Platenie cla je známa vec, ktorá sa preberala hlavne v poslednej dobe v súvislosti s novým zákonom Európskej Únie, platným od mája 2017. Dáva to zmysel, zaplatíš clo, ktoré ti vypočítajú z ceny tovaru, ktorá ti príde zo zahraničia na Slovensko. 

Platenie cla z dovozu tovaru, elektroniky a jeho výška

V článku nižšie vysvetlím, čo je clo, kedy sa platí, aká je jeho výška, aké je clo na elektroniku z Číny, ako je to s Aliexpress a eBayom a ako sa vyhnúť plateniu cla. Avšak, najskôr moja hororová skúsenosť so Slovenskými colníkmi.

 • (ak ťa nezaujíma, čo sa mi stalo a ako som prerobil 140 €, scrolni sa nižšie, kde nájdeš vysvetlenie toho, čo je clo, ako sa vypočíta, kedy sa platí a pod.)

Vec sa mala tak, že som spolupracoval s firmou na prome nových telefónov od Lenova s 360 stupňovou kamerou. Telefóny mi zapožičali a ja som s nimi robil 360 stupňové fotografie a videá v Amerike, ktoré som následne uverejňoval na Facebooku. Následne som telefóny poslal poštou zo San Francisca domov na Slovensko. A tu začal boj a kauza, na konci ktorej som zaplatil totálne nezmyselnú sumu. Prečo? Vysvetlím. Do hry prišlo platenie cla.

Ešte som bol na pošte v San Franciscu proaktívny, že si ho vyfotím, ak by sa stratil. Bol totiž poistený a chcel som mať dáky dôkaz. Ak by som však vedel, že fotka skončí v tomto článku, balík by som nikdy neposlal.

Platenie cla z dovozu tovaru
Platenie cla z dovozu tovaru
 • Samozrejme, že balík zadržali colníci s tým, že treba zaplatiť clo a dph.

Hovorím si, že „Okej, veď im vysvetlíme, že telefóny boli zakúpené na Slovensku a len som ich vrátil„. Firma doložila colníkom zmluvu, ktorú sme mali podpísanú s číslami výrobkov, kde bolo jasné, že telefóny neboli kupované v USA. Nič nepomohlo a z ceny balíka, ktorá bola cca 400 €, vypočítali 80 € clo+dph, ktoré bolo treba zaplatiť do 17 dní.

Ak by som to nezaplatil, telefóny by „poslali“ naspäť do USA. Vec sa má tak, že známy, ktorý pracuje v logistike povedal, že tieto veci mnohokrát neposielajú naspäť odkiaľ prišli. Colníci ci často robia druhé Vianoce. Hešteg Slovakistan a platenie cla.

Toto sú dva dokumenty, ktoré poslali po tom, ako colnica zadržala moju zásielku:

Platenie cla z dovozu? Prečítaj si čo je clo, ako sa platí, kedy sa platí a ako neplatiť clo a dph. Dnes všetci objednávajú z eBay, Aliexpress a pod. a často ich prekvapí vyrúbené clo. Či už máš tovar z Číny, Anglicka, Nemecka alebo mobilný telefón, plateniu clu a dph sa zrejme nevyhneš.
Vyrátanie cla.

Prečo to nedáva zmysel? Mobilné telefóny, ktoré som posielal domov z USA, neboli v USA kupované o čom má firma doklad + zmluvu o spoluprácu so mnou. Je to, ako keby som zobral svoju mamu na dovolenku do Ameriky, poslal ju poštou domov a colnica by chcela, aby som za ňu zaplatil clo. Ja som svoju mamu ale v Amerike nekúpil. Kapiš? Komunikácia s colnicou v Bratislave je neskutočná a mal som pocit, že sami nevedia, čo robia. Kto sa má potom vyznať v tom, ako na platenie cla?

PS: Služba Balík do zahraničia sa postará o všetky papiere, ako je colná faktúra a pod. Na ich webe treba vyplniť formulár objednávky prepravy a vývozné sprievodné doklady. Expresná medzinárodná doprava do 222 krajín sveta, so sledovaním zásielky zabezpečí, že keď budem niečo posielať naspäť do USA, budem vedieť, kde je balík a colné dokumenty vyriešia za mňa. Na stránke tiež majú kalkulátor poštovného.


Aký je rozdiel medzi DPH a CLO? 

 • CLO sa platí pri balíkoch v celkovej sume nad 150 € v hodnote 3-11% v závislosti od typu tovaru. Do 150 € hodnoty balíka sa clo neplatí.
 • DPH sa platí vo výške 20% z celkovej hodnoty tovaru ak je jeho suma vyššia ako 22 €.
 • U zásielok nad 150 € sa platí aj clo aj dph. To bol môj prípad.

Kde som spravil chybu? Uviedol som skutočnú hodnotu balíka a to ma stálo 80 € aj keď som balík označil ako „gift“. Ja som bol hlúpy a na balík napísal skutočnú hodnotu a zaplatil poistenie navyše. Veď neklamem a robím veci poctivo. A to sa dnes nevypláca. Spolu s poštovným, poistením a zaplatením vyrúbeného cla a dph ma tento špás stál 140 €. Bravo, poctivka Milan. Vedia, prečo si vymysleli platenie cla.

