Cestovanie je naozaj zábava, teda vo väčšine prípadov. Predstavte si sú idylku, idete niekam do zahraničia, užijete si to, prídete domov a rozprávate ľuďom aké to tam bolo. To je v zásade veľmi laicky zhrnuté to, čo robí travel blogger. Či už ja, Milan Bardún alebo aj mnoho iných „písačov“ o cestovaní, všetci vám potvrdíme jedno – je to viac o písaní. Samozrejme, nič nieje tak ako vyzerá a vy, čo čítate články, pozeráte na videá a chodíte na prezentácie vidíte len špičku ľadovca. Popravde, viac času ako cestovaním trávim sedením za počítačom a odpovedaním na emaily. Preto som sa rozhodol zhrnúť tie najčastejšie otázky do jedného článku, aby som nabudúce, keď mi príde ďalší mail mohol len stlačiť ctrl C + crtl V, haha :D

Milan Bardun

Milan Bardún: Toto sa ma pýtajte najčastejšie!

  1. Cestuješ sám?

Toto je asi najčastejšia otázka, ktorú dostávam. Áno aj nie. Obe odpovede sú správne. Každý jeden trip a každá jedna cesta sú veľmi individuálne záležitosti a preto neviem odpovedať na otázku, či cestujem sám. Samozrejme, že sa mi najlepšie cestuje vo dvojici (lebo sa nemusím prispôsobovať, haha :D ) ale bol som už aj vo väčších skupinách. Jedna z najväčších skupín, v ktorej som sa ocitol bola v Londýne a v Bostone. V Bostone sme boli deviati (kvôli naplneniu mini vanu) a ja som sa oddelil hneď na začiatku. Nebaví ma pozerať na veci, ktoré ma nezaujímajú a mrhať čas v nákupných centrách.

2. Aká je tvoja práca, čo robíš aby si mal  peniaze na cestovanie?

Pracujem v oblasti online marketingu. Popri tom príležitostne pracujem aj ako záhradný architekt (jeden môj návrh sa práve realizuje v Čunove) a nedávno som si založil živnosť aby som nebol pri svojej práci s týmto blogom obmedzovaný čo sa týka spolupráce s partnermi.

3. Odkiaľ máš toľko peňazí na cestovanie? Musíš byť bohatý.

Bodaj by :D Kebyže som bohatý, nepísal by som tento blog. Koľko je toľko? Nikto nikdy nenapíše sumu. Všetci sú naučení na drahé ceny cestovných kancelárií, no ja som cez cestovnú kanceláriu bol iba raz v živote a to v roku 2009 v Londýne. To bol však poznávací zájazd a super bolo, že som sa o nič nemusel starať. Avšak, zistil som, že mňa baví sa „starať“ :) V článku koľko ma cestovanie stálo v roku 2015 som zhrnul kompletné cestovateľské náklady a „vualá“ – toľko predsa máte na účte aj vy! Samozrejme, že mám aj dáke tie zásoby na horšie časy, ktoré miniem vtedy, keď sa rozhodnem všetko hodiť o zem a niekam zmiznúť aspoň na rok – no to ešte musím trochu šetriť. Haha. Dnes sú už tak lacné letenky a ubytovanie tiež, že cestovanie nie je drahé. Všetko je o prioritách. Koľko stáli tie nové čižmy, ktoré si mala včera obuté? :P

navsteva jakarty
Jakarta, hlavné mesto Indonézie.

Zo všetkého si odkladám. Dá mi babka päť eur? Odložím si dve. Dostanem výplatu? Odložím si zhruba 15%. Nájdem na zemi desať eur? Odložím si polovicu. Z každého eura, ktoré zarobím, nájdem, dostanem si odložím minimálne 10 %. Takto sa mi za necelý rok podarilo našetriť peknú sumu. A ani mi tie peniaze nechýbali, desať percent zo zárobku je naozaj zanedbateľná čiastka. Chcel by som si časom odkladať viac, aspoň 25 %, ale to by už bolo na úkor môjho životného štandardu, čo nechcem. Taktiež už vôbec nepijem a nebaví ma ani do štvrtej rána mrhať čas na diskotéke a piť predraženú vodku s džúsom. Radšej ráno vstanem fresh a spravím niečo, čo ma posunie ďalej.

Ono to vyzerá, že som mega produktívny, no niekedy idem na 150%, inokedy na 10%. Je to tak 50 na 50. Keď mám všetkého dosť, vypnem na celý víkend mobil a notebook a idem sa bicyklovať. Ozaj to pomáha.

