Čo vidieť na Madeire podľa Milana Bez Mapy

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Madeire počas výletu? Musím povedať, že málokedy ma niečo ohúri až tak, že by som nonstop kráčal s otvorenými ústami. A toto sa mi stalo na Madeire. Miestami som mal pocit, že som sa vrátil na Nový Zéland, ktorý mi Madeira tak veľmi pripomínala.

V tomto blogu vám dám moje tipy čo vidieť na Madeire podľa Milana Bez Mapy, kde sa najesť, ubytovať čo ochutnať a ako si návštevu Madeiry užiť čo najviac.

Čo vidieť na Madeire a kam ísť podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť na Madeire a kam ísť podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť na Madeire a kam ísť podľa Milana Bez Mapy
  1. Odkaz na lacné letenky na Madeiru
  2. Kde hľadať ubytovanie na Madeire
  3. Prenájom auta na Madeire
  4. Kedy ísť na Madeiru
  5. Pláže a kúpanie sa v mori na Madeire
  6. Aplikácie ktoré sa zídu na ostrove
  7. Čo vidieť na Madeire
  8. Čo ochutnať na Madeire
  9. Tip na suvenír z Madeiry


Lacné letenky na Madeiru

Tu vám dávam odkaz na lacné letenky na Madeiru z Viedne, Budapešti a Prahy. Wizz Air otvoril priamu linku z Viedne aj Budapešti, let trvá okolo piatich hodín. Z Prahy chodí TAP Portugal s prestupom v Lisabone. Z letiska stojí taxi do Funchalu okolo 25 eur, čo ma potešilo je, že tam normálne funguje Bolt. Uber nemajú a všade sa dá platiť kartou.

TIP: Pri pristávaní odporúčam sedieť na pravej strane lietadla, aby ste pekne z výšky videli neuveriteľné útesy v prírodnej rezervácii Ponta de Sao Lourenco.

Kde hľadať ubytovanie na Madeire

Madeira je ostrov, kde záleží, kde sa ubytujete. Na severnej časti obvykle prší, čiže za každých okolností chcete mať ubytovanie na juhu Madeiry. Buď priamo v meste Funchal, Calheta, Madalena Do Mar či Ponta do Sol. V zásade to je jedno. Ja som býval pri Calheta a Funchali, no pri najbližšej návšteve by som zvážil niekoľko nocí aj v nádhernom Ponta do Sol.

Janka Travelhacker mi odporučila appku Windy, s ktorou som si vedel sám predpovedať počasie a prispôsobovať tomu vlastný program. Na ostrove vám odporúčam stráviť minimálne 4 celé dni.

Madiera je malý a kompaktný ostrov.
Madiera je malý a kompaktný ostrov.

Prenájom auta na Madeire

Prenajať si na Madeire auto alebo chodiť autobusmi? Popravde, neviem si predstaviť fungovať tam bez auta. Madeira má svoju sieť autobusov, no veľmi limitovanú a na mnohé miesta v tomto článku by ste sa bez vlastného auta nedostali. Navyše, berú len hotovosť.

Spoločností na prenájom je veľa, ja som využil firmu Centauro blízko letiska. Prečo? Mali najlepšiu cenu. Všimol som si však, že ešte lepšie ceny ponúkali požičovne priamo vo Funchali, než na letisku. Určite si vyberte čo najmenšie auto, pokiaľ možno s automatickou prevodovkou. Tie úzke, strmé a kľukaté cesty mi spôsobujú stres dodnes, a to som sedel v malom Fiate 500.

S parkovaním nie je nikde na Madeire problém, zastavíte kde sa dá, zadarmo. Videl som autá parkovať aj v tuneloch. Jediné na čo si dajte pozor je modrá čiara – tá znamená že je parkovanie platené. Tiež sa pripravte na to, že budete tráviť veľa času v tuneloch, tie však nie sú spoplatnené.

Ak si prenajmete na Madeire auto, uvidíte množstvo takýchto výhľadov z ciest.
Ak si prenajmete na Madeire auto, uvidíte množstvo takýchto výhľadov z ciest.

