Výlet na Veľkonočný ostrov a čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Výlet na Veľkonočný ostrov som, popravde, nikdy nemal dáko v merítku a jediné, čo som o tomto ostrove uprostred Pacifiku vedel, bolo len to, že sú na ňom kamenné hlavy. Popravde, ani som len netušil, v akej krajine sa Veľkonočný ostrov nachádza.

V polovici minulého roka som našiel celkom fajn akciové letenky do Santiaga, hlavného mesta Chile. A keďže som tam nebol, prišlo mi to ako dobrý nápad navštíviť na mesiac túto krajinu. Vedľa v Argentíne som bol dvakrát a chcel sa pozrieť aj na Chile. Letenky som si kúpil a začal plánovať svoj výlet.

No a ako som si scrolloval blogy ostatných blogerov, zistil som, že ten záhadný Veľkonočný ostrov patrí Chile, hoci leží v Polynézii. Nedalo mi to a rozhodol som sa ho pridať na svoj itinerár cesty po Chile. Všetky články o Chile nájdete v kategórii Návšteva Chile. Tu nájdete aktuálne akciové letenky do Južnej Ameriky, ak tam bude svietiť aj Čile, urobte si výlet a inšpirujte sa mojimi blogmi.

TIP: O návšteve Chile a Veľkonočnom ostrove som nedávno diskutoval v StartitUP relácii ZmUPované so Simonou Ondruškovou. Tu si pustite rozhovor:

Ako na výlet na Veľkonočný ostrov (Easter Island, Rapa Nui) a čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

Aby ste neboli zmätení, Rapa Nui je domorodý názov Veľkonočného ostrova. Oficiálnym jazykom je španielčina, keďže politicky ostrov patrí Chile, no majú svoj domorodý Polynézsky jazyk, ktorý je podobný ostatným domorodým jazykom v Polynézii, ako na Havaji či Novom Zélande.

  • Easter Island je anglický názov
  • Isla de Pascua je španielsky názov
  • Veľkonočný ostrov je slovenský názov
  • Rapa Nui domorodý názov

Prečo sa volá Veľkonočný ostrov Veľkonočný ostrov a odkiaľ pochádza jeho meno?

Rapa Nui nemá s Veľkou nocou nič spoločné. Ako teda dostal svoje meno? Keď sem prišiel prvý Európan, zhodou okolností bola vtedy Veľká noc. Rozhodol sa preto ostrov pomenovať po tomto sviatku, hoci jeho pôvodné meno znie Rapa Nui. Koľko obyvateľov má Veľkonočný ostrov? Približne 6000.

Dovolenka na Veľkonočnom ostrove
Dovolenka na Veľkonočnom ostrove.

Návšteva Veľkonočného ostrova podľa Milana Bez Mapy

  1. Kde sa nachádza Veľkonočný ostrov a základné informácie
  2. Ako sa dostať na Veľkonočný ostrov a na ako dlho prísť
  3. Kde sa ubytovať na Easter Island
  4. Čo vidieť na Veľkonočnom ostrove a ako sa po ostrove pohybovať
  5. Kde sa dobre najesť, čo ochutnať a aké je tradičné jedlo

Kde sa nachádza Veľkonočný ostrov a základné informácie

Easter Island, domorodým menom Rapa Nui, leží v Pacifiku, približne 4 000 kilometrov od pobrežia Južnej Ameriky. Ide o jedno z najodľahlejších obývaných miest planéty. Ostrov bol objavený z Polynézie a preslávil sa veľkými kamennými sochami, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené po celom ostrove. Čo znamenajú a čo symbolizujú? Úctu. Vážne =) Sochy tu stavali pôvodní obyvatelia, aby si uctili svojich predkov. Takmer všetky stoja chrbtom k oceánu, aby chránili ostrov. Jediní otočení k oceánu sú Ahu a Kivi, ktorí symbolizujú tých, čo ostrov osídlili a preto pozerajú „domov“ do Pacifiku.

