Čo robiť na Kubínskej holi v lete, tipy na turistiku a adrenalínové aktivity

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo robiť na Kubínskej holi v lete? Mám tu pre teba zoznam tipov a rád na to, čo tu zažiť, kam sa ísť pozrieť a čo nevynechať počas letnej sezóny. Tiež pridávam tip na ubytovanie, kde som býval ja a pár rád na dobrú turistiku a cyklotrasy.

Čo robiť na Kubínskej holi, kam na turistiku a adrenalín

kubinska hola zazitky
Vitaj na Kubínskej!

Ako sa dostať na Kubínsku hoľu

  • Autom cez Dolný Kubín, Google navigácia to sem zvládne bez problémov.
  • Vlakom do Ružomberka a následne autobusom do Dolného Kubína, potom zrejme taxíkom na Kubínsku hoľu =) v zimnej sezóne chodí SKIBUS.

Ubytovanie na Kubínskej holi priamo na svahu

Ja som bol ubytovaný hneď pri svahu, dve minúty peši od lanovky v Hoteli Green. Odporúčam miestu reštauráciu, ktorá je na veľmi vysokej úrovni, rovnako aj wellness a sauny. Celú moju Hotel Green recenziu nájdeš tu. Ak hľadáš ubytovanie priamo na svahu na Kubínskej, rovno so super výhľadom na okolie, ubytuj sa v Hoteli Green.

Hotel Green na Kubínskej holi ponúka:

  • ubytovanie v rôznych druhoch izieb (aj pre zvieratá za príplatok 8 €),
  • vlastnú reštauráciu s terasou s výhľadom na okolie,
  • wellness s rôznymi troma druhmi sáun a vírivkou,
  • polpenziu a mini golf.
ubytovanie na kubinskej holi
Terasa reštaurácie a dobré jedlo.

Tipy na turistiku na Kubínskej holi, cyklotrasy a náučný chodník

Kubínska hoľa má v lete veľmi veľa možností, čo sa týka turistiky a bicyklovania. Nachádza sa tu viacero turistických trás, rovnako ako aj náučný chodník. Ja som síce veľa z turistiky nenachodil kvôli horšiemu počasiu, no vyviezol som sa lanovkou na vrh Kubínskej Hole a užil si výhľad. Počas môjho pobytu som stretol viacero cyklistov, čiže tieto vyznačené cyklochodníky sú očividne populárne. Tu nájdeš zoznam všetkých cyklotrás a okruhov pre cyklistov.

Puchmajerovej jazierko

Čo to je? Keď som sa na svojom Instagrame opýtal čitateľov, že čo vidieť na Kubínskej holi, veľa z nich mi odporučilo Puchmajerovej jazierko. Ide o drobné rašelinisko v Oravskej Magure, hlboké približne šesť metrov. Jeho okolie tvoria najmä močiare a rašeliniská. Puchmajerovej jazierko bolo pomenované podľa českej botaničky Marie Puchmajerovej, ktorá tu robila výskum v roku 1942. Známe je aj pod menom Morské Oko. Jazierko je na chránenom území a dopočul som sa, že tam môžeš ísť len so sprievodcom. 

turistické trasy kubínska
Horská príroda.
turistické trasy kubínska
Pohľad z lanovky.

Náučný chodník ťa prevedie jednotlivými zastávkami, počas ktorých sa dozvieš informácie o miestnej faune, flóre, no aj lavíne spred 50 rokov. O zimách a ich sile na Orave som počul už čo-to. Ja som sa vďaka chodníku dozvedel informácie o Puchmajerovej jazierku, no zastávok má až 8 s celkovou dĺžkou 3,6 km. To je taká prechádzočka. V polovice trasy náučného chodníka je jazero, kde sa dá aj člnkovať. Dokelu, nabudúce musím prísť na Oravu na dlhšie.


Horské kolobežky a trojkolky na Kubínskej holi

Ak hľadáš adrenalín, vyskúšaj trojkolky na Kubínskej holi. Ja som skúsil túto trojkolku a musím povedať, že stále neviem, či mám orgány na správnom mieste, haha.

Jazda trojkolkou cez lesný terén je ozaj zábava. Niekedy som mal pocit, že to už neubrzdím. Pri zákrutách odporúčam ísť pomalšie, no nie až tak, aby sa trojkolka zastavila. Presne to sa mi stalo na rovnejšom teréne a musel som ju tlačiť k najbližšiemu kopcu. Trojkolky odchádzajú z najvyššej stanice lanovky a môžeš sa zviezť do polovice, alebo úplne dole.

Štvorkolka a trojkolka na Kubínskej holi
Moja trojkolka.
Štvorkolka a trojkolka na Kubínskej holi
Pripravený?
trojkolka
Dobrý terén. Tu mi to zdochlo.

Tarzania na Kubínskej holi

Tarzania sa nachádza hneď za spomínaným Hotelom Green, kde som bol ubytovaný. Podobné lanové parky som skúšl už kde-tade po Slovensku a svete, a vždy sú zárukou super zábavy. Z mojej skúsenosti môžem povedať toľko, že tie časti, ktoré vyzerajú najjednoduchšie, sú obvykle tie najťažšie. Táto Tarzania má náročnú časť pre dospelých, no aj menej náročnú časť pre deti.

Celé prejdenie všetkých etáp (aj s robením selfíčiek) mi trvalo asi 45 minút a mal som z toho neskôr dobrú svalovicu. Určite si to ešte skúsim! Keďže zásadne všade chodím v lete žabkách, zachránili ma moje tenisky z fitka, ktoré som mal čírou náhodou v aute. Bez nich by som to nedal. Možno bosý?

tarzania kubinska
Jedna z etáp.
tarzania kubinska
Zo stromov.
tarzania kubinska
Toto mi dalo zabrať.

Lanovka na Kubínsku hoľu a SKI PARK

Ako som spomenul vyššie, lanovka na Kubínsku hoľu funguje aj v lete. Pre tých, ktorým sa nechce sľapať po turistickej trase do kopca, alebo je škaredé počasie (čo bol môj prípad), môžeš sa vyviezť hore. Ja som bol vždy veľký fanúšik lanoviek, aj keď v lyžovaní veľmi dobrý nie som.

Odporúčam sa po ceste hore niekoľkokrát otočiť, ten výhľad je naozaj nenormálny. Lanovka je rozdelená na dve časti, kde zhruba v strede treba prestúpiť na druhú, alebo pokračovať peši.

lanovka na kubínsku
Na lanovke.
lanovka na kubínsku
Pohľad na Oravu.
lanovka na kubínsku hoľu
Celá pre mňa.

Aj ja som mal pôvodne Kubínsku hoľu spojenú len so zimnými aktivitami, no bol som príjemne prekvapený, keď som zistil, čo všetko sa tu dá robiť aj v lete. Keďže milujem pobyt na čerstvom vzduchu a skôr než na pláži ma nájdeš niekde v lese, tu som sa cítil ako ryba vo vode. Medzi mojich favoritov patrí rozhodne trojkolka, ktoré si určite zopakujem a nabudúce vyskúšam aj letné kino a prejdem si celý náučný chodník.

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.