Skúsil som na 10 dní život bez internetu a vyvodil 8 predsavzatí

107,392FansLike
190,236FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Závislosť na internete? Naposledy som bol od internetu odpojený na dlhšiu dobu (rozumej viac ako 24 hodín) v roku 2014, keď som cestoval na Kubu. Vtedy bola Kuba Kubou a internet tam nebol samozrejmosťou. Už si ani nepamätám, aké to presne bolo, no viem, že som bol off-line 7 dní. Katastrofa 21.storočia, že?

Môže byť závislosť na internete skutočná?

Závislosť na internete a jej príznaky a liečenie
Závislosť na internete a jej príznaky a liečenie.

Matne však viem, že mi internet nechýbal. Dnes to bude pomaly päť rokov a od vtedy som bol pripojený neustále. Facebook, môj Instagram, Mail, YouTube, WhatsApp a čo-ja-viem-čo-všetko. Po tom, ako Instagram do svojej appky zaviedol štatistiky používania, ostal som šokovaný. Len v tejto aplikácii som trávil 2 až 4 hodiny denne. Neberiem do úvahy YouTube a Facebook a na mobile som strávil aj 8 hodín čistého času. Síce ma práca na internete živí, povedal som si, že musím niečo zmeniť. Prečo? Lebo trpím závislosťou na internete.

No a ako s každou závislosťou, či už je to závislosť na alkohole, drogách (na čom sa dá byť ešte závislý?), človek sám seba vždy presvedčí, že TO vie ovládať. No realita je taká, že naozaj nevie a je potvrdené, že ide o závislosť, ako o každú inú. Tieto Vianoce som sa teda rozhodol všetko vypnúť internet a stráviť 10 dní offline bez internetu Mal som na to niekoľko dôvodov:

  • Zabudol som, aké je to žiť bez internetu,
  • bol som závislý na Instagrame a podľa štatistík v aplikácií som na ňom trávil 2 až 4 hodiny denne.
  • September bol najhorší mesiac od kedy som v roku 2013 založil tento blog. Zažil som totálne vyhorenie a s blogom bol rozhodnutý skončiť. Určite k tomu dopomáhalo aj to, že som väčšinu svojich dní neustále pozeral do monitoru a bol na internete. Napísal som o tom celý článok: Syndróm vyhorenia spôsobil, že chcem skončiť s blogom, ktorý ma živí.
  • Keď som išiel niekam von, neustále som kontroloval mobil, či sa niečo nové nestalo. No a na moje počudovanie, nič mi neušlo.
  • Keď som sa rozhodol nepoužívať internet napríklad jedno doobedie a sústrediť sa na písanie, nevydržal som a musel pozrieť, čo je nové.
  • Bol som závislý na internete.

Príznaky závislosti na internete

Dnes je na to reálny výraz, ktorý sa volá Internet Addiction Disorder (IAD), alebo patologické používanie internetu. Ide o potrebu byť pripojený na internete už iba zo zvyku a v Číne urobili niekoľko zaujímavých výskumov na študentoch strednej školy. Spísali rôzne príznaky závislosti na internete, ktoré prekladám nižšie:

  • Mentálne príznaky závislosti na internete: Výskumy na študentoch v Číne ukázali v roku 2010, že človek, ktorý trpí závislosťou na internete má 2,5krát vyššiu šancu, že sa uňho vytvoria symptómy depresie.
  • Sociálne príznaky závislosti na internete: Sociálne siete sú perfektný návod, ako byť nesociálny. Rovnaká štúdia ukázala na Číňanoch aj to, že závislosť na internete eliminuje u človeka potrebu byť sociálny aj v skutočnom živote. Predsa len, robím to aj ja. Ak sa s niekym nechcem v čakárni rozprávať, čumím do mobilu.
  • Zdravotné problémy závislosti na internete: V súvislosti s vysokým používaním internetu sa môže u človeka vytvoriť zhoršenie imunity kvôli nedostatku spánku. Koľkokrát som sám ľahol o 22:00 do postele, no do jednej v noci skroloval všetky sociálne siete. Neraz išlo moje používanie internetu a mobilu na úkor spánku.

Aj keď to z mojich úst (alebo mojej klávesnice?) môže znieť divne, chcem v roku 2019 používať internet menej. Aby som to špecifikoval, hlavne sociálne siete a YouTube. Práca na internete ma živí, no neživí ma to, že čumím na displej dvadsaťštyri hodín denne. Živí ma to, čo na internet dávam, obsah, a to viem pripraviť offline a viac sa sústrediť.

Mojich 10 dní bez internetu prebiehalo nasledovne:

  1. 21.12 – pridávam príspevok na Instgram o tom, že idem byť offline 10 dní. Všetkým som zaželal pekné sviatky a aplikáciu odinštaloval.
  2. 22.12 – som nervózny. V ruke mi stále niečo chýba. Čo ak mi niečo ušlo a koľko lajkov mala moja posledná fotka?
  3. 23.12 – nervozita neustupuje, no telefón stále leží v poličke. Navyše, som chorý a nudím sa doma na gauči.
  4. 24.12 – čas si krátim pozeraním vianočných rozprávok a dáko pomaly prestávam myslieť na to, čo sa deje na internete. Nemám žiadne informácie o okolitom svete.
  5. 25.12 – svet je akosi pokojneší a môj palec si nesťažuje, že nemá čo srcollovať.
  6. 26.12 – internet mi nechýba, lúštim si krížovky, liečim sa a pozerám telku.
  7. 27.12 – internet? to čo je?
  8. 28.12 – idem po dlhej dobe cvičiť, lebo sa už cítim lepšie. Začínam sa báť, že ľudia na mňa zabudli na internete.
  9. 30.12 – celý deň som nervózny, že mi niečo ušlo. Večer zapínam internet.
  10. 31.12 – desať dní som nedal, no myslím, že som na dobrej ceste.

Moje predsavzatia na rok 2019 v súvislosti so závislosťou na internete

Toto je 8 predsavzatí, ktoré som si dal na rok 2019 a aj to, že ich píšem takto verejne, ma dúfam donúti ich dodržať. Všetkých osem bodov vychádza z mojich vlastných skúseností a na pozorovaní môjho okolia. Takto chcem zastaviť svoju závislosť na internete. Pre príklad, bod č.4 o používaní mobilu vo fitku – skúsil som to a z fitka odišiel o 30 minút skôr. Na internete mi nič za ten čas, kým som cvičil, neušlo.

  1. Mobilný telefón nepatrí na stôl, kde sa je. Ani doma, ani v reštaurácii.
  2. Mobil nepatrí do spálne – ak áno, tak iba kvôli budíku.
  3. Po 19:00 používam mobil len vo výnimočných prípadoch.
  4. V posilňovni nechávam mobil zamknutý v skrinke.
  5. Ak sa s niekym rozprávam, nedržím v ruke mobil.
  6. Ak pozerám televízor, nedržím v ruke mobil.
  7. Na Instagrame nikdy nestrávim viac, ako 30 až 60 minút denne.
  8. Raz za týždeň si dám 1 celý deň bez internetu.

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Chcem ho používať rozumnejšie, šikovnejšie a viac pre svoj osoh. Internet už nebudem využívať ako nástroj na zbavenie sa nudy alebo výplň volného času. Wish me luck.

16 COMMENTS

  1. V dnešnej dobe trpí závislosťou na internet asi každý. Ja tiež si neviem bez neho predstaviť ani jeden deň a to je zlé. Už som skúšal aj využiť novšiu funkciu na iPhone, že si človek môže na aplikácie nastaviť čas, koľko majú fungovať denne a potom sa proste vypnú. Moc to nefunguje. Aplikácia sa vypne a aj tak si ju opäť zapnem. Ale teda ja som si skúsil Instagram nastaviť na 15 minút a to je asi extrém. 😀 Najhoršie je to naozaj pri tom pozeraní telky a večer v posteli. Človek ľahne a ani nevie ako zistí, že už hodinu leží a baví sa na mobile. Sem-tam sa mi podarí namiesto telefónu chytiť knihu. Toto musím robiť častejšie, ale je to náročné.
    Ale je fajn, že si skrolujem staršie príspevky, lebo zase sa pokúsim trochu v tomto zlepšiť. Niekoľko dní asi nevydržím, ale treba to dobre obmedziť. Díky za motiváciu. 🙂

    • Presne toto. Ja som si limit na Instagram nastavil hodinu, ale niekedy ho prekročím už doobeda a nadávam si. Telku, našťastie, nie som zvykutý veľmi pozerať, pokiaľ tam nie sú dobré filmy, dokumenty alebo Simpsonovci. Aj ja ďakujem, aspoň vidím, že nie som sám zavislák.

