Návšteva tzv. Monkey Forest na Bali vám pripomenie planétu opíc. Zrejme najpopulárnejšia turistická atrakcia na Bali, ktorú si nenechá ujsť žiaden návštevník. Monkey Forest, či Opičí prales na Bali je jeden z mála, kde žijú opice na Bali vo voľnej prírode a prichádzajú do priameho kontaktu s návštevníkmi (doslova). Na čo si však dať pozor a čomu sa vyvarovať tak, aby ste sa z pralesa vrátili celí a vaša dovolenka na Bali ostala stále tou nezabudnuteľnou v dobrom slova zmysle? To, čo skrýva opičí prales na Bali nižšie v článku.
Informácie o Bali Monkey Forest
Opičí prales sa nachádza v meste Ubud a ide o komplex hinduistických chrámov postavených okolo roku 1350. Bali je obľúbeným cieľom turistov aj vďaka početnému množstvu chrámov, ktoré stoja za návštevu a jedným z nich je aj Opičí prales. Mesačne opičí prales navštívi až 10 tisíc turistov, čo je celkom slušné číslo. Na rozlohe takmer desať hektárov sa nachádza skutočná džungľa s množstvom chrámov, exotických stromov a drevín, skál a sietí spevnených a nespevnených chodníkov. Chodníky umožňujú návštevníkom navštíviť takmer všetky časti tohoto exoticky vyzerajúceho areálu, vrátane priehlbiny medzi skalami smerom k malému vodopádu a sviežemu potoku. Opičí prales je ukážkou nádhernej a nespútanej krásy, ktorú symbolizuje celá príroda na Bali a mne táto návšteva mi padla veľmi dobre aj kvôli vysokým horúčavám, ktoré v pralese nie sú až tak neznesiteľné. Prales je svetovo známy a počas mojej návštevy ho v rovnakom čase navštívila aj Paris Hilton, čo som sa dozvedel dodatočne z jej profilu na Instagrame.
Vstupné do Monkey Forest činí 30 tisíc Rupií a ide o jednorazové vstupné. V chrámovom komplexe môžete ostať tak dlho, ako chcete, no verte mi, opice vás unavia 😀 Otváracie hodiny: otvorené denne od 8:30 ráno do 18:00.
Ako sa dostať do Monkey Forest na Bali
Ak sa chcete dostať do Monkey Forest na Bali, musíte prísť do mesta Ubud. Ubud sa nachádza v južnej časti ostrova, približne hodinu jazdy z mesta Denpassar. Ubud má veľmi dobrú polohu v rámci ostrova, nakoľko je rýchlo dosiahnuteľný z letiska a je blízko všetkých známych chrámov na Bali. K samotnému opičiemu pralesu sa dostanete jednoducho, použite Google mapy a navigujte sa na ulicu Jl. Wenara Wana. Vstup do pralesa nájdete jednoducho, je dostatočne výrazný a opice sa nachádzajú aj pred ním len tak, na ceste 😉 Pamätajte však, že ste na posvätnom mieste, kde sa miestni chodia modliť, preto sa chovajte primerane.
Opice na Bali
Opice na Bali sú už tradične symbolom ostrova a opice sú tu naozaj doma. Makakovia, alebo inak povedané balijské dlhochvosté opice sú opice, ktoré nájdeme priamo na ostrove. Pravdepodobne najväčšia koncentrácia opíc na Bali je práve v Monkey Forest v meste Ubud a tu sa k opiciam dostanete naozaj blízko, možno až tak, ako ešte nikdy. Ak chcete opice kŕmiť, môžete tak urobiť len s banánmi, ktoré si musíte zakúpiť od predavačov v pralese a len v obmedzenom množstve. O opice je tu dobre postarané a sú kŕmené najmä banánmi a sladkými zemiakmi, ktoré sa tu povaľujú hocikde na zemi. Ďalej dostávajú papáju, kukuricu či kokosové orechy. Zaujímavosťou je, že sa opice zdržujú v „rodinách“ a každá rodina má vyhradenú vlastnú časť pralesa. Podla oficiálnej webstránky sa tu nachádza päť rodín a bitky sú tu na dennom poriadku, najmä vtedy, keď opica z jednej rodiny navštívi územie inej rodiny. Tieto bitky sú nevyhnutné, nakoľko opice pijú vodu z miestneho potoka, ktorý sa nachádza na území rôznych rodín. Tieto opice spia najmä v noci, takže sa cez deň dostávajú do priameho kontaktu s návštevníkmi.
Na čo si dať pozor na Bali
Opice na Bali kradnú! Mne našťastie nič neukradli, no neboja sa naozaj ničoho. Na prvý pohľad veľmi milé stvorenia sú v skutočnosti beštie, ktoré vás obkľúčia a zoberú vám všetko jedlo, ktoré máte. Preto neodporúčam nosiť do pralesa akékoľvek pochutiny či ovocie (ucítia ho aj v taške) či čokoľvek, čo by vám mohli vziať. Bol som svedkom toho, ako jedna opica ukradla mladej Japonke fľašu s vodou a utiekla s ňou do pralesa. Fľaša je relatívne odpustiteľná krádež, no naháňali by ste ju, ak vám zobrala iPhone? Na opice sa dobre pozerá ako sa hrajú, bijú, ťahajú za chvosty či ako si navzájom vyberajú blchy, no naozaj ich nedráždite a ani sa nepribližujte k mláďatám – ich matky sú v okolí a hneď pribehnú a začnú syčať. Ak chcete mať s opicami bližší kontakt, počkajte či k vám sama niektorá nepríde alebo poproste miestnych zamestnancov, aby vás s nimi vyfotili – oni vedia ako na ne a za pár rupií vám ju posadia hoci aj na hlavu 😉 Ku mne prišla jedna počas môjho odpočinku na lavičke a snažila sa mi otvoriť tašku – našťastie prišiel pracovník, ktorý ju dlhou palicou odohnal.
- opice kŕmte len s jedlom kúpeným v pralese
- nesnažte sa ich chytiť pokiaľ neprídu samé – kúšu
- nestrašte ich
- dávajte si pozor na osobné veci a nemajte pri sebe žiadne jedlo
- šiltovku a rôzne náušnice a náhrdelníky nechajte na hoteli
- fotoaparát majte na šnúrke okolo ruky
Návšteva Opičieho pralesa na Bali je výnimočným zážitkom, nakoľko do takéhoto blízkeho kontaktu s opicami prídete málokde. Opice na Bali sú milé do toho okamihu, kým ich nezačnete dráždiť. Ja som bol svedkom milého vyberania bĺch, matiek, ktoré si strážili mladé no aj hlučných zápasov, ťahania za chvosty či zhadzovania zo stromov. Ak si stále nieste istí, či sa na Bali vydať, prečítajte si 5 dôvodov, prečo odísť už túto zimu 😉
Milan Bardun – svet k vám domov už od roku 2013