Čo vidieť v Bogote a 5 odporúčaní pre tvoju bezpečnosť v Kolumbii

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Bogote? Na slovenskom internete som nenašiel článok, ktorý by mi odpovedal na túto otázku. V hlavnom meste Kolumbie, Bogote, som strávil presne desať dní a videl všetko, čo sa odporúča vidieť turistom. Na konci tohoto článku nájdeš mojich päť odporúčaní pre bezpečnosť v Kolumbii a v Bogote, založených na mojich skúsenostiach. K niektorým miestam mám natočené aj vlogy, tak si ich kukni. Bogotá je nádherné miesto plné skvelých ľudí a živých farieb – ak vieš kam ísť. Dočítaš sa to v tomto článku.


TIP: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek. Akcie sa menia každý deň a možno je medzi nimi práve aj Kolumbia.


Čo vidieť v Bogote v Kolumbii


Praktické tipy pre Bogotu na základe mojej návštevy

Moje ubytovanie v Bogote bolo v hosteli s názvom Alegria’s Hostel. Za zhruba 7 €/noc bývam v zdieľanej izbe so skvelými raňajkami v cene. Určite sa ubytuj v časti La Candelaría, čo je najkrajšia časť mesta s typickými koloniálnymi domami. Odtiaľto je väčšina miest v pešej dostupnosti a práve tu býva najviac turistov. Ak chceš vedieť, čo vidieť v Bogote, začni tu.

Moja španielčina je veľmi základná. Prečítaj si španielske frázy na dovolenku, ktoré som sa naučil a spravili mi Kolumbiu ľahšou. Tu nikto nehovorí po anglicky.

Cesta z letiska v Bogote do centra stojí taxíkom 30 000 pesos (8 €). Ja som ale išiel s MHD – chodí odtiaľto free shuttle k najbližšej zastávke MHD, kde mi teta v okienku poradila autobus do centra.

Na pohybovanie sa po Bogote používam Uber alebo mestskú hromadnú dopravu – TransMilenio. Blbé je, že nepredávajú lístky na jednu cestu – musel som si kúpiť kartu a nabiť ju peniazmi. Jedna cesta stojí zhruba 0,50 €.

EXTRA UPOZORNENIE: Počasie v Bogote je veľmi nevyspytateľné. Často tu je zima, prší a fúka. Prečo? Mesto sa nachádza v horách, viac ako 2000 metrov nad morom. Nadmorská výška spraví svoje.

Časové pásmo je tu odlišné Slovensku, hodinky si posunieš o 6 hodín dozadu. Aktuálny čas v Bogote je teda o 6 hodín menej, než doma. Počet obyvateľov je takmer 10 miliónov.


Obsah článku „Čo vidieť v Bogote“:

 1. Odvez sa lanovkou na Monserrate
 2. Očekuj La Candelaría a Plaza de Bolivar
 3. Pozri si múzeum zlata
 4. Vyhni sa Free Walking Tour
 5. Paloquemao fruit market
 6. Navštív botanickú záhradu v Bogote
 7. Odporúčnia pre bezpečnosť v Kolumbii

1.Odvez sa lanovkou na Monserrate 

Monserrate je vrch nad Bogotou, odkiaľ je perfektný výhľad na celé mesto. Nesprav však tú chybu, čo ja. Išiel som sem v nedeľu. Keďže je Kolumbia mrte náboženská krajina, v nedeľu sa tam trepe každá jedna Juanita, pomodliť sa. Hore je totižto kostol. V rade na lanovku som stál teda asi hodinu a rozmýšľal, že sa otočím a pôjdem hore peši. Našťastie, nespravil som to. Prečo?

Keď som ale neskôr videl všetkých tých upotených a červených ľudí, ktorí sa hore vyštverali peši, bol som rád, že som si vystál radu na Teleférico, čo je lanovka. Hore som prišiel fresh ako ryba.

čo vidieť v bogote monserrate
Selfie s 10 miliónom ľudí.

Cesta lanovkou je celkom fajn a lístok stojí pár drobných. Hore sú reštiky, kostol, záchod a mrte výhľad na desaťmiliónovú Bogotu. Ja som tu ostal asi hodinku a kochal sa na hlavné mesto Kolumbie. Ak nevieš, čo vidieť v Bogote, sem určite zamier. Sprav pokus, ako ja. Prekonaj svetový rekord a sprav si selfie s 10miliónmi ľuďmi. Tu sa to naozaj dá, haha.

