Opuch nôh v lietadle a moje rady, ako mu predísť a vyhnúť sa trombóze

107,392FansLike
190,236FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Opuch nôh v lietadle je vážna vec. Nechcem nikoho strašiť, ale každý už počul o trombóze a opuchu nôh počas dlhých letov. Ako vzniká vieme všetci. Dlhým sedením, nedostatkom pohybu a zmenou tlakov v lietadle. Všetci tiež vieme, že to môže byť nebezpečné, ak sa rýchlo nezasiahne. Čo ale nevieme je to, ako predísť opuchu nôh v lietadle a vyhnúť sa trombóze. Čítaj ďalej:

Ako predísť opuchu nôh v lietadle

Túto fotografiu som vyfotil počas jednej z mojich ciest do New Yorku. S odletom z Viedne, prestupom v Amsterdame a následným preletom nad Atlantický oceán, vie let do New Yorku trvať aj 13 hodín cesty, čo je celkom slušné číslo. No a práve na takýchto dlhých letoch je oveľa pravdepodobnejšie, že ti opuchnú nohy. Ako teda predísť opuchu nôh? V podstate jednoducho.

Opuch nôh v lietadle
Na ceste do New Yorku.

Čo je trombóza a jej príznaky

Ide o stav, kedy sa cieva upchá zrazeninou. Zrážanie krvi je úplne bežný jav pri poraneniach či porezaní. Príznaky trombózy sú hlavne bolesť na vnútornej strane chodidla, bolesti lýtok a tlak v nohách. Rastúce opuchy a tiež vystúpené povrchové žily. Pre laikov, vytvorí sa ti zrazenina, ktorá upchá tvoje žily.

Cievne ochorenia, ktoré môži prispieť k vzniku trombózy, sa na začiatku prejavujú nenápadne a to pocitom ťažkých nôh a ich bolesťou, nočnými kŕčami, pálením a mravčením nôh. Ak nimi trpíš, bež sa zadarmo vyšetriť k všeobecnému lekárovi. Medzi prvé príznaky cievneho ochorenia patrí aj opúchanie nôh, ktoré sa prejavuje najmä v teple a pri dlhom sedení alebo státí – napríklad aj pri dlhom lete.

Viac informácií nájdeš na stránke Kráčam slobodná, ktorá sa venuje prevencii cievnych ochorení, ktoré sa prejavujú napríklad aj opúchaním nôh.

Zhoršenie prietoku krvi a vytváranie zrazenín sa ťa týka, ak:

  • Máš sedavé zamestnanie, či zamestnanie, pri ktorom dlho stojíš na nohách a nehýbeš sa. V tomto prípade si veľmi riziková skupina. Zmeň zamestnanie, alebo doňho začni chodiť peši.
  • Nosíš veľmi tesné oblečenie.
  • Ak majú tvoji rodičia kŕčové žily. Z časti ide aj o genetiku.
  • Trpíš cukrovkou akéhokoľvek druhu.
  • Trpíš obezitou alebo máš nedostatok pohybu počas dňa.
  • Si tehotná. Prečítaj si, ako na lietanie v tehotenstve. Radí Marika, bývalá letuška 1.triedy v Emirates s ktorou som spravil rozhovor.
  • Chystáš sa absolvovať dlhý let lietadlom bez prestupu. Opuch nôh v lietadle si už na teba brúsi zuby, haha.

Lety do Austrálie sú náročné:


Trombóza a opuch nôh v lietadle

Trombózu v lietadle nechceš dostať. Naozaj. Preto ti odporúčam prevenciu. Týka sa to hlave tých ľudí, čo sa plánujú preletieť veľké vzdialenosti so žiadnym prestupom. Môj najdlhší let bez prestávky trval rovných 18 hodín z Nového Zélandu do Dohy v Qatare, čo je naozaj extrémny čas. Išlo o najdlhší let na svete, kde som na jednu šupu preletel 14,529 kilometrov a obletel zem. Nižšie teda prikladám niekoľko bodov, ako predísť opuchu nôh v lietadle. Práve opuchnuté nohy na palube lietadla sú jedným z prvých príznakov, že niečo nie je v poriadku:

  1. Úplne zásadná rada je robiť si každú hodinu krátke prechádzky po lietadle v uličke. Kľudne sa postav, prejdi uličkou, navštív toaletu a ponaťahuj si končatiny. Robí to tak každý.
  2. Odporúčam ti voliť lety s prestupom, ak letíš na druhý koniec planéty. Prestupy môžu byť otravné a hrozí, že zmeškáš lietadlo, no tvoje nohy sa ti poďakujú.
  3. Nespoliehaj sa iba na tekutiny, ktoré ti donesie letuška. Aspoň mne nikdy nestačili. Pred dlhým letom si vždy zoberiem veľkú fľašu s vodou, ktorú si napustím, alebo kúpim v odletovej hale. Dostatok tekutín riedi krv a riziko opuchu alebo trombózy je oveľa nižšie. Radšej ísť päťkrát na toaletu, ako už nikdy, že? Opuchnuté nohy v lietadle sú nepríjemná záležitosť.
  4. Do lietadla si vezmi pohodlnú obuv. Žiadne štekle. Ja vždy robím to, že sa po vzlete vyzujem. Dávam si však pozor na to, aby som mal čisté ponožky. Raz mi jedna žena v lietadle na Fidži povedala, že sa mám obuť. Omg
  5. Pi v lietadle menej kávy a alkoholu. Oba nápoje odvodňujú, čiže by si musel o to viac vypiť počas letu.
  6. Pohodlné oblečenie je základ. Cestovanie lietadlom nie je módna prehliadka, čo niektorí nevedia. Kašli na obtiahnuté rifle a zapnuté košele. Ja do lietadla najčastejšie nosím kraťasy či tepláky, ak je leto tak žabky a niečo pohodlné pod krk.
  7. Kúp si tiež kompresné ponožky, ktoré podporujú správnu cirkuláciu a pôsobia aj preventívne.
  8. Pred dlhým letom navštíviť lekára, ktorý môže preventívne predpísať venofarmaká, ktoré podporujú zdravie ciev, znižujú opuchy a riziko trombózy.

TIP: Aby som sa hýbal, kúpil som si na meranie krokov tento Xiaomi Mi Band 2, s ktorým som spoko. Meria moje kroky, kalórie, vzdialenosť, tep. Navyše, baterka mi najdlhšie vydržala 23 dní. Je to super hlavne vtedy, keď dlhšie sedím za počítačom a na konci dňa mám tak 1 400 krokov. Vtedy viem, že hodinová prechádzka je viac než žiadaná. Navyše, ak dlho sedím (aj v lietadle), začne vibrovať, že sa mám ísť prejsť. Takto nemá u mňa opuch nôh v lietadle šancu. 

Opuch nôh v lietadle
V zdraví do cieľa.

Cestovanie lietadlom je moderné, rýchle a za relatívne krátky čas vieš prekonať veľké vzdialenosti. Čo ale nevieš je, že ak sa v lietadle nebudeš hýbať a piť dosť vody, hrozí ti vážne ochorenie. Prejdi sa, vypýtaj si od letušky pohár vody a povedz nie vínu. Všetko ťa počká v tvojej destinácii. Opuch nôh v lietadl nie je spôsob, ako začať dovolenku.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.