6 vecí čo vidieť v Liverpoole a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Liverpoole? Moja prvá návšteva Liverpoolu dopadla na jednotku. Nečakal som toho extra veľa, no  rozlohou piate najväčšie a vyše osemsto rokov staré mesto Spojeného kráľovstva ma milo prekvapilo.

Z každej strany na mňa dýchalo moderné mesto, plné námornej histórie. Vedeli ste, že Liverpool bol v minulosti veľmi dôležitým prístavom a je úzko spojený s Titanicom? Vozili tadiaľto tovar, ale aj afrických otrokov.

Čo vidieť v Liverpoole a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť v Liverpoole a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Liverpoole a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy

Treba na návštevu Anglicka cestovný pas?

Väčšinu miest z tohto článku som v Európskom hlavnom meste kultúry pre rok 2008 navštívil, a tak vám chcem o nich povedať viac. Ako prvé si však nezabudnite pribaliť cestovný pas, s občianskym v tomto prípade ďaleko nezájdete, minimálne do Spojeného kráľovstva už nie. 

Poďte so mnou do mesta Beatles a futbalu. Ja som sem neletel z Bratislavy či Viedne, ale Ryanairom priamo z Košíc v rámci spolupráce s letiskom Košice počas kampane „Z Košíc do sveta“. Cieľom kampane je ukázať Slovákom, že aj z Košíc sa pohodlne dostanete kamkoľvek do sveta. Pár dní pred Liverpoolom som letel z Košíc do Amsterdamu a aj tam som mal so sebou len príručnú batožinu. Ako vždy mi to bohate stačilo.

Lacné letenky do Liverpoolu

Do mesta futbalu a Beatles sa dá dostať už za pár eur, tu vám dávam odkaz na letenky:


Čo vidieť v Liverpoole a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy

  1. Socha Beatles a im venované múzeum
  2. Liverpoolská gotická katedrála
  3. Walker Art Gallery a Western Approaches Museum
  4. Železné sochy na Crosby beach „Another place“
  5. Múzeum Titanicu v Maritime museum
  6. park Sefton a West Clocktower
Z Košíc do Liverpoolu
Z Košíc do Liverpoolu

Múzeum Beatles v Liverpoole a socha

Keď sa povie Liverpool, polovica ľudí si predstaví sochu Beatles, ktorá je asi najznámejšou atrakciou v meste. No keďže hudobná skupina pochádza práve odtiaľto, v Liverpoole je viacero miest, ktoré sú venované práve im. Prvýkrát sa s Johnom Lennonom stretnete už na letisku, ktoré je po ňom pomenované. Skalní fanúšikovia určite zavítajú do nejedného múzea, kde sa o živote svojich idolov dozvedia mnoho. Tí, ktorí im veľmi nefandíte (je vôbec niekto taký?), tak mi verte, že ak si kúpite lístky na detailnú výstavu spojenú s najväčším miestom Beatles mechu, Beatles Story, svoj názor pravedpodobne zmeníte.

Po Liverpoole jazdia aj hop-on hop-off autobusy, ktoré vás prevezú po slávnych Beatles lokalitách alebo skočte do Beatles Museum na svetoznámej Mathew Street, kde hrávali aj samotní ,,Chrobáci.” A ak ste náhodou nevedeli, tak The Fab Four, ako ich zvykli prezývať, sú najpredávanejšia hudobná skupina všetkých čias. Ktorý z ich songov si najviac idete? Ja mám teda problém s takýmto výberom. 

Liverpoolská gotická katedrála, park Sefton a výhľad z Royal Liver Building

V srdci Liverpool stojí azda jeho najkrajšia gotická katedrála, ktorá je najväčšou náboženskou budovou v Británii. Zároveň je piatou najväčšou katedrálou na svete. Táto katedrála sa pýši ešte dvomi ďalšími NAJ – môžete tu obdivovať najvyššie a najširšie gotické oblúky na svete aj najväčší organ v UK.  Ak túžite po kúsku umenia, tak ideálna je Walker Art Gallery, v ktorej sa nachádza jedna z najväčších umeleckých zbierok v Anglicku mimo Londýna. Z múzeí ma najviac oslovilo múzeum druhej svetovej vojny Western Approaches Museum.