Na Rapa Nui žilo zhruba 4 až 6 domorodých kmeňov, ktoré si tieto sochy dávali stavať na objednávku v miestnej „firme“. Socha, ktorej sa hovorí Moai, sa skladá z troch hlavných častí. Moai je postavený na podstavci Ahu a na hlave má účes Pukao. Sú vyrobené z čadiču, čo je veľmi ľahká hornina, a preto sú sochy extrémne krehké. Pred pár rokmi fínsky turista Marko Kulju na sochu vyliezol a zlomil jej ucho. Následne dostal pokutu 17 000 dolárov a zákaz vstupu na ostrov.

V priebehu histórie začali kmene medzi sebou bojovať a všetkých Moai-ov si navzájom pozhadzovali. Mnohí ležia tvárou dole dodnes a tí, ktorí sú stoja, stoja vďaka vedcom.

Ako sa dostať na Veľkonočný ostrov

Dostať sa do hlavného mesta, Hanga Roa, môže byť trochu komplikované. Existujú dva spôsoby, lietadlom alebo výletnou loďou. Kým tých výletných lodí nie je až tak veľa (z toho dôvodu, že Easter Island nemá prístav a cestujúci musia z lode vystúpiť na malých člnoch a prejsť na pevninu, čo niekedy počasie neumožňuje), no lietadlom je to o niečo jednoduchšie.

Aká je cena letenky na Veľkonočný ostrov

Pred pandémiou na Veľkonočný ostrov lietali lietadlá z Tahiti a Santiaga, aktuálne je jediným spôsobom dopravy let so spoločnosťou LATAM zo Santiago de Chile. Keďže tu má LATAM monopol, môže si nastavovať ceny ako chce, lebo nemá konkurenciu. Na ostrov chcel spustiť linky aj Air New Zealand, no Čilská vláda im nedala povolenie – vedeli prečo, LATAM je štátna aerolinka.

Cena letenky na Veľkonočný ostrov sa pohybuje v rozmedzí medzi 500 až 1 200 Eur za spiatočnú cestu zo Santiago de Chile. Mne sa podarilo vychytať akciu za 500 Eur, no bola to skôr náhoda. Tiež pozor na to, že lietadlo nelieta každý deň, tuším len dvakrát do týždňa, treba si pozrieť na webe harmonogram. Úplne vám tu budú stačiť 3 celé dni, na ostrove sú len sochy, fajn múzeum, korytnačky a pekná pláž.

Výlet na Veľkonočný ostrov
Výlet na Veľkonočný ostrov
Aká je cena letenky na Veľkonočný ostrov
Aká je cena letenky na Veľkonočný ostrov? 500 až 1 200 Eur.

Ubytovanie na Veľkonočnom ostrove

Popravde, moc tu nemáte na výber. Obľúbeným typom ubytovania na Veľkonočnom ostrove sú takzvané cabaňas, čo sú akokeby bungalovy alebo chatky. Ostrov chráni čílsky zákon ktorý hovorí o tom, že len ten, kto sa tu narodí, si tu môže kúpiť zem. To bráni developerským firmám v stavaní rezortov a osobne si myslím, že to je dobrý krok. Aj  vďaka tomu má Easter Island taký dedinský vibe.

Ja som býval v cabaňas Henua-Iti s raňajkami, no boli trošku ďalej od centra, na pešo tak 20 minút. Rezervoval som to cez Booking, no treba tu rátať s cenami od 100 Eur na noc a vyššie. Ubytovanie na ostrove je drahé.


