Ako cestovať lietadlom a na čo nezabudni pri prvom lete nízkonákladovkou

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako cestovať lietadlom? Pre niekoho tak banálna otázka, pre iného totálny stres. Keď ma včera čitateľka neprávom obvinila, že zámerne do žiadneho článku neuvádzam, že si musí spraviť online check-in vopred a že mi za to letecké spoločnosti platia, aby som to neuvádzal, skoro mi vypadli oči. Potom som sa ale zamyslel…

Ako cestovať lietadlom a na čo nezabudnúť keď letím prvýkrát

Iný čitateľ mi napísal: „Ahoj, Milan Bez Mapy. Ja som cestoval lietadlom len raz cez cestovku a neviem čo je online check-in. Teraz ale plánujem využiť viacero z akciových leteniek, čo tu ponúkaš a možno by bolo fajn, ak by si spísal nejaký článok pre neskúsených, ako teda využiť tú ponuku lacnej letenky od objednania až po nástup do lietadla.“

Keďže už nechcem, aby moji čitatelia doplácali na letisku stovky eur za vec, ktorú môžu mať zadarmo, tu je môj návod, ako cestovať lietadlo a hlavne, nízkonákladovkami. Pridaj sa do skupiny Lovec Leteniek, kde denne pribúdajnú nové akciové letenky.

ako cestovať lietadlom
Ako cestovať lietadlom?

Cestovanie lietadlom prvýkrát? Letím prvýkrát, čo robiť?

Cestovať lietadlom nie je jednoduché. Splň tieto kroky v tomto poradí:

  1. Sprav si doma on-line check-in cez internet a vytlač letenku. Budeš k tomu potrebovať rezervačný kód, ktorý ti prišiel do mailu po tom, ako si si letenku rezervoval. Zvyčajne vyzerá takto: „XKEIDU“. On-line check-in slúži na to, aby si si vytlačil boarding pass, čo je miestenka do lietadla. Check-in musíš spraviť aj v prípade, že si si letenku kúpil cez rôzne zľavy na cestovanie. Ak máš letenku cez cestovku, zavolaj im a informuj sa.
  2. Ak máš batožinu do podpalubia, odovzdaj ju na letisku pri pultíku ešte pred kontrolou. Tieto pultíky sa otvárajú často dve hodiny pred odletom. Pani ti kufor označí nálepkou a uvidíš ho v cieľovej destinácií. Ak by si si musel kufor niekde vyzdvihnúť a dať ho do prepážky znova (často pri prestupoch v USA), pani ti to oznámi.
  3. Bež na kontrolu. Z tašky ti vyhodia ostré predmety, nožničky a všetky tekutiny, ktoré majú objem viac ako 100 ml. Dokopy môžeš mať jeden liter tekutín. Vyber si notebook, elektroniku a tekutiny. Jedlo môžeš mať v príručnej batožine bez problémov, ak nie je v dákom náleve.
  4. Na tabuli nájdi svoj GATE. Pozri si, či sedí číslo letu a destinácia  nezabudni tabuľu kontrolovať. Niekedy sa môže stať, že GATE zmenia na poslednú chvíľu.
  5. Choď ku GATE a sadni si na lavičku.
  6. Počkaj, kým začne nástup do lietadla. Naozaj nemusíš stáť v rade hodinu pred odletom.
  7. Šťastný let.

Cestovanie nízkonákladovkami a všetky pravidlá

  • Pri kúpe letenky sa rozhodni, či chceš cestovať iba s príručnou batožinou, alebo aj so zapísanou (to je tá, čo pôjde do podpalubia). Príručná batožina je často v cene, no niektoré letecké spoločnosti majú odlišné rozmery. Ryanair má 55x40x20, WizzAir tiež. Za batožinu do podpalubia sa platia peniaze navyše. Z mojej skúsenosti, po Európe sa dá s príručnou dostať kamkoľvek, hlavne v lete. Pozri si, aké sú rozmery príručnej batožiny pre väčšinu známych leteckých spoločností, no vždy si to over aj v letenke.
  • Nízkonákladové letecké spoločnosti pri kúpe často ponúkajú extra služby, ako prednostný nástup do lietadla, sedenie pri okne, extra miesto na nohy či poistenie. Na všetko môžeš dať bez problémov nie, ak to, samozrejme, nepotrebuješ. Ja som si nikdy nekúpil žiadne poistenie ani priority boarding (prednostný nástup). Do lietadla sa dostaneš vždy.
  • Pár dní pred odletom si MUSÍŠ spraviť on-line check-in. Na letisku je takmer vždy spoplatnený u nízkonákladoviek. Letecká spoločnosť ťa niekoľkokrát upozorní na to, že si tento check-in treba spraviť v maili. Čítaj ich teda. Pani, ktorá mi písala, zaplatila na letisku vo Viedni 110 € navyše len preto, že si check-in nespravila cez internet, ale až na letisku. PS: Ak cestuješ s Ryanair, pozri si, ako spraviť Ryanair online check-in.
  • Mnohokrát treba mať vytlačenú letenku na vlastnom papieri, alebo cez mobilnú aplikáciu. Platí sa aj za jej vytlačenie na letiskách.
  • Pamätaj na to, že veľakrát lietajú nízkonákladovky na letiská, ktoré sú ďalej od veľkých miest. Ryanair kedysi predával letenky do Bratislavy ako „Bratislava – Vienna“. Čiže asi tak.

Takže, aby som to zhrnul:

  1. Pri kúpe letenky si vyberieš, či ti stačí príručná batožina a či potrebuješ extra poistenia.
  2. Pár dní pred odletom si sprav on-line checkin a vytlač letenku doma na tlačiarni, alebo použi  mobilnú appku leteckej spoločnosti.
  3. Ak máš batožinu do podpalubia, odovzdáš ju na letisku pani pri prepážke (ešte pred kontrolou). Ďalej potom ideš iba s príručnou batožinou. Ak máš len príručnú batožinu, ideš rovno na kontrolu.
  4. Prejdeš kontrolou, ideš ku gate. Nízkonákladovky zvyknú dávať zadarmo príručnú batožinu do podpalubia lietadla. To záleží od toho, ako je let plný. Všetko ti povedia pri gate.
  5. Šťastný let

Čo môže a nemôže ísť do príručnej batožiny

Áno Nie
notebook a mobil skladací nožík
detské jedlo (musí matka ochutnať) manikúrové nožničky
nabíjačky tekutiny nad 100 ml
tablety a foťáky krémy nad 100 ml
oblečenie skalpel
sklenené fľaše džemy a sirupy
klieštiky na nechty med
dáždnik a štrikovacie ihlice jogurty, omáčky
jedlo, ktoré nie je v tekutine spreje ak majú viac ako 100 ml

 

Pozri si, ako vyzerá najdlhší let na svete v biznis triede:

Šťastný let!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.