6 tipov na overené bezbariérové výlety pre vozíčkarov na Slovensku

107,392FansLike
190,236FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Tipy na výlety pre vozíčkarov na Slovensku? Ak chce človek na vozíku cestovať, musí si vopred všetko starostlivo naplánovať. Googliť informácie na webe, telefonovať, pýtať sa kamarátov na vozíku, ktorí už možno miesto navštívili. Také referencie sú pre vozíčkara najcennejšie. Sú totiž overené nielen na vlastnej koži, ale aj na vlastnom vozíku.


Nemáte čas čítať? Pustite si podcast:


Tipy na výlety pre vozíčkarov na Slovensku, alebo kam ísť na výlet s vozíkom?

6 tipov na overené bezbariérové výlety pre vozíčkarov na Slovensku
6 tipov na overené bezbariérové výlety pre vozíčkarov na Slovensku. Foto: Vľavo Unspash, vpravo Natália Turčinová.

Výlety pre vozíčkarov a tipy na bezbariérové miesta na Slovensku


  • Článok pre tento blog vznikol v spolupráci s Natáliou Turčinovou, do kategórie bezbariérové cestovanie s vozíčkarom. Cieľom týchto blogov je poukázať na to, že aj človek na vozíku môže plnohodnotne cestovať.

Je dôležité vopred vedieť kam idete a čo na vás čaká. Stáva sa totiž, že miesta sú označené nálepkou „bezbariérové“, skutočnosť je diametrálne odlišná. Potom sa môže stať, že z radosti z výletu zostane len hlava v smútku a nepríjemný pocit. Každý vníma bezbariérovosť inak. Lepšie povedané, mnohí nemajú ani tušenia, čo tento pojem znamená. Preto je včasná a dôsledná príprava, ale aj overovanie si informácií také dôležité. Napriek všetkému je cestovanie s vozičkarom možné.

Vyžaduje si vždy zopár ústupkov, pri troche šťastia však objavíte mnohé nové cesty a miesta. Stane sa tak možno aj vďaka nasledujúcim riadkom.


Tipy na bezbariérové výlety na vozíku na Slovensku

Ak sa plánujete ísť kúpať, prečítajte si aj tento špeciálny článok s tipmi na bezbariérové kúpaliská a plavárne.

Výlety pre vozíčkarov na Slovensku

Tipy na bezbariérové výlety na vozíku na Slovensku
Tipy na bezbariérové výlety na vozíku na Slovensku

Cyklotrasou „Pieninský cyklookruh“ z Červeného kláštora popri Dunajci aj s vozíkom

Aj medzi vozičkarmi nájdeme milovníkov naozajstnej prírody. Napriek vozíku sa chceme dostať do jej útrob, nadýchať sa čerstvého vzduchu a vidieť všetko to nevšedné a krásne. Je pravdou, že možností je menej, ale kto hľadá nájde. Nádhernú prechádzku so všetkým, čo príroda ponúka, možno absolvovať po cyklotrase, ktorej začiatočným bodom je Červený Kláštor.

Pohodová turistická vychádzka Pieninským národným parkom vedie v tesnej blízkosti rieky Dunajec. Stretnete množstvo cyklistov (miestami by sa hodil ďalší „dopravný pruh“), preto si treba dávať pozor, aby ste niekomu s vozíkom neskrížili cestu. Pieninský cyklokruh – aj tak je trasa nazývaná, má svoj východzí aj konečný bod v spomínanom Červenom Kláštore.

Podstatná časť cesty je vhodná aj pre vozičkarov s elektrickým, či mechanickým vozíkom. Záleží na vás, či máte energiu alebo náhradnú batériu na to, aby ste zdolali celý, zhruba 34 kilometrový okruh. Prechádzka v každom prípade praje odvážlivcom, ktorých neodradí ani absencia bezbariérovej toalety.

Výlety pre vozíčkarov na Slovensku

pieninská cesta
Pieninská cesta vyzerá aj takto.

Bezbariérovou električkou vozíkom z Tatranskej Lomnice až na Štrbské Pleso

Každý správny Slovák by mal navštíviť skvost našej slovenskej prírody, Tatry. S vozíkom to samozrejme nie je úplne bežná turistika, ako si ju možno niekto predstavuje. Zdržiavame sa skôr v nižšej nadmorskej výške a majestátnosť vrchov obdivujeme z diaľky. Ideálnym tipom na bezbariérový, pokojne aj viacdňový výlet, je turistické centrum Tatranská Lomnica. Nielen prechádzky v príjemnom okolí a na výživnom čerstvom vzduchu, ale tiež množstvo dobrého jedla, kaviarničiek a cukrární, ktoré bez problémov navštívite aj s vozíkom.

