9 tipov čo vidieť vo Vroclave počas návštevy podľa Milana Bez Mapy

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť vo Vroclave? Priznám sa, pred tým ako som prišiel do Vroclavu, netušil som čo v ňom vidieť a čo si predstaviť pod mestom s tak zvláštnym názvom. Mesto na rieke Odra v západnom Poľsku, známe svojim trhovým námestím lemovaným elegantnými mestskými domami a modernou fontánou. To bol pre mňa Vroclav. Dovtedy.

Návšteva Vroclavu podľa Milana Bez Mapy

Čo je Vroclav? Štvrté najväčšie mesto v Poľsku, no zároveň najväčšie mesto Západného Poľska s viac ako tisícročnou históriou, ktoré stálo na križovatkách obchodných ciest. Významné obchodné centrum za čo vďačí svojej polohe a blízkosti Nemecka a Česka. Mohol by som pokračovať ešte dlho.

9 tipov čo vidieť vo Vroclave počas návštevy podľa Milan Bez Mapy
9 tipov čo vidieť vo Vroclave počas návštevy podľa Milan Bez Mapy

Po pár dňoch túlania sa úzkymi uličkami mesta, som pripravil článok s tipmi na to čo vidieť vo Vroclave a pridal pár tipov na reštaurácie a ubytovanie.

Ubytovanie vo Vroclave

Ja som bol ubytovaný v hoteli PURO. Páčila sa mi jeho poloha priamo v centre mesta, odkiaľ som to mal peši na hlavné námestie asi desať minút. Izby boli pekné, čisté, kúpeľňa priestranná a izby tiché a pohodlné.

Čo vidieť vo Vroclave počas návštevy, kam ísť a aké pamiatky nevynechať

V tomto článku nájdete tipy na to, čo vidieť vo Vroclave:

  1. Jedinú synagógu, ktorá prežila bombardovanie.
  2. Four temples district
  3. Vroclavské neóny
  4. Mestskí škriatkovia a príbeh o ich vzniku
  5. Hlavný trh
  6. Centrálne mestské námestie
  7. Cathedral Island
  8. Bermudský trojuholník
  9. Vroclavská ZOO

Návšteva Vroclavu a pamiatky ktoré navštíviť

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že Vroclav je podobný Krakovu. Prečo? Má takmer rovnaké opevnenie, ktoré vedie okolo celého historického centra. Opevnenie, ktoré bolo prerobené na pekný mestský park. Lemuje staré mesto Vroclavu, ako taký zelený prsteň. Narozdiel od Krakova má však niečo navyše. Vodná priekopa okolo historického centra je stále stále napustená vodou, čo parku dodáva veľmi príjemnú atmosféru.

Do Vroclavu sa v minulosti chodilo obchodovať, bolo to kvôli jeho polohe na križovatke obchodných ciest medzi Východom a Západom Európy.

TIP: Prečítajte si čo vidieť v Krakove.

Z historického hľadiska patrilo mesto Poľsku, neskôr Česku, potom Habsburgovcom, potom Nemecku a až od konca druhej svetovej vojny opäť Poľsku. Vďaka tomu tu „svieti“ architektúra rôznych období, kultúr a režimov, a verte mi, je to naozaj poznať na každom rohu.

Ako vznikol Vroclav, jeho stručná história a prečo miestni obyvatelia nemajú žiaden prízvuk

TIP: Ak sa vám nechce históriu čítať, prejdite si ju v heslovitých skratkách, kde som vybral tie najdôležitejšie a najzaujímavejšie body:

  • cez vojnu patril Vroclav Nemecku, no stál vo vojnovo neaktívnom regióne
  • keď prišli Sovieti, chceli dobyť Berlín, Vroclav stál vojsku v ceste a zrovnali ho so zemou
  • po vojne Stalin „upravil“ mapu, časť Nemecka, kde stál Vroclav, vrátil Poľsku, no odobral mu územie kde dnes stojí ukrajinský Ľvov a Lotyšsko
  • Vroclav bol nasilu zaľudnený občanmi z celého Poľska, preto odtiaľto nikto nepochádza

To ako Vroclav znikol je naozaj veľmi zaujímavé. Územie na ktorom stojí patrilo cez vojnu nacistickému Nemecku, no cez vojnu sa tu nič nedialo. Nebol to vojnovo aktívny región, no Vroclav mal jeden problém – bol na ceste do Berlína zo Sovietskeho zväzu. Ako ku koncu vojny začala sovietska armáda postupovať na Západ cez Poľsko do Nemecka, Vroclav im stál v ceste. Vtedy ako nemecké mesto, Nemcom prišlo ako dobrý nápad práve tu zastaviť sovietov. To sa nepodarilo a Sovieti Vroclav zrovnali so zemou.

