Čo robiť na Kubínskej holi v lete? Mám tu pre teba zoznam tipov a rád na to, čo tu zažiť, kam sa ísť pozrieť a čo nevynechať počas letnej sezóny. Tiež pridávam tip na ubytovanie, kde som býval ja a pár rád na dobrú turistiku a cyklotrasy.
Čo robiť na Kubínskej holi, kam na turistiku a adrenalín
Ako sa dostať na Kubínsku hoľu
- Autom cez Dolný Kubín, Google navigácia to sem zvládne bez problémov.
- Vlakom do Ružomberka a následne autobusom do Dolného Kubína, potom zrejme taxíkom na Kubínsku hoľu =) v zimnej sezóne chodí SKIBUS.
Ubytovanie na Kubínskej holi priamo na svahu
Ja som bol ubytovaný hneď pri svahu, dve minúty peši od lanovky v Hoteli Green. Odporúčam miestu reštauráciu, ktorá je na veľmi vysokej úrovni, rovnako aj wellness a sauny. Celú moju Hotel Green recenziu nájdeš tu. Ak hľadáš ubytovanie priamo na svahu na Kubínskej, rovno so super výhľadom na okolie, ubytuj sa v Hoteli Green.
Hotel Green na Kubínskej holi ponúka:
- ubytovanie v rôznych druhoch izieb (aj pre zvieratá za príplatok 8 €),
- vlastnú reštauráciu s terasou s výhľadom na okolie,
- wellness s rôznymi troma druhmi sáun a vírivkou,
- polpenziu a mini golf.
Tipy na turistiku na Kubínskej holi, cyklotrasy a náučný chodník
Kubínska hoľa má v lete veľmi veľa možností, čo sa týka turistiky a bicyklovania. Nachádza sa tu viacero turistických trás, rovnako ako aj náučný chodník. Ja som síce veľa z turistiky nenachodil kvôli horšiemu počasiu, no vyviezol som sa lanovkou na vrh Kubínskej Hole a užil si výhľad. Počas môjho pobytu som stretol viacero cyklistov, čiže tieto vyznačené cyklochodníky sú očividne populárne. Tu nájdeš zoznam všetkých cyklotrás a okruhov pre cyklistov.
Puchmajerovej jazierko
Čo to je? Keď som sa na svojom Instagrame opýtal čitateľov, že čo vidieť na Kubínskej holi, veľa z nich mi odporučilo Puchmajerovej jazierko. Ide o drobné rašelinisko v Oravskej Magure, hlboké približne šesť metrov. Jeho okolie tvoria najmä močiare a rašeliniská. Puchmajerovej jazierko bolo pomenované podľa českej botaničky Marie Puchmajerovej, ktorá tu robila výskum v roku 1942. Známe je aj pod menom Morské Oko. Jazierko je na chránenom území a dopočul som sa, že tam môžeš ísť len so sprievodcom.
Náučný chodník ťa prevedie jednotlivými zastávkami, počas ktorých sa dozvieš informácie o miestnej faune, flóre, no aj lavíne spred 50 rokov. O zimách a ich sile na Orave som počul už čo-to. Ja som sa vďaka chodníku dozvedel informácie o Puchmajerovej jazierku, no zastávok má až 8 s celkovou dĺžkou 3,6 km. To je taká prechádzočka. V polovice trasy náučného chodníka je jazero, kde sa dá aj člnkovať. Dokelu, nabudúce musím prísť na Oravu na dlhšie.
Horské kolobežky a trojkolky na Kubínskej holi
Ak hľadáš adrenalín, vyskúšaj trojkolky na Kubínskej holi. Ja som skúsil túto trojkolku a musím povedať, že stále neviem, či mám orgány na správnom mieste, haha.
Jazda trojkolkou cez lesný terén je ozaj zábava. Niekedy som mal pocit, že to už neubrzdím. Pri zákrutách odporúčam ísť pomalšie, no nie až tak, aby sa trojkolka zastavila. Presne to sa mi stalo na rovnejšom teréne a musel som ju tlačiť k najbližšiemu kopcu. Trojkolky odchádzajú z najvyššej stanice lanovky a môžeš sa zviezť do polovice, alebo úplne dole.
Tarzania na Kubínskej holi
Tarzania sa nachádza hneď za spomínaným Hotelom Green, kde som bol ubytovaný. Podobné lanové parky som skúšl už kde-tade po Slovensku a svete, a vždy sú zárukou super zábavy. Z mojej skúsenosti môžem povedať toľko, že tie časti, ktoré vyzerajú najjednoduchšie, sú obvykle tie najťažšie. Táto Tarzania má náročnú časť pre dospelých, no aj menej náročnú časť pre deti.
Celé prejdenie všetkých etáp (aj s robením selfíčiek) mi trvalo asi 45 minút a mal som z toho neskôr dobrú svalovicu. Určite si to ešte skúsim! Keďže zásadne všade chodím v lete žabkách, zachránili ma moje tenisky z fitka, ktoré som mal čírou náhodou v aute. Bez nich by som to nedal. Možno bosý?
Lanovka na Kubínsku hoľu a SKI PARK
Ako som spomenul vyššie, lanovka na Kubínsku hoľu funguje aj v lete. Pre tých, ktorým sa nechce sľapať po turistickej trase do kopca, alebo je škaredé počasie (čo bol môj prípad), môžeš sa vyviezť hore. Ja som bol vždy veľký fanúšik lanoviek, aj keď v lyžovaní veľmi dobrý nie som.
Odporúčam sa po ceste hore niekoľkokrát otočiť, ten výhľad je naozaj nenormálny. Lanovka je rozdelená na dve časti, kde zhruba v strede treba prestúpiť na druhú, alebo pokračovať peši.
Aj ja som mal pôvodne Kubínsku hoľu spojenú len so zimnými aktivitami, no bol som príjemne prekvapený, keď som zistil, čo všetko sa tu dá robiť aj v lete. Keďže milujem pobyt na čerstvom vzduchu a skôr než na pláži ma nájdeš niekde v lese, tu som sa cítil ako ryba vo vode. Medzi mojich favoritov patrí rozhodne trojkolka, ktoré si určite zopakujem a nabudúce vyskúšam aj letné kino a prejdem si celý náučný chodník.