Čo vidieť na Tenerife, čo navštíviť a kam ísť podľa Milana Bez Mapy

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Tenerife, čo navštíviť a kam ísť počas dovolenky? Tento článok píšem v lietadle, niekde nad Marokom, po ceste do Viedne, naspäť z Tenerife, kým sú všetky moje zážitky čerstvé. Kedysi dávno som si povedal, že navštívim každý jeden ostrov Kanárskych ostrovov. Zatiaľ som bol dvakrát na vedľajšej Gran Canarii a myslel si, že práve to je ten najkrajší ostrov Kanárskych ostrovov. Mýlil som sa.

Čo vidieť na Tenerife a kam ísť podľa Milana Bez Mapy

Tenerife sa mi páčilo oveľa viac, aj kvôli tomu, že oproti suchej Gran Canarii mi Tenerife prišlo oveľa zelenšie. Oba ostrovy rozhodne stoja za návštevu, prečítajte si čo vidieť na Gran Canarii. V tomto článku vás prevediem ostrovom a odporučím miesta a zážitky, ktoré som tu zažil počas svojej týždňovej dovolenky na Tenerife. A viete čo ? Týždeň mi bol málo a ani zďaleka som nestihol všetko, čo som chcel. Staviam na teórii, že radšej uvidím menej, no zažijem viac. Aspoň mám dôvod vrátiť sa. Svoje tipy som zoradil chronologicky, presne podľa toho, ako som obišiel ostrov.

Čo vidieť na Tenerife, čo navštíviť a kam ísť podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť na Tenerife, čo navštíviť a kam ísť podľa Milana Bez Mapy.

Prečítajte si moje ďalšie blogy o Španielsku

Prečítajte si moje ostatné blogy o Kanárskych ostrovoch, kde rozoberám tipy kde ísť a čo vidieť.

 1. Čo vidieť na Gran Canarii
 2. Čo vidieť na Lanzarote
 3. Čo vidieť na Fuerteventura


Začal som v Costa Adeje, odtiaľ išiel do Masca, presunul sa okolo Log Gigantes do Puerto de La Cruz a cez La Orovata prišiel do hlavného mesta ostrova, Santa Cruz de Tenerife. Na týždeň je to taká expresná návšteva a osobne si myslím, že ak chcete Tenerife naozaj spoznať, príďte na ostrov minimálne na desať dní. Aby ste aj videli, nenaháňali sa a stihli sa aj okúpať na niektorej z pláží, ktoré vám nižšie odporúčam.

Miesta a pamiatky, ktoré sa oplatí navštíviť na Tenerife

 1. Costa Adeje, Playa de Las Americas, Playa Tejita
 2. Dedina Masca
 3. Puerto De La Cruz
 4. La Orovata
 5. Santa Cruz De Tenerife a Playa Teresita
 6. Los Gigantes
 7. Termálne bazény v Garachico
 8. Sopka Teide

Aké je počasie na Tenerife?

Aké si vyberiete. Podobne ako na ostatných ostrovoch na Kanárskych ostrovoch, sever je vlhkejší a chladnejší, juh suschší a slnešnejší. Nie nadarmo sa hovorí, že na Tenerife si aj počasie môžete vybrať. Stačí na ním ísť. Doslova. Turistická sezóna je v podstate celoročne, no v lete tu býva extrémne teplo. Tenerife je ideálna destinácia v zime, kedy ide v podstate o jedinú časť Európy, kam môžete ísť do tepla. Nájdite si lacné letenky, vyriešte ubytovanie a bežte.

Cestovanie autobusom alebo prenájom auta na Tenerife

Nemám auto, nemám motorku…Asi tak. Nuž, veľa ľudí na Facebooku Milan Bez Mapy mi odporúčalo prenájom auta na Tenerife. Keďže cestujem prevažne sám a aj na Tenerife som bol celých sedem dní iba ja, prišlo mi to ako vyhodené peniaze. Rozmýšľal som nad motorkou, no keď som si spomenul, ako strmé cesty sú vedľa na Gran Canarii, povedal som si, že to nebude veľmi bezpečná alternatíva. Opýtal som sa kamoša z TUI, Mariána Veigela, či zvládnem Tenerife aj s autobusom a jeho odpoveď ma potešila. Povedal mi, že to úplne bez problémov. Horšie je to ak máte ubytovanie niekde od ruky.