Neskôr sa Stalin rozhodol mapu Poľska upraviť. Urobil to takým štýlom, že si zobral východnú stranu Poľska, kde boli ropné ložiská a Poľsku „vrátil“ časť územia, ktorú si kedysi dávno pradávno zobrali Nemci. A tak sa po vojne stal Vroclav opäť Poľskom, hoci sa Poliakov nikto nepýtal a im sa to nepáčilo. Poľsko toto územie nechcelo naspäť a prišlo o mestá ako Lviv na Ukrajine, ktorý bol kedysi v Poľsku a Lotyšska. A celé sa to stalo iba zhrba osemdesiat rokov dozadu. Vroclav bol následne nasilu osídlený a to takým štýlom, žeo Lvivu prišiel vlak, naložili ľudí a vyložili ich vo Vroclave. Bez opýtania. Ľudia si hľadali bývanie v opustených domoch po Nemcoch, ktoré neboli zničené bombardovaním sovietskej armády.

„Stalin presunul naše územie, pretože chcel viac pôdy v Sovietskom zväze a chcel pričleniť slovanské menšiny, ktoré tam žili, k Sovietskemu zväzu (ľudí ako Ukrajinci alebo Bielorusi). Samozrejme, že tam bola malá ropná oblasť, ale to nebol hlavný dôvod na zabratie nášho územia. Ropa bola len jedným z mála doplnkov, ktoré tam mohol očakávať.“ – vraví mi môj sprievodca Mateuzs.

Brali si so sebou svoje kravy, dobytok, všetko a neraz žili v bytoch spolu s Nemcami, ktorí čakali na vysťahovanie, kým Poliaci sa sem sťahovali. Taká zvláštná situácia, no ľudia sa navzájom rešpektovali a chápali svoje situácie. Vďaka tomu je Vroclav plný ľudí z celého Poľska a prakticky nikto nie je odtiaľto a neexistuje nič ako vroclavský prízvuk. Všimnite si tieto nemecké nápisy na budovách, je ich plné mesto. Znázorňujú o akej nedávnej histórii sa tu bavíme. Mnohé budovy majú namaľované aj biele šípky, ktoré ukazujú smerom dole – bola to cesta k najbližšiemu bunkru.

Nemecké nápisy na domoch vo Vroclave
Nemecké nápisy na domoch vo Vroclave
Kombinácia architektúry z rôznych období
Kombinácia architektúry z rôznych období

Čo vidieť vo Vroclave počas návštevy a tipy kam ísť

4 temples district a posledná synagóga

Známy tiež ako okres vzájomného rešpektu, je najčistejšia, najfarebnejšia a najpôvabnejšia štvrť na mape Vroclavu. Na ploche iba 400 metrov existujú štyri krásne náboženské chrámy, katolícky kostol, pravoslávny kostol, protestantský kostol a židovskú synagógu, z ktorých každá má svoj vlastný fascinujúci príbeh.

Táto štvrť v centre symbolizuje to, čím je Vroclav dnes – mestom rešpektu a tolerancie medzi obyvateľmi. Naučila ich to vojna. Zastavte sa v kaviarni Charlotte, majú tu perfektné raňajky a kávu.


Vroclavské neóny

Vroclavské neóny sú niečo ako Times Square Európy, haha. Ide o zozbierané neónové nápisy z celého mesta, obvykle z podnikov, ktoré skrachovali. Toto miesto sa nachádza veľmi blízko centra mesta, na opačnej strane námestia, na nádvorí za kinom New Horizons. V tme môžete vidieť všetky staré neóny, odobraté z rôznych miest vo Vroclave, ktoré boli roky umiestnené na iných budovách a pripomínajú obyvateľom, ako mesto kedysi vyzeralo.


Mestskí škriatkovia vo Vroclave

Ak sa budete pozorne prechádzať mestom, určite si v uliciach mesta všimnete viacero malých škriatkov. Kedysi ich tu bolo vyše päťsto a majú za sebou trpkú históriu ich vzniku. Prvého nájdete kúsok od hlavného námestia, dáva ruky za chrbát, akoby nič neurobil a stojí na strednom prste.

Bol to politický symbol proti komunistickému režimu, ktorého propaganda skrývala zlú ekonomickú situáciu Poľska. Vo veľkých mestách sa tak začali protesty a Vroclav nemohol chýbať medzi nimi. Práve naopak, bol na to priam ideálnym miestom. Mal továrne a fabriky, kde v každej pracovalo okolo 20 000 mužov, a k tomu študentov z univerzít.