Kedy ísť na Madeiru a aké je počasie

Hlavná turistická sezóna na Madeire je niekedy od mája do septembra, kedy prší najmenej. Ja som bol v januári a zažil som aj slnečné, aj upršané dni. V zásade som mal vo februári teploty okolo 20 stupňov na juhu, čo mi veľmi vyhovovalo. Musím však povedať, že vtedy tu je najmenej turistov a ceny sú prijateľné. Asi ako všade.

Pláže a kúpanie sa v mori na Madeire

Madeira má niekoľko pláží, no mnohé sú kamenisté, čierne a oceán je studený a rozbúrený. Rozhodne ju nepokladám za ostrov, na ktorom by ste dni trávili pri pláži na lehátku. Hotely majú bazény, no osobne som mal z Madeiry pocit, že si pýta takú aktívnu dovolenku, na ktorej budete chodiť večer spať unavení a so svalovicou. A to mám rád.

AHA! Kamoška Janka Travelhacker rozpísala pláže na Madeire veľmi detailne, ja sa im tu moc nevenujem, keďže ma viac zaujímali vodopády.

Pláže a kúpanie sa v mori na Madeire? Takto vyzerá typická pláž na ostrove.
Pláže a kúpanie sa v mori na Madeire? Takto vyzerá typická pláž na ostrove.

Aplikácie ktoré sa zídu pri cestovaní

  • Windy slúži na predpovedanie počasia a sledovanie mrakov, na ostrove ako Madeira, kde sa počasie mení každú minútu, je to veľmi praktická pomôcka
  • maps.me sú offline mapy, ktoré sú tak detailné, že zobrazujú aj tie najmenšie lesné cestičky a skratky, super mapa na turistiku, nie však na navigáciu autom po cestách

Čo vidieť na Madeire a kam ísť podľa Milana Bez Mapy

  • mesto Funchal a jeho záhrady
  • prírodná rezervácia Ponta de Sao Lourenco
  • mesto Santana
  • výstup na Pico Ruivo a prespanie v najvyššie položenom dome na Madeire
  • Cabo Girao Skywalk
  • mesto Ponta do Sol a vodopád Cascata dos Anjos
  • vodopády 25 Fontes a Risco a les Fanal
  • dramatická pláž v Faja do Barro
  • bazény v Porto Moniz
  • najstrmšia lanovka v Portugalsku v Achadas da Cruz
  • maják Farol a brutálna lokálna reštaurácia
  • výlet na ostrov Porto Santo

Návšteva Funchal jeho záhrad a lanovky

Funchal pokladám za super štart do Madeiry, strávil som tu po prílete dve noci a odporúčam to tak urobiť každému. Prípadne si tu nájdite ubytko s parkovaním a ostaňte vo Funchale celý pobyt. Funchal má fajn polohu v rámci ostrova a s počasím to tiež nie je bieda, keďže je na juhu.

Čo vidieť vo Funchale na Madeire

  • trh Mercado dos Lavradores s kaviarňou Confeitaria
  • staré mesto a ulička Rua de Santa Maria s reštauráciu Taberna Ruel
  • cesta lanovkou na horu Monte
  • botanickú záhradu
  • záhrady Monte Palace Madeira
  • múzeum Cristiana Ronalda

Mercado dos Lavradores je pekný trh, kde si viete kúpiť čerstvé ovocie. Nikto mi povedal, že nemám kupovať od predajcov dole ale vyjsť hore, že tam je to menej turistické. Každopádne som tu objavil kaviareň Confeitaria, kde robia marakujové koláčiky pasteis. Odporúčam sem zbehnúť jeden deň na raňajky. V centre je aj múzeum Cristiana Ronalda, ktorý pochádza z Madeiry. Ja som ho nenavštívil, lebo nie som fanúšik, no vás možno zaujme.

Staré mesto samo o sebe mi prišlo veľmi útulné, hlavne v okolí uličky Rua de Santa Maria, kde som sa aj ubytoval. Je tu množstvo reštaurácií, ja som si sadol do Taberna Ruel a dal si nejaké morské plody, nech sa zvítam s Madeirou. V stánku som si kúpil tradičný drink Poncha a len tak sa motkal v uličkách.

