Alcatraz po 50 rokoch. Ako vyzerá dnes?

107,392FansLike
190,236FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Alcatrazu – najslávnejšieho a najstráženejšieho väzenia je ďalšia TOP atrakcia v meste San Francisco. Počas svojej návštevy uvidíte márnicu, z ktorej vám bude behať mráz po chrbte, zeleninové  záhrady, ktoré tu založili Indiáni či diery v stenách, cez ktoré utiekli väzni.

Prvú vec, ktorú si musíte uvedomiť je, že keď sa chystáte do Alcatrazu, lístky by ste si mali kúpiť v dostatočnom časovom predstihu, lebo tak, ako pri všetkých TOP atrakciách po celom svete, aj sem sa chystá mnoho ľudí. Nečakajte, že si lístky kúpite 30 minút pred odchodom lode, lístky sú beznádejne vypredané niekoľko týždňov vopred. Ďalšia vec je tá, že by ste mali byť pred odchodom lode v prístave minimálne 30 minút pred odchodom, aby ste sa zaradili do dlhej rady, ktorá sa formuje cca. pol hodinu pred odchodom. Táto rada je však pod vybudovaným prístreškom, takže slnko vás tu nespáli a ani nezmoknete a dokonca sa mi tu podarilo pripojiť na WiFi. Dlhých 20 minút v rade je nič oproti hodinovej  rade na Eiffelovu vežu  v Paríži a čas vám ubehne rýchlo. Pre tých, ktorí so sebou nemajú telefóny,  budete počas posúvania sa v rade míňať fotografie väzňov, čítať zaujímavé príbehy či výroky spojené s Alcatrazom. Nápis na plagáte dole hovorí „Poruš pravidlá a ideš do väzenia. Poruš pravidlá väzenia a ideš do Alcatrazu.“

Lístky je možné zakúpiť na oficiálnych stránkach Alcatrazu za 38 USD pre dospelých, 36 USD pre dôchodcov a 26 USD pre deti na dennú prehliadku a 45 USD dospelí, 42 USD dôchodcovia a 29 USD pre deti za nočnú prehliadku. Loď odchádza z prístavu č.33 a plavba na ostrov trvá zhruba 15 minút. Na ostrove môžete zostať tak dlho, ako chcete, no musíte stihnúť poslednú loď z ostrova, ktorá odchádza o 21:25. Kto by chcel v Alcatraze ostať cez noc? Ako nad tým tak premýšľam, prečo nie? Môžete si kúpiť lístok aj na večernú prehliadku, no my sme uprednostnili dennú nakoľko pohľady na San Francisco z ostrova a väzenských ciel sú úžasné. Byť uväznený v Alcatraze nebolo len o tom byť zavretý v cele, väzni videli San Francisco cez okná a to ich mučilo – sloboda bola tak blízko a zároveň tak ďaleko. Všetci z nich si želali byť v San Franciscu namiesto ostrova, ktorý nenávideli, no všetko čo mali bol len tento mučiaci výhľad.

ČO SA NA OSTROVE NACHÁDZA?

Mimo väzenia samotného a budovy, na ostrove je toho omnoho viac čo si všimnúť. Ostrov prešiel viacerými časovými obdobiami, počas ktorých bol využívaný mnohými spôsobmi.

BLOK D

Blok D je najtemnejšia časť väzenia a medzi väzňami bol nazývaný ako „diera“. Ak ste boli poslaní do bloku D, boli ste najnebezpečnejšou osobou na ostrove. Blok D bol časť väzenia s najvyšším stupňom ostrahy pod neustálym dohľadom počas noci aj dňa. Po väčšine, blok D bol spôsob ako väzňov vystrašiť a udržať si ich autoritu. Ak ste odmietli počúvať príkazy a dodržiavať pravidlá, alebo ste sa chovali nevhodne, boli ste poslaní do bloku D na niekoľko dní, nikdy tam však žiaden z väzňov . Týchto pár dní bolo pre väzňov horších ako byť v pekle, keďže počas celého pobytu nedostali najesť aj tri dni. Cely v bloku boli iné ako tie vo zvyšnej časti väzenia, tieto nemali postele, boli malé a nemali okná a ani osvetlenie. Väzni tu boli doslova zavretí ako v jaskyni, v zime bej jedla a svetla. Blok D je miesto, voči ktorému mali aj ľudia, ktorí zavraždili desiatky ľudí veľký rešpekt.

