Toto sú zvieratá v Černobyle a ich mutácie. Ryby sú dnes záhada

107,392FansLike
190,236FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Zvieratá v Černobyle boli pre každého dlho záhada. Kým všetci ľudia z okolia boli pár dní po výbuchu atómovej elektrárne v Černobyle evakuovaní a dodnes sa nevrátili, zvieratá si nikto nevšímal. Museli ich tam nechať. Ako vyzerajú zvieratá v Černobyle dnes a potomkovia domácich miláčikov? Majú mutácie.


Dnes sú zvieratá v Černobyle odolné voči rádioaktivite, no majú mutácie

Mutácie na zvieratách v Černobyle
Mutácie na zvieratách v Černobyle.

Možno by ste čakali zmutované trojhlavé ryby, vtáky s jedným krídlom či psy s ôsmimi nohami a tretím okom, sklamem vás. Po evakuácii bol vydaný rozkaz, aby boli všetky zvieratá v okolí elektrárne v Černobyle zabité, keďže roznášali radiáciu do okolitých lesov. Pri evakuácii si obyvatelia mohli zobrať len to najdôležitejšie a mali približne hodinu na to, aby sa zbalili. Bolo im povedané, že sa do troch dní vrátia. Svoje zvieratá nakŕmili a rozlúčili sa s nimi. Aj o tom som písal vo svojom blogu o Černobyle.

Odvtedy ubehli desiatky rokov a nikto z nich svoj byt a domáce zvieratá nenavštívil. Domáce zvieratá v Černobyle museli nechať napospas radiácii z horiaceho reaktoru č.4 v elektrárni, ktorý tlel ešte dlho po evakuácii Černobyľu a Pripjati. V knihe The Chernobyl Prayer je ale výpoveď jedného z likvidátorov, ktorí mali zvieratá v Černobyle zabíjať. Povedal toto:

„Psy tu behali po ulici a okolo domov. Strážili ich a čakali na svojich pánov, kým sa vrátia naspäť. Strážili im domovy. Keď nás zbadali, tešili sa a bežali za nami. My sme ich však v domoch zastrelili a ukladali na tatrovku. Nebolo to nič príjemné.“ (zdroj 1)

Samozrejme, v ľudských silách nebolo zlikvidovať všetky psy a zvieratá na ploche o rozlohe Švajčiarska (to bola zóna v okolí elektrárne, ktorá bola najviac zamorená) a zvieratá tu ostali a ďalej sa množili. Množia sa tu dodnes.


ANKETA: Je pre zvieratá horší človek alebo rádioaktivita?

Ukázať výsledky

Loading ... Loading ...

Ako vyzerajú zvieratá v Černobyle dnes a aké majú mutácie?

grafity v černobyle
Okrem zvierat tu pribúdajú aj grafity.

V roku 2018 žilo v Černobyle približne 300 psov, potomkov domácich zvierat obyvateľov mesta Pripiať a Černobyľu. Stovky psov sa tu naučili prežiť a vytvorili vlastné komunity a svorky. Zdivočeli. Ako sa na nich prejavila radiácia? Mnohí z týchto psov majú zvýšenú radiáciu v tele a dožívajú sa iba 6 rokov. Osobne to ale pripisujem aj tomu, že sú divokí a nemajú dostatok jedla a ochrany. Ani tak ale nie je všetko s kostolným poriadkom, rádioaktívne zvieratá v Černobyle žijú kratšie, majú rôzne nádory a zníženú pôrodnosť (zdroj 2).

TIP: Prečítajte si prečo vybuchol Černobyľ bod po bode.

Návšteva Černobyľu
V určitých miestach je rádioaktivita stále vysoká.

Aktuálna sa priemerná rádioaktivita v Černobyle pohybuje okolo 3 mikroSievertov. Sám som ju tam bol merať počas výletu do Černobyľu. Na vybraných miestach sme namerali aj 150, no tam sme sa nemohli zdržiavať príliš dlho. Zvieratá mohli.

Zvieratá v Černobyle majú vlastný dokument

Aká radiácia je bezpečná pre človeka?

Sklamem vás, rádioaktívne je všetko. Aj mobil, na ktorom čítate tento článok. Za bezpečnú sa považuje rádioaktívne žiarenie do 0,3 mikroSievertov, no napríklad, pri ceste lietadlom dostanete do tela až 3 mikroSieverty za hodinu. Rádioaktivita je vyžarovanie energie.

