Čo vidieť na Lanzarote a tipy podľa Milana Bez Mapy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Lanzarote? Jeden z Kanárskych ostrovov, ktorý na mňa zanechal veľmi dobrý dojem. Na Lanzarote som strávil presne sedem dní, ktoré som využil naplno. Rozhodol som sa ho spoznať trochu netradične a vyhnúť sa davom turistov.

V tomto článku nájdete tipy trochu viac do hĺbky toho, čo vidieť na Lanzarote. Na tomto odkaze nájdete lacné letenky na Lanzarote. Mne sa podarilo kúpiť za približne dvadsať eur z Bratislavy priamo, bez prestupu.

Čo vidieť na Lanzarote a kam ísť podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť na Lanzarote a tipy podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť na Lanzarote a tipy podľa Milana Bez Mapy

Ak hľadáte klasickú dovolenku (na čom nie je nič zlé), dočítajte nasledujúcu vetu a máte vybavené. Priletíte na Lanzarote lietadlom, ubytujte sa v meste na juhu, v Playa Blanca. Jeden deň choďte na výlet do Jameos del Agua a ďalší do národného parku Timanfaya.

Zvyšok času strávite na pláži v Playa Blanca či v baroch. Proti tejto dovolenke nič nemám a určite ju raz absolvujem s kamošmi aj ja. Tentokrát som ale na Lanzu išiel sám a povedal si, že ju dám trochu viac dobrodružne. Predtým ako sa do toho pustíme si ale prečítajte pár praktických info. Veľmi olúbeným spôsôbom cestovania po Lanzarote je aj kempovanie. Nie sú tu takmer žiadne obmedzenia a tam kde si zaparkujete karavan, môžete nocovať. Zo série mojich článkov o Kanárskych ostrovoch a iných častiach Španielska si prečítajte aj tu:

Prečítajte si moje ostatné blogy o Kanárskