Čo vidieť v Bardejove, postrehy a tipy z mojej návštevy mesta

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Bardejove? Keď ma sem zavolali z občianskeho združenia Kandelaber, aby som tu spravil cestovateľskú prednášku na festivale Ružový bicykel, veľmi som sa potešil. Bardejov som naposledy navštívil v roku 2013, no v zime. Vtedy som si ho veľmi neužil. Avšak, Bardejov v auguste je úplne o inom. Jedno viem povedať s istotou – toto mesto má najkrajšie námestie, aké som kedy videl počas mojich ciest po Slovensku.

Čo vidieť v Bardejove: Samá bašta, domy fuč

čo vidieť v bardejove
OMG námestie!

Čo som o Bardejove nevedel:

  • Je súčasťou dedičstva UNESCO,
  • má gotické námestie a hradby,
  • má liečivé pramene.

Radničné námestie je najmega top! Pri návšteve Bardejova ho určite neminieš. Čo ma mega fascinovalo je, že celé Radničné námestie v Bardejove je vydláždené kameňmi. Neviem si predstaviť toho, kto to dláždil.

Na námestí sa nachádzajú banky, kostol, mestská radnica a mnoho reštaurácií, kaviarní a podnikov. Keď som sa tu prešiel večer, videl som Bardejovčanov sedieť pri mestskej radnici a pozerať film v letnom kine. Nenormálna atmosféra horúceho letného večera v Bardejove.

Jedna vec mi tu však chýbala. Hneď, ako som zamieril do vytipovanej reštaurácie, musel som sa otočiť. Málokde sa tu dá platiť kartou a pri svojej najbližšej návšteve Bardejova si určite okrem karty prinesiem aj hotovosť. Inak si sadnem ku katovi na námestí a porozprávam mu niečo zaujímavé. Možno on najlepšie vie, čo vidieť v Bardejove?

Farský kostol sv.Egídia stojí priamo na Radničnom námestí. Trojloďová bazilika z 15.storočia, ktorá skrýva cennú zbierku jedenástich drevených oltárov z 15. a 16. storočia.

Mestská radnica je opäť na námestí a nachádza sa v nej Šarišské múzeum. Ide o prvú renesančnú stavbu na našom území (slovakiatravels.com), postavená v 16.storočí.

Opevnenie mesta patrí medzi veľmi významné časti Bardejova, ktoré sa tu zachovali z minulosti. Mesto bolo koncom 14.storočia opevnené kamenným múrom po celom svojom obvode a nájdeme tu jednu baštu za druhou. Práve tento ochranný systém patrí medzi najzachovalejšie v Európe a preto patrí medzi dedičstvo UNESCO. Zo severnej časti hradieb som prešiel cez park popri Bazilike až k promenádnemu parku s fontánami, kde sedeli ľudia a jedli zmrzlinu. V Hrubej bašte sa konal spomínaný festival Ružový bicykel, kde som mal cestovateľskú prednášku.

Čo vidieť v Bardejove

čo vidieť v bardejove
Promenádny park.

Určite sa prejdi ulicou Na hradbách. Uvidíš tak tichú, historickú uličku a rôzne bašty:

Pre detailné informácie čekni stránku bardejov.travel. Ostatné, čo môžeš vidieť v Bardejove: gréckokatolícky a evanjelický kostol, židovské suburbium, kalvária za mestom a Bardejovské kúpele.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

2 COMMENTS

  1. Ta to sce tam teho veľo nenakukali. 🙂
    A cale namestie blo predtym vyložene s guľatymi kameňami. Ftedy to bula sranda. Teraz je to už žúžo.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.