Určite vybehnite na lanovku hore na Monte do záhrad, predávajú aj kombinované lístky na vstup do botanickej záhrady aj do Monte Palace. Ja som navštívil obe a botanická záhrada sa mi teda páčila oveľa menej. Ak nemáte toľko času čo ja, bežte len do Monte Palace. Táto záhrada je zbierkou štýlov z celého sveta, plus má fajn kaviareň Café do Monte s tradičnými portugalskými koláčmi a výhľadom na celý Funchal a pobrežie. Dole som išiel pešo, trvalo to asi hodinku.

Japonská časť záhrad v Monte Palace Madeira.
Japonská časť záhrad v Monte Palace Madeira.
Monte Palace Madeira
Monte Palace Madeira
Mercado dos Lavradores
Mercado dos Lavradores

Prírodná rezervácia Ponta de Sao Lourenco

Ponta do Sao Lourenco mi pripomína moju návštevu Nového Zélandu. Je jedným z posledných takmer nedotknutých miest na Madeire. Nachádza sa vo východnej časti ostrova a je to miesto, kde fantastická kombinácia skál, mora a prírody vytvorila jedno z majstrovských diel ostrova.

Prírodná rezervácia Ponta de Sao Lourenco
Prírodná rezervácia Ponta de Sao Lourenco
Prírodná rezervácia Ponta de Sao Lourenco
Prírodná rezervácia Ponta de Sao Lourenco
Prírodná rezervácia Ponta de Sao Lourenco
Prírodná rezervácia Ponta de Sao Lourenco

Tradičné domy v meste Santana

Tradičné domy v Santane predstavujú súčasť dedičstva Madeiry, keďže tu stoja od objavenia ostrova. Tieto malé, trojuholníkové a farebné domy boli vyrobené zo slamy z obilnej plantáže, ktorá slúžila na ich zakrytie, a dreva, pretože to bol v tomto regióne lacný a bohatý materiál, dôležitý na vyrovnanie teploty interiéru.

Vysoký sklon strechy umožnil odtok dažďovej vody, čím sa zabezpečila nepriepustnosť domu. Vnútri domov je len podkrovie, kde sa skladovali poľnohospodárske produkty, a prízemie, kde sa nachádza obytná časť, rozdelená na dve samostatné časti, kuchyňu a spálňu.

Tradičné domy v meste Santana
Tradičné domy v meste Santana

Výstup na Pico Ruivo a prespanie v Casa de Abrigo – najvyššie položenom dome na Madeire

Pico Ruivo je najvyššia hora na Madeire. Niekde na obrázkoch som videl, že je odtiaľ krásny východ slnka, tak že tam pôjdem. V blogoch som čítal o horskej útulni Casa de Abrigo, kde si viete zaplatiť posteľ a prespať tam. Vtip spočíva v tom, že Casa de Abrigo je vlastnená štátom Portugalsko a preto sa nedá rezervovať cez Booking a podobné stránky. Tu je ich oficiálna webová stránka, ja som tam volal a rezervoval si noc za 18 eur, no majú aj mejlový kontaktný formulár.

Ako sa dostať do Casa de Abrigo? Zaparkujte auto vedľa kaviarne Achada do Teixeira – Mountain Spot Café, čo je posledné veľkokapacitné parkovisko pod vrcholom Pico Ruivo. Odtiaľ je to k útulni peši asi 45 minút po peknej dláždenej horskej cestičke. Z útulne na vrchol je to už len 15 minút peši. Odporúčam si so sebou zobrať teplé oblečenie, útulňa nemá kúrenie a v januári tu bola dosť kosa v noci. Stiahnite si appku maps.me, ktorá má všetky lesné cestičky zaznačené v appke. Nestratíte sa.

K tomu východu, mal som tak na hovno počasie, že som nič nevidel. Nevadí, sušiť si ponožky počas dažďa v krbe v horskej útulni pri svetle sviečky bol mega zážitok. Skúste to aj vy a možno budete mať šťastie aj na pekné počasie.

