Čo vidieť v Trapani a kam ísť na pláž podľa Milana Bez Mapy

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Trapani na Sicílii? Mojim želaním je mať na blogu článok z každej destinácie, kam sa dá letieť z Bratislavy a Košíc priamo, bez prestupu. Destinácia, ktorá mi zatiaľ na blogu chýbala, je sicílske Trapani. Priama letecká linka s Ryanair do západnej časti Sicílie je podľa mňa medzi Slovákmi obľúbená. Byť za dve hodiny z centra Bratislavy na Sicílii pokladám za veľmi fajn nápad. Čo tu vidieť?

Lacné letenky do Trapani na Sicílii a doprava z letiska a na letisko

Čo vidieť v Trapani a kam ísť na pláž podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Trapani a kam ísť na pláž podľa Milana Bez Mapy

Ako som spomenul vyššie, z Bratislavy do Trapani lieta Ryanair. Letenky sa dajú kúpiť veľmi lacno, mne sa podarilo rezervovať za 30 eur spiatočne v máji. Tu prikladám odkaz na lacné letenky do Trapani z Bratislavy. Ak vás zaujímajú aj iné destinácie v rámci Sicílie, odporúčam letieť z Viedne do Catanie, čo je na opačnej strane ostrova, alebo z Budapešti do Catanie.

Pri takýchto cenách letenky je obvykle v cene len malá príručná batožina. Bude teda dobré, keď si prečítajte môj článok ako sa zbaliť do malej príručnej batožiny. Nie je to tak hrozné, ako sa môže zdať. Problém môžu byť iba tekutiny, no pamätajte, všetko sa dá kúpiť v destunácii.

Cesta z letiska Trapani je trošku nejasná, ak nestihnete autobus, ktorý nechodí až tak pravidelne. Obvykle býva zaparkovaný pred príletovou halou. Ak tam nie je, musíte ísť taxíkom, ktorý má stanovenú fixnú cenu 30 eur jednosmerne do centra. Cestou naspäť je sa dostať na letisko ľahšie – priamo pred prístavom je cestovná kancelária s názvom TRAPANI TAXI, ktorá prevádzkuje shuttle bus za 7,50 eur z centra Trapani na letisko Birgi. Treba tam len prísť, opýtať sa kedy ide a kúpiť si lístok dopredu.

TIP: Fotografie v tomto článku sú robené na môj mobil Huawei P50 Pro.

TRAPANI TAXI prevádzkuje shuttle bus za 7,50 eur z centra Trapani na letisko Birgi
TRAPANI TAXI prevádzkuje shuttle bus za 7,50 eur z centra Trapani na letisko Birgi

Kde sa ubytovať v Trapani

V Trapani sa ubytujte čo najbližšie k prístavu. Prečo? Odtiaľ chodia taxíky a shuttle bus na letisko, autobusy do iných častí Sicílie a lode na okolité ostrovy. Presuny teda budete mať veľmi krátke, keďže historické centrum Trapani je naozaj malinké a všade zbehnete pešo.

Ak sa vám podarí nájsť ubytovanie v okolí hlavnej pešej ulice Corso Vittorio Emanuele, vyhrali ste. Na Bookingu je veľa ubytiek, rovnako ako Airbnb bytov a je si z čoho vyberať. Nechcem tu dávať nič konkrétne, lebo nie je problém si vybrať.

Čo vidieť v Trapani podľa Milana Bez Mapy a najkrajšie pláže

Trapani, grécky Drepanon, má tvar kosy a závideniahodnú polohu, medzi Stredozemným morom a Iónskym morom, pod horou Erice, neďaleko archeologického náleziska Selinunte, pred Egadskými ostrovmi a známymi soľnými panvami. To znie celkom fajn, nie? V priebehu rokov mesto rozvinulo prekvitajúcu hospodársku činnosť súvisiacu s ťažbou soli a obchodom s ňou, rybolovom, najmä tuniaka modroplutvého, a vývozom mramoru. Kultúrnym centrom celej oblasti je jedna z najstarších stredných škôl na Sicílii, množstvo knižníc a po kkt múzeí.