Ak vám už mesta bude dosť, sily na ďalšie kroky nazbierate v parku Sefton. Tento kúsok zelene so skrytými jaskyňami a vodopádmi je ako pohladenie na duši. Po načerpaní energie, tak môžete ešte zbehnúť na nákupy na Bold Street. Je to taká cool štvrť s vintage obchodíkmi, platňami aj lokálnymi dizajnérmi. Historická budova Royal Liver Building sa pýši jedným z najkrajších výhľadov na Liverpool. Stačí sa výťahom zviezť na prvú vyhliadku na desiatom poschodí, odkiaľ sú prvé pekné výhľady, hlavne na Great George Liver Clocks. Po fotkách z rôznych uhlov môžete schodmi vyjsť na štrnáste poschodie, kde sa dozviete viac z histórie budov a až keď vyjdete na pätnáste pochodie, tak sa vám zatočí hlava, z výhľadov a niektorým možno aj z výšky. Mega zážitok! Ak by chcel niekto iný výhľad, tak odporúčam Radio City Tower.

6 vecí čo vidieť v Liverpoole a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy
6 vecí čo vidieť v Liverpoole a tipy na návštevu podľa Milana Bez Mapy

Železné sochy na Crosby beach „Another place“

Rozhodne jednou z najviac zaujímavých miest, ktoré som v Liverpoole navštívil, boli železné sochy na pláži Crosby, severne od mesta. Dostanete sa sem metrovlakom, modrou linkou, ktorý odchádza z centra mesta každú chvíľu. Cestu vám naplánuje aplikácia Google Maps.

Za týmto umeleckým dielom je veľmi hlboká myšlienka, ktorá rovnako ako mňa, fascinovala aj mojich sledovateľov na Instagrame, Facebooku a Tiktoku. Všimnite si, na akú svetovú stranu sochy pozerajú – na Západ. Je to symbol migrácie ľudstva za lepším životom a lepšími životnými podmienkami, na západ. Za chrbátom nechávajú svoju domovinu, ľudí, ktorých milujú a sú otvorení novým príležitostiam.

Akonáhle však príde príliv, oveľové sochy zmiznú na dne mora podobne, ako v našich životoch miznú aj životné príležitosti, ktoré sme premrhali. Mrazivé, že? Návštevu odporúčam naplánovať počas odlivu, aby ste videli sôch čo najviac. Skúste ich zrátať, je ich tu presne to.

Plavba po rieke Mersey a Royal Albert Dock

Liverpool mi tak trochu pripomína New York a počas plavby po rieke Mersey som sa tu cítil presne ako keď som sa plavil po rieke Hudson a obdivoval všetky americké mrakodrapy. Vedeli ste, že o trajekte, ktorý premáva po Mersey je dokonca naspievaná aj pieseň? Nie je síce od Beatles, ale od Gerry & The Pacemakers, keď sa už o tom spieva, tak to musí byť fakt nezabudnuteľné. Pustite si.

A najlepšie bude, keď sa sami pôjdete presvedčiť o tom, že je to čarovné. Keď sme už pri tej vode, tip na veľmi peknú prechádzku je Royal Albert Dock. Mňa vždy, rovnako ako letiská, bavili prístavy a tento je fakt super. Dokonca sa tu dá zbehnúť do múzea námorníctva, keďže mesto má aj vďaka tomu bohatú históriu. Mňa zaujalo hlavne to, že tu nájdete vestu, ktorá zachránila život človeku z Titanicu.

