Čo vidieť v Buenos Aires? Tomuto mestu sa hovorí, podobne ako Bratislave Bratiska, Baires. Buenos Aires, to je Madrid a Barcelona. Paríž a Rím. Kedysi dávno mi niekto povedal, že Buenos Aires je najviac európsky vyzerajúce hlavné mesto Južnej Ameriky. A mal pravdu.
Miestami som sa cítil ako v Madride, potom v Barcelone a neskôr v Paríži. Čo vidieť v Buenos Aires podľa Milana Bez Mapy? Tu je zoznam pamiatok, atrakcií a tipov na podniky, ktoré som osobne vyskúšal v Buenos Aires.
Čo vidieť v Buenos Aires podľa Milana Bez Mapy a tipy na pamiatky
TIP: Pred pokračovaním si prečítajte tento článok, „Cestovateľské tipy do Buenos Aires„, kde sa dočítate praktické veci, ktoré sa vám v meste zídu. Ako je napríklad ubytovanie, doprava z letiska a podobne. Tiež si pozrite aktuálne akciové letenky do Buenos Aires.
Čo vidieť v Buenos Aires a tipy na pamiatky
V tomto článku sa dočítate:
- Ako sa pohybovať po Buenos Aires metrom, Uberom či na bicykli zadarmo,
- Čo vidieť v Buenos Aires, kam ísť, ktoré pamiatky navštíviť a kde sa dobre najesť a napiť,
- Na čo si dať v Buenos Aires pozor a ako je to tu s bezpečnosťou.
Ako sa pohybovať po Buenos Aires Uberom, metrom a na bicykli zadarmo
Čo vidieť v Buenos Aires? Bicykle. Čo ma na tomto meste dostalo najviac je to, ako jednoducho sa tu dá pohybovať. Keď porovnám neporovnateľné, a to hlavné mesto Kolumbie, Bogota, Buenos Aires je rozprávka. Metro funguje bez problémov, autobusy MHD chodia relatívne na čas, v krátkych intervaloch, ich polohu si viete skontrolovať v Google Maps a navyše, Buenos Aires má skvelú sieť cyklotrás. Na bicykli sa sem dostanete úplne všade. A keď poviem úplne, myslím úplne.
Ja som používal mobilnú aplikáciu MiBici, do ktorej je potrebné sa zaregistrovať s číslom pasu a kreditnou kartou. Všetko je zadarmo, no karta je tam ako poistka ak by ste ho ukradli. Oranžové bicykle sú zadarmo a staníc je po meste neúrekom. Vidíte ich v appke, pomocou ktorej viete bicykle aj odomnknúť. Preto odporúčam kúpiť miestnu SIM kartu. Ja som mal mobilného operátora Personal a za 8 € na mesiac 3 GB dát, 100 minút do celého sveta (mohol som volať domov) a 100 smsiek v cene.
Staníc na bicykle je v Buenos Aires, no ak sa budete chcieť ísť bicyklovať cez víkendy, odporúčam si privstať skôr, haha. Cez víkend je takmer nemožné nájsť voľný bicykel. Cez týždeň si ho môžete požičať na hodinu, cez víkendy na dve. Potom je potrebné ho aspoň na 5 minút vrátiť do stanice a môžete si ho znova odomknúť a pokračovať. Nápad to je pekný, no prakticky som sa bicykloval veľmi málo, lebo boli všetky bajky obsadené. Ale možno som nemal spať do desiatej, haha.
SUBE karta do Buenos Aires na verejnú dopravu
V Buenos Aires perfektne funguje Uber, alternatíva Cabify a hromadná doprava. Na to, aby som sa mohol voziť metrom, kde jedna cesta stojí v priemere 20 eurocentov, som si musel kúpiť modrú SUBE kartu. Tá je na predaj približne za jedno euro v novinových stánkoch, kde si ju aj nabijete (iba hotovosťou) a môžete sa voziť.
Metro je super moderné a čisté, no pri autobusoch sa mi nepáčilo, že som musel vodičovi povedať názov zastávky kde vystupujem, aby vedel, koľko mi má z karty odpočítať cestovné. V Googli ale plánovač tieto zastávky pozná.
TIP: Na ubytovanie v Buenos Aires som používal iba Airbnb. Prikladám vám zľavový kupón na 25 € na ubytovanie kdekoľvek vo svete.
Čo vidieť v Buenos Aires, tipy na pamiatky a reštaurácie
- Štvrť La Boca,
- cintorín Recoleta a časť San Telmo,
- Plaza Mayo a Casa Rosada,
- Obelisk,
- Puerto Madero a most Puente de la mujer,
- Palermo viejo a dom Natalie Oreiro,
- Reserva Ecologica Sur,
- Botanická záhrada, Japonská záhrada a záhrada ruží
- Tigre
La Boca a San Telmo v Buenos Aires
V Buenos Aires je toho čo vidieť naozaj veľa a na to, aby ste stihli všetko, vám odporúčam tu stráviť aspoň dva celé dni, ideálne tri. Ak toľko času nemáte, skúste populárny hop-on-hop-off autobus. Hoci Buenos Aires vyzerá až príliš Európsky, stále sa tu nájde veľa štvrtí, ktoré vyzerajú ako typické juhoamerické mesto so super atmosférou. Takýmto príkladom je robotnícka štvrť La Boca, no tu možno pozorovať veľa talianskych vplyvov, keďže väčšina pôvodných obyvateľov Argentíny pochádzala z Talianska.