Pri prechádzke starým mestom vám budú okamžite zrejmé charakteristiky prechodu rôznych civilizácií v priebehu storočí, kde všetky zanechali architektonické, umelecké a monumentálne dôkazy o svojom pôsobení v meste. Jeho najstaršie a charakteristické ulice sú Via Garibaldi, Corso Italia a Corso Vittorio Emanuele.

Mne sa Trapani páčilo od prvého momentu. Nie len kvôli tomu, že Taliansko mám rád a som na neho zvyknutý, ale najmä pre to, že ma vždy fascinovalo, ako dokážu Taliani fungovať v centrách historických budov a žiť tu po stáročia. Prenajal som si starý byt v centre mesta, ktorý bol obrovský, a Taliansko z neho dýchalo z každej steny. Počas výletu do Trapani odporúčam nasledovné:

 1. Stráviť nejaký čas v historickom centre Trapani a prejsť sa k západu slnka,
 2. urobiť si celodenný výlet lanovkou do mesta Erice (čítaj Eriče),
 3. odviezť sa loďou na Egadské ostrovy za plážou,
 4. urobiť si celodenný výlet do Palerma.

Návšteva historického centra Trapani, čo vidieť a aké sú tu pamiatky

 • Ligny tower
 • Corso Vittorio Emanuele
 • Katedrála San Lorenzo
 • Palazzo Senatorio

Kompaktné staré mesto Trapani nie je až tak preplnené pamiatkami, poznať to najmä na turistoch. Klasické dlhé rady do múzeí tu neexistuju a je tu celková pohoda. Zbehnite k Ligni Tower na západ slnka nad Stredozemným morom. Veža Ligny, postavená počas španielskej nadvlády ako obrana proti pirátskym nájazdom, je jedným zo symbolov mesta.

Veža sa nachádza na okraji západného pobrežia mesta a poskytuje výhľad na Sicílsky kanál. Na obzore možno uvidíte loď, ktorá slúži ako karanténna loď pre utečencov z Afriky. S tými mala vždy Sicília plné ruky práce. Počas druhej svetovej vojny slúžila veža ako protilietadlové stanovište námorníctva, zatiaľ čo dnes sa v ňom nachádza Múzeum praveku a námorná archeologická výstavná sieň, ktorá uchováva prilbu nájdenú v hlbinách Trapani.

Katedrála San Lorenzo a prechádzka po Corso Vittorio Emanuele by mali byť tiež na vašom itinerári, no myslím, že sem trafíte aj bez nejakých sebeväčších plánov. Korzo je miesto, kam sa bežte najesť a sledovať ľudí počas passeggiata (tradičná talianska večerná prechádzka medzi 17. a 20. hodinou) Táto pešia centrálna ulica plná šarmu a reštaurácií. Dominantou východného konca Corso Vittorio Emanuele je mestská radnica, veľkolepý Palazzo Senatorio. Tento trojposchodový barokový palác, ktorý navrhol slávny trapanský architekt Andrea Palma, je jedným z najimpozantnejších a najznámejších miest v Trapani, fasáda je plná zdobených vykladaných mramorových soch, hodín a tradičného kalendára.

TIP: Veľmi detailný článok s jednotlivými fontánami, katedrálami a kostolmi v Trapani som našiel tu. Ja si až tak detailne tieto stavby nejdem, no ak vy hej, mrknite sa a navštívte jednu za druhou.

Corso Vittorio Emanuele
Corso Vittorio Emanuele
Čo vidieť v Trapani? Pohľad na Trapani od Ligny tower
Čo vidieť v Trapani? Pohľad na Trapani od Ligny tower

Tipy na reštaurácie a kaviarne v Trapani

 • ristorante Pizzeria La Lampara
 • Happiness Café

Taliansko by ste mali spoznať nielen očami, ale aj cez žalúdok. Za môj pobyt v Trapani som navštívil nejednu reštauráciu, tu vyberám tie, v ktorých mi chutilo najviac. Ristorante Pizzeria La Lampara sa nachádza v úplnom historickom centre, na pešej zóne. Hoci tie lasagne, ktoré som si objednal, ma až tak nezasýtili, videl som, že si tu ľudia objednávajú veľkú misu mušlí. Ak máte radi morské plody, tu budete mať záruku, že sú čerstvé.