Čo vidieť na Veľkonočnom ostrove, ako sa po ostrove pohybovať a kde je pláž

  1. Navštívte národné parky, kde stoja Moai-ovia
  2. Pozrite sa na pôvodné domy a sopku v Orongo
  3. Vybehnite bicyklom na pláž Anakena
  4. Okúpte sa s korytnačkami
  5. Ochutnajte tradičné jedlo, ceviche
  6. Navštívte múzeum Museo Rapa Nui
  7. Pozrite si polynézsku tanečnú show

Národné parky Veľkonočného ostrova a ich návšteva

K tým národným parkom treba povedať dve veci – je potrebné si kúpiť vstupné, ktoré v čase mojej návštevy stálo 80 dolárov na osobu. Tento lístok platí desať dní a môžete ho používať na vstupovanie do národného parku. Ten je rozmiestnený po celom ostrove a tie najkrajšie sochy sú práve v nich.

Druhá vec, budete potrebovať lokálneho sprievodcu. Po incidente s odtrhnutým uchom nemôžete Moai-ov navštíviť sami. Sprievodcu vám zariadi hotel alebo niektoré cestovné kancelárie v meste, no popravde, nevidel som ich veľa. Ja som si našiel cez internet. Nechcem tu rozpisovať jednotlivé sochy, to je úloha sprievodcu, no najviac sa mi páčili tieto:

  • Ahu Tongariki je podľa mňa najkrajšie súsošie Moai-ov na ostrove
  • Rano Raraku je sopka, kde sa moaiovia vyrábali, dodnes je ich tu veľa nedokončených
  • Ahu Tahai je zadarmo, odporúčam odtiaľ sledovať západ slnka do Oceánu, je najkrajší na ostrove
  • Ahu Ature Huki je tiež zadarmo, pri pláži Anakena

Návšteva Orongo

Orongo je archeologické nálezisko na juhozápadne ostrova na vrchole sopky Rano Kau. Je to obradná dedina postavená pre kult Make-Make. Jeho využitie bolo sezónne, keďže sa používal len začiatkom jari. Je to mesto s „budovami“ v tvare lode postavenými z dlažobného kameňa, ktoré sú čiastočne zapustené a pripomínajú jaskyne. Slúžili len na spanie.

Západ slnka ponad Ahu Tahai
Západ slnka ponad Ahu Tahai

Výlet bicyklom na pláž Anakena

Prenajmite si bicykel a prejdite si celým ostrovom k pláži Anakena. Je to jediná „schopná“ pláž na ostrove kde sa dá kúpať. Hneď vedľa nej stoja aj Ahu Ature Huki. Voda Tichého oceánu je okolo ostrova veľmi čistá. Je to spôsobená tým, že ste uprostred ničoho, nevedie tadeto žiadna významná trasa lietadiel či lodí a príroda je tu preto veľmi panenská. Na niektorých miestach vidno až tridsať metrov do hĺbky.

  • TIP 1 – Ak nemáte kondičku, určite si prenajmite elektrický bicykel. Hanga Roa je sopečný ostrov a má veľa kopcov. Úprimne? Ja som skoro vypľul dušu a to mám kondičku dosť dobrú.
  • TIP 2 – Na pláž si vezmite hotovosť, nedá sa tam platiť kartou, lebo tam nie je signál. Tiež po ceste nie je žiaden obchod, čiže občerstvenie pekne do rupsaka.
  • TIP 3 – Cestou naspäť choďte južnou trasou okolo Ahu Tongariki a do mesta popri letisku. Tie scenérie pri pobreží sú nádherné a niekoľkokrát mi vyrazili dych.
Pláže na Veľkonočnom ostrove
Pláže na Veľkonočnom ostrove
Čo vidieť na Veľkonočnom ostrove
Čo vidieť na Veľkonočnom ostrove
Návšteva Easter Island
Návšteva Easter Island
Bicyklom okolo Rapa Nui
Bicyklom okolo Rapa Nui
Výlet bicyklom na pláž Anakena
Výlet bicyklom na pláž Anakena
Pláž Anakena
Pláž Anakena
Ahu Ature Huki
Ahu Ature Huki
Ahu a kivi
Ahu a kivi

Kúpanie sa s korytnačkami

Na pláži ešte ostanem, ale nie na Anakena. V hlavnom meste, Hanga Roa, nájdete pláž, kde sa chodia kúpať aj korytnačky a vy sa s nimi môžete okúpať tiež. Ak sa teda nebojíte, lebo kúšu. Pláž sa volá Pea swimming pool a je to skôr taký bazénik. Ešte som ich videl aj na Playa Poco Poco.

