Spanie na letisku: Prespať na letisku nie je problém, takto sa priprav

Obsah článku:

107,392FansLike
190,236FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Spanie na letisku? S častým cestovaním lietadlom vzniknú občas aj situácie, kedy musíte niekde prespať, kým čakáte na svoj let. V poslednej dobe mnoho ľudí trávi, alebo je donútených okolnosťami stráviť svoju noc na letisku. Pre nepripravených sa môžetáto noc zmeniť na horor na ktorý budú dlho spomínať. No pripraveným to nemusí robiť žiaden problém. Na čo sa treba prichystať a čomu sa vyhnúť.

Spanie na letisku

Ak často lietate nízko nákladovými leteckými spoločnosťami, môže sa aj vám stať, že budete musieť raz riešiť otázku, ako sa dostaviť na čas k odletu svojho letu o pol šiestej ráno z letiska, ktoré je 80 kilometrov od vášho mesta. Nízko nákladové letecké spoločnosti (WizzAir, Ryanair, Easyjet, Transavia, Flybe a mnoho ďalších) sú známe tým, že lietajú na vzdialenejšie letiská za nižšie letiskové poplatky. Lietajú tiež aj vo veľmi skorých ranných a neskorých večerných hodinách kvôli slotom. To je známy fakt ktorý každý vie. Takýmto spôsobom marketingu vám vedia ponúknuť letenku z Bratislavy do Londýna za 35 EUR, čím jednoznačne konkurujú všetkým autobusovým a železničným spoločnostiam.

Spanie na letiskách však nie je výlučne spojené s nízko nákladovými spoločnosťami, no myslím si, že skôr sa do takejto situácie dostanete, ak letíte low-costom než normálnou spoločnosťou. Cestovanie lietadlom pravda nie je len o lietaní, ale aj o doprave na letisko a z letiska, a tu vzniká v prípade nízkonákladoviek problém. Už len z toho pohľadu, že normálne letecké spoločnosti lietajú na hlavné letiská, ktoré majú obvykle rýchle spojenie s centrom (Paríž a letisko Chrales De Gaulle CDG je bohužiaľ výnimkou) a tým pádom viac ubytovacích možností za rozumné ceny. V neposlednom rade tu nájdeme aj veľmi rozširujúci sa trend – letiskové hotely. Toto menším letiskám kam lietajú nízkonákladovky mnoho krát chýba a preto bývajú často krát v noci obsadené všetky stoličky. Čím ďalej, tým viac sa rozhodne svoju noc pred odletom stráviť na letisku viac a viac ľudí. Nejde len o študentov letiacich domov s erasmu, alebo za svojou láskou cez celú Európu. Nájdeme tu mužov v oblekoch, páriky dôchodcov a aj matky s deťmi (fakt! hovorím z vlastnej skúsenosti). Ja som ku dnešnému dňu strávil dve noci na dvoch letiskách. Prvá bola v auguste roku 2012 na letisku Palma Son Sant Joant Airport (PMI) v Palme na Mallorce, a druhá v novembri 2013 na Orio Al Serio, Bergamo Airport (BGY) kúsok od talianskeho Milána.

Prespať na letisku nie je problém

Dôvodom prvej noci na Mallorce bol spomínaný skorý ranný odlet a vzhľadom na to, že môj hotel bol na úplne opačnej strane ostrova, musel som už večer pred odletom prísť do Palmy na letisko. Príchod do Palmy bol o jedenástej v noci, odlet o deviatej ráno. Ak máte byť o siedmej ráno na letisku a do hotela prídete o polnoci, dva krát si rozmyslíte či dáte 40 eur za 6 hodín v hosteli. Táto noc bola asi najdlhšia v mojom živote a povedal som si, že už nikdy spať na letisku nebudem. Ani sa to nedalo nazvať spaním. Druhý prípad v talianskom Bergame bol podobný, no tento krát som sa pripravil a noc prebehla rýchlejšie než som predpokladal. Prestupoval som z Tallinnu cez Bergamo do Bratislavy. Zmeškaný let z Tallinnu pristál v Bergame presne o polnoci, odlet do BA bol naplánovaný na desiatu ráno. Tiež som rozmýšľal ekonomicky a za tie peniaze som išiel na večeru do reštaurácie v centre. Áno, hotely a najmä hostely sú v Bergame drahé ak v nich máte ostať pár hodín.

Ak chcete aby vám noc na letisku prebehla rýchlo a pohodlne, nesmieme zabudnúť na pár vecí. Spanie na letisku sa v prvom rade nenazýva spaním v pravom slova zmysle. Len málo ľudí na letiskách v skutočnosti spí, väčšina je na internete, číta si knihu alebo počúva mp3. Ak sa nemáte čím zabaviť, čas vám môže plynúť veľmi pomaly.

Tu je zoznam vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť. Nie je ich veľa, trik spočíva v príprave.

  • teplé oblečenie
  • celé topánky
  • niečo na jedenie
  • fľašu s vodou
  • knihu, krížovky, sudoku, slúchadlá
  • spacák a karimatku 
  • BUDÍK

Teplé oblečenie sa zíde, aj keď je horúci august, letiskové haly sú klimatizované. A keď dve hodiny v kuse sedíte a nehýbete sa, bude vám zima aj v auguste. Preto je dobré si zobrať aj celé topánky, chlad ide od zeme a keď vám je zima na nohy, čiapka na hlave vás nezohreje a po čase určite dostanete aj hlad. Všetci vieme, že letiskové jedlo je drahé a na menších letiskách na ktoré sa pravdepodobne dostanete ak poletíte low costom sú kaviarne a reštaurácie cez noc zvyčajne zatvorené.