Extra tip: Odvez sa hore lanovkou, no naspäť si to daj dole peši. Na internete sa píše, že to môže byť nebezpečné, že tam prepadávajú turistov. Myslím, že to je stará informácia – po ceste som stretol mrte veľa policajtov, predavačov dezertov a kooooopec ostatných ľudí. Dokonca mi tí ľudia liezli na nervy, lebo sa dole trepali ako slimáci.

2.Očekuj La Candelaría a Plaza de Bolivar 

La Candelaría je najkrajšia časť Bogoty a ak sa tu aj ubytuješ, spravíš super vec. Keď som bol v iných častiach Bogoty a videl všetky tie rozpadnuté domy a prostitútky, bol som rád, že výbam v La Candelaría. Práve tu sa nachádzajú tie pekné, kolumbijské domčeky, čo poznáme z telenoviel. Farebné, nízke s drevenými okenicami. Typická koloniálna architektúra.

Určte neminieš ani Plata de Bolivar, čo je hlavné námestie mesta. Cez deň, a hlavne víkend, sa tu premelie veľa miestnych, ktorí sa sem idú najesť alebo zabaviť. Ja som si zamiloval hotdogy „perro americano„, ktoré tu predávajú na každom rohu. Práve tu som si precvičil svoju španielčinu „sin cebolla, con gaseosa“ (bez cibule, s nápojom) za 4000 pesos.

čo vidieť v bogote
Typická Južná Amerika.

Jednu vec ale nechápem. Je tu mrte tých všelijakých pouličných zabávačov, ktorí sa tým živia. Najviac ma dostal muž, ktorý sa prezliekol za decko v kočíku a mračil sa na okolie. Okolo neho stál hlúčik ľudí, smiali sa na tom a hádzali mu peniaze. WTF? To toto Kolumbijčanov naozaj baví? Každý deň som ti tu kúpil minimálne jedno mango (2000 pesos) a prechádzal sa uličkami. La Candelaría má kaviareň snáď na každom rohu a o reštauráciách ani nehovorím.

Mohol by som ti odporučiť tie, kde som chodil najčastejšie, ale to by sme tu boli do rána. Môj rozpočet na mesiac v Kolumbii je presne 500 € (ubytovanie, strava). Letenky po krajine sem nerátam. S týmto rozpočtom som mohol chodiť na kávičky a každý deň do reštiky + si platiť vstupy a výlety.

la candelaria bogota
Uličky La Candelaríe.

3.Ak máš čas, zastav sa v Museo de Oro 

Úprimne, mňa múzea nebavia. Asi som kultúrny barbar, alebo čo. Do múzeí, pokiaľ nie sú zadarmo a extrémne sa nudím, nechodím. Naopak, milujem galéria a viem v nich stráviť doslova celý deň. Alebo ešte tie interaktívne, kde sa môžem chytať vecí. Jedno také som našiel v Bruseli. Prečítaj si, čo vidieť v Bruseli a navštív toto mrte múzeum.

O to viac som bol prekvapený, keď som vstúpil do múzea zlata v Bogote. Čím je tak špeciálne, že som ho poctil svojou návštevou? No, je tu zlato.

Kolumbia má veľa zlata a veľa sa vyťažilo z jazera Guatavita, ktoré sa nachádza za mestom. V múzeu sa nachádza veľa výrobkov zo zlata a niektoré boli celkom pekné a praktické. Museo De Oro ti však odporúčam, len ak máš cestu okolo.

4.Bogotá Free Walking Tour len ak si samovrah a nevieš, čo od dobroty

Oukej, tuto veľa nenapíšem. Z Free Walking Tour Bogotá som odišiel po 10 minútach. Nehovoriac o tom, že trvá tri hodiny. Toto bolo pre mňa obrovské sklamanie. Tu sú dôvody, prečo sa mi Bogotá Free Walking Tour nepáčilo:

 • super komerčné, pred začatím sme každý dostali na ruku náramok, ktorý nám mal zabezpečiť zľavy v podnikoch, kde sa počas prechádzky mestom zastavíme
 • okrem toho nám rozdali kopec letákov a oznámeniach o párty s jedným pivom zdarma
 • prechádzka mala trvať tri hodiny, OMG
 • sprievodkyňa nás zahltila tonou informácii a rokov už v prvých piatich minútach
 • v konečnom dôsledku som sa prichytil stáť pred pografitovanou stenou s 20 ďalšími turistami, počúvajúc nudné roky a čakal, kým si každý grafity na stene vyfotí
 • po 10 minútach som povedal sprievodkyni, že odchádzam. Kamka z Nemecka, Insa, to zhodnotila pekne „veľa rečí, málo chodenia„. Neodporúčam. Radšej choď do kina, alebo tak.