Študentské hnutie Orange alternative začalo robiť posmešky z vlády v zábavnom kontexte. Chceli ukázať, ako stupídna bola realita. Škriatkov kreslili na steny a prezliekali sa za nich. Polícia ich, samozrejme, zatýkala, no správy v novinách vyzerali nasledovne: „Polícia v uliciach Vroclavu zatkla troch škriadkov.“ A o to študentom išlo, aby boli správy z diania rovnako absurdné, ako komunistický režim. TIP: Posledného nezamaľovaného škriatka, ktorý ostal zachovaný, nájdete pri vchode do domu na ulici „Mariana Smoluchowskiego 22.“

Posledný pôvodný škriatok na ulici Mariana Smoluchowskiego 22 vo Vroclave
Posledný pôvodný škriatok na ulici Mariana Smoluchowskiego 22 vo Vroclave

Main market a hlavné námestie

Centrálna tržnica je najväčšou tržnicou v meste a druhou najväčšou v Poľsku. Zaujímavosťou je, že sa pod námestím nachádza starý nemecký bunker, dnes je prerobený na verejný toaletu. Počas vojny bolo námestie zničené, dnes prešlo rekonštrukciou, no nie do úplne rovnakej podoby.

TIP: Zastavte sa vo vodka bare, Przedwojenna 24/7, hneď oproti kostolu. Vodka bary majú v Poľsku zaujímavú históriu. Po vojne poliaci nechodili von, nemali peniaze a tak sa navštevovali a varili si doma. Reštaurácie prakticky neexistovali a pivo sa zohnať nedalo. Pila sa vodka. Bary fungovali inak, na jedenie boli len malé snacky, zvyčajne z tučného mäsa, ktoré absorbuje alkohol.

Návštevníci tak vypili viac a celou pointou bolo v bare stráviť čo najmenej času. Dali ste si 3-4 rýchle vodky na stojáka, jedli ich galaretou -želatínou z kuracích kostí typickou pre Poľsko- a išli domov. V baroch sa nevysedávalo. V 90. rokoch začal kapitalizmus a Poliaci na vodku zabudli a vrátili sa k pivu. Vodka bary boli dnes opäť otvorené, aby táto tradícia nezmizla.

Hlavné námestie v centre Vroclavu
Hlavné námestie v centre Vroclavu
Zastavte sa v Café Targowa na trhu
Zastavte sa v Café Targowa na trhu
Obed v Dinette s výhľadom
Obed v Dinette s výhľadom

Katedrálny ostrov, Cathedral island

Katedrálny ostrov je miesto, odkiaľ sa začal budovať Vroclav. Celý ostrov je kresťanský a všetko na ňom patrí cirkvi. Večer sa tu nič nedeje a je to miesto, kam môžete ísť na rande ak chcete mať súkromie od ľudí.


Bermudský trojuholník vo Vroclave

„Bermudský trojuholník“ je prezývka štvrte na východe mesta, ktorá mala v minulosti veľmi zlú povesť. Vďaka svojmu trojuholníkovému pôdorysu dostala túto prezývku. Po 2. svetovej vojne bolo mnoho obyvateľov ubytovaných  (alebo skôr vyhnaných, ale v komunistickom Poľsku tento výraz neexistoval) z východu, konkrétne z oblasti okolo Ľvova, na predmestí pozdĺž rieky Oława. Chudobné obyvateľstvo, na ktoré sa nikto nechcel pozerať.

Deti sa nemali kde hrať, mládež ani kam ísť. Násilie v uliciach bolo časté a táto oblasť mesta naozaj nebezpečná. Dnes sa tu točia vojnové historické filmy vďaka klasickej antickej a dekoratívnej architektúre. Steven Spielberg a Tom Hanks tu točili filmy tiež. Zastavte sa aj na návštevu vo Vroclavskej ZOO, ktorá má krásne afrikárium. Lístky odporúčam rezervovať vopred.

Bermudský trojuholník vo Vroclave
Bermudský trojuholník vo Vroclave
Vroslavská zoo
Vroslavská zoo
Tunel cez akvárium vo ZOO v Vroclave
Tunel cez akvárium v ZOO v Vroclave
Kongresové centrum Vroclavu
Kongresové centrum Vroclavu
Plavba po rieke Odra vo Vroclave
Plavba po rieke Odra vo Vroclave
Kaviareň na vode v "Odra centrum"
Kaviareň na vode v „Odra centrum“

Zastavte sa vo Vroclave a napíšte mi do komentára, ako sa vám páčilo. Mňa toto mesto milo prekvapilo. Na to, že som o ňom nepočul prakticky nič za svojich 30 rokov existencie, objavil som miesto plné príbehov a dobrého jedla. Ďakujem najlepšiemu sprievodcovi na svete, Mateuszovi Kornackimu z What´s Up Wroclaw. Ak chcete aj vy netradičnú prehliadku mestom, mimo klasických turistických destinácii, rezervujte si ho.

S láskou, Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.