Čo vidieť v Medellíne, v meste večnej jari Kolumbie a Paísanov
5 (100%) 1 vote

Medellín bol moja zastávka číslo dva počas mesačnej cesty po Kolumbii. Ak chceš vedieť, čo vidieť v Medellíne, si na správnom mieste. Strávil som tu presne desať dní (čo môže byť pre niekoho priveľa), no chcel som poriadne nasať atmosféru druhého najväčšieho mesta Kolumbie. A že sa mi to podarilo. Prečítaj si, čo vidieť v Medellíne a ak sa budeš pýtať, nie, seriál Narcos som nevidel a drogové kartely ma nezaujímajú.

Čo vidieť v Medellíne v Kolumbii

1.Park Arví
2.El Poblado
3.Pueblito Paísa
4.Centro
5.Výlet do Guatapé

čo vidieť v medellíne
Nebezpečný Medellín?

V prvom rade chcem zhrnúť všetky veci, ktoré som postrehol na Medellíne. Aj tie, čo sa mi nepáčili – našťastie ich bolo málo.

 • Počasie tu je dokonalé. Medellín má prezývku mesta večnej jari, a je to sakra pravda. Ako som sa prechádzal uličkami, všade spievali vtáky, niečo kvitlo a voňalo. Bol to úplný opak mesta Bogotá, kde som trávil desať dní pred tým. Ak by som toto vedel, Bogotu by som dal iba na víkend. Prečítaj si, čo vidieť v Bogote.
 • Doprava po Medellíne je mrte jednoduchá. Najčastejšie som využíval metro, kde lístok na jednu cestu stojí okolo 0,65 €.
 • Dávaj si pozor na prechodoch – nielen, že autá nezastavujú, niekedy som mal pocit, že ešte zrýchlili, keď som bol na prechode. Toto ma tu mega rozčuľovalo.
 • Z desiatich dní, čo som tu bol, pršalo deväť večerov. Počasie doobeda je perfektné, teplé a slnečné. Poobede sa však vždy zamračilo a pršalo.
 • Vonkajšie fitko majú hádam na každom kroku. Ak nevieš, čo vidieť v Medellíne, priprav sa na tonu latino svalovcov bez tričiek.
 • Je tu bezpečnejšie ako v Bogote. Prečítaj si znepokojivé zaujímavosti o Kolumbii, ktoré som sa dozvedel.
 • Je tu podobne lacno ako v Bogote a oplatia sa hlavne raňajkové a obedové menučká za okolo 7000 pesos (1,90 €).
 • Medellín kedysi patril medzi najnebezpečnejšie mestá na svete, no dnes je vzorom pre celú Južnú Ameriku, ako sa pozviechal z drogovej éry.

Čo vidieť v Medellíne

Tu je zoznam vecí, čo ktoré treba vidieť v Medellíne. Pridal som hlavne moje osobné zážitky a pocity, ktoré ma sprevádzali ich návštevou, lol.

 

1.Park Arví, alebo keď potrebuješ výlet do prírody

Park Arví v Medellíne bola moja prvá zastávka a bol to perfektný zážitok mojej desaťdňovej cesty po Medellíne. Najviac ma bavila mega dlhá cesta lanovkou ponad mesto a (asi) slumy. Pamätám si, ako som z bezpečia lanovky videl na jednej ulici horiaci oheň v sude, okolo ktorého sa hrali deti. Lol. Medellín má svoje bezpečné, aj nebezpečné časti. Prirodzene ale do nich nikto nechodí. Ak chceš vidieť tie nebezpečné, sadni si v lanovke ku oknu.

čo vidieť v medellíne
Toto som potreboval!

Park Arví je perfektný spôsob, ako stráviť deň v prírode mimo mesta. Ako som spomínal, desať dní pred Medellínom som strávil v špinavej Bogote a les, ticho a stromy boli presne to, čo som potreboval. Park Arví je vhodný ako super celodenný výlet z Medellínu, ktorý nestojí veľa. Jednoducho som sa odviezol metrom na zastávku Acevedo, kde som prestúpil na lanovku k zastávke Santo. Stále na jeden lístok.

