Slovenský živnostník v zahraničí sa musí potýkať s viacerými nezmyslami

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Živnostník v zahraničí: Som živnostník a veľa času trávim podnikaním zo zahraničia. Avšak, pred tým, než som odišiel som musel zariadiť niekoľko vecí, ktoré mi moje podnikanie zo zahraničia mierne uľahčili. Slovensko zatiaľ pojem „digitálny nomád“ nepozná a preto si my, všetci nomádi, ktorí pracujeme z teplejších krajín musíme nájsť cestu, ako sa uživiť a robiť to navyše legálne (rozumej platenie daní). Dobrou správou však je, že 21.storočie našlo už aj Slovensko a veľa vecí vybavím online.

Slovenský živnostník v zahraničí to nemá s podnikaním ľahké

živnostník v zahraničí
Práca z Fiji je náročná pre vysoké teploty

Platenie zdravotného poistenia zo zahraničia: Aj keď to môže zo začiatku vyzerať ako strašenie, neboj sa. Nie je to až tak zlé a zvykneš si aj ty. Problém je v tom, že ako živnostník v zahraničí nemám nárok na žiadne úľavy aj napriek tomu, že sa na Slovensku dlhodobo nezdržujem. Príkladom je platenie odvodov do zdravotnej poisťovne. Mesačne platím 60,06 € zdravotnej poisťovni, aj keď sa na Slovensku fyzicky nenachádzam už niekoľko mesiacov (často ani psychicky). Keď som sa chcel odhlásiť z platenia zdravotného poistenia, mohol som tak urobiť len v prípade, že si pozastavím alebo zruším živnosť, čo samozrejme nechcem. Preto mi začiatkom každého mesiaca pípne v mobile pripomienka, že musím poslať ďalších šesťdesiat eur nevedno kam, nevedno za čo. Platím si aj cestovné poistenie, ktoré by mi za normálnych okolností stačilo na zrušenie zdravotného poistenia na Slovensku. No nie pre živnostníkov digitálnych nomádov.

Živím sa napríklad aj cestovateľskými konzultáciami alebo predajom eBooku, no dane platím rovnaké, ako keby som na Miletičke predával rožky.


TIP: Toto nie je dovolenka. Zarábanie cestovateľským blogom je môž život.


Elektronický občiansky preukaz je ako nájsť zlato: Som veľmi rád, že mám elektronický občiansky preukaz. Ak chceš byť digitálny nomád podnikajúci zo zahraničia, určite si ho vybav. Bez neho sa nepohneš. S týmto preukazom si môžeš do živnosti zadarmo pridať ďalšie predmety podnikania hoci aj z pláže na Bali alebo z knižnice v Buenos Aires. Ja ho najčastejšie využívam na podpisovanie dokumentov a to hlavne, keď posielam výkaz DPH. To musím robiť každé tri mesiace, keďže dodávam služby do zahraničia a to konkrétne Google Adsense. Ak nevieš, ako vystaviť faktúru za Google Adsense, mrkni článok.

Slovenská pošta žije v stredoveku: Pred tým, než som odišiel, som vybavil mame a bratovi vybaviť splnomocnenie, aby mohli preberať moju poštu (keby ma napríklad otravovali z daňového). Najviac som sa bavil na tom, že to splnomocnenie je jedna malá kartička, na ktorej sú mená osôb, ktoré som splnomocnil. O možnostiach jej sfalšovania písať nejdem, no zvládla by to aj moja korytnačka. Určite si to však vybav, aby si nemal stres. Stres robí vrásky a keď budeš mať vrásky, nikto ťa nebude chcieť.

[socialpoll id=“2412794″]

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.