Casa de Abrigo
Casa de Abrigo
Výstup na Pico Ruivo a prespanie v Casa de Abrigo - najvyššie položenom dome na Madeire
Výstup na Pico Ruivo a prespanie v Casa de Abrigo – najvyššie položenom dome na Madeire

Cabo Girao Skywalk

Cabo Girao Skywalk na Madeire je najvyšší mys v Európe a pri výlete na ostrov by ste ho nemali vynechať. Z chodníka so skleneným dnom vidno mesto Camara de Lobos, časť Funchalu ako aj kus južného pobrežia Madeiry. Cabo Girao Skywalk je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií na ostrove a vstup je úplne zadarmo.

Na mieste je aj kaviareň a toalety, takže sa tu môžete zastaviť a sadnúť si (do kaviarne či na wc) po tom, čo uvidíte ako vyzerá jama hlboká 500 metrov. TIP: V kaviarni majú skvelé marakujové cheesecakes.

Cabo Girao Skywalk je na najvyššom myse v Európe
Cabo Girao Skywalk je na najvyššom myse v Európe
Cabo Girao Skywalk je na najvyššom myse v Európe
Cabo Girao Skywalk je na najvyššom myse v Európe

Mesto Ponta do Sol a vodopád Cascata dos Anjos

Mesto Ponta do Sol som objavil len náhodou, keď som hľadal cestu k známemu vodopádu Cascata dos Anjos, vodopádu, ktorý končí na ceste s autami, ktoré nim prechádzajú. Miestni ľudia tento vodopád poznajú ako jediná bezplatná autoumyvárňou na Madeire.

V meste Ponta do Sol sa zastavte na neuveriteľný západ slnka do mora, odporúčam naňho počkať v reštaurácii Sol Poente a objednať si niečo tradičné, napríklad slimáky limpets. Na spodku článku je tip na to čo ochutnať na Madeire.

Mesto Ponta do Sol
Mesto Ponta do Sol
Mesto Ponta do Sol
Mesto Ponta do Sol
Vodopád Cascata dos Anjos.
Vodopád Cascata dos Anjos.


Vodopády 25 Fontes, Risco a les Fanal

Vodopády 25 Fontes a Risco sú dva najznámejšie vodopády na ostrove, preto tu očakávajte aj najviac ľudí. Ak sa vám chce Googliť, určite objavíte desiatky ďalších. Tieto dva vodopády sú dostupné ľahko pešo po normálnom teréne. Dokonca z parkoviska Miradouro de Rabaçal chodí každých 20 minút shuttle bus ku kaviarni Rabaçal Nature Spot Cafe, odkiaľ je to k vodopádom ešte kratšie.

Ak vám treba cikať, toalety vonku od kaviarne Rabaçal Nature Spot Cafe sú spoplatnené, no tie vo vnútri kaviarne sú zadarmo. To len tak..

Levády na Madeire

Po ceste k vodopádom si všimnite takzvané levády. Čo je levada? Sú to umelé kanály vytvorené na prepravu vody na zavlažovanie poľnohospodárskych polí okolo ostrova. Ide o nespočetné množstvo akvaduktov. Nasledujte tieto vodné kanály a nechajte sa nimi viesť pralesom.

Vodopád 25 Fontes na Madeire a Milan Bez Mapy
Vodopád 25 Fontes na Madeire a Milan Bez Mapy
Príroda na Madeire.
Príroda na Madeire.
Les Fanal je dedičstvom UNESCO.
Les Fanal je dedičstvom UNESCO.
Faja do Barro
Faja do Barro

Les Fanal je dedičstvom UNESCO

Keď na Madeiru prišli prví prieskumníci, ostrov bol pokrytý lesom Laurisilva. Laurisilva je typ pôvodného lesa, ktorý kedysi pokrýval veľkú časť južnej Európy, na Madeire sa zachovalo len 16% pôvodného porastu. Teraz zostáva už len niekoľko oblastí a najväčšia je tu na Madeire. Les je svetovým dedičstvom UNESCO.

Bazény v Porto Moniz a pláž Faja do Barro

Prírodné banézy v Porto Moniz som pre zlé počasie nenavštívil, no neďaleko je pláž Faja do Barro, ktorá mnohým pripomína Island. Zastavte sa keď pôjdete okolo.