Priamo v spomínanej najväčšej tatranskej osade sa nachádza Expozícia SKI MUSEA, ktoré sa venuje histórii vzniku a vývoja zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich samotného počiatku. Do vchodu múzea vedie malá drevená plošina a exponáty sa nachádzajú na prvom podlaží, preto ani človek na vozíčku nie je limitovaný v pohybe. O pár stoviek metrov ďalej sa nachádza Múzeum Tatranského národného parku, ktoré oboznamuje návštevníkov s flórou a faunou tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania.

Dovnútra múzea opäť vedieť plošina a tak, ako to bolo v SKI MUSEU, aj tu je zvýhodnená cena vstupu pre držiteľa preukazu ZŤP aj doprovod. Ak sa chystáte stráviť v Tatranskej Lomnici viac dní, určite využite bezbariérovú tatranskú električku s nástupom v Lomnici, s prestupom v Starom Smokovci a s cieľom priamo na Štrbskom plese.

Cesta električkou je nádherná! Krásne výhľady vám vyrazia dych, rokliny pod traťou vo vás prebudia adrenalín. A čo je dôležité, táto jazda sa dá zvládnuť ako s mechanickým vozíkom, tak aj s elektrickým. Prechádzka na vozíku okolo Štrbského plesa je potom krásnym zaklincovaním programu. Cesta je síce mierne štrkovitá, nie je to však prekážka, ktorú by vozík neprekonal. Stojí to totiž za to.


Do lanovky na Chopok s vozíkom a jej bezbariérovosť

Predstavte si, dá sa to! Výstup je však možné absolvovať len s mechanickým vozíkom. Elektrický sa kvôli svojej väčšej šírke a dĺžke do kabíny lanovky nezmestí. Každý na mechanickom vozíčku (ideálne takom, ktorý je užší) sa môže pohodlne dopraviť autom do strediska Jasná na Bielu Púť, odkiaľ ľudí s postihnutím vyvezie štvormiestna sedačková lanovka na medzistanicu Koliesko, kde nasadnete na kabínovú lanovku Twinliner.

Tou sa dostanete na Priehybu a odtiaľ už modernou kabínkovou lanovkou priamo na Chopok s vozíkom. Už pri kúpe lístku je nutné ohlásiť personálu svoju požiadavku na prepravu s invalidným vozíkom a požiadať o pomoc. Prevádzkovatelia lanovky zabezpečia pomoc pri nastupovaní, aj pri vystupovaní. Dokážu zastaviť lanovku tak, aby ste mali dostatok času na presun. S užším vozíkom priamo do kabíny to je bez problémov, širší vozík je nutné poskladať a človeka so zdravotným postihnutím usadiť na sedadlo.

Nástupište a lanovka sú v jednej rovine, nevzniká tak žiadna neprekonateľná bariéra či schody. Pre niekoho je tento tip možno hororovou predstavou, pre iných výzvou, ktorá určite stojí za to opustiť svoju komfortnú zónu a vydať sa v ústrety zážitkom.


Liečebné procedúry aj relax v centre Piešťan s vozíkom

Potulky mestom patria medzi obľúbené aktivity aj vozičkarov. Ideálnym miestom na trávenie voľného času je kúpeľné mesto Piešťany. Prečítajte si čo vidieť v Piešťanoch. Už roky sa piešťanské kúpele radia medzi popredné európske miesta v liečbe reumatizmu, rehabilitácie pohybového aparátu a nervového ústrojenstva. Po príjemných procedúrach v jednom z mnohých kúpeľných hotelov v Piešťanoch, ktoré sú voľne dostupné aj pre verejnosť, by bol hriech neabsolvovať prechádzku krásnym kúpeľným parkom, po nábreží Váhu, aj naprieč príjemným centrom Piešťan.

TIP: V Piešťanoch som bol ubytovaný v hoteli vo Ville Zuckmann, tu je recenzia.

Návšteva Kolonádového mosta je absolútnou samozrejmosťou. Odporúčam navštíviť tiež Balneologické múzeum, ktoré je prispôsobené aj pre ľudí na vozíčku a s preukazom ZŤP je vstupné za zvýhodnenú cenu aj pre doprovod. Zastávka na kávu a zákusok v síce zašitom, priestorovo malinkom, ale nádhernom a útulnom penzióne s kaviarničkou Villa Vodička je viac, ako len pohladenie zmyslov. Jesenné Piešťany sú najkrajšie, takže hor sa na výlet už tento víkend. A nezabudnite sa zastaviť na parádnom remeselnom pivku v piešťanskom pivovare ŽiWell.