4. Zarábaš aj blogom Bez Mapy?

Nenazval by som to zarábaním. Je to tak nepravidelný príjem, že by neuživil ani môjho kocúra, pána Jamaala. Samozrejme, že tam niečo je, no ešte ani v najbližších rokoch to nebude tak, že budem v utorok doobeda spať a peniaze mi budú nabiehať. Ale aj to príde. Všetko sa dnes točí na internete a na internete sú peniaze. Pred pár rokmi som si chcel zrušiť Facebook, čo by bola asi najväčšia chyba. Dnes mi sem tam niekto zaplatí za to, aby som niečo dal na Facebook. Zmenil som uhol pohľadu na internet – mnohí ho využívajú na relax, odpočinok a zábavu. Skúste sa však na internet pozrieť ako na miesto, ktoré môžete speňažiť posúvaním informácií.

Nejdem sa tu tváriť na niekoho, kto si na pláži v Austrálii zapne notebook a zarobí si na cestu po Južnej Amerike – tam zatiaľ nie som, no budem. Pracovať a cestovať vyžaduje veľkú zodpovednosť, nakoľko je ťažšie sa udržať sústredený, keď ste v novom prostredí. Avšak, ak niečo chcete, musíte pre to niečo spraviť.

5. Kde bývaš?

Áno, aj takéto otázky mi chodia do mailu :D nakoľko som z Bratislavy, stále bývam väčšinu času v Bratislave. Avšak, nemal by som problém bývať kdekoľvek – nemám potrebu viazať sa na miesto a preto si napríklad nikdy v živote nevezmem hypotéku. 30 rokov platiť? :D Nie. Neviem, prečo majú ľudia potrebu niečo vlastniť. Bývať budem mať vždy kde a bez hypotéky si budem môcť dovoliť ten luxus byť nezamestnaný a nemať strach o to, ako budem splácať hypotéku. Ale zase, ľudia názory menia – nikdy nehovorím nikdy.

jairo outdoor ferraty rakusko modling
Trochu adrenalínu v susednom Rakúsku.

6. Prečo si si založil cestovateľský blog Bez Mapy?

To je úplne jednoduchý príbeh. Erasmus v Tartu v Estónsku bol veľmi dlhý a byť v tejto severnej krajine počas zimných mesiacov (keď slnko vyjde o desiatej  ráno a zapadne o pol druhej popoludní) je ozaj depka, haha. Mal som veľa voľného času (ach, kde sú tie časy) a všetci sa ma pýtali, aké je to žiť v „tom Estónsku“. Bolo to úplne normálne a veľmi sa mi to páčilo, až tak, že som svoju skúsenosť zhrnul v úplne prvom článku na Bez Mapy. Z hľadiska marketingu je tento článok úplne zlý, zle sú tam nastavené obrázky, žiadne kľúčové slová – no od vtedy som sa veľa naučil. Článok je po anglicky – lebo som si vtedy písal, že písať anglický blog je lepšie.

Dnes už viem, že v mojom prípade nie. Od vtedy už pribudlo mnoho článkov z celého sveta a napríklad jeden z mojich najobľúbenejších je o safari v Juhoafrickej republike.

7. Ako si hľadáš letenky?

Na internete. Ako každý iný. Je mnoho stránok, kde sa dajú nájsť lacné letenky a dokonca ešte lacnejšie. Niektorí ľudia nechápu, že cena letenky nezávisí od webu. Často sa stretávam s otázkou, ktorá stránka má najlacnejšie letenky. Všetky weby letenky iba sprostredkúvajú, no môžu sa vyskytnúť akcie a podobne, ktoré treba využiť. A verte mi, ak sa dáka akciová letenka objaví, určite o tom budete vedieť bez toho, aby ste čokoľvek hľadali. V mojom článku ako nájsť lacné letenky som to opísal do posledného detailu. Kľúčom je nehľadať destináciu ale cenu.