Majo, mal si pravdu. Hneď po pristátí na letisku Tenerife-Sur (južné letisko, na ostrove sú dve), som si v automate za dve eurá kúpil kartičku na miestne autobusy a nabil kreditom 20 EUR. Systém tu funguje tak, že s touto kartou môžem cestovať po celom Tenerife s akýmkoľvek dopravným prostriedkom. Či je to električka, autobus, mini bus alebo trolejbus.Na týchto dvadsať eur som obišiel celý ostrov. Zelené autobusy TITSA chodia okolo ostrova pravidelne, dobre nadväzujú a nemeškajú. Aké netradičné, pre Španielsko, smial som sa.

Cestovanie autobusom alebo prenájom auta na Tenerife
Čakanie na zelený TITSA autobus, ktoré chodia po ostrove perfektne.

Systém autobusov funguje jednoducho, pri nastúpení pípnete kartičku u vodiča na mašinke, pri vystúpení znova pri dverách. Odráta sa čiastka za trasu, ktorú ste prešli. TITSA predáva aj neobmedzenú kartu na nekonečné cesty na sedem dní, za 50 EUR. Poviem vám, vôbec sa to neoplatí. Hovorím, dvacka mi bohato stačila na celý týždeň.

Výlet na Costa Adeje, Playa de Las Americas, Los Cristianos a výlet na Playa de la Tejita

Costa Adeje, Los Cristianos a Las Americas sú časti Tenerife, v ktorých je väčšina rezortov a hotelov. Služby, reštaurácie, párty, diskotéky a bary. Akože fajn, poznám xy ľudí, ktorí hľadajú takúto dovolenku. V tom prípade sa tu ubytujte, prenajmite si auto a robte výlety po celom ostrove. Odporúčam tiež výlet na Playa de la Tejita, čo je dlhá piesková pláž pri letisku, autobusom hodinku z Playa De Las Americas. Pozor ale na vietor, na Kanárskych ostrovoch fúka takmer neustále. Miestami mi to už trochu liezlo na nervičky. Ak hľadáte destináciu s množstvom pláží, ktoré nie sú čierne, sú tu bary a reštaurácie, ubytujte sa tu.

Tenerife je naozaj malý ostrov a celodenné výlety z jedného miesta sú úplne zvládnuteľné. Sú tu pláže a všetko, čo bežný dovolenkár hľadá. A keďže ja nie som bežný dovolenkár, rýchlo som sa presunul ďalej. Tipy na podniky v okolí:

 • Mario´s je celkom fajn pizzeria s perfektnou sangríou. Nie je ničím špeciálna a práve preto sa mi páčila. Dal som si tu quatro formaggi pizzu a pol litra sangríe a odchádzal veľmi spokojný.
 • La Terrazza Del Mar je bar na pobreží oceánu, z ktorého možno počas párty pozorovať krásny západ slnka. Atmosféra tu je abnormálne nenormálna a majú aj víno 😊 Iba kúsok odtiaľ, nad Playa de Troya, je aj vyhliadková teraska s romantickým výhľadom na Atlantický oceán a záliv. Zastavte sa.
La Tejita.
La Tejita.
Promenáda v Costa Adeje.
Promenáda v Costa Adeje.
Čo vidieť na Tenerife, čo navštíviť a kam ísť podľa Milana Bez Mapy
Reštaurácia Mario´s so super sangriou.

Výlet loďou na ostrov La Gomera z Tenerife

Mne keď sa podarí najbližšie kúpiť lacné letenky na Tenerife, určite si z tohto mesta urobím výlet na ostrov La Gomera. Avšak, teraz som sa nechcel ponáhľať, lebo by som si neužil ani Tenerife, ani La Gomera.


Výlet do mesta v horách, Masca a trek na pláž k oceánu

Myslím, že v dedine Masca sa mi z celého Tenerife páčilo najviac. Určite to bolo aj kvôli tomu brutálnemu Airbnb ubytovaniu, ktoré mi poskytla miestna Matilde vo svojom dome bez WiFi. Jej dom pozostával z viacerých domov s kuchyňou, dvoma terasami, dvoma spálňami výhľadmi na mohutné hory a Mascu. Masca je dedinka v horách Tenerife, ktorá je dostupná iba po veľmi kľukatej ceste. Tá je miestami celkom nebezpečná, no úplne bez problémov sem chodia zelené autobusy. Vraj sa v nej ukrývali aj piráti, čo bolo neskôr vyvrátené odborníkmi, asi historikmi.

Ak plánujete v Masca prespať, zoberte si so sebou na cestu nejaké potraviny a hotovosť. Síce tu je pár reštaurácií, veľakrát do nich treba rezerváciu, alebo zatvárajú veľmi skoro, keď som ešte nebol hladný. Najbližší bankomat je v meste cez kopec, Santiago del Teide. Potraviny sú v meste tiež, no Matilde mi povedala, že sú takmer neustále zatvorené. Ja som ich ani motkaním sa po uličkách nenašiel.