Najstrmšia lanovka v Portugalsku v Achadas da Cruz

Lanovka v Achadas da Cruz nepatrí medzi najväčšie turistické hotspoty ostrova, preto mi tu prišla oveľa viac uvoľnená atmosféra a menej ľudí. Ide o najstrmšiu lanovku v Portugalsku, ktorá premáva do šiestej večera, no o piatej už moc pán vedúci nechcel ľudí púšťať dole. Tam ma čakalo len opustené mestečko, alebo dedinka, ktoré ale vyzeralo epicky. Tu by sa mal natáčať dáky film.

Dedinka sa volá Fajã da Quebrada Nova. Vďaka priamemu spojeniu s morom mala Fajã da Quebrada Nova vždy vysokú mieru poľnohospodárskej produktivity, čo je jeden z dôvodov, prečo bola inštalovaná lanovka.

Najstrmšia lanovka v Portugalsku v Achadas da Cruz
Najstrmšia lanovka v Portugalsku v Achadas da Cruz
Fajã da Quebrada Nov
Fajã da Quebrada Nov

Maják Farol a brutálna lokálna reštaurácia

Farol da Ponta do Pargo je aktívny maják nachádzajúci sa v Ponta do Pargo, postavený v roku 1922 na vrchole Ponta Vigia, skalnatého útesu. Má výšku 312 metrov a tiež je z neho krásny výhľad na západ slnka.

V meste pri majáku som objavil lokálnu reštauráciu O Forno, kde som jedol najlepší špíz v živote. Trochu sa tu tvorili rady, ak sa sem budete plánovať prísť najesť, čo odporúčam všetkými svojimi žalúdkami, radšej si urobte rezerváciu. Ja som nemal a ak by som prišiel o pol hodinu neskôr, už by som si nesadol.

Maják Farol.
Maják Farol.

Výlet na ostrov Porto Santo

Ostrov Porto Santo som nestihol, no dávam ho sem, aby ste mohli zvážiť jeho návštevu loďou z Funchalu. Dajte vedieť aké to bolo.


Čo ochutnať na Madeire, tradičné jedlo a miestny alkohol

O jedle z Madeiry chcem písať zvlášť článok, keď bude hotový, dám sem odkaz. Zatiaľ takto stručne, tu je zoznam vecí čo ochutnať na Madeire. Mimo Funchalu mi ceny v reštauráciách prišli veľmi porovnateľné s Bratislavou, to len vo Funchali boli ceny vysoké. Asi je to kvôli výletným lodiam, ktoré tu rady parkujú.

  1. Limpets sú morské slimáky, ktoré chutia fenomenálne, odporúčam ich ako predjedlo.
  2. mäsový špíz je asi to najviac tradičné, čo som na Madeire jedol, ten najlepší bol v spomínanej reštaurácii O Forno. Na jeho vrch sa dáva bylinkové maslo, ktoré sa postupne topí a steká po mäsku.
  3. Bolo do Caco je cesnakový chlieb. Poviete si že blbosť, to máme aj doma. Takýto nemáme, dajte si k predjedlu.
  4. Picado sú mäsové kúsky s hranolkami. Za mňa nič extra.
  5. Filete de espada je ryba s banánom.
  6. Steak z tuniaka je jednoduchý, no veľmi chutný.
  7. Ustrice. Tie poznáte, netreba ich predstavovať. Oceán okolo ostrova nie je zatiaľ znečistený, morské plody tu majú preto lepšiu chuť.
  8. Bolo de mel je medový koláč, nájdete ho v každej cukrárni.
  9. Rum 970 je tradičný rum ostrova.
  10. Poncha je miestny drink, ktorý sa z veľkej časti skladá z rumu.
  11. Marakuja. Toto ovocie je niečo ako pre nás marhuľová sezóna v lete. Madeirčania milujú marakuju a dávajú ju všade. Odporúčam marakujové pasteis či cheesecake.
Mäsový špíz na Madeire.
Mäsový špíz na Madeire.

Tip na suveníry z Madeiry

Bolo de mel

Bolo de mel je vianočný koláč Madeirancov, no je v predaji po celý rok. Je vyrobený z medu z trstinového cukru a vydrží celý rok bez toho, aby splesnivel alebo stvrdol. Okrem medu, múky a droždia obsahuje aj madeirské víno, fenikel, škoricu, klinčeky, vlašské orechy, mandle, pomaranč a citrón.