      • Dnes som to už začal uplatňovať. Večer sme pozerali so ženou film (btw. telku nepozerám. Pozeráme filmy a seriály online. V telke nie je nič a ešte medzitým dajú reklamy. 😀 Simpsonovcov máme radi. K tomu ešte The Big Bang Theory, žena dokáže dookola pozrerať Priateľov a veľa iných komediálnych seriálov kukáme ešte) a v určitej časti mi hovorí, že musí na WC. Dal som pauzu a už som išiel chytiť telefón do ruky len tak zo zvyku a pozrieť čo nové na nete. Našťastie skôr ako som ho odblokoval, som sa uvedomil a telefón položil späť. Povedal som si, že radšej budem len tak sedieť a nič nerobiť, ako držať telefón v ruke. No nakoniec som išiel ešte aj pozrieť svojho spiaceho 2-mesačného syna a pozrel som sa ako spí.
        Mám pocit, že som na dobrej ceste. Internet je úžasná vec, ale to je aj svet okolo nás. A ten si treba užívať viac. 🙂

  2. V mojej blízkosti sa teraz bojuje so závislosťou. Nemenovaný známi trpel tým, že si stále musel vypisovať s nejakými priatelkami, teda pokial s nimi nebol osobne, čo jeho rodinu dokázalo celú položiť fyzicky, psychicky a liezlo to aj do prachov …Ležal v posteli s 38 horúčkou a mobil pri hlava, čakal že aspon trochu zavibruje že prišla správička odpoved…po 3 hodinovom lete bez internetu bežal na záchod rýchlo niečo napísať..po správičke čaká mobil v ruke alebo zadnom vrecku a čakal ze zavibruje…správu na skúšku posiela jeho manželka, ked ucítil vibráciu bežal sa schovať za roh a pozeral, hm nebola to tá správna tak sa hned vrátil nesvoj späť….jednoducho sa pri vypisovaní chodí schovávať asi mu dochádza že je to celé hlúpe, ale nevie si pomôcť neustále výhovorky musím si doskočiť….začína s koncom svojej závislosti zmazal ich čísla aj všetky správy..teraz o tom rozpráva, že koľko toho obetoval ..hm v zápetí nás dobehne recidíva …nestačilo po dvoch mesiacoch došlo znova iná slečna a už písal, kde je čo robí..pred týždnom zmazal watsup aj viber a všetci budú dúfať že recidíva sa nevráti…

    Držím vám palce lebo kedysi aj pár hodinová abstinencia spôsobvola vážne stavby hnev, agresiu, zmetenosť, strata vecí, nesustredenosť, klamstvá…to všetko znášalo okolie…a prečo len aby čital/písal sprosté správičky….denes dokáže ísť bez mobilu aj na prechádzku okolo domu beriem to ako krok vpred

  3. Ja som si vypla fejsbuk na necelé 3 týždne.prve dni som mala take myšlienky, že len na chvíľu nakuknem, ale nakoniec som sa prekonala a vydržala.tie 3 týždne mi dali to, že som nič nezmeskala a že mi tej fejs ani veľmi nechýba.odvtedy tam trávim úplne minimum svojho voľného času.ale naopak Instagram je prvé čo rano pri káve otváram kým deti ešte spia.
    Smutne je však v dnešnej dobe pohľad na párik ľudí, ktorí sedia v kaviarni, alebo reštaurácií a každý z nich čuči do mobilu.ako by si už ani nemali čo povedať.
    Ja našťastie nemám mobilný internet, takze mobil používam okrem telefonovania iba doba na wi-fi.pravda je, že mna mobil neživí, takze ho až tak nutne k životu nepotrebujem.
    Drzim palce s novoročným predsavzatím.pekny deň 🙂

    • jj presne toto, aj ja som bol nervozny, ze iba kuknem, co tam je a nastastie som odolal. A ano, ja ked som s niekym na veceri a kave a vytiahne mobil a kuka donho, mam chut sa teatralne postavit, chrastnut mu pohar vody do tvare, buchnut dverami a odist =D raz to spravim! ja nemozem nemat mobilny internet, kedze vela beham po vonku a priebezne odpisujem na pracovne mejly, ale paci sa mi to, ze ho nemas

    • ešte horšie je ked jeden sedí s mobilom, pri nom rodinka, ktorá čaká že si dopíše…on ich ešte ohriakne to neviete očkať kým si dopípšem..závislosť je svina a trpí tým celé okolie

  4. Ďakujem, konečne to niekto napísal. Možno takto zistíme, že času máme predsa len celkom dosť, len ním netreba plytvať. A že sa treba plne sústrediť na prítomný reálny okamih a venovať plnú pozornosť ľuďom a veciam okolo nás. Lebo utiecť nám môže jedna konkrétna chvíľa a nie post na Facebooku či storka na Instagrame. Držím nám všetkým palce, aby sme sa zbavili tejto mobilnej a internetovej závislosti 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.