Happiness Cafè neďaleko od prístavu má peknú terasu vonku, odporúčam vám dať si ich pizzu s pistáciovým krémom. Pozor, na Sicílii ale pizzi nehovoria pizza, ale la pinsa. Do pistácií sa v Trapani zamilujete, dávajú ich úplne všade. Ochutnajte aj dezert cannoli, typický pre Sicíliu. Ide o trubičku plnenú krémom mascarpone.

Sicílska pizza s pistáciami
Sicílska pizza s pistáciami

Celodenný výlet lanovkou do mesta Erice

 • cesta lanovkou
 • pistáciová káva
 • historické uličky

Mesto vzniklo ako osada Elyrirov (starý sicílsky kmeň) a bolo opevnené Feničanmi a napadnuté Kartágincami a Rimanmi. V staroveku bol známy ako Eryx a v celom Stredomorí bol známy chrámom Venuše Eryciny, ktorý vyrástol z miestneho gréckeho kultu Afrodity. Najlepšie je sa sem dostať lanovkou, len si pozrite časy kedy odchádza. Od utorka do nedele chodí lanovka celý deň, no v pondelok funguje až od obeda. Spiatočný lístok stál v čase mojej návštevy deväť eur. Viete si to vyjsť aj pešo, ja som to v tom teple s mamou neriskoval.

Nenechajte si ujsť prechádzku po ulici Via Gian Filippo Guarnotti, kde sa nachádzajú reštaurácie, ani nádhernú ulicu Via Vittorio Emanuele, ktorá je hostiteľom mnohých turistických atrakcií mesta. Ja som si z Erice odniesol chuť pistáciovej kávy. Neviem už ako sa volala kaviareň, kde som si ju dal, no bola to prvá kaviareň vľavo od vstupnej brány od lanovky. Na dverách majú veľkú tabuľu s nápisom Café al Pistacchio, nemôžete to minúť. Odporúčam!

Vďaka svojej historickej dôležitosti, a to ako v obrane, tak aj vďaka asociáciám s gréckymi bohmi, Erice prešiel od elymského ľudu k Feničanom, Sparťanom, Rimanom a Normanom. Je pozoruhodné, že opevnenia a obranné múry postavené viac ako 3000 rokov tu stále stoja, akoby boli nové.

Erice je domovom chrámu Venuše – bohyne lásky, sexu a plodnosti – ale toto všetko sa takmer vytratilo v rôznych obdobiach vlastníctva, dobývania a zmien. Podľa legendy bol Eryx pochovaný na tomto mieste po prehre v boxerskom zápase s Herculesom. Je to však len legenda a pravda môže byť úplne inde.

Celodenný výlet lanovkou do mesta Erice
Celodenný výlet lanovkou do mesta Erice
Návšteva Erice v Trapani
Návšteva Erice v Trapani
Ulice Erice a veci čo vidieť
Ulice Erice a veci čo vidieť
Pistáciová káva
Pistáciová káva

Egadské ostrovy Levanzo, Favignana a Marettimo a pláže v okolí Trapani kam sa dostať loďou

 • ostrov Levanzo je najmenší
 • Favignana najobľúbenejší
 • Marettimo najvzdialenejší

Egadské súostrovie, ktoré vidno z pobrežia Trapani, tvorené ostrovmi Favignana, Levanzo a Marettimo sú fajn miesto, ak hľadáte pláže a trochu menej ruchu. Hoci Trapani samo o sebe nie je veľmi rušné mesto. Mnohé archeologické nálezy svedčia o množstve ľudí prichádzajúcich zo všetkých kútov Stredozemného mora, ktorí prispeli k histórii západného sveta.

Ide o najväčšiu chránenú morskú oblasť v Európe, kde nájdete veľké prérie, ako je ponorený tropický prales, cenný biotop pre rozmnožovanie mnohých druhov rýb, množstvo domácich a sťahovavých vtákov, veľryby a korytnačky.

Z Trapani z prístavu chodia lode na všetky tri ostrovy. Levanzo je najmenší, Favignana najobľúbenejší a Marettimo najvzdialenejší. Ja som si vybral ostrov Levanzo, keďže som túžil spoznať ďalší malý ostrov, kde nechodia davy turistov. Väčšina ľudí chodí na ostrov Favignana, kde si prenajmú bicykel a celý ho obídu. K nemu ale viac aktuálne povedať neviem.

