Ako sa stať blogerom & 5 krokov k blogu, ktorý zarába peniaze

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Ako sa stať blogerom? Nuž, založiť blog nestačí. Byť blogerom a mať blog je sakra veľký rozdiel. V článku ti vysvetlím, ako sa stať blogerom a založiť blog, ktorý zarába peniaze.

Ako s stať blogerom


TIP: Viac informácií a moje kompletné know-how sme zhrnuli spolu s Crazy Sexy Fun Traveler v takmer 200 stranovom eBooku Bloger ako zamestnanie, kde detailne vysvetľujeme ako zarábať blogom.

Otvorene hovoríme o konkrétnych sumách, ktoré zarábame a ku knihe sme vytvorili pracovný zošiť navyše, s našimi konkrétnymi úlohami z praxe, ktoré budeš musieť vyriešiť.

Ako sa stať blogerom
Mať blog neznamená byť blogerom.

Vyber si tému, ktorá ťa naozaj baví a rozumieš jej.

Toto je úplný základ. Ja milujem cestovanie a ak by som mal písať blog o svetroch, asi by ma porazilo. Keď idem napísať nový článok, teším sa a chcem ho mať čo najlepší. Prečo? lebo mám vzťah k tomu, o čom píšem. Keď robím veci, ktoré ma bavia, nemusím sa k tomu dokopávať a ide to jednoducho samo. Ak potrebuješ poradiť s témou, môžeme to spolu prekonzultovať. Tiež som vyštudoval záhradnú architektúru a vedel by som písať blog na tému dizajnu verejných priestorov a podobne, ale to cestovanie ma baví viac.

TIP: Vybrať si tému, ktorá ťa baví, je extrémne dôležité z viacerých dôvodov. Byť profesionálnym blogerom neznamená vedieť iba písať. Budeš musieť editovať videá, mierne sa rozumieť do technických záležitostí okolo webu a v neposlednom rade tiež upravovať svoje fotografie. Dobrým spôsobom, ako sa naučiť upravovať fotografie a robiť vlastnú grafiku, sú kurzy Photoshophu.


Stanov si jasné ciele a vytvor plán.

Blog Bez Mapy už dosiahol 70 000 mesačných zobrazení, čo je pre mňa zrkadlo toho, že mám plán. Viem o čom budem písať, koľko toho napíšem a čo tými článkami sledujem.


Nemaj veľké oči a buď trpezlivý.

Kým som zarobil prvé peniaze, som trávil dva roky večery písaním článkov. Všetci ma volali von, no ja som vedel, čo chcem. Tento článok píšem z Mexiko City na mojej druhej veľkej ceste okolo sveta. Chcel som byť presne tu. Ak nevieš, ako na založenie vlastného blogu, pomôžem ti.

Ako sa stať blogerom


Nenechaj sa odradiť konkurenciou.

Aj tvoja konkurencia robí to čo ty – to čo ho baví. Ja som sa kedysi pre konkurenciu dosť trápil. Hnevalo, keď mal niekto viac lajkov, viac komentov, viac fanúšikov. Potom som si uvedomil, že som viac času trávil rozmýšľaním nad konkurenciou, než nad tým, ako zlepšiť seba, svoju prácu a tento blog.

Dnes sa na to pozerám inak – nesnažím sa byť lepší, ako konkurencia. Snažím sa byť lepší, než som bol včera. Ako sa stať blogerom? Pracovať na sebe.


Choď si svoje.

Stretneš veľa blogerov, ktorí budú nesúhlasiť s tým, čo robíš. Budú ťa ohovárať a snažiť sa postaviť ostatných blogerov proti sebe. Ty si však namiesto vzájomného lízania si ega choď svoje. Poviem ti príbeh o žabe:

„Bola súťaž, ktorá žaba sa ako prvá vydriape na strom. Súťažiach bolo veľa a ostatné zvieratá na nich zo zeme kričali, že to nezvládnu. Žaby padali jedna po druhej. Jedna však išla bez zastávky a ako jediná to dokázala. Súťaž vyhrala. Keď sa jej opýtali, ako je to možné, boli v šoku. Nikto nečakal, čo odpovie. Táto žaba bola hluchá.“

Chcem tým povedať, že občas je dobré byť hluchý tiež. Mne sa to oplatilo na 100%. A aj keď som bol označený ako „blog, ktorý je úplne zbytočný“ po tom, čo som jednej blogerke odmietol napísať recenziu knihy, prečo dnes patrím medzi najčítanejších blogerov na Slovensku? Lebo som hluchý.


Ako založiť blog

Aby som zo hrnul do bodov:

  1. Píš o tom, k čomu máš vzťah. Či sú to svetre alebo molekuly, len tak budeš najlepší.
  2. Maj cieľ a plán. Stanov si krátkodobé ciele (mesačná čítanosť a pod.) a dlhodobé ciele (počet článkov za rok…).
  3. Buď trpezlivý. Rebrík je vysoký a pomaly ďalej zájdeš.
  4. Konkurencia tu je a bude. Využi ju na to, aby si si sa zlepšoval. Súťaženie ťa oberá o energiu, ktorú môžeš radšej venovať tomu byť lepší bloger, ako včera.
  5. Buď hluchý. Ak sa ťa bude niekto stažiť presvedčiť, že čo robíš je zbytočné, je to len pre to, že ti závidí.
Ako sa stať blogerom
Ako sa stať blogerom

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

5 comments

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.