Veľa ľudí mi na Facebooku písalo, aby som dal aj trek dole údolím k oceánu, že to tam aj naspäť trvá približne šesť hodín. Aj som plánoval, no neskutočne silný vietor by mi tento trek veľmi znepríjemnil, preto som výlet zrušil. Dajte mi do komentára vedieť, či to stojí za to. Po ceste z Masca máte aj známe Los Gigantes a termálne bazény v Garachico.
Tip na reštauráciu v Masca:

 • El Guanche je reštaurácia, do ktorej nebolo treba rezerváciu a bola takmer stále otvorená. Avšak, pani čašníčka mi povedala, že varia iba do sedemnástej. Odporúčam vám objednať si sangríu a niečo z ich domácich špecialít. Varia to čo aktuálne majú, no určite budú mať tortillu a papas arrugadas. Ide o kanársku špecialitu, zemiaky varené v slanej morskej vode. Podávajú sa s pikantnou omáčkou mojo rojo, a verte mi, budete sa zalizovať, hoci jete len zemiaky. Nesústreďte sa len na to čo vidieť na Tenerife, ale aj aké jedlo ochutnať.
Ochutnajte papas arrugadas.
Ochutnajte papas arrugadas.
Návšteva Masca na Tenerife.
Návšteva Masca na Tenerife.
Perfektné Airbnb, ktoré som objavil v Masca.
Perfektné Airbnb, ktoré som objavil v Masca.Puerto De La Cruz, Playa Bollullo, čierne pláže a výlet do mesta La Orotava

Západné pobrežie Tenerife ponúka niekoľko pekných pláží, ktoré určite stoja za vašu návštevu. Takmer všetky sú čierne. Čierny piesok je tu vďaka výraznej vulkanickej činnosti a ako ste mi povedali vy, tieto pláže vyzerajú často depresívne, haha. Ja som si na ne zvykol už pred pár rokmi na Havaji, ale áno, súhlasím, nemajú taký ten vajb ako zlaté alebo biele pláže. Má to ale výhodu, keď svieti slnko, neodráža sa od piesku a nejde vám vypáliť oči. Na druhú stranu, čierny piesok páli na nohy oveľa viac. Mesto Puerto De La Cruz je mesto dobrých reštaurácií, výhľadov a diskoték. Avšak, nie takých ako dole v Playa de Las Americas. Čo vidieť na Tenerife? Kľudne aj zábavu a párty.

V Puerte nájdete najmä miestnych a aj tých hotelových rezortov je tu pomenej. Ja som sa ubytoval v hoteli Catalonia La Vegas, no mal som si radšej zobrať dáke Airbnb. Hrozný a zastaralý hotel s príšernými raňajkami. Toto ubytovanie neodporúčam. V Puerto De La Cruz vám odporúčam zastaviť sa v Starom meste na zmrzlinu, prejsť sa po nábreží a okúpať sa v Lago Martináez. Ide o umelo vytvorené bazény na pobreží a minimálne z fotiek viem povedať, že vyzerajú veľmi tropicky. Sám som ich kvôli zamračenému počasiu nenavštívil, no z toho hrozného hotela som mal na ne výhľad. Mestská pláž Playa Martiánez za veľa nestojí a prevažne na ňu chodia ľudia surfovať.

Dovolenka na Tenerife a čo navštíviť

Promenáda v Puerto De La Cruz.
Promenáda v Puerto De La Cruz.
Banánovníkové plantáže.
Banánovníkové plantáže.
Pláž Bollullo zhora.
Pláž Bollullo zhora.
Pláž Bollullo a Milan Bez Mapy.
Pláž Bollullo a Milan Bez Mapy.
Cesta z mesta na pláž Bollullo.
Cesta z mesta na pláž Bollullo.

Celodenný výlet z Puerto De La Cruz na pláž Playa Bollullo a nudistická pláž Los Patos

Čo vám odporúčam je spraviť si celodenný výlet na Playa Bollullo. Priamo z mesta sa tam dostanete po krásnej pobrežnej cestičke, od môjho hotela to trvalo približne hodinku. Playa Bollullo je čierna pláž, ktorá leží pod strmým útesom lemovaným kvitnúcimi Bungenvíliami. O jedlo sa nemusíte báť, hore je reštaurácia s morskými rybami, kde som sa zastavil na kávičku a po jedlo.

Veľmi jednoducý výlet. Ak budete mať málo chodenia, skúste to potiahnuť až na nudistickú pláž hneď vedľa, Playa Los Patos. Žiaľ, keď som tam išiel, chodník bol pre zlý stav zatvorený. Nabudúce, tentokrát som sa opálil podľa plaviek, haha.

