Čo ochutnať v Gruzínsku? Všetko, Gruzínska kuchyňa je naj!

107,392FansLike
190,236FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Keď sa povie Gruzínsko, prvé čo mi napadne je vynikajúce jedlo. Ja jem veľa a veľmi mi chutí, no aj Gruzínsko si získalo moju lásku cez žalúdok. Chutné jedlá či už z reštaurácie alebo priamo od pouličných obchodníkov mi naozaj ulahodili na duši aj žalúdku. Čo však bolo ešte lepšie? Mohol som si dovoliť jesť a jesť a jesť a jesť… Nízke ceny by mi časom určite spôsobili obezitu. No ale kto by odolal gruzínskym špecialitám, ktoré nikde inde vo svete nenájdete? Cez Gruzínsko som sa doslova prejedol 🙂 Čo ochutnať v Gruzínsku? TOTO:

Čo ochutnať v Gruzínsku?

Gruzínska kuchyňa je jedinečná vo svojej krajine, no v niektorých smeroch taktiež ovplyvnená Európou a Blízkym Východom. Gruzínsko je veľké a tradične, tak ako to býva aj v iných krajinách, každý okres (nechcem použiť slovo distrikt, lebo mi to pripomína Hunger Games, haha) alebo kraj má vlastné tradície. Gruzínska kuchyňa sa však začala formovať vďaka obchodníkom a cestovateľom, ktorí putovali cez toto územie. Najviac je však Gruzínska kuchyňa spojená s Ruskom, nakoľko práve Stalin bol narodený v Gruzínsku (to som pred tým nevedel).

Chačapuri (čítaj „kačapuri“)

Chačapuri je asi to najviac tradičné, čo si v Gruzínsku môžete dať. V preklade tento ťažko vysloviteľný výraz zmanená „tvarohový chlieb“. Ak by som to prirovnal k pizze, Gruzínec aj Talian by mi určite dali facku 😀 Ak sa však na Chačapuri pozrieme veľmi laickým okom, nemá od pizze ďaleko. Ide o cesto na ktorom môžte mať prílohu od výmyslu sveta. V podstate ide o Gruzínsky syrový koláč, avšak, môžete ho mať aj s mäsom. Kreativite sa v prípade tejto pochúťky medze nekladú. Je to kapsa z chlebového cesta, ktorá je niečím naplnená – čím, to je na tom, kto ju pripravuje.

co-ochutnat-gruzinsko
Chačapuri ako ho sám kuchár stvoril – toto je verzia s mäsom
Chacapuri
Chačapuri z blízka

Mne Chačapuri veľmi chutilo, najviac mäsové kombinácie. Kúpiť si ho môžete či už v reštaurácii, tak aj na ulici od obchodníkov. Pozor však na kalórie, biele cesto je biele cesto. Čo ochutnať v Gruzínsku? Ak si nedáte Chačapuri, osobne vás pošlem naspäť! Vážne. Nesrandujem.

Ako prirpaviť Chačapuri doma?

Nakoľko nie som kuchár, skúšať to nebudem – no na jednej Gruzínskej stránke som našiel celkom jednoduchý recept. Budete potrebovať:

  • vajcia
  • 1 žĺtok
  • sušené droždie
  • cukor
  • 500 g hladkej múky
  • 125 ml mlieka
  • 60 g roztopeného masla
  • 600 g syra (eidam, mozarella – podľa chuti)

Postup je jednoduchý – spravím cesto v tvare vaničky, naplním zmesou a upečiem, dokým nie je upečené. Vravím, nie som kuchár no znie to jednoducho. Možno sa cez víkend podujmem a dačo ukuchtím na „džordža stajl“. Každopádne, Chačapuri mi veľmi chutilo a vždy ma dostatočne nasýtilo. Páčilo sa mi, že som si mohol vždy vybrať z viacerých variánt a nemusel jesť stále iba syrové.

Churchkhela (zrejme čítaj „čurkela“)

Najskôr som vôbec nevedel o čo ide, nakoľko som si pred mojou cestou do Gruzínska neštudoval o tejto krajine vôbec nič, vzhľadom na to, že som bol zaneprázdnený. Akonáhle sem však prídete, budete zaplatení Churchkhelou. Nájdete ju naozaj všade vo veľkom množstve a v rôznych farebných variáciách. Obchodníci vám radi dajú ochutnať z každej a vy si kúpite tú, ktorá vám chutí najviac. Doteraz si pamätám nevrlého predavača v stánku v historickom centre Tbilisi, ktorý mi dal ochutnať kus z jeho Churchkheli štýlom „na, tu som ti odkrojil – jedz“ 😀 síce som si ju potom kúpil od veľmi milej babky, veľmi mi nechutila. Možno to je tým, že som očakával niečo na štýl klobásy a nie sladkého želé. Čo ochutnať v Gruzínsku? Churchkhela by tiež nemala na vašom tanieri chýbať.

Aké boli moje prvé dojmy po príchode do Gruzínska? Nuž, zmiešané. Avšak, opäť sa mi potvrdilo, že prvý dojem rovná sa zlý dojem. Viac v článku Cestovanie do Gruzínska a moje prvé dojmy.

Churchkhela-kupit
Takto Churchkhela zaplavila centrum Tbilisi
tbilisi-centrum
No ja som si radšej churchkhelu kúpil od tejto milej babky
Churchkhela-gruzinsko
A zjednali sme dobrú cenu!

Čo však Churchkhela je? Nie, nie je to klobása, ako som si najskôr myslel, hahaha. Ide o celé orechy (vlašké) obalené v hroznovom extrakte. Naozaj je to veľmi sladká pochúťka a mne sa dosť vyhádzal jazyk pre moju miernu alergiu na orechy, ktorú som zdedil po dedovi.

Gruzínska kuchyňa je vynikajúca!

Tak, ako je Gruzínsko o prírode, tak je aj o jedle. Na svete sa snáď nenachádza krajina, ktorá by nebola známa pre svoje jedlo alebo dáku chutnú špecialitu. Ja som si jedlo v Gruzínsku vychutnal a pri otázke čo ochutnať v Gruzínsku rozhodne odpoviem: Chačapuri a Churchkhela. Ale skor to Chačapuri, nakoľko Churchkhela bola pre mňa príliš presladená.

Milan Bardúm, svet k vám domov už od roku 2013

1 COMMENT

  1. Churchkhela sa vyslovuje ako „čučkala“ 😉
    Na prípravu sa používajú aj iné orechy ako vlašské napr. lieskové. Najlepšie je kupovať churchkhelu bledú, ktorá je zo šťavy z bieleho hrozna alebo tmavú z fialového hrozna. Ostatné farby sú umelo dotvorené pridanými farbivami.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.