ZELENINOVÉ ZÁHRADY

Ostrov Alcatraz však nebol len miestom pre väzenie. Po tom ako bolo väzenie zatvorené pre vysoké náklady na údržbu, ostrov bol obývaný pôvodnými obyvateľmi Ameriky – Indiánmi, ktorí tu žili svoj vlastný, sebestačný život. Mali vlastné zeleninové záhrady, ktoré sa dodnes na ostrove zachovali. Vďaka týmto malým kúskom zeme môžeme vyčítať, ako Indiáni žili, čo jedli a aký životný štýl viedli a ako udržovali svoj sebestačný život. Niektoré z týchto záhrad mali aj okrasnú funkciu, kde boli nasadené okrasné kvitnúce kry ktoré dodnes na ostrove kvitli, aj 20 rokov po tom, čo Indiáni odišli.

CELY UTEČENCOV

Útek z Alcatrazu sa stal legendou.Trom väznom sa z väzenia podarilo ujsť cez ventiláciu a už ich nikto nikdy nevidel. Všetko čo použili boli iba lyžice, pomocou ktorých sa každý jeden doslova vykopal z väzenskej cely. Na to, aby získali viac času, z mydla a vlasov zostrojili repliky svojich hláv, ktoré položili na posteľ pod paplóny aby si strážnik, ktorý mal vtedy službu myslel, že ležia v posteli. Tieto slávne cely môžete navštíviť, sú zariadené, otvory ktoré väzni kopali sú otvorené a hlavy stále ležia na posteliach. Pre mňa bola návšteva týchto ciel asi najvýraznejším zážitkom počas dňa v Alcatraze. Vidieť cely o ktorých som čítal v mnohých článkoch a počul v mnohých dokumentoch s dierami, ktoré boli vykopané len pomocou lyžíc bol nezabudnuteľný zážitok a a vzbudil vo mne obdiv voči väzňom, ktorí našli odvahu utiecť z Alcatrazu. Dodnes zrejeme žijú medzi nami, no ak by boli chytení, boli by opäť zadržaní.

MÁRNICA A SVEDECTVÁ O INDIÁNOCH

Okrem zeleninových záhonov, ktoré sú roztrúsené po celom ostrove, nachádza sa tu aj márnica, postavená v roku 1910. Oficiálne bola použitá len raz, keď v nej bol na noc uložený zosnulý väzeň. Pitevný stôl, ktorý je momentálne zarastený machom sa nikdy nepoužil. Na ostrove je však mnoho prvkov, ktoré svedčia o okupácii Indiánmi. Patrí medzi ne nápis „Indiáni, ste vítaní“ pri vstupe na ostrov, ale aj vodná veža. Alcatraz nemá vlastný prívod vody, všetka voda bola ukladaná do veže na severno-západnej časti. Veža je prázdna od roku 1963 a nachádza sa na nej nápis „voľná zem Indiánov“.

POHĽAD NA SAN FRANCISCO

Pohľad z okna, o ktorom som hovoril je naozaj očarujúci. Vy, namiesto väzňov, ktorí boli týmto pohľadom týraní, si môžete tento výhľad užiť plnými dúškami. Naplánujte si výlet do Alcatrazu okolo poludnia alebo popoludní aby ste sa vyhli rannej hmle, ktorá prichádza od oceánu. Uvidíte San Francisco, most Golden Gate a aj známu Transamerica tower, ktorá sa týči nad mestom. Nezabudnite však na teplé oblečenie, vietor sa tu ide zblázniť a ja som tu skoro uprostred Augusta zmrzol. Pohľad je naozaj úžasný a pomôže vám si uvedomiť, aké je San Francisco kompaktné a kopcovité.

Návšteva Alcatrazu bola jedna z top vecí, na ktoré som sa tešil počas pobytu v San Franciscu. Alcatraz je ďaľšia turistická atrakcia tohto mesta, ktorú sa oplatí vidieť a stojí za návštevu. Ročne sem príde až 1,4 milióna návštevníkov, ktorí sú zvedaví na tajomstvá tohto ostrova. Alcatraz je zaujímavé miesto a nieje to len kvôli väznici. Sú tu miesta, ktoré referujú o tom, že tento malý kúsok zeme bol v minulosti bohato využívaný. Ostrov je bezbariérovo prístupní, ak ste na vozíku alebo sa necítite na chodenie po ostrove, vopred si vyžiadajte pomoc a po ostrove vás povozia v malých autíčkach.

Milan Bardun, pretože cesta je cieľ.

zdroj obrázku: traja utečenci z Alcatrazu z dailymail.co.uk

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.