Na Santo som prestúpil na ďalšiu lanovku, ktorá ide ponad lesy priamo do Parku Arví. Tam som si už kupoval ďalší lístok za cca 5000 pesos. Po ceste tam som v pohode prestúpil z jednej lanovky ku druhej, cestou naspäť to ale nemajú prepojené a musel som systém opustiť. Tento prestup je v menej bezpečnej časti a hneď som mal na krku dve decá, ktoré chceli peniaze. Ja som v ich veku na peniaze ani nepomyslel…

Úprimne, viac ako park ma bavila samotná cesta lanovkou, ponad celý les. Cesta trvá asi 15 minút a ja som sa už trošku nudil. Strom sem, strom tam. Cestou naspäť som vychytal celú kabínu sám pre seba, čo bol super zážitok. Ja mám pocit, že Kolumbijčania tie lanovky dáko milujú. Aj v Bogoté na Mosnerrate ideš super lanovkou, no táto sa mi páčila viac.

park arví v medellíne
Sám v lanovke.

2.El Poblado, známe ako Gringoland

Časť Medellínu, o ktorej mi každý hovoril, že tam URČITE nemám chodiť. No prd. Prečo? „Lebo tam sú samí turisti.“ Veď a ja niesom turista? Časť El Poblado patrí medzi najturistickejšie časti Medellínu a je super pravdepodobné, že tu budeš ubytovaný aj ty. Je tu mrte hotelov, hostelov, reštaurácií a Gringov (bielych ľudí, čo nehovoria po Španielsky). Možno by im pomohli tieto Španielske frázy na dovolenku.

El Pobladu sa hovorí Gringoland, a aj má prečo. Je to centrum všetkých turistov v Medellíne.

el poblado v medellíne
Super káva.

Mne sa El Poblado veľmi páčilo, najmä pre to, že ide o pekne vybudovanú časť mesta s kopec zeleňou. Fakt som sa tu cítil príjemne a miestami ľutoval, že som sa tu neubytoval. Konečne som farbou pokožky zapadal medzi ostatných a práve tu som videl najviac bielych ľudí.

Či je to tu drahšie, než ostatné časti Medellínu? Mega rozdiel v cenách som nepocítil a prišlo mi tu stále rovnako lacno. Trošku ma ale iritoval veľký Santa na morských koníkoch v centre Poblada, ale keď už idú tie Vianoce…čo vidieť v Medellíne? Vianoce.

3.Pueblita Paísa

Keďže Medellín vznikol zlúčením viacero malých dediniek, Pueblos, stojí tu na kopci takzvaná Pueblito Paísa, čo je malé mestečko Paísov. Kto sú Paísovia? (snáď sa to tak skloňuje). Označujú sa tak Kolumbijčania, ktorí sa narodili v časti Kolumbie s názvom Antioquia. Ako keby som na Slovensku povedal, kto sú Východniari. V Kolumbii majú Paísov (alebo Paísanov?). País po španielsky znamená krajina.

No a tí tu majú repliku vlastnej mini dedinky, ktorá ukazuje, ako vyzerali jednotlivé dedinky, čo dnes tvoria Medellín. Je to sem trochu šľapák, ale dáš to. Odporúčam najmä kvôli super výhľadu na mesto. Túto časť mi ukázala Lenka z Trnavy, ktorá v Medellíne žije, keďže zbalila a zobrala si za manžela Kolumbijčana.

pueblita paísa v medellíne
Typické pre Kolumbiu.

4.Centro

Centro v Medellíne má viacero mrte parkov a námestí. Odporúčam Plaza Botero či Múzeum Antioquie, kde je vstupné zdarma. Uvidíš v ňom veľa pekných obrazov od známych Juhoamerických umelcov.

5.Výlet do Guatapé

Kompletný článok o výlete Guatapé pridám čoskoro.


Veci, ktoré som nenavštívil:

 • Comuna 13 je časť mimo centra s množstvom graffittov a gigantický eskalátor. Ide (vraj) o celkom lokálny zážitok, ktorý ti ukáže pravý Medellín, kde žijú bežní Kolumbijčania. Vraj ale táto časť nie je bezpečná, a keďže cestujem sám, sem som nešiel.
 • Botanická záhrada – jednu som videl v Bogoté a až taký fanúšik botanických záhrad nie som.
 • Parque Explora je interaktívne múzeum v Medellíne.

Medellín ma z môjho celého kolumbijského dobrodružstva oslovil najviac. Super ideálna teplota okolo 20 stupňov robí toto mesto viac než ideálne pre život. Nízke ceny, vysoká bezpečnosť a vysoká úroveň. Medellín, dávam ti desať bodov z desiatich.

„Klíma v kancli nebola pre mňa. V roku 2016 som dal výpoveď a začal podnikať. Cestovateľský blog Bez Mapy sa stal mojim zamestnaním na plný úväzok. Lacné cestovanie ma neberie. Moja parketa je destinačný marketing. Píšem o zážitkoch a dobrodružstve. – Milan Bardún (26)

Čo si myslíš ty?