Čo ochutnať v Argentíne? Steak. To vám povie úplne každý. Pri mojom mesačnom cestovaní Argentínou som ich mal niekoľko a utvrdil sa v tom, že kvalitné hovädzie mäso milujem. Je však argentínska kuchyňa aj niečo viac, ako steaky? Poďme sa na to pozrieť.
Čo ochutnať v Argentíne, ako si objednať steak, víno a dezert? Toto je argentínska kuchyňa
Čo ochutnať v Argentíne a aké je argentínske jedlo a kuchyňa
- Pravé argentínske steaky,
- zapijeme ich vínom Malbec z Mendozy,
- dáme si Empanadas na rôzne spôsoby,
- zalepí nám zadok zo sladkého Dulce de leche,
- ochutnáme známe Alfajores a hnusné Postre Viligante,
- a zakončíme to argentínskym maté.
Argentínsky steak, alebo Parilla
Hovädzie mäso má v Argentíne bohatú históriu už odvtedy, kedy sem bol v roku 1536 dovezený prvý dobytok. Majitelia pozemkov sa rýchlo stávali bohatými vďaka chovu kráv a predaju mäsa, ktoré sa neskôr začalo vyvážať aj do Chile. Chile preto zaviedlo na mäso z Argentíny vyššie dane, aby ochránilo domácu produkciu, čo viedlo k protestom v Santiagu, hlavnom meste. Pojem zdravé stravovanie je v Južnej Amerike relatívny, haha. Dnes je Argentína druhým najväčším konzumentom mäsa na svete a jeden človek tu v priemere zje až 55 kilo hovädzieho ročne. Ja zjem tak do päť kíl za rok, podľa mňa, haha.
Ak chcete ochutnať naozaj kvalitné steaky v Argentíne, zamierte do akejkoľvek reštaurácie, kde nie sú iba turisti, haha. To mi odporučil jeden známy z Argentíny. V Buenos Aires mi bola odporúčaná steakáreň reštaurácia Don Julio Parilla. Prečítajte si čo vidieť v Buenos Aires. Parilla znamená po španielsky grill, čiže všetko, čo je označené ako parilla, má v ponuke steaky. ký si ale objednať? Asado je tradičné argentínske mäso z ktorého sú perfektné argentínske steaky. Toto sú obvyklé možnosti:
- Bife de Lomo – steak podobný Tenderloinu, objednajte si ho stredne prepečený. Ide o úplne klasický kus mäsa, aký si predstavíte pod pojmom argentínsky steak.
- Bife de Chorizo – veľký a svalnatý kus mäsa, pripravovaný s tukom
- Asado de Tira – hovädzie krátke rebrá
- Bife Ancho – Ribeye, mäso z vonkajšej strany rebier
- Costillas – rebierka a chrbát
- Costillas de cordero – baránok
Z celej argentíny som mal najlepší steak na rodinnej vínnej farme Finca Bravi medzi mestami Maipú a Mendoza. Veď posúďte sami.
Argentínske červené víno Malbec bolo privezené z Francúzska
Okrem mäsa je sever Argentíny, oblasť Salty a Patagónie, známa aj pre výrobu vína, najmä odrody Malbec, v okolí mesta Mendoza. Zrod Malbecu v Argentíne začal momentom, kedy Domingo Faustino Sarmiento, guvernér Mendozy, najal francúzskeho agronóma Miguela Pougeta, aby koncom 18. storočia priniesol odrezky viniča z Francúzska priamo do Argentíny. Z viníc, ktoré priniesol, vznikli prvé vinice Malbec, ktoré sa tu vysadili.
Medzi pestovateľmi hrozna v Mendoze rástla popularita Malbecu veľmi rýchlo, najmä vďaka spôsobu, akým sa prispôsobil okoliu Mendozy a hornatej krajine, jeho pozitívnym vlastnostiam a odolnosti voči chorobám a suchu. Malbec sa perfektne hodí k steaku, keďže ide o červené víno. Ja som sa Malbecu napil až-až, keď som bol v Mendoze ubytovaný na rodinnej vínnej farme Finca Bravi. Prikladám vám 25 € zľavový kód na Airbnb, cez ktorý budete mať zľavu na ubytovanie kdekoľvek vo svete.
Empanadas na rôzne spôsoby
Empanadas sú (nie iba) argentínske predjedlo. Ide o taštičky z cesta s rôznou náplňou od výmyslu sveta. Empanadas som videl hádam na všetky spôsoby, okrem sladkých. Ale existujú aj tie, čo som sa neskôr dočítal. Argentínčania jedia Empanadas ku káve, čaju, maté, alebo len tak. Empanadas sú veľmi univerzálne jedlo a dajú sa pripraviť na toľko rôznych spôsobov a náplní, od tradičných slaných náplní, až po kyslé a horké, že ochutnať všetky je hádam nemožné. V Argentíne sa náplne líšia aj od regiónu, v ktorom sa nachádzate a dokonca, môžu byť vyprážané alebo pečené.