TIP: Prečítajte si ako zorganizovať výlet do Černobyľu a aká je cena výletu

Rádioaktívnym zvieratám sa v Černobyle darí dobre, hoci vtáky majú deformované zobáky a pavúky redšie siete

Americká nezisková organizácia CleanFutureFund zriadila v budove elektrárne veterinárnu kliniku a ďalšie dve v okolí. Zvieratá tu očkujú, sterilizujú a snažia sa znížiť ich populáciu prirodzene a nie zabíjaním. Keď sa im podarí znížiť populáciu divokých psov v Černobyle, bude pre nich ľahšie sa o zvyšné psy starať. Zvieratám sa v Černobyle darí. Tým, že tu vôbec nezasahuje človek, majú tu svoj raj. Nájdete tu divoké kone, jazerá plné rýb, divokých psov, vtáky, rysov či srnky a jeleňov. Ich populácia každým rokom narastá aj napriek nižšej pôrodnosti a vrodeným vadám.

Život v Černobyle sa dáva dokopy pomalšie, ako si vedci mysleli

Život v Černobyle sa dáva dokopy ale oveľa pomalšie, ako sme si pôvodne mysleli (zdroj 4). Rastliny sú na tom lepšie, ako zvieratá. Biodiverzita a rôznorodosť druhov v Černobyle brutálne klesla a niektoré druhy zvierat vyhynuli úplne, kým iným sa darí dobre. Sranda, nie? Týka sa to najmä vtákov. U tých sa zvýšilo množstvo nádorov, fyzických nedostatkov a abnormálií, ako napríklad deformácie tvaru zobákov. Zvieratá sa ale k vyššej radiácii adaptovali a sú odolnejšie.

V lesoch v okolí elektrárne boli rozmiestnené vysokofrekvenčné zaznamovače zvuku, ktoré zachytávajú signály vydávané netopiermi, keď sa snažia chytiť lietajúci hmyz v tme. Vďaka tomu vedia biológovia zistiť, či populácia netopierov v Černobyle klesá alebo stúpa. Zaujímavé je aj pozorovanie sietí pavúkov. V rádioaktívnych zónach sú ich siete menej prepracované a redšie (zdroj 4).

zvieratá v černobyle
Tohto pavúka v Černobyle som vyfotil počas mojej návštevy. Vyzerá byť spokojný.
zmutované zvieratá z černobylu
V múzeu v Kyjeve je vystavené aj toto zmutované prasiatko. Zrátajte mu končatiny. (foto: Vincent de Groot – http://www.videgro.net, podľa CC-BY-SA). Viac na Wikipédii.

Stromy, rádioaktívny mach a iné rastliny v Černobyle. Borovice sú dobré, mach je nepriateľ

Čo bola pre mňa úplne fascinujúce je to, že keď vybuchol Černobyľ, začali tu sadiť vo veľkom borovice. Tie, vraj, vedia z pôdy vytiahnuť rádioaktivitu a pôdu tak relatívne ošetriť od izotopov. To mi povedala sprievodkyňa na mojom výlete. Naopak, mach radiáciu zachytáva a viaže najviac zo všetkých rastlín. Počas návštevy Černobyľu sme naň nemohli stúpať, inak by sme mali kontaminované tenisky a museli ich nechať tam. Našťastie, ja som dekontamináciou na konci výletu do Černobyľu prešiel v pohode. Prečítajte si aj to, čo vidieť v Černobyle okrem elektrárne. Je tam toho, prekvapivo, veľmi veľa čo sa oplatí navštíviť.

Ak sa ale pozriete vo videu vyššie na prierez stromov, ktoré tu boli počas výbuchu, uvidíte dramatickú zmenu vo farbe dreva. Po výbuchu je drevo výrazne viac červené.

Mutácie zvierat v Černobyle

Čo vidieť v Černobyle
Rádioaktívny mach a kosti zvierat. Toto bol niekoho domáci miláčik.

Rádioaktívne ryby v jazere pri Černobyle majú dodnes problém, ktorí nevedia biológovia vysvetliť

Informácia, ktorú si z môjho výletu najviac pamätám dodnes je informácia o rybách v Černobyle. Najmä sumce. Tie sú extrémne veľké, no nebude to kvôli tomu, že by boli zmutované, jednoducho nemajú prirodzeného nepriateľa. Kým samčekovia sa rodia úplne zdraví, samičky majú stále nejaké poruchy a deformácie. Čím to môže byť?


POUŽITÉ ZDROJE

  1. https://www.bustle.com/p/what-happened-to-the-dogs-of-chernobyl-the-harrowing-events-of-the-tv-series-are-sadly-true-17928470
  2. https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/feb/05/dogs-chernobyl-abandoned-pets-stray-exclusion-zone
  3. https://www.aktuality.sk/clanok/331274/15-faktov-o-cernobyle-o-ktorych-ste-mozno-nevedeli/
  4. YouTube dokument The Animals of Chernobyl od New York Times https://www.youtube.com/watch?v=TG-nwQBBfmc

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.