Egadské ostrovy Levanzo, Favignana a Marettimo a pláže v okolí Trapani kam sa dostať loďou
Egadské ostrovy Levanzo, Favignana a Marettimo a pláže v okolí Trapani kam sa dostať loďou
Taliansky vidiek na ostrove Levanzo
Taliansky vidiek na ostrove Levanzo

Návšteva ostrova Levanzo z Trapani

 • maják Capo Grosso
 • pláž Spiaggia di Cala Fredda
 • jaskyňa Grotta del Genovese
 • reštaurácia Ristorante Bar Romano

Lístky na Levanzo kúpiť v prístave, no odporúčam vám prísť skôr. Nebolo by to Taliansko, ak by nerobili nezmyselné veci, ktoré spomaľujú celý proces nástupu na loď. Lístky sú na meno a treba nadiktovať aj telefónne číslo, kvôli tomu sa tam tvoria rady. Odporúčam si nachystať tieto údaje dopredu ako poznámku v mobile a pracovníčke to len ukázať, nech si opíše. Ak sa vám lístky na loď podarí kúpiť skôr, napríklad deň vopred, o to lepšie. Spiatočne stoja okolo 21 eur.

Najmenší a (vraj) najkrajší z troch ostrovov, s bielymi domčekmi rozmiestnenými okolo prístavu vyzerá ako betlehem, je Levnazo, kde som strávil celý deň. Ostrov obklopuje čistučké more. Na východe, kúsok od dediny, sa nachádza Spiaggia di Cala Fredda s malou plážou s čistými a hladkými kamienkami. Je to ale malá pláž, nemajte veľké oči. More je však krásne čisté. Ak hľadáte plážovú dovolenku, odporúčam vám ísť do San Vito Lo Capo, severne od Trapani. Na opačnej strane ostrova je Caletta del Faraglione, ktorá je vďaka iniciatíve Legambiente považovaná za jednu z dvadsiatich najkrajších pláží v Taliansku.

Levanzo ponúka veľmi zaujímavú archeologickú raritku. Medzi Cala Minnola a Punta Altarella v hĺbke asi 27 metrov sa nachádzajú pozostatky rímskeho vraku lode s amforami a črepmi čiernej glazovanej keramiky z prvého storočia pred Kristom. Potrebujete však potápačskú výstroj. Jaskynné umelecké postavy ľudí a zvierat maľované a škrabané na stenách jaskyne Grotta del Genovese pochádzajú z obdobia paleolitu s jeho nejasnými obradmi a tajomným a divokým životom. Ako je ten môj, haha. Jaskyňa patrí medzi najzaujímavejšie prehistorické náleziská na svete.

Odporúčam vám prísť na ostrov na celý deň, prejsť sa k majáku na druhej strane, čo spiatočne vyjde tak na dve hodinky, zastaviť sa v skvelej reštaurácii Ristorante BAR Romano, dať si ustrice a zvyšok dňa stráviť na pláži Cala Fredda. Na ostrove sú len dva hotely a preto sa mi tu tak páčilo, je tu ticho a kľud.

Spiaggia di Cala Fredda
Spiaggia di Cala Fredda
Maják Capo Grosso na ostrove Levanzo
Maják Capo Grosso na ostrove Levanzo

Maják Capo Grosso na ostrove Levanzo

Maják Capo Grosso na Levanzo bol postavený v roku 1858 s vežou vysokou dvanásť metrov. Svetlo je dnes plne automatizované a ovláda ho organizácia Marina Militare. Maják má solárnu napájaciu jednotku a v priebehu pätnástich sekúnd vydáva v noci striedavo tri biele záblesky viditeľné až do vzdialenosti 11 námorných míľ, čo je dvadsať kilometrov. Dom pod majákom už nie je obývaný a je v ruinách.

Maják získala v dražbe súkromná spoločnosť, ktorá sa zaoberá investíciami v hotelovom sektore so zámerom premeniť domček na šesťizbový hotelový rezort. Prechádza cez taliansky vidiek až k nemu je celkom fajn, len si vezmite vodu – po ceste nie je žiaden obchod ani kaviareň.