Mestský park Piešťany
Mestský park Piešťany, foto: Milan Bez Mapy, Piešťany

Výlet na Bratislavský hrad s vozíčkarom a bezbariérová reštaurácia Parlamentka

Ako sa hovorí, všetky cesty vedú do Ríma. V našom prípade vedú cestičky a uličky centra Bratislavy na nádvorie Bratislavského hradu. Cesta smerom k hradu je pochopiteľne celý čas mierne do kopca. Ak však máte elektrický vozík, alebo šikovného osobného asistenta, ktorý zvládne mechanický vozík potlačiť, máte vyhraté.

Nadol to už nie je najmenší problém. Stačí sa spustiť z kopca. Žartujeme, samozrejme, (ale neverili by ste, koľko takýchto odvážlivcov sa medzi vozičkarmi nájde). Areál hradu je v rovine. Do vchodu sa dá dostať jednoducho bez bariér a prekážok. Samozrejmosťou je bezbariérová toaleta. Nielen samotný hrad, ale aj historické múzeum, ktoré je jeho súčasťou, je pre vozičkarov prístupné.

Pred jeho návštevou je však potrebné ohlásiť sa v pokladni, kde informujete pracovníka, ktorý sprístupní bočný vchod. Priestory múzea sú bezbariérové s výnimkou korunovačnej veže a klenotnice. Pekne zrekonštruované nádvorie, efektné osvetlenie a nádherné výhľady naprieč celou Bratislavou až do Rakúska. Príjemný večer možno zavŕšiť v bezbariérovej reštaurácii Parlament restaurant, kde sa nielen potešíte dobrým jedlom, ale aj pokračujete v dych berúcich výhľadoch. Tu bezbariérovú toaletu žiaľ nenájdete.

TIP: Nevynechajte návštevu barokovej záhrady, ktorá sa nachádza v areáli Bratislavského hradu.


Zámok v Holíči je prístupný aj vozičkarom

Odkedy bol zámok Holíč v roku 2016 po rekonštrukcii opäť sprístupnený verejnosti, potešil nejedného vozičkara. Tento nádherný historický unikát je totiž prístupný aj ľuďom na invalidnom vozíku. Miesto prináša zmes všetkého, na čo si spomeniete.

Výstavné miestnosti, vzácne maľby uhorských panovníkov, vináreň, noblesnú kaviareň, hotelový wellness aj nádherné apartmány, ktoré sú zriadené každý v inom štýle, viažuc sa ku konkrétnemu historickému obdobiu, ktoré zasiahlo do stavebného vývoja zámku. Žiaľ, na prvé horné poschodie nie je možné dostať sa s vozíkom, v spodnej, prízemnej časti sa však nachádza príjemná bezbariérová izba s prispôsobenou toaletou.

Nádherné okolie, zámocké parky, bylinková záhrada a v neposlednom rade gastronómia, ktorou je kuchyňa v zámku široko-ďaleko známa. Ak chcete zažiť dobovú atmosféru a na malú chvíľu sa cítiť ako hradný pán či pani, toto miesto určite nevynechajte.


Eurokľúč vám pomôže dostať sa na každú bezbariérovú toaletu, odomknete ním aj plošiny či rampy pre vozíčkarov

TIP: cestovateľská pomôcka Eurokľúč, vďaka ktorej sa stane výlet bezstarostným.
O čo ide? Eurokľúč slúži pre každého, kto sa kvôli svojmu zdravotnému postihnutiu potrebuje dostať na bezbariérovú toaletu pre verejnosť. V mnohých európskych štátoch odomyká tento kľúč napríklad aj schodiskové plošiny, výťahy, aj rampy, ktoré sú umiestnené na verejných priestranstvách.

Výhodou je, že týmto špeciálnym kľúčom odomykáme toalety bez nutnosti hľadania personálu a zároveň sa na eurozámkom odomknuté toalety dostanú iba tí, ktorým sú určené. Eurokľúč je viac rozšírený v Nemecku, ale čoraz častejšie sa dá využiť aj v našich končinách. Na Slovenku je rozšírený hlavne na pobočkách Všeobecnej zdravotnej poisťovne, železničných a autobusových staniciach, čerpacích staniciach Slovnaft, ale eurozámky sú inštalované aj v prevádzkach McDonald’s. Celkový počet miest na Slovensku sa blíži k prvej stovke.

TIP: Viac praktických informácií o tom kam na výlet na vozíku a ako sa pripraviť na cestovanie, keď ste na vozíku, si prečítajte v článku Kam na výlet na vozíku a 3 tipy na bezbariérové výlety.

Natália Turčinová & Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.