Tieto slovenské ovocné vína nám v zahraničí závidia, chutia ako domáce

107,392FansLike
190,236FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Slovenské ovocné vína vyhrávajú svetové súťaže. To nie je titulka bulvárneho časopisu, ale realita. V rámci projektu Krížom Krajom s Milanom Bez Mapy, kde cestujem po Slovensku, no nenavštevujem naše pamiatky, ale lokálnych výrobcov, som tentokrát necestoval ďaleko.


Pustite si článok ako podcast:


Bratislavske vinárstvo Miluron mám rovno pod nosom a hovorí sa, že vyrábajú skvelé slovenské ovocné vína. Hovoria o tom aj ich mnohé ocenenia z celého sveta. Deviaty diel bude, podobne ako naša letná návšteva Tokaja, o vínach, no ovocných. Na zdravie! Videoreportáž z mojej návštevy si pozrite tu:

Naše slovenské ovocné vína sú úspešné v mnohých svetových súťažiach

História ovocného vína vo svete

Prvé ovocné vína pili už starí Gréci a Rimania pred 2000 rokmi. Vyrábali si ich z jabĺk, lesného ovocia a bobúľ. Toto víno je dodnes veľmi obľúbené u mnohých domácich výrobcov nielen na Slovensku, no najmä v Škandinávií. Pre príklad, vo Fínsku je ovocné víno viac populárne a viac kupované ako klasické víno z hrozna. Podobne je na tom aj Dánsko, Nemecko a Holandsko. Tieto krajiny majú bohatú históriu vo výrobe ovocného vína, najmä z jahôd.

Je ovocné víno stále považované za víno?

Samozrejme. Aj ovocné víno je pokladané za víno. Či už je vyrobené z jabĺk, čučoriedok, jahôd alebo ríbezlí, stále môžeme hovoriť o víne. Ovocné víno má často oveľa sladšiu chuť, aj kvôli vyššiemu obsahu cukru. Keď som nechal sesternici ochutnať slivkové víno od Miluron, povedala mi, že je chutí ako kompót s alkoholom. Ak máte radi čučoriedky, bude vám chutiť aj čučoriedkové víno, ak máte radi ríbezle, pochutnáte si aj na ríbezláku.

Väčšina ovocia má potenciál na to, aby sa z nich dalo vyrobiť kvalitné víno. Ako mi ale v rozhovore povedal Marcel Boris, zakladateľ Miluron, „Nechcem sa zúčastňovať súťaží v ktorých ide o to, z čoho všetkého sa dá vyrobiť víno„. Svoje vína začal vyrábať iba z toho, čo si myslí, že by ľuďom chutilo. A hoci sa môže ovocné víno vyrobiť doslova z každej rastliny, ktorá môže fermentovať, niektoré ovocné vína sú lepšie a iné horšie.

Chuť ovocného vína ovplyvňujú viaceré faktory. Prvým je, samozrejme, druh použitého ovocia. Jablká chutia inak ako figy a často sú menej sladké. Jablkové víno je ľahšie ako figové víno. Na druhej strane, viete, koľko odrôd jabĺk existuje? Mnoho. Ja mám rád odrodu jablka Fuji, ktorá chutí sviežo, no sladko zároveň. Druhým faktorom toho, ako chutí ovocné víno, je pridaný cukor. Keď vinári vyrábajú ovocné víno, pridávajú doňho cukor, aby získalo od 8% do 14% alkoholu. Vinári majú k dispozícii mnoho rôznych druhov sladidiel, vrátane granulovaného cukru, invertného cukru, koncentrátu neutrálneho hrozna, medu a ďalších.

Slovenské ovocné vína

slovenské ovocné vína
Slovenské slivkové víno, autor: Miluron

K akému jedlo sa hodia ovocné vína Miluron a prečo je rakytníkové víno výnimočné?

Čo to Miluron znamená? Samotný názov vychádza zo starého vinárskeho zaklínadla, lebo každý vinár potrebuje ochrannú ruku nad svojimi vínami. Tvrdí Marcel. K akému jedlu ale pasuje také ovocné víno? To záleží od toho, o akom ovocí sa bavíme. Ovocné víno sa hodí ako zákusok po jedle. Brusnicové a čučoriedkové víno sa hodí k hovädziemu mäsu, keďže často na tanieri nájdete pri mäse aj brusnice, či brusnicovú omáčku.

Biele vína sa skôr hodia na letné večery ku syrom, alebo samotné. Na druhej strane, cuvéé čučoriedka a arónia je ťažšie víno, ktoré majú radšej páni k cigarám. Zaujímavosťou je tiež rakytníkové víno, ktoré Miluron vyrába ako jediní na Slovensku. Rakytník má vysoký obsah vitamínu C, ktorý zostáva zachovaný vo víne aj po prekvasení rakytníka. Deci-dva pred spánkom vás udržia fit. Rakytníkové víno má miernu medovú príchuť. Prečítajte si, ako sa vyrába slovenský med.

rakytníkové víno milluron
Rakytníkové víno si zachováva obsah vitamínu C, autor: Miluron

Dobrou alternatívou pre rakytníkové víno je aj šípkové víno, ktoré začali tiež v Miluron teraz na jeseň vyrábať. V tomto prípade ale ide skôr o sezónne vína vyrobené zo slovenských surovín, ktorých nákup podporuje malých výrobcov.

V portfóliu Miluron nájdete aktuálne týchto desať vín: broskyňové víno, Frizzante víno s bazovým kvetom, Rakytníkové víno, Slivkové víno, Višňové víno, Bazovinka, Víno z čiernych ríbezlí, Čučoriedkové víno, Brusnicové víno, Cuvéé Čučoriedka a arónia. Vína od Miluron nájdete v regáloch potravín Kraj.

 

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.