Ako by som postupoval pri posielaní balíka z USA dnes?

 • je jedno, aká je hodnota balíka, cenu vždy napíšem do 22 €. Čitateľka na Instagrame mi odporučila, že mám na colnicu poslať čestné vyhlásenie, že cena balíka je do spomínaných 22 €. Firma však povedala, že by to colníci pokladali za zavádzanie.

Čo je clo, aká je jeho výška, kedy sa platí a ako na elektroniku

 • Čo je clo? Clo je platba, ktorá sa, ktorá sa platí pri dovoze tovaru zo zahraničia.
 • Kedy sa platí clo a aká je výška cla? Clo sa platí, ak je hodnota tovaru vyššia ako 150 €.
 • Čo je dph? Daň, ktorá sa platí pri dovoze tovaru zo zahraničia. Ak je hodnota tovaru vyššia ako 20 €, platíš dph.
 • Ako sa vyhnúť plateniu cla? Hodnota tovaru musí byť nižšia ako 150 €.
 • Ako sa vyhnúť plateniu dph? Hodnota tovaru musí byť nižšia ako 20 €.
 • Kedy platím aj clo aj dph? Keď je hodnota tovaru vyššia ako 150 €.

Ako sa vyhnúť plateniu cla a dph z dovozu tovaru

No dnes už asi nijak. Nový zákon, ktorý spomínam nižšie červeným, robí všetko komplikovanejšie. Čítal som recenzie ľudí, ktorí museli na colnici ukazovať výpisy s karty, koľko za tovar zaplatili. A navyše, colníci všetko skenujú.

Od 1.mája.2017 však platia ďalšie, nové pravidlá ohľadne platenia cla pri dovoze tovaru z Číny, USA a pod. Týka sa to najmä tých, čo nakupujú na Aliexpress, Ebay, Amazona a pod. Čítaj ďalej.

Každý, koho sa to týka (komu je vyrúbené clo, dph alebo oboje), bude musieť podať elektronické colné vyhlásenie a zaregistrovať sa na cep.financnasprava.sk. Ceny, od ktorých sa platí clo a dph sa nemenia a napísal som ich vyššie. Aby si si teda  mohol prebrať svoju zásielku, ktorá má nad 22 €, budeš musieť podať colné vyhlásenie.


PS: Ja chápem, že platenie CLA je normálna vec a kontroluje sa tým svetový obchod a bla bla bla. Európska Únia tým okrem iného chce dosiahnuť, aby Čína presunula svoje veľkosklady do Európskej únie, čím budeme bohatnúť. No to, že som musel zaplatiť za tovar, ktorý pochádza zo Slovenska a bol na Slovensko vrátený, pokladám za nespravodlivosť.

Platenie cla z dovozu? Prečítaj si čo je clo, ako sa platí, kedy sa platí a ako neplatiť clo a dph. Dnes všetci objednávajú z eBay, Aliexpress a pod. a často ich prekvapí vyrúbené clo. Či už máš tovar z Číny, Anglicka, Nemecka alebo mobilný telefón, plateniu clu a dph sa zrejme nevyhneš.
Platenie cla z dovozu? Prečítaj si čo je clo, ako sa platí, kedy sa platí a ako neplatiť clo a dph. Dnes všetci objednávajú z eBay, Aliexpress a pod. a často ich prekvapí vyrúbené clo. Či už máš tovar z Číny, Anglicka, Nemecka alebo mobilný telefón, plateniu clu a dph sa zrejme nevyhneš.

17 KOMENTÁRE

 1. Dobrý deň. Keď si teda chcem objednať položku z Ebay-u v hodnote 5eur tak za clo a dph nezaplatím.. Ale neplatí sa tiež aj napr. za čas prepravy? Posielať sa to má pomocou economy shipping a dĺžka dodania sa uvádza od 14 do 43 dní. Nezaúčtujú mi teda poplatok?

 2. Super clanok, Milan. Diky! To s tym telefonom zo SK je riadna hlupost. Ah jaj. Aktualne chcem kupit telefon na firmu, ale asi ho kvoli clu a DPH kupim nakoniec na SK.

 3. takze neojebem to nijak? lebo mi prisiel telefon a vazne nechcem zajebat dalsi 50 eur + firme ktora preclieva 17eru.. nemam milion dpc! fakt sa tomu potrebujem vyhnut.. je moznost nejakej fake faktury alebo tak? mozno poslat falosne udaje, resp tie iste, no sphotosopovane tak aby skutocna cena tovaru vyzerala mensia? Alebo ze by mi z tadial kde som telefon kupoval poslali fakturu (doklad potvrdzujuci hodnotu tovaru) s hodnotou mensou aby som neplatil tak vysoke dph, alebo nieco na styl toho ze mi to darovali a ja som nic neplatil, tym padom by som nemusel platit dph nie? pokial by mi to poslali fakt ako „gift“

 4. Poďakujte potkanom v EU a hlavne potkanom ktorý zastupujú SK v EU a majú desať násobné platy aby nás v SK dobre podojili. No a samozrejme dobrodincom vo vláde ,ktorý toto osieranie legislatívne ošetrili ,čistili si svoje „čisté zárobky v daňových rajoch a obyčajných ľudí s minimálnym zárobkom osierali na daniach.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.