5.Vyskúšaj známy Paloquemao Fruit Market

Keď som dal do Gúgla „Bogotá Fruit Market“, našlo mi ich to viacero. Rozhodol som sa preto ísť do toho najväčšieho, Paloquemao, ktorý je trochu mimo centra. Boli sme traja, kamoš s ktorým som cestoval po Novom Zélande a jeho kamka z Nemecka, s ktorou on cestoval po Bolívii, či kde. Nepodstatné. Čo vidieť v Bogote? Trh s ovocím.

Ak sa sem vyberieš, choď Uberom. My sme to dali peši a dostali sa do veľmi divnej štvrte, kde sme a necítili bezpečne. Videl som ženy s monoklami, mrte prostitútok a som rád, že som tu nebol sám. Táto časť, cez ktorú sme nevedomky prešli, sa volala El Listo. Tak, ako má Bogotá svoje nádherné časti, ako La Candelaría, tak má aj veľmi temné štvrte.

bogota
Paloquemao.

Ide o veľmi lokálny zážitok. Boli sme tu jediní turisti a toľko ovocia som pokope asi nikdy v živote nevidel. Ak si tu chceš ale robiť fotky, pre istotu sa opýtaj majiteľov stánkov. Neviem prečo, ale trochu tu na to sú hákliví.

6.Botanická záhrada v Bogote

Ako vyštudovaný záhradný architekti si málokedy nechám ujsť botanické záhrady. Táto v Bogote je úplne mimo centra, išiel som sem teda Uberom. Trochu ma zmiatli otváracie hodiny. Na internete majú, že od rána, no turistov púšťajú dnu až od jednej. Peche. Je tu veľká zbierka Kolumbijskej flóry a lacná reštika priamo v záhrade.

Pozri si video a zistíš, koho som v reštike stretol a príjemne sme si pokecali:

Čo vidieť v Bogote

botanická záhrada v bogote
Botanická záhrada.

7.Bezpečnosť v Kolumbii

Tipy pre bezpečnosť v Bogote v Kolumbii

V zásade som nemal žiaden pocit ohrozenia počas môjho mesačného pobytu v Kolumbii a drvivá väčšina ľudí, ktorých som stretol, boli veľmi milí a priateľskí. Avšak, nikdy som nezabudol, že som v krajine, ktorá bola dlho označovaná za jednu z najnebezpečnejších na svete. Toto sú pravidlá, ktoré som dodržiaval:

 1. Po zotmení som sa sám nepoflakoval po vonku. Vždy len v skupine ľudí.
 2. Namiesto taxíkov som, pokiaľ to bolo možné, používal Uber.
 3. V baroch som nepil alkohol. Ten som si vždy kupoval v potravinách, v uzatvorených fľašiach.
 4. Vždy som si zistil, ktoré časti sú považované za nebezpečné a nechodil tam.
 5. Nerobil som to, čo by som nerobil ani doma.

Drogy v Kolumbii stále sú, no už to nie je tak hrozné, ako pred 20 rokmi. Kolumbia má toto temné obdobie za sebou a snaží sa zabudnúť. Samozrejme, že sa našli páni, ktorí mi v uliciach ponúkali kokaín. Stalo sa mi to dvakrát za desať dní. Medzi zaujímavosti určite patrí to, že mesto Medellín kedysi patrilo medzi najnebezpečnejšie mestá sveta, práve kvôli drogám. Dnes je vzorom celej Južnej Amerike.

Extra: Z Bogoty si môžeš spraviť nasledujúce výlety:

 • Salt Cathedral v meste Zipaquirá (článok pridám čoskoro)
 • Jazero Guatavita (tento výlet som neabsolvoval, keďže doprava k jazeru je komplikovaná a organizovaný výlet za 100 USD som platiť nechcel).

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Cestovaniu zdar!

21 COMMENTS

 1. Pekný článok, len sa miestami kvôli zvláštnemu slovosledu a gramatickým chybám tažko čítal.
  Odporúčam proof-reading pred tým, ako niečo uverejníš.
  Taktiež bod 2 v tvojich bezpečnostných radách je trošku mimo. Tiež uprednostňujem Uber pred taxíkmi, hlavne kvôli cene, ale všade na svete je známe, že oficiálna legálna miestna taxi služba je bezpečnejšia než súkromné autá cez Uber.

  • Ahoj, Eva. Nie je to vsade na svete zname. Isiel som aj oficialnym taxikom a vodic ma pekne povozil, co som si uvedomil az neskor. Ziadna reklamacia dodatocne nemoza – ako? Plus ziaden blocek.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.