Celodenný výlet z Puerto De La Cruz do mesta La Orovata

Oukej, možno som to prehnal, keď som napísal, že ide o celodenný výlet. Historické mesto La Orovata zvládnete aj za jedno doobedie. Autobusom to je z centra mesta do centra La Orovata približne dvadsaťpäť minút. La Orovata je mesto na úpätí hory, kde sa sťahovali tí najbohatší ľudia ostrova. Dodnes to poznať na prezdobenej architektúre domov, ktoré tu vyzerajú naozaj kráľovsky a kreatívne. Všimnite si balkóny. V tej dobre ten, kto mal pekný, ručne vyzeraný drevený balkón, niečo znamenal. Domy, ktoré majú viac balkónov, boli domy dôležitých ľudí. Najznámejší dom s balkónmi sa volá La Casa De Los Ballcones. Ak nevietete čo vidieť na Tenerife a čo navštíviť, určite sa zastavte tu.

Určite naňho natrafíte, možno po ceste do Viktóriinej záhrady, Jadrín de Victoria. Z tejto záhrady vo svahu vidno celé mesto, ako sa postupne zvažuje až dole k moru a postupne prechádza do Puerto De La Cruz. Dole v areáli, rovno pod záhradou, stojí super kaviareň s výhľadom na kvetinovú výzdobu Viktóriinej záhrady. Sadnite si tu na kávu a dajte si aj niektorý z čízkejkov, ktoré majú. A nie, neviem, kto bola Vikina.

Z mesta La Orovata sa robia výlety na Mount Teide, najvyššej sopky Kanárskych ostrovov. Dobre sa oblečte, hore mrzne, keďže siaha vyššie ako Gerlachovský štít.

Čo vidieť na Tenerife

Čo vidieť na Tenerife podľa Milana Bez Mapy
Výhľad na mesto La Orovata z Jardin De Victoria.

Santa Cruz, pláž Playa de las Teresitas a Playa Gaviotas

Od mesta Santa Cruz som nemal veľké očakávania a aj preto som si ho zaradil do svojho itinerára na Tenerife na koniec. A možno aj preto, že som nemal veľké očakávania, sa mi Santa Cruz de Tenerife tak zapáčilo. Ide o jedno krásne, zelené mesto, kde som sa cítil ako v skleníku. Z toho, čo sa mi najviac páčilo, by som rád vypichol park Parque Garcia Sanabria a podnik, ktorý sa nachádza na jeho kraji, rovnobežne s ulicou Calle De Méndez Nuňez. Objednajte si tu ich empanadas, quesadillas, burgre a k tomu si dajte jeden veľký Aperol Spritz. Presne takéto dovolenky mám rád. Niečo vidieť, nezodrať si nohy a veľa ochutnávať. Veľa dobrých reštaurácií je sústredených aj na Calle Bethencourt Alfosno, no ak sa vám to zná komplikovaný názov, jednoducho si hoďte do Google Mekáč, ten je v centre a okolo neho sa všetko dôležité deje.

Hlavná pláž mesta je Playa de Las Teresitas a hoci to bežne býva tak, že mestské pláže sú oničom, Playa De Las Teresitas je úplne o inom. Krásna, dlhá, s palmami a reštauráciami. Navyše, nie je čierna, haha. Ak máte trochu dobrodružnejšieho ducha a chcete trošku súkromia aj na pláži, o kúsok ďalej je Playa de las Gaviotas. Tá má čierny piesok a aj nudistickú časť. Prístup k nej je jednoduchý autom, no od rovnomennej autobusovej zastávky je asi dvadsať minút pešo dole kopcom.

Santa Cruz je ako jeden veľký skleník.
Santa Cruz je ako jeden veľký skleník.
Pláž Las Teresitas.
Pláž Las Teresitas.

Ostrov Tenerife na mňa zanechal veľmi dobrý dojem, hoci som nestihol úplne všetko. Nepotrebujem so zodrať topánky a radšej budem po ňom cestovať pomalšie, než aby som mal niekde prísť, spraviť si fotku a ponáhľať sa ďalej. Na Tenerife vám odporúčam minimálne desať dní, aby ste si stihli dovolenku užiť, vychutnať kaviarne a reštaurácie, no aj zažiť pekné výhľady, horské dediny či perfektnú sangriu. Gracias. Čo vidieť na Tenerife? Je toho veľa.

S láskou, Milan Bez Mapy

Návšteva Tenerife a tipy
Návšteva Tenerife a tipy od Milana Bez Mapy.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.