Čo vidieť v Bardejove, postrehy a tipy z mojej návštevy mesta

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Čo vidieť v Bardejove? Keď ma sem zavolali z občianskeho združenia Kandelaber, aby som tu spravil cestovateľskú prednášku na festivale Ružový bicykel, veľmi som sa potešil. Bardejov som naposledy navštívil v roku 2013, no v zime. Vtedy som si ho veľmi neužil. Avšak, Bardejov v auguste je úplne o inom. Jedno viem povedať s istotou – toto mesto má najkrajšie námestie, aké som kedy videl počas mojich ciest po Slovensku.

Čo vidieť v Bardejove: Samá bašta, domy fuč

čo vidieť v bardejove
OMG námestie!

Čo som o Bardejove nevedel:

  • Je súčasťou dedičstva UNESCO,
  • má gotické námestie a hradby,
  • má liečivé pramene.

Radničné námestie je najmega top! Pri návšteve Bardejova ho určite neminieš. Čo ma mega fascinovalo je, že celé Radničné námestie v Bardejove je vydláždené kameňmi. Neviem si predstaviť toho, kto to dláždil.

Na námestí sa nachádzajú banky, kostol, mestská radnica a mnoho reštaurácií, kaviarní a podnikov. Keď som sa tu prešiel večer, videl som Bardejovčanov sedieť pri mestskej radnici a pozerať film v letnom kine. Nenormálna atmosféra horúceho letného večera v Bardejove.

Jedna vec mi tu však chýbala. Hneď, ako som zamieril do vytipovanej reštaurácie, musel som sa otočiť. Málokde sa tu dá platiť kartou a pri svojej najbližšej návšteve Bardejova si určite okrem karty prinesiem aj hotovosť. Inak si sadnem ku katovi na námestí a porozprávam mu niečo zaujímavé. Možno on najlepšie vie, čo vidieť v Bardejove?

Farský kostol sv.Egídia stojí priamo na Radničnom námestí. Trojloďová bazilika z 15.storočia, ktorá skrýva cennú zbierku jedenástich drevených oltárov z 15. a 16. storočia.

Mestská radnica je opäť na námestí a nachádza sa v nej Šarišské múzeum. Ide o prvú renesančnú stavbu na našom území (slovakiatravels.com), postavená v 16.storočí.

Opevnenie mesta patrí medzi veľmi významné časti Bardejova, ktoré sa tu zachovali z minulosti. Mesto bolo koncom 14.storočia opevnené kamenným múrom po celom svojom obvode a nájdeme tu jednu baštu za druhou. Práve tento ochranný systém patrí medzi najzachovalejšie v Európe a preto patrí medzi dedičstvo UNESCO. Zo severnej časti hradieb som prešiel cez park popri Bazilike až k promenádnemu parku s fontánami, kde sedeli ľudia a jedli zmrzlinu. V Hrubej bašte sa konal spomínaný festival Ružový bicykel, kde som mal cestovateľskú prednášku.

Čo vidieť v Bardejove

čo vidieť v bardejove
Promenádny park.

Určite sa prejdi ulicou Na hradbách. Uvidíš tak tichú, historickú uličku a rôzne bašty:

Pre detailné informácie čekni stránku bardejov.travel. Ostatné, čo môžeš vidieť v Bardejove: gréckokatolícky a evanjelický kostol, židovské suburbium, kalvária za mestom a Bardejovské kúpele.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

2 comments

  1. Ta to sce tam teho veľo nenakukali. 🙂
    A cale namestie blo predtym vyložene s guľatymi kameňami. Ftedy to bula sranda. Teraz je to už žúžo.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.