Ako si vybrať jazykovú školu a tipy, podľa ktorých som sa riadil

127,401FansLike
213,079FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako si vybrať jazykovú školu? To je otázka, ktorú som zatiaľ riešil dvakrát v živote. Prvýkrát, keď som sa rozhodol prihlásiť na španielčinu a druhýkrát, keď som sa v nej chcel zdokonaliť. Rozhodol som sa teda spísať pár tipov na to ako si vybrať jazykovú školu podľa toho, ako som pri výbere postupoval ja.


Ak sa vám článok nechce čítať, vypočujte si ho ako podcast:


Ako si vybrať jazykovú školu

Dnes hovorím úplne plynule po anglicky na vysokej konverzačnej úrovni, rozumiem veľa po španielsky a niečo málo si pamätám aj z nemčiny. Kým svoje „široké“ znalosti nemčiny v budúcnosti neplánujem rozširovať, na španielčine by som chcel ešte veľa popracovať. Napríklad, pri mojej poslednej návšteve Kolumbie som sa v potravinách naučil, že „No necesito bolsita.“ znamená, že „Taštičku mi netreba.“ Postupne som si začal vypisovať rôzne španielske frázy na dovolenku, ktoré som sa naučil a veľa sa na mňa lepilo pri bežnej komunikácii. Vtipné je, že dnes sa viem s niekym po španielsky rozísť, no reklamovať zle spravenú pizzu v reštaurácii nedokážem. Haha.

Chcem tým povedať, že výučba cudzieho jazyka je najprirodzenejšia vtedy, keď sa ho učite pomocou konverzácie. Nie bifľovaním slovíčok zo slovníka. Podľa toho odporúčam smerovať výber jazykovej školy. Ako si vybrať jazykovú školu?

  • Počet študentov v skupine je dôležitý

Znova to opakujem, konverzácia je kľúč k úspechu. Netvrdím, že na gramatike nezáleží, no keď si budete objednávať taxík na letisku v New Yorku, gramatika vám bude úplne zbytočná. Prečo? Lebo váš taxikár bude z Egypta alebo Indie. Tým nechcem povedať, že gramatika je zbytočná. Zamyslite sa nad tým, na čo daný jazyk potrebujete. Ak je to na štátnice, gramatika sa zíde, no ak si chcete zlepšiť konverzáciu a vedieť sa dohovoriť v zahraničí, sústreďte sa najmä na komunikovanie s ostatnými študentmi v skupine. Príliš veľké skupiny nie sú dobré. Lektor nebude mať čas venovať sa vám individuálne toľko, koľko by ste potrebovali.

Pri mojom kurze španielčiny v Bratislave nás bolo v skupine asi 8, čo je podľa mňa ideálne číslo. Ak jazyková škola ponúka jazykové kurzy s kapacitou viac ako 15 ľudí v jednej skupine, osobne by som do toho nešiel a našiel si menšiu skupinku, aby tam bola pohodová atmosféra a priestor na konverzácie pod dohľadom lektora. Napríklad, moja mama sa zúčastnila jazykového kurzu na Malte, kde slovenčinu vôbec nepoužívala, keďže bola jediná Slovenka v skupine. Bolo to super, lebo bola do kurzu doslova vhodená a angličtina sa na ňu lepila omnoho rýchlejšie. Jej jediný kontakt so slovenčinou som bol ja mimo skupiny.

  • Kvalifikovaní lektori majú dobré recenzie

Lektor v jazykovej škole je najdôležitejší element celého jazykového kurzu. Keďže s ním ako študent budem prichádzať do styku na každej jednej hodine, je veľmi dôležité, aby vedel ako učiť jazyk. Všetci vieme, že učiť a učiť je rozdiel. Majú lektori vo vami vybranej škole jazykový certifikát? Opýtajte sa aj na jeho skúsenosti. Rád to prirovnávam k hodinám dejepisu z mojich študentských čias. Jedna učiteľka ma doslova uspávala, no druhá vo mne vedela na tú istú tému vzbudiť nenormálnu zvedavosť.