Čo vidieť v Trapani a kam ísť na pláž podľa Milana Bez Mapy

Celodenný výlet do Palerma z Trapani autobusom

Milan Bez Mapy v Palermo
Milan Bez Mapy v Palermo

Palermo je super ako tip na celodenný výlet z Trapani, zhruba dve hodinky autobusom. Autobus chodí z prístavu. O Palerme chcem napísať celý článok zvlášť, potom sem doplním odkaz. Do Palerma chodí autobusová spoločnosť segesta.it, lístky odporúčam kúpiť cez internet, aspoň deň vopred. Spiatočne stoja okolo dvacky. Môžete si eventuálne prenajať aj auto, no ja to neodporúčam. Na Sicílii nevedia šoférovať, sám som toho dôkazom – na prechode prechodcov ma za bieleho dňa zrazila motorka. Naštastie ma bolí len rameno.

Trapani si zaslúžilo článok na tomto blogu. Hoci som tu nestrávil až tak veľa času, ako by som chcel, myslím, že sa mi celkom pekne podarilo nasať atmosféru tejto časti Sicílie. Kúpte si letenky a cestujte 🙂

S láskou, Milan Bez Mapy

23 COMMENTS

 1. Ahojte, do Trapani sa chystáme budúci mesiac. Momentálne mi robí starosti cesta z letiska. Viem niekde nájsť presne odchody autobusov z letiska do mesta Trapani? Pozeral som aj na stránky prepravnej spoločnosti AST, ale nič konkrétne som nenašiel. Ak ste boli niekto v Trapani tento rok a máte fotku odchodov/príchodov autobusových spojov, tak pošlite. Budem vám moc vďačný.

 2. Autobus na letisko z Trapani stojí hneď vľavo, ako sa vyjde z trajektu. Stoji tam aj autobus do Palerma.Oproti je agentúra AST,kde si môžte kúpiť lístok a zistiť,či ide autobus,ktorý ste si vybrali.Ja som išla 12,30 z Trapani na let do BA o 15h.

 3. Ahojte, z Trapani sme sa vrátili pred pár dňami. Bolo perfektne, dokonca aj na pláži sme si uz vychutnali slniečko a kúpanie v mori☀️. Lanovka do Erice aktuálne nepremáva- treba si aktuálny stav overiť na stránke https://funiviaerice.it/it. My sme využili bus z prístavu, u vodiča si viete hneď kúpiť lístok obojsmerný. Za mňa ešte jeden tip: na cestu z Trapani do Palerma odporúčam lístok kúpiť fyzicky v predajni v prístave, hneď oproti zastávke. Obojsmerný pre dospelú osobu vychádza 15 € (o 5 € lacnejšie ako pri kúpe online ).

 4. Veľmi ma potešil tento článok, lebo letíme do Trapani už o pár dní. Prvé dva dni sme si vymedzili na Palermo a potom zvyšok týždňovej dovolenky strávime práve v Trapani. Už sa veľmi tešíme, informácie v článku ale aj v ostatných komentároch sú veľmi nápomocné .

  • Ahoj, aktuálna info – lanovka na Erice teraz nepremáva, zrejme ani tak lahko nebude. Dá sa tam ísť napríklad taxíkom. Čo sa týka Trapani, odporúčam zavítať do Chan Sushi na ulici Via Garibaldi, do konca mesiaca majú aj akciu na all you can eat – 1. osoba v čase obeda (12:00-15:00) za 18€ a 2. osoba za 50 % (9€). Sadnete si ku stolu, a cez aplikáciu objednávate z mobilnej aplikácie priamo ku stolu všetko, čo sa vám zapáči v ich dosť rozsiahlom menu:)

 5. Ahojte, chcela by som vás upozorniť na kaviareň s pistaciovou kávou ktorá je v Erice hneď na začiatku pri vstupe od lanovky a ktorá nemá zverejnený cenník nikde na prevádzke: https://maps.google.com/?q=Bar%20Vinoteca%20Winimar,%20Via%20Vittorio%20Emanuele,%2018,%2091016%20Erice%20TP,%20Taliansko&ftid=0x1319630ce12903d5:0x78e2f8c6d7be6c77&hl=sk-SK&gl=sk&entry=gps&lucs=,47071704
  Boli sme tam pred zopár týždňami a je to pasca na turistov s neprimerane vysokými cenami a hroznou obsluhou. Pistaciovu kavu ponúkajú aj ďalej za vstupom v rôznych kaviarňach, tak asi by som zvolila nabudúce inú kaviareň.

