaše zvykanie si na časový posun, lebo telo bude mať na starosti iné veci – spracovanie alkoholu, ktorý pokladá za jed.

prekonanie casoveho posunu
Pred cestou na Kubu.

V lietadle konzumujte ľahšie jedlo, ktoré nezaťažuje trávenie

Ako ste si všimli, zvykanie si na časový posun je hlavne o tom, čo do seba dáte počas letu a ako sa prirpavíte. Od kávy, cez alkohol až po jedlo. Trávenie je zložitý proces a preto vám odporúčam na dlhých letoch konzumovať ľahšie jedlá, ako sú šaláty a cestoviny, než mäsité a vyprážané. Trávenie ťažkého jedla zaťažuje organizmus.

Ak si na časový posun neviete zvyknúť, vyspite sa. Šuškovité teliesko sa postará o zvyknutie si

Bojovať s časovým posunom môže byť pomerne náročné, najmä keď cestujete ďaleko. Sám si pamätám na moment, keď som cestoval na Nový Zéland na palube najdlhšieho letu na svete. Trval 18 hodín. Zvykanie si na zmeny času naše telo mätú. Podobne ako u rastlín a zvierat, naše biologické hodiny fungujú na základe svetla. To kontroluje šuškovité teliesko, ktorému sa hovorí aj tretie oko a ide o pomyselné vnútorné hodiny, ktoré sa orientujú na základe svetla, čo preniká okom.

najdlhší let na svete
Niekdajší najdlhší let sveta, z Dohy do Aucklandu na Novom Zélande. V lietadle som sedel 18 hodín.

Ak to už s časovým posunom neviete vydržať, nebojte sa a choďte spať. Čo vám ale môžem odporučiť ja je nezastierať závesy a nedávať si masku na oči. Ak budete spať cez deň, šuškovité teliesko bude registrovať to, že je vonku denné svetlo a na časový posun si budete pomaly zvykať aj počas spánku. Samozrejme, platí to aj naopak.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.