Tiež odporúčam nenechať sa nalákať na podozrivo nízku cenu. Dobrí lektori poznajú svoju cenu a vedia, koľko si môžu vypýtať. Všetci dobre vieme, že čo je lacné, je zlé a lacný jazykový kurz sú vyhodené peniaze. Ja som počas svojich študentských čias vyskúšal niekoľko učiteliek nemčiny, španielčiny a angličtiny a verte mi, to že daná lektorka žila 15 rokov v Austrálii a má zvučné austrálske priezvisko stále neznamená, že je dobrá učiteľka jazyka. Theathre sa nevyslovuje fieta ani v Austrálii. Dôležité sú certifikáty, skúsenosti a referencie.

Každému odporúčam absolvovať pred zapísaním sa do jazykového kurzu skúšobnú hodinu zdarma. Je to často znakom kvalitnej jazykovej školy. Skúšobné hodiny zdarma ponúka jazyková agentúra Veve v Bratislave v Ružovej doline. Vo svojej ponuke majú kurzy angličtiny, španielčiny, nemčiny, ruštiny, holandčiny, taliančiny a francúzštiny, rovnako ako aj firemné kurzy. Navyše, ich skupiny sú veľké maximálne do 8 ľudí.

jazyková agentúra veve
Veve, jazyková agentúra.
  • Lokalita jazykovej školy a vyučovací rozvrh

Keď som chodil do svojej prvej jazykovej školy na španielčinu, mama ma tam každý večer vozila autom, čo bola 20 minútová jazda. Mal som asi 13 rokov. Keďže to bolo v inom meste, počas celej vyučovacej hodiny ma čakala v aute pred školou, 45 minút. Chybou bolo, že som sa zapísal do jazykovej školy, ktorá bola príliš ďaleko od domova. Lokalita jazykovky je dôležitá rovnako ako kvalita výučby. Pamätám si, že párkrát som vynechal hodinu, lebo bolo tak nasnežené, že sa mi jednoducho nechcelo, lebo to bolo ďaleko.

Obvykle jazykové školy vypíšu viacero rozvrhov tak, aby sa vám vedeli čo najlepšie prispôsobiť a mnohokrát začínajú zaraďovacím testom. Vyučovanie hodiny bývajú buď skoro ráno (od siedmej) alebo večer. Mne osobne viac vyhovovali večerné hodiny. Kurzy začínajú pravidelne počas celého roka a vždy sú termíny dopredu vypísané na danej webstránke jazykovky. Niekoľkokrát som si všimol, že pri včasnej rezervácii dávajú aj zľavy. Určite však neodporúčam na kurz „naskočiť“ počas jeho trvania a začať buď od úplného začiatku, alebo počkať, kým budú vypísané nové termíny jazykových kurzov.

Ako si vybrať jazykový kurz

Ako si vybrať jazykovú školu a tipy, podľa ktorých som sa riadil
Ako si vybrať jazykovú školu a tipy, podľa ktorých som sa riadil.

Aby som to zhrnul, jazykovú školu by som si podľa vlastných skúseností vyberal podľa týchto bodov:

  • Najskôr by som si zistil, ako veľké sú skupiny. V počte do 10 ľudí mi to príde fajn, nakoľko vtedy sa dostane na rad každý v prípade otázok či konverzácie. Ak patríte k introvertom, hovoriť pred veľkou skupinou by nebolo príjemné, že?
  • Spýtal by som sa známych a prečítal si všetky možné referencie. Ak ponúka jazyková škola úvodnú hodinu zdarma, zapísal by som sa, aby som zistil, ako prebieha vyučovací proces a na akej úrovni sú lektori. Dôležitá je aj osobnostná stránka a spôsob prejavu lektora.
  • Určite by v mojom prípade zohrávala veľkú rolu aj poloha jazykovej školy, aby som do nej nemusel dlho cestovať, ale mal ju poruke. Prípade po ceste do práce či fitka.
  • Informoval by som sa, aký je vyučovací rozvrh a či si ho budem vedieť prispôsobiť k ostatným aktivitám. Obvykle bývajú hodiny ráno a večer, aby sa prispôsobili pracovnej dobe študentov.
  • V neposlednom rade, koľko stojí vyučovacia hodina prípade celý kurz? Podozrivo nízke ceny bývajú znakom núdze o študentov a nekvalitných lektorov. Vyberajte si podľa referencií a primeraných cien. Kvalitní lektori stoja viac, no pamätajte, investujete do svojej budúcnosti.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.