 6. Ahojte. Milan Dakujem za tvoj članok. Velmi pomohol 🙂
  Prave cestujem z Trapani domov. Dopĺňam info. Prvy shuttle bus odchádza z prístavu az o 8:00
  Ale oproti je zastávka MHD a prvy bus na letisko odchádza 6:15. Cena lístka 4,90€
  Tento bus chodi dost často. Časy su vypísané. Tak isto sa z tejto zastávky ľahko dostanete az hore do mestečka Erice. Cena lístka 2,90€ Odporúčam cestu hore absolvovať autobusom(nádherné výhľady) cestu spat si zas užiť v lanovke.
  🙂

 7. Práve sme sa vrátili z Trapani, ďakujeme za Tvoj článok, veľmi nám pomohol. Ešte doplním pár info čo sa môžu ostatným zísť:

  Autobus do Trapani nestojí hneď pred terminálom letiska, treba ísť doľava a cupkať až na koniec parkoviska, takým namaľovaným chodníkom pre peších. Okrem konečnej zastávky v prístave stojí v Trapani aj na zastávke ‚Villa Margherita‘. Chodí každú hodinu: 17:30, 18:30, … .

  K stanici lanovky do Erice chodí MHD autobus čislo 21 alebo 23. Odporúčam používať aplikáciu ‚Moovit‘ – ukazuje kam máte ísť na zastávku, kedy ide bus, a aj v reálnom čase kde sa nachádzate a kde máte vystúpiť. Zastávky sú na znamenie, lístky kúpite v trafikách alebo drahšie u vodiča. Nastupuje sa len prednými dverami a po označení lístka treba odtrhnúť dolný pásik a dať ho vodičovi.

  My sme navštívili ostrov Favignana, prenajali si elektrobicykle (10Eur/deň) a bolo to super. To množstvo turistov sa rozptýli po ostrove a nie je problém nájsť súkromné malebné pláže.

  Do Palerma sa dá ísť aj spoločnosťou Flixbus, cesta je o pol hodiny kratšia ako spoločnosťou Segesta, lebo bus stojí v Trapani aj v Palerme len na jednom mieste (na hlavných autobusových staniciach). Ale Segesta autobusy chodia oveľa častejšie.

  Nám sa v Palerme najviac páčila fontána Pretoria a jej okolie. Naša domáca nám odporučila výjsť na strechu kostola spojeného s kláštorom ‚Chiesa e Monastero di Santa Caterina‘ a bolo to super – cestou na strechu prechádzate kláštornými chodbami a miestami je vidno aj vnútro kostola. No a výhľady zhora sú úchvatné. A potvrdzujem čo píše Milan – nešoférujte v Palerme, je to džungľa bez pravidiel, dávajte pozor aj na prechodoch, aj keď máte zelenú.

  V Trapani sa nám páčilo aj múzeum ‚Pepoli‘ a pláž hneď za mestom ‚San Giuliano‘, pri ktorej je aj zaujímavá zrúcanina továrne na spracovanie tuniaka. Trapani a okolie stoja za návštevu – odporúčame!

  Jaj, a ešte treba ochutnať sicílsku špecialitu ‚Arancini‘ – vyprážané guličky z ryže plnené mäsom, zeleninou, syrom, … .

 8. Skvelý článok, Ďakujeme! chystáme sa v máji tohto roku a tvoje rady urcite zúžitkujeme. Opýtam sa aj ja, môžme ešte očakávať článoček o Palerme?

 9. Zaujíma ma, prečo je lepšie kúpiť lístok do Palerma deň dopredu cez internet. Čo staršie osoby, ktoré nie sú tak zdatne a nevedia si to objednať?
  .

 10. Nádhera. Chystáme sa tam na 4 – 5 dní. Ešte by ma zaujímal ten článok o jednodňovom výlete do Palerma. Čo tam stihnúť za jeden deň? Ďakujem

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.