Čo je GEOCACHING alebo ako nájsť poklad

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Všetci cestovatelia majú minimálne jednu vec spoločnú – vášeň pre objavovanie nových vecí tam vonku vo svete, vášeň pre to ísť niekam a vidieť niečo, čo pred tým ešte nevideli. Či už ide o objavovanie toho, čo sa nachádza za plotom ich záhrady alebo krajín veľmi ďalekých.

The Map of Geocachesmapa skrýš v Bratislave

Čo je Geocaching? Niektorí z vás už určite čo to počuli o Geocachingu – hľadaní skrýš v prírode pomocou GPS prijímačov. Geocaching sa teší stále väčšej a väčšej popularite a každú deň je po svete skrytých stále viac nových pokladov pre hľadačov. Čo je však pointou tejto hry, ktorá je určená pre ľudí v každom veku?

AKO VZNIKOL GEOCACHING?

Na úplnom začiatku bol pán menom Dave Ulmer, ktorý 3 mája v roku 2000 skryl v lese v štáte Oregon v USA nádobu s papierom a perom hneď po tom, ako sa používanie GPS (globálny polohovací systém) stálo verejnou záležitosťou. Predtým GPS slúžilo len na vojenské účely a signály boli šifrované natoľko, že presnosť bola niečo okolo 100 metrov, čo je pre bežného človeka nepoužiteľné. Dave umiestnil súradnice svojej skrýše na internet a Geocaching sa stal fenoménom.

Garmin Etrex H for Geocaching purposesGPS signál je od roku 2000 prístupný verejnosti

O ČOM TO JE?

Dvihnúť zadok zo sedačky 😉 Poklady sú zvyčajne ukryté, tam, kde by ste sa za bežných okolností nedostali alebo na miestach, ktoré sú niečím zaujímavé. Populárne sú najmä skrýše pri pekných kostoloch, prírodných zaujímavostiach, panoramatických pohľadoch a pod. Samotné hľadanie je pekná forma výletu či pre deti alebo dôchodcov. Zvyčajne sa vyberajú celé rodiny na nedeľné prechádzky do prírody, počas ktorých hľadajú skrýše a popritom poznávajú nové miesta. Geocaching vás prinúti pozrieť sa na bežné veci inak a obohatí vás o zaujímavé fakty o lokalitách, pri ktorých je skrýša ukrytá.

GEOCACHING S JAIRO OUTDOOR

Jairo Outdoor geocaching ferrataČo však robiť v prípade, že GPS zariadením nedisponujete, nemáte s kým vybehnúť von alebo sa v súradniciach jednoducho nevyznáte? S Jairo Outdoor sa môžete vybrať hľadať „kešky“ so sprievodcom v skupine, ktorý sa o všetko postará. Jediné, o čo sa budete musieť postarať vy je to, aby ste mali dobrú náladu 🙂 Celodenný trip v duchu Geocaching s Jairo Outdoor vo Viedenskom lese je spojený s exkurziou v jedinečnej jaskyni, ferratami a návštevou zrúcaniny. Stačí si len zarezervovať svoje miesto, zobrať správnu obuv a loviť kešky s odborníkmi na dobrodružstvo!

Let us go Geocachingslnečno? ide sa!

AKO POKLAD VYZERÁ?

Zvyčajne ide o krabičku v ktorej sa nachádza zápisník, pero a rôzne drobnosti od bižutérie, magnetiek či príveskov na kľúč, ktoré slúžia na výmenu s ostatnými hľadačmi. Hlavným pravidlom je, že ak si niečo chcete vziať, musíte do skrýše niečo dať. Potom sa podpíšete do zápisníka a krabičku vrátite na pôvodné miesto. Kešky (ako sa im ľudovo hovorí) môžu byť veľmi chytro ukryté a niektoré nájdu len skúsení hráči. Vo všeobecnosti platí, že skrýše ukryté v prírode sú tie ľahšie, než tie mestské, kde si musíte dávať pozor na to, či nebudete pri hľadaní odhalení. Pri hľadaní však musíte myslieť inak, možno hľadáte nepravú slimačiu ulicu alebo ‚akože‘ vtáčiu búdku. Spravidla bežné krabičkové skrýše sú tie najmenej zaujímavé. Slangovo sa im hovorí jednoducho „kešky“.

Official Geocachenajtypickejší vzhľad skrýše

AKO „KEŠKU“ NÁJSŤ?

Všetko čo potrebujete je užívateľské konto na oficiálnej stránke a GPS prijímač. GPS však nieje úplnou nutnosťou, kedysi som hľadal len s vytlačenými mapami, trvalo mi to trochu dlhšie ale väčšinou sa aj tak zadarilo 🙂

Geocaching1. REGISTRUJTE SA

Základná registrácia je zadarmo, no môžete si zaplatiť aj premium. Ja už takmer 6 rokov používam základnú registráciu, ktorá úplne postačuje, má všetko čo potrebujete aby ste mohli kešky hľadať a zakladať. Oficiálna stránka je k dispozícii v anglickom a českom jazyku, no môžete vyžívať aj slovenskú neoficiálnu verziu.