Z čoho je vyrobené cesto? Najpopulárnejšie empanada cesto sa vyrába z pšeničnej múky, no natrafíte aj na empanadas z kukuričnej múky, zemiakov, juky, sladkých zemiakov a podobne. Skrátka zo všetko, z čoho sa dá vyrobiť cesto a následne piecť. Sladké empanádové cesto sa dá pripraviť aj s čokoládou, mandľovou múkou, škoricou a klinčekom, citrusovou kôrou a ďalšími príchuťami a pevne verím, že aj z Dulce de Leche, haha. Lebo Argentína.
Dulce de Leche ako sladké raňajky v Argentíne
Dulce de Leche znamená v preklade doslova „sladkosť z mlieka“. Táto sladká hnedá pasta je vyrobená z kondenzovaného mlieka, cukru a prášku do pečiva, ktoré sa spolu pomaly varia, pokiaľ sa nestanú karamelovou pastou. Niečo ako naše salko ale s oveľa hustejšou konzistenciou. Možno roztopené krovky? Dulce de Leche sa väčšinou používa ako nátierka na koláče, pečivo, palacinky, zmrzlinu a iné dezerty. Odporúčam vám vyskúšať zmrzlinu Dulce de Leche v jednej z mnohých heladerias (zmrzlinové obchody), ale robia ju aj v každom argentínskom McDonalde.
Čo ma na Argentínčanoch fasinovalo je ich schopnosť dať Dulce de Leche naozaj všade. Pomaly aj na pizzu, haha. Argentínčania raňajkujú neskoro a vždy majú sladké raňajky, ktoré pozostávajú z čohokoľvek, čo má na sebe Dulce de Leche. Nasleduje káva a hor sa do roboty. A viete čo je sranda? Že som sa Dulce de Leche nikdy neprejedol a dvakrát si celú krabičku išiel kúpiť do potravín, ktorú som zjedol pri filme.
Alfajores a Postre Viligante
Alfajores sú jednoducho mňam a ja som sa ich nevedel objesť. Dajú sa kúpiť v mnohých rôznych veľkostiach a prevedeniach, čo je dôvod, prečo ich vyskúšať všetky! Tieto sendvičové sušienky sú plnené smotanou, marmeládou alebo čokoládovou penou a často sú posypané práškovým cukrom, či majú čokoládovú vrstvu. Niektoré sú celé obalené v klasickej hnedej alebo bielej čokoláde a volajú sa Marplatense Alfajores. Nájdete ich v každej pekárni, supermarkete a existujú aj špeciálne obchody alfajores, ktorých som v uliciach Ushuaia na juhu Argentíny videl nespočetne veľa.
Postre Viligante je veľmi jednoduchý, ale typický argentínsky dezert. Nazýva sa aj queso y dulce (syr a sladké). Na sebe má hrubý plátok syra na ktorom je hrubý plát dulovej pasty (dulce de membrillo). Ďalším variantom je plátok sladkej zemiakovej pasty (dulce de batata). Názov tohto dezertu pochádza od niekoľkých policajných dôstojníkov. Vždy si objednali to isté: plátok syra s plátkom dulce de membrillo. Od tej doby sa táto kombinácia stala normálnou, nazývanou postre del vigilante. Mne ale vôbec nechutili a už si ich nebudem nikdy objednávať. Fujky.
Argentínske maté
Maté je v Argentíne ako náboženstvo. Argentínčania pijú maté stále, nonstop a dokola. Dokonca som letel lietadlom na niektorom z vnútroštátnych letov po Argentíne a videl ženu, ako si so sebou zobrala termosku vriacej vody a maté priamo do lietadla. Pripravuje sa zaliatim sušených listov byliniek (zvyčajne yerba), do ktorého sa môžu pridávať ďalšie bylinky podľa chuti a veľa cukru. Maté má veľa kofeinu a argentínčania ho pijú počas dňa, namiesto kávy. Tú najčastejšie pijú iba ráno. Ja som maté ochutnal viackrát, no na zadok som z neho nikdy nepadol.
Čo ochutnať v Argentíne a typické argentínske jedlo
Argentínske jedlo je najmä sladké. To ako Argentínčania jedia, ma fascinuje. Neskoré raňajky pre mňa nie sú problém, no neskoré večere áno. Pre Argentínčanov je úplne bežné večerať o pol dvanástej večer, dať si kávu a ísť spať. Mentalita, na ktorú som si dlhšie zvykal, no zvykol. Tomuto režimu sú úplne prispôsobené otváracie časy reštaurácií, pracovná doba a v niektorých častiach Argentíny majú aj tú klasickú siestu. Dobrú chuť!