Stačí si však zbaliť pár čokolád, jabĺk, sendvičov..čokoľvek aby ste neboli hladní. Ja si vždy vyrátam koľko hodín budem kde čakať, vydelím troma a získam počet jedál/porcií (znie to smiešne) ktoré si musím zobrať za predpokladu, že budem jesť každé tri hodiny. Áno, zamestnať sa dá aj jedením. Malá fľaška s vodou príde vhod, dá sa doplniť na toalete a je pitná. Bohužiaľ aj tá v záchode. Dôležité je sa aj zabaviť a preto si treba vziať knihy, krížovky a mp3 prehrávače. Spacák a karimatka je pre veľmi pokročilých, ktorí si to tam pekne rozložia a vyspia sa do ružova. Nemali by ste zabudnúť na budík ktorý vás zobudí včas. Jedna vec je na letisku spať, druhá zaspať odlet. Na mnohých letiskách však nájdete veľmi pohodlné zariadenie pre cestujúcich. Na obrázku v pravo  moje oblúbené kreslo na letisku v Tallinne. Nevadilo by mi v ňom stráviť celú noc. Letisko v Tallinne je veľmi dobre vybavené pre nočných návštevníkov, nájdete tam veľa kresiel, stolíkov, zásuviek a WiFi. To všetko ale až za kontrolou.

Ak by ste si mysleli že náhodov budete na letisku noc tráviť sami, mýlite sa. Ako som už písal, trávenie noci na letisku sa podľa mňa stáva novodobým trendom. Vedeli ste, že existuje web stránka na ktorej si môžete vyhľadať letisko, na ktorom sa chystáte prečkať noc, prečítať si kde je najlepšie sa usadiť, či tam je wifi a kam radšej nechodiť? Existuje veľka komunita ľudí ktorí prispievaju na túto webstránku svojimi názormi a skúsenosťami a tak sa môžete vopred pripraviť ešte lepšie. Na základe hodnotení ľudí po celom svete bolo zostavených 10 najlepších a 5 najhorších letísk na prespanie za rok 2013. Do hlasovania za letiská na rok 2014 sa už môžete zapojiť už teraz. Myslím si že celkové výsledky sú veľmi objektívne, nakoľko celá tabuľka je tvorená ľuďmi ktorí na danom letisku naozaj prečkali svoju noc. 

  1. Singapore (nájdete tu tzv. spaciu zónu s posteľami a dekami)
  2. Seoul, Južná Kórea (zóna odpočinok&relax s pohodlnými gaučmi)
  3. Amsterdam Schipol (umelý les so zvukmi potoka a vtákov vás hneď uspí – zažil som)
  4. Hong Kong
  5. Helsinki (pohodlné sedadlá po celom letisku)
  6. Mníchov (pohodlné sedadlá po celom letisku, stráži vás ochranka)
  7. Zürich
  8. Kuala Lumpur
  9. Vencouver
  10. Frankfurt am Main

Najhoršie:

  1. Milano Bergamo (len taliansky hovoriaci personál, o 4 ráno hlučné čistenie terminálu)
  2. Christcurch International, Nový Zéland
  3. Keflavik, Iceland
  4. Berlin Tegel
  5. Eindhoven, Holandsko (letisko sa o 23:00 úplne zatvára)

Ako vidíme, Milano Bergamo skončilo na prvom mieste v rebríčku najhorších letísk na prespanie na svete. Čiastočne môžem z vlastnej skúsenosti súhlasiť. Na pravo vidíte fotografiu ktorú som spravil na letisku v Bergame v novembri 2013. Sedadlá boli všetky obsadené, niektorí ľudia museli spať na studenej zemi. Spanie na letisku môže byť príjemné, ale aj veľmi nepríjemné. V rebríčku najhorších letísk na prespanie je na piatom mieste Eindhoven v Holandsku. Keď som bol na tomto letisku, ani som neuvažoval, či si tu viem predstaviť stráviť celú noc. Ide o veľmi malé letisko plné ľudí z celej Európy a severnej Afriky keďže letecká spoločnosť Ryanair odtiaľto lieza do viacerých miest v Maroku. Z najlepších letísk som navštívil Amsterdam Schipol ktorý patrí medzi moje najobľúbenejšie letiská v Európe práve pre svoju spiacu zónu pripomínajúcu les. Poležal som si v nej pár chvíľ o siedmej ráno po strávení bezsennej noci v lietadle z USA. Spanie na letisku zvládneš aj ty.

V skutku, myslím si, že každé lepšie letisko by malo svojim návštevníkom ponúkať aj možnosť odpočinúť si. Tráviť noc na letisku nemusí byť až taký horor ako sa môže na prvý pohľad zdať. Všetko je len o príprave a dodržaní hore uvedených zásad. Základ je aby vám nebola zima a mali ste čo jesť. A nikdy neviete, v noci na letiskách vzniká veľa nových priateľstiev a veľmi veľa ľudí sa s vami rado porozpráva v rámci skrátenia svojho času čakania.

Milan Bardún 2014

1 COMMENT

  1. It’s a same you don’t have a dnate button! I’d most ertainly donate to this superb blog!

    I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
    I look forward to new updates and will share this website with my Facebook group.
    Talk soon!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.