Socha Beatles v Liverpoole
Socha Beatles v Liverpoole
Pomník Titanicu v Liverpoole
Pomník Titanicu v Liverpoole

Na futbal do Liverpoolu

Verím, že toto čítajú aj fanúšici futbalu. Ak ste tu len kvôli tipom na futbalové štadióny, vitajte, no práve toto nie je moja šálka kávy. Ale pozrieť som sa bol a verím, že keď sa na štadióne Anfield hrá futbal, musí to byť kvalitný zážitok. Niečo som si však naštudoval. Na Anfielde nájdete interaktívne múzeum, kde môžete nahliadnuť do šatní, prejsť sa tunelom a stáť na trávniku, kde stáli možno aj vaši obľúbení futbalisti a mnohí ďalší športovci. 

Múzeum Titanicu v Liverpoole

Ja, ako veľký fanúšik Titanicu som si návštevu tohto múzea nemohol nechať ujsť. Hoci Titanic prístav v Liverpoole nikdy nenavštívil, má tu bohatú históriu. Bol tu totiž registrovaný a keď sa pozriete na jeho zadok, má tam veľkým napísaný názov mesta. Prečo tu ale Titanic nikdy nebol? V Liverpoole mu konkurovala veľká lodná spoločnosť Cunard, ktorá už z mesta prevádzkovala lode do Ameriky. Spoločnosť White Star Line, ktorá vlastnila aj Titanic, nevedela Cunardu z tohto prístavu konkurovať a preto mala loď vyplávať z juhu Anglicka, zo Southamptonu.

Keď Titanic narazil do ľadovca a potopil sa, s ním sa potopila aj White Star Line. Cunard ich kúpil a funguje dodnes a prevádzkuje, ako jediný na svete, historickú plavbu po trase Titanicu zo Southapmtonu do New Yorku so svojou loďou Queen Mary 2.

Ísť parníkom do Ameriky bola začiatkom 20. storočia veľká vec a hoci sa ich potopilo viac, ako napríklad Lusitania, známy je len Titanic. Lusitaniu zostrelila nemecká ponorka, čo bol priamy bod vstupu Spojených štátov Amerických do prvej svetovej vojny. S príchodom lietadiel parníky prestali premávať do Ameriky úplne.

Múzeum Titanicu v Liverpoole
Múzeum Titanicu v Liverpoole

Požiar uhlia na Titanicu nepriamo spôsobil jeho potopenie, ktoré ľadovec len dokončil

O čom sa ale nehovorí ani v tomto múzeu, a som z toho dosť sklamaný, je fakt, že Titanic nepotopil iba ľadovec. Na palube lode horelo uhlie. Bol to rozsiahly požiar, ktorý nikto nevedel uhasiť. Zaráža ma, že tento požiar bol na lodi už v čase, keď bola zaparkovaná v Southamptone – svedčia o tom fotografie lode, ktoré ukazujú, že časť trupu je nahnutá. Titánový trup sa za niekoľko dní intenzívneho požiaru tak prehrial, že keď Titanic narazil do ľadovca, ten nemal najmenší problém preraziť takmer roztavený trup.

Luisitania v Liverpoole
Lusitania v Liverpoole

Tipy na celodenný výlet z Liverpoolu

Ak by ste sa nejakou obrovskou náhodou začali v Liverpoole nudiť, mám pre vás dva tipy na jednodňové výlety. Prvým z nich je najväčší národný park Spojeného kráľovstva, Lake District, kam si môžete rezervovať celodenný zájazd a objavovať krásy anglického vidieka a milé dedinky. Druhým tipom je rýchly výlet do mesta Manchester. Dostať sa sem viete veľmi jednoducho, autobusom alebo vlakom. Časovo aj finančne je to zhruba rovnaké, necelá hodinka cesty od 5€. Myslím si, že v Liverpoole je toho veľmi veľa, čo robiť a vidieť, takže toto odporúčanie snáď ostane len odporúčaním.

Toto by bolo zhrnutie mojej návštevy Liverpoolu. Ak som vás zlákal hoci len na krátky výlet sem, tak som rád. Som rád, lebo cestujete. Z Bratislavy aj z Košíc. Článok vznikol v spolupráce s letiskom Košice v rámci kampane Z Košíc do sveta.

S láskou, Milan.

4 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.