Kde ochutnať tradičné jedlo, ceviche

Ceviche je jedlo z morských plodov, kde nakrájané kocky surovej ryby, marinované v zmesi citrónovej alebo limetkovej šťavy. Ako nápoj odporúčam mangový džús. Vyskúšal som niekoľko ceviches, najviac mi chutili v týchto dvoch podnikoch:

  • Oheho Surf Cafe je bistro s výhľadom na otvorený oceán, robia tu perfektné jedlo, no veľakrát nemajú veľa z toho, čo je v menu. Našťastie ceviche mali vždy, mňam! Nedávajte si ho ako predjedlo ale ako hlavné jedlo s ryžou.
  • Topa Ra’a je reštaurácia mimo centra, oproti cintorínu. Zbehnite sem večer, keď svietia v záhrade všetky ich svetielka. A kým budete čakať na jedlo, pozrite sa aj na cintorín, ktorý je hneď vedľa. Neviem prečo, no majú vo zvyku naňho dávať rôzne svetielka a na mňa pôsobil veľmi Vianočne.
  • TIP: Na dezert odporúčam kaviareň Mikafè, majú perfektné dezerty a zmrzlinu. Tú musíte vyskúšať.
Ceviche v Oheho Surf Cafe
Ceviche v Oheho Surf Cafe
Ceviche v Topa Raa
Ceviche v Topa Raa

Múzeum Rapa Nui a Tanečná polynézska show

Osobne si myslím, že kým ste na ostrove, mali by ste spoznať aj polynézsku kultúru. Múzeum Rapa Nui má vstup zdarma a hovorí veľa o ostrove a pomeroch v minulosti. Tiež tu nájdete jedno jediné oko, ktoré sa zachovalo z Moaiov – je z krehkého materiálu, preto sa v minulosti všetky rozbili.

Jeden večer zbehnite aj na tradičné tance Polynézskej kultúry, ktoré symbolizujú vlny, more, západy a kvety. Niečo ako havajské tance, ktoré sú vo svete známe. Keďže ide o takmer rovnakú kultúru, aj tu ich môžete vidieť v mierne zmenenej forme. Ja som si ich pozrel v Ballet Cultural Kari Kari. Nehrajú každý večer, zbehnite tam a informujte sa.

Sochy na Veľkonočnom ostorve sú z čadiča, čo je ľahký materiál
Sochy na Veľkonočnom ostrove sú z čadiča, čo je ľahký materiál

Výlet na Veľkonočný ostrov a čo vidieť podľa Milana Bez Mapy

Návšteva Veľkonočného ostrova sa mi veľmi páčila. Hoci je pravda, že na ostrov bohato stačia tri celé dni, pôjde o tri intenzívne dni, vďaka ktorým spoznáte túto, pre mňa fascinujúcu, polynézsku kultúru.

S láskou, Milan

 

4 COMMENTS

  1. Ahoj, Velikonoční ostrov je i na mém seznamu To do… chtěla jsem se zeptat: toho průvodce jsi platil kolik?
    Díky za tak důležité info!!!

  2. Ahoj .Toto ma baví viac ako dokumentárny film
    Keďže sa tam nikdy nedostanem ďakujem za úžasný zážitok, príroda je tam nádherna panenská. Dozvedala som sa veľmi veľa. Už sa teším kam pôjdeš nabudúce . Keď niekedy docestuješ môžeš ísť vyučovať geografiu

    • Ďakujem, Janette. Veľkonočný ostrov je naozaj zaujímavé miesto, a popravde, nečakal som, že ma až tak zaujme. Keď sa mi niekde páči, články sa píšu ľahšie, haha. Pekný víkend!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.