Rum 970

Poľnohospodársky rum Madeira 970 sa začal vyrábať v 70. rokoch minulého storočia. Má tmavý jantárový odtieň a 40% obsahu alkoholu.

Portugalská keramika

Portugalsko je bohaté na kvalitnú hlinu, vďaka čomu je ideálnym miestom na výrobu rôznych druhov keramiky vrátane jedálenského riadu. Portugalsko vyrába keramiku po stáročia a jeho umelci sú svetovo uznávaní. Na Madeire si z keramiky môžete kúpiť skoro všetko.


Čo vidieť na Madeire podľa Milana Bez Mapy

Madeira mi ostala v srdci. Vážne. Kanárske ostrovy, ktoré sú hneď vedľa, som navštívil niekoľkokrát, no Madeira sa mi páčila viac ako ktorýkoľvek z nich. Možno Tenerife sa na ňu chytá, ale len trochu. Dramatický ostrov, krásna príroda, skvelé jedlo, normálne ceny a (väčšinou) pekné počasie. Tak sa mi v hlave uložila Madeira. Cestujte.

Milan

30 COMMENTS

  1. Ahoj Milan, prave som na Madeire a kazde rano pri ranajkach si precitam tvoj clanok, pre istotu, aby som na nic nezabudla. Dakujem velmi si mi pomohol.

  2. Ahoj, prave sme stravili super tyzden na Madeire aj so sialenym novorocnym ohnostrojom, kupanim sa v oceane a hlavne sme vdaka tvojmu clanku navstvili krasne miesta. Pokracuj v tom co robis, robis to vyborne!

    • Soni, ďakujem, vážim si to 🙂 presne takto pred rokom som bol na Madeira a ten ohňostroj videl tiež. Bol krásny, hlavne keď sa pridali aj zaparkované lode a trúbili tiež. Šťastný nový rok!

  3. Ahoj Milan, dakujem za clanok, sprevadzal nas cely tyzden na Madeire 🙂 mam odporucanie na restauraciu vo Funchale – Vera Cruz – super jedlo, normalne ceny, domacka atmosfera. Taktiez na prenajom auta, bez kreditky, depozitu, plne poistenie na 7 dni automat, vyzdvihnutie a vratenie na letisku 370€, stranku maju sice slabu, ale cez email som vsetko vybavila.

    https://www.sliceofatlantic.com/

    Madeiru odporucam vsetkym!

  4. Ahoj, len FYI – je 6.marec a dnes sme za Cabo Girao Skywalk uz zaplatili 2€ :). Inac, svojim clankom si nam velmi napomocny, ostavaju nam tu 2 dni:).Vdaka

  5. Ahoj Milan, super článok, moc mi pomohol lebo sa chystám navštíviť Madeiru aj ja. Láka ma tam festival kvetov v máji 🙂 Mám trochu primitívnu otázku, prosím ťa ako tam fungujú požičovne áut? Treba rezervovať vopred online alebo si stačí vybrať na mieste? Ešte som si nikdy v zahraničí nepožičiavala auto…Dáva sa predpokladám záloha, akým spôsobom to funguje a asi v akej výške cca?

  6. Super spravované a výstižne . Môj kolega pochádza z Funchal a stále mi vraví : Maria musíš ísť navštíviť madeiru a ja som len stále kývla rukou … až pokiaľ tam nešiel Milan bez mapy .. ďakujem Milan , určite pôjdem .
    Môj muž je z Portugalska a tak milujem všetko z tejto krajiny !

  7. Ďakujem za tip – hneď som kúpila letenky a už sa neviem dočkať niekde som čítala čím bližší dátum príchodu , tým lacnejší prenájom auta . Je to pravda ? Radšej by Som mala už auto na letisku a neviem teda kedy bookovat online letíme 2.3. Tak teraz alebo stačí pár dni pred príchodom , čo myslíš ? Ďakujem

  8. Dobrý deň. Krása Článok mi len potvrdil, že Madeiru treba určite navštíviť. A super že čas sa dá stráviť aktívne. Len sa chcem spýtať či sa dá v pohode dorozumieť anglicky? Ďakujem a prinášajte ďalej super inšpirácie.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.