La Boca je charakteristická farebnými uličkami, množstvom reštaurácii v ktorých vám spravia perfektné steaky (parilla) či tanečníkmi tanga v uliciach. Z La Boca je to príjemná prechádzka do časti San Telmo, ktorá svojou architektúrou pripomína ulice Madridu. Sem určite odporúčam zamieriť v nedeľu, kedy sú tu v uliciach typické trhy so suvenírmi, magnetkami, jedlom a oblečením.
Cintorín Recoleta a hrob Evy Perón (Evity) v Buenos Aires, manželky prezidenta Argentíny
Cintorín Recoleta bolo posledné miesto, ktoré som v Buenos Aires navštívil. Samého seba som sa pýtal, prečo by som chodil na cintorín? No keď som sa dozvedel, že na cintoríne Recoleta v Buenos Aires je pochovaná aj Eva Perón, známa ako Evita, hneď som sa tam vybral. Je to celkom morbídne vyzerajúci cintorín a veľa hrobiek je otvorených a vidno dnu. No celé zle, čo vám poviem. Po presťahovaní sa do Buenos Aires v 30. rokoch mala ako herečka veľký úspech. V roku 1945 sa vydala za Juana Peróna, ktorý sa nasledujúci rok stal prezidentom Argentíny. Eva Perón využila svoju pozíciu prvej dámy v boji za ženské voľby a zlepšenie života chudobných a stala sa legendárnou osobnosťou argentínskej politiky. Zomrela v roku 1952.
Ak sa ale budete pýtať, prečo sa mnohé hroby rozpadávajú a spolu s rakvami v nich sú aj rebríky, kýble a handry? Rodiny pozostalých odmietajú platiť vysoké nájmy na údržbu z prostého dôvodu. Cintorín stojí v jednej z najdrahších častí a pozemkov v Buenos Aires.
Avšak, priamo pred cintorínom je perfektná ružová kaviareň s príjemnou terasou, kde majú dokonalé chladené pivo Patagonia. Volá sa La Panera Rosa. Keď budete mať tej morbidity dosť, ako ja, zamierne si tam vyrovnať hladinu. V tom teple to padne dobre.
Plaza Mayo, Casa Rosada a Obelisk
Trojica asi najznámejších pamiatok v Buenos Aires ktoré treba vidieť sú Plaza Mayo, Casa Rosada a Obelisk. Plaza Mayo je hlavné námestie v Buenos Aires s priamym výhľadom na Casa Rosada, ružový dom, ktorý kedysi slúžil vládnym účelom. Prečo je ale Casa Rosada ružová? Na vysvetlenie existujú dve legendy, ružová farba Casa Rosada je výsledkom primiešania kravskej krvi do bielej farby, ktorá by mala chrániť budovu pred vlhkým podnebím v Buenos Aires. Druhou teóriou však je, že ružová farba symbolizuje argentínsku politiku. Skôr verím tej druhej, haha. Neďaleko stojí ikonický Obelisk, ktorý je národným historickým monumentom.
Argentína má celkom temnú minulosť. Vláda nechala počať Dirty War zmiznúť približne 30 000 ľudí a detí, ktorých názory boli nepohodlné pre vtedajšiu vládu. Na Plaza Mayo na dlažbe uvidíte namaľované ženské hlavy v šatkách. Symbolizujú matky zmiznutých detí, ktoré ich nikdy neprestali hľadať svoje deti. Matky z Plaza de Mayo (Asociación Madres de Plaza de Mayo) je hnutie argentínskych žien, ktoré viedli kampaň za svoje deti, ktoré „zmizli“ počas vojenskej diktatúry a od roku 1977 do roku 2006.
Môj učiteľ španielčiny, argentínčan Goznalo, mi odporučil pizzeriu „Pizzería Güerrin„, ktorú som vyskúšal a je iba kúsok od Obelisku. Síce sa dá platiť len kartou, pizza sa tu je na stojáka a fakt som tak dobrú argentínsku pizzu nemal už dávno. Veľké množstvo argentínčanov má predkov v Taliansku a je to tu cítiť na každom kroku. Od prízvuku, cez rozhadzovanie rukami až po kuchyňu a hluk motoriek.