9. Kam sa chystáš najbližšie?

To je asi najčastejšia otázka, ktorú dostávam (hneď po letenkách). Moje cestovateľské plány na roku 2016 som zhrnul v článku 4 kontinenty: Milanove cestovateľské plány na rok 2016. Mojou úplne najbližšou cestou od publikovania tohoto článku je tá dnešná, idem na víkend Moravu :D a krátko na to do Grécka. Niektoré cesty mám naplánované aj rok dopredu (ako napríklad Filipíny a Austrália, kam idem v Októbri na 3 mesiace) a iné úplne spontánne ako spomínané Grécko. Nemám žiaden manuál na cestovanie, kedy kam. Preto sa tento blog volá Bez Mapy. Je to prenesený význam pre spontánne cestovanie, kde neexistujú pravidlá.

slovaci v naorobi
S bývalým kolegom v Nairobi

10. Kde sa ti najviac páčilo a kam by si sa chcel vrátiť?

Ťažko povedať, kde sa mi najviac páčilo. Skôr viem povedať, kde sa mi nepáčilo (v Keni, hehe). Problém je, že mne sa vždy páči hocikde a všade sa chcem potom odsťahovať. Naposledy som bol ohúrený z Kapského mesta – tam si viem naozaj predstaviť život. Cenovo veľmi dostupné mesto na úrovni ako je Londýn či New York. Kto by povedal, že na juhu Afrického kontinentu sa nachádza takáto rozvinutá spoločnosť. Prekvapili ma aj Maledivy aj napriek tomu, že nemám rád plážové dovolenky. Kysnúť na pláži by mi však nevadilo na Maledivách – videli ste to more a ten podmorský život? Nevedel som sa ho nabažiť.

11. Určite fotíš s kvalitnou a drahou zrkadlovkou!

Áno, ja viem, určite si myslíte, že mám dáky super mega nadupaný foťák aby som mal kvalitné fotky. Popravde, nieje to tak. Som veľmi praktický človek a často cestujem iba s príručnou batožinou. Nosiča na zrkadlovku si platiť nebudem :D fotím obyčajným iPhone 4S a tento foťák mi naozaj vyhovuje, nakoľko robí dokonalé panorámy. Panoramatické fotky obľubujem stále viac a viac a tento telefón mi stačí. Zatiaľ. Robím aj videá a kameru má naozaj úžasnú. Jediným problémom je, že predná kamera je o ničom, čiže keď si robím selfie, musím telefón otočiť a nevidím sa – čiže sa často neporadí na prvý krát.

To sú problémy, čo? Pripomenulo mi to hashtag na Instagrame #whitepeopleproblems (problémy bielych ľudí).

zarabanie cestovanim
Najlepšie sa mi pracuje v lietadle – žiadne WiFi, 100% sústredenosť. Toto bol kratučký let z Prahy do Berlína.
zarabanie blogom
Niektoré články vznikli aj na lodi medzi ostovmi na Maledivách.

12. Podľa čoho si vyberáš destinácie, ktoré ideš navštíviť?

Ja si destinácie nevyberám, ony si vyberajú mňa! :D Naozaj, na 85% cestujem tam, kde je lacná letenka. Nikdy by som neišiel na Kubu, keby nestála letenka 175 EUR, nikdy ani do Dánska, keby nestála letenka 25 EUR. Ak však chcem ísť niekam cielene, kupujem letenky za ich štandardnú sumu ale to je maximálne tak zhruba dva krát do roka.

Grécko, ktoré mám najbližšie nebude klasická cesta, idem robiť tlmočníka na pár dní a asi aj osobného šoféra, haha. Verím, že si popri tom všetkom nájdem čaj pocítiť, aké Grécko je.

13. Máš ešte dáke cestovateľské sny, ktoré si chceš ešte splniť či už si to všetko dal?

Určite áno, tie ktoré som si splnil (vidieť slony v Afrike alebo sa potápať s morskými korytnačkami) boli naozaj úžasné, no stále pribúdajú ďalšie a ďalšie. Myslím, že sa nikdy nezastavím. Chcem prejsť Transsibírsku magistrálu z Moskvy do Pekingu, taktiež je mojim obrovským snom ísť loďou do Ameriky, tak ako kedysi chodili ľudia pred tým, než vynašli prúdové lietadlá. Ešte chcem ísť loďou z Patagónie na juhu Argentíny do Antarktídy, no táto cesta stojí vyše 7 000 EUR. Toľko zatiaľ nemám a asi by som neukecal firmu, ktorá tieto plavby robí na spoluprácu :D

tel aviv navsteva
Občas si prácu na cesty neberiem, ako napríklad v marci v Izraeli.

14. Zoberieš ma so sebou?

Často sa ma ľudia pýtajú, či ich najbližšie nevezmem so sebou, keď niekam pôjdem. Nechcem, aby som vyznel zle, ale nie :D Nerád cestujem s niekym, koho nepoznám a každý má vlastný štýl cestovania. Niekoho baví vstávať o siedmej ráno, iný sedí na káve do jedenástej. Ja som veľmi neprispôsobivý človek a môj život je príliš krátky, aby som ho  niekomu cudziemu podriaďoval – a to sa týka aj cestovania. Keď nieje podľa môjho, tak sa nehrám, haha. Kamarátka si našla cez internet parťáka na cestovanie a išli spolu dakam do Kazachstanu, či kde. Kvôli nemu zmeškali lietadlo a vravela, že už takto nikdy s nikým nepôjde.