2. NÁJDITE SI SÚRADNICE

Akonáhle sa zaregistrujte, zobrazte mapu skrýš vo vašom okolí a vyberte si tie, ktoré chcete nájsť. Opíšte si súradnice a najmä pomôcky, ktoré mnohokrát prispejú k nájdeniu skrýše. Prečítajte si popis miesta na ktoré sa chystáte a ktorému skrýša patrí, lebo mnohokrát sa dozviete veľa o histórii a zaujímavosti, ktoré vám priblížia danú lokalitu. Súradnice zadajte do GPS a môžete vyraziť.

3. PRIBLÍŽTE SA

Looking for GeocachesSamotné hľadanie je príjemným aktom pre tých, ktorí sa radi rozprávajú a smejú s kamarátmi či rodinou 🙂 Akonáhle sa priblížite na miesto pomocou GPS, môžete ho vypnúť. Väčšina štandardných prístrojov má presnosť okolo 5 metrov, takže akonáhle začne šípka ukazovať že ste bližšie ako 10 metrov, môžete stroj vypnúť a je čas otvoriť oči 😉

4. VYUŽITE POMÔCKU

Pomôcky slúžia na uľahčenie hľadania a väčšina skrýš ich ma uvedené v popise na internete. Ak si neviete rady a hľadáte pridlho, obráťte sa na pomôcku. Zvyčajne znie ako ‚pod kameňom‘ či ‚v diere‘ a dáva hľadačom lepší obraz o tom, čo a kde hľadajú. Skrýše však musíte hľadať nenápadne a ochraňovať ich pred tzv. muklami, čo sú ľudia, ktorí nevedia čo robíte 🙂

Hidden Geocachemusíte otvoriť oči a hľadať na najviac pravdepodobných miestach

5. MÁM!

Mám! je štandardný výkrik hľadača ktorý skrýšu našiel. Vtedy sa ostatní zbehnú k nemu aby sa na ňu pozreli, zistili čo je vo vnútri a zapísali sa do poznámkového bloku. Skrýše sú kategorizované podľa náročnosti od 1 po 5 kde tie najťažšie s číslom 5 môžu ležať v potrubí pod zemou, kam musíte prísť cez kanál (na vlastné nebezpečenstvo) alebo aj na dne jazera. Jednu, ktorá sa nachádza na dne jazera poznám a dodnes sa ju počas leta snažím vyloviť, no neúspešne – musím si zaobstarať potápačskú výstroj. Má niekto? 🙂

Offical Geocache and what is insideobsah väčšiny skrýš

Geocaching Logbook6. DAJTE AUTOGRAM

Aby sa váš nález rátal, podpíšte sa prezývkou, ktorú ste si zvolili pri registrácii. Niektorí, pokročilí hráči vytvárajú celé skupiny s rôznymi názvami a majú vlastné pečiatky ktoré si dali vyrobiť a zápisníky pečiatkujú a čo je Geocaching už dávno vedia. Keď som žil v Estónsku, spolu s kamarátkou z Ameriky a Nemecka sme založili skupinu „Tundra Squirrels“ (veveričky z tundry) a hľadali sme spolu , haha. Všetci sme boli v Estónsku noví a takto sme ho perfektne spoznali.

7. KEŠKU OPÄŤ UKRYTE

Je dôležité, aby ste skrýše opäť zamaskovali aby ich nenašli muklovia. Zakryte ju lístím alebo konármi a tie v meste skryte tak, aby si nebolo vidieť. Ak tak neurobíte, skrýše zrejme niekto nájde a zo zvedavosti ich odstráni či vykradne.

8. VRÁŤTE SA ONLINE

They can be everywhere.Posledným krokom je vrátiť sa naspäť k internetu a zapísať všetky kešky ktoré ste našli aj virtuálne. Na stránke nájdete svoj profil so štatistikami či počtom skrýš, ktoré ste doteraz našli. Ja som sa dopracoval aktuálne k číslu 299 no poznám ľudí, ktorí majú nájdených vyše 2000. Šialené, nie?

Geocaching Tratu estoniahlboko pod ulicami Tartu v Estónsku

Geocaching je veľmi pekná aktivita ako sa obohatiť o nové informácie formou hry spojená s poznávaním nových kútov sveta či domoviny. Ja som hľadal kešky v Štokholme, Prahe či na Mallorce a vždy to bol skvelý spôsob ako tieto miesta spoznať viac, keďže sme ich vždy, či už s rodinou alebo kamarátmi doslova prechodili 🙂

Milan Bardun pretože cesta je cieľ

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.