Moderná štvrť Puerto Madero a most Puente de la mujer
Štvrť Puerto Madero s mostom Puente de la mujer, je moja najobľúbenejšia časť Buenos Aires. Popravde, mal som pocit, že som v Dubaji, ktorý nemám rád, haha. Ten, kto mi povedal, že Buenos Aires je moderné mesto, mal na mysli Puerto Madero. Od mesta ho oddeľuje kanál, ktorý pôvodne slúžil ako prístav. Aby sa nezabudlo, čo bolo Puerto Madero predtým, ťažné žeriavy, ktoré dvíhali náklad na lode, tu nechali dodnes. Táto kombinácia modernej industriálnej architektúry ma tu bavila najviac.
Sú tu mrakodrapy, luxusné obchody, reštaurácie, kaviarne aj kasína. Či už chcete svoj Kajot bonus do kasína, alebo sa iba prejsť po modernej štvrti, Puerto Madero je taký malý New York.
Most Puente de la mujer symbolizuje tango
Úplnou ikonou celého Puerto Madero je most Puente de la mujer, ktorý má svoju vernú kópiu v Írskom Dubline. Dielo vytvorené v Španielsku a darované mestu súkromnou osobou predstavuje obraz páru tancujúceho tanga, kde biely stožiar symbolizuje muža a zakrivenú siluetu ženského mosta.
Palermo Viejo a dom Natalie Oreiro v Buenos Aires
Z Puerto Madero rovno do časti Palermo Viejo. Absolútny protiklad, no perfektná štvrť na párty, večeru či drink. V Palermo Viejo som trávil svoje večery v Buenos Aires a pil jedno pivo za druhým. Nízke domy, množstvo reštaurácií, pekné svetielka, hudba, zmrzlina, kaviarne a bývalý dom Natalie Oreiro na adrese Santa Rosa 5061. Ak si tu nájdete pekné ubytovanie, odporúčam sa tu osadiť počas vášho celého pobytu v Buenos Aires.
Z podnikov dávam do pozornosti určite bar Temple Palermo, kde vám spravia burger, no majú aj čapované pivo a dá sa tu platiť kartou. S tou vonkajšou terasou to úplne vyhrali. Bola mi tiež odporúčaná reštaurácia Don Julio Parilla (parilla znamená grill), kde vraj robia skvelé steaky, no to mi nevyšlo. Kamarát Jakub Šanko, rodák zo Žiliny, si v Buenos Aires otvoril s manželom vlastný slovenský bar a reštauráciu s názvom Berna – Embajada Cervecera de Eslovaquia na ulici Zapiola 1502. Ak budete mať cestu okolo, zastavte sa na jedno.
Reserva Ecológica Costanera Sur
Keď sa povie zeleň, Buenos Aires v tomto brutálne vyhráva na plnej čiare. Reserva Ecológica Costanera Sur je les priamo v meste, rovno za Puerto Madero. Otvorený každý deň na prechádzku, či jazdu na bicykli. Určite vám odporúčam tu stráviť jedno doobedie len tak, bicyklovaním sa alebo behaním. Keďže je lesopark naozaj veľký, fakt si vezmite bicykel a aj niečo na piknik. Ja som sem prvýkrát išiel peši a uchodil sa k smrtu. Z druhej strany, ako tečie rieka La Plata, je niekoľko lavičiek, stolov a ľudia tu celé dni len tak chillujú, jedia a užívajú si slnko v prírode.
Botanická záhrada, Japonská záhrada, záhrada ruží a Tigre
Toto sú veci, ktoré som v Buenos Aires nestihol, lebo som sa nechcel naháňať. Ohľadom tých botanických záhrad, z obrázkov vyzerali celkom fajn, no do pozornosti chcem určite dať Tigre. Sadnite na vlak a strávte tu deň. Ide o malé mestečko, ktoré je súčasťou Buenos Aires, popretkávané kanálmi, podobne ako Benátky.
Ak máte čas, rezervujte si to ako výlet aj s plavbou po kanáloch. Lístok na vlak si kúpite pomocou SUBE karty, ktorú iba priložíte na stanici pri vstupe a výstupe zo stanice.
Bezpečnosť v Buenos Aires a na čo si dať pozor
Buenos Aires som si zamiloval. Ja viem, že to často hovorím o mnohých mestách, no Baires má svoju zvláštnu atmosféru. Na jednej strane ste v Južnej Amerike, na druhej sa cítie veľmi moderne, pijete kávu v kaviarni, idete na víno, vozíte na na bicykli a navštevujete pamiatky.
Bezpečnosť v Buenos Aires je vysoká a kriminalita nízka, aspoň na frekventovaných miestach. Ja pri cestovaní bežne používam svoj šiesty zmysel a keď cítim, že niečo nie je správne alebo bezpečné, nejdem tam. Buenos Aires patrí medzi najviac bezpečné mestá v Južnej Amerike a ja som tu bez problémov chodil vonku aj po zotmení. Jediné, na čo si dajte pozor, sú mobily. Každý jeden Argentínčan, s ktorým som sa rozprával, mi povedal, že s ním nemám kráčať len tak v ruke alebo ho mať položený v kaviarni na terase na stole.