15. Ako si založiť blog o cestovaní? Aj ja sa tým chcem živiť.

Založiť si blog o cestovaní je naozaj jednoduché a dokonca ho môžete udržiavať dlho aj keď necestujete. Ak by som práve teraz sekol s cestovaním, ešte rok by ste si to nevšimli – toľko toho mám, čo chcem napísať. Avšak, dôležité je odlíšiť sa. Články typu „10 vecí čo vidieť v Londýne“ sú síce užitočné, no nikto si vás nezapamätá. Čo tak to skúsiť „10 žien, ktoré som stretol v Londýne“. To je už iné čítanie. Blog môže mať každý, no nie každý vie písať. A na úplný koniec, nie každý vie zaujať tak, aby si z neho ľudia nerobili srandu. Tiež mám niekedy veľkú dilemu, či je niečoho už moc alebo nie. Podobne aj s týmto článkom, kto to kedy videl robiť rozhovor sám so sebou :D :D :D

Živiť sa tým? Nechcem byť skeptický, no s jedným slovenským blogom o cestovaní sa asi nikto neuživí. V angličtine už áno, no spravte si prieskum konkurencie.

16. Je pravda, že váhy na váženie príručnej batožiny v Ryanair ukazujú schválne viac, aby od ľudí získali peniaze?

Nie, nie je to pravda :D :D :D


 

PS: Pre viac zaujímavého obsahu ma sledujte na Instagrame či Facebooku a pozrite si dnešné Stories.

 

13 KOMENTÁRE

  1. Ked uz tie pasivne prijmy, tak pri dnesnych cenach hypotek a podnajmu sa praveze oplati prenajat ten zahypotekovany bejvak a ist si vylozit nohy do lacnej azie. A o 30 rokov ked bude splatene mas este aj sampanske a jahody k tomu :D

  2. jedna vec mi tam nesedí :) píšeš tam že odkladáš 10% zo zárobku, to odkladáš na to tvoje cestovanie, alebo to odkladáš na úspory? Keď na cestovanie tak mi to rozporuje to že nezarábaš „veľa“ ako píšeš, keby si odkladal 10% z príjmu na cestovanie tak to je fakt veľmi málo, čiže asi musíš zarábať na slovenské pomery „veľa“.
    Druhá vec, to Kapské mesto sedí, kus zo svojho života som tam prežil a proste s tým súhlasím, ale musím povedať že až tak lacné nie je, aj keď je lacnejšie ako Slovensko (hlavne víno tam :D ) ale keď som tam išiel som vedel že to je krajina na vyššej úrovni ako slovensko ešte pred vycestovaním, aj keď som si to nechcel pripustiť, neviem ako ty ale písal si že si nevedel o tom že tá krajina než si tam vycestoval že je tak „vyspelá“, to si musel vedieť minimálne zo všeobecných informácií z internetu, čiže tie slová o tej krajine z toho článku sú trošku zavádzajúce. Inak celkovo tie FAQ čo dostávaš :) :) :) klasické slovensko, z každej otázky mi to vyznie že je smerovaná hlavne na finančnú stránku, z čoho som dosť sklamaný (myslím zo slovenských ľudí, vyznie mi to ako závisť). Ja čo si pamätám čo som sa ťa naposledy pýtal, že ako sa nazýva ta appka, z ktorej môžeš posielať pohľadnice :)

  3. Po trojmesacnom bezproblemovom nakupovani alkoholu kde kolvek v USA a Canade len na obciansky preukaz, nam tetuska vo Walmarte nepredala lebo jeden z nasej party nemal pas… Obciansky ju ani nezaujimal… Nevadi, lebo s nakupom sme k pokladni prisli na tych elektrickych vozikoch co maju pre tych co sa nevladzu hybat zabaval sa na nas cely obchod

  4. No keby si zo všetkého odkladám 15% tak by som sa asi nedostal na 3000€ za rok :-D Každopádne pekné zhrnutie, chválim ;)

  5. preto si napríklad nikdy v živote nevezmem hypotéku. Ale zase, ľudia názory menia – nikdy nehovorím nikdy. :D Tak to je také tvrdenie, ako keď moja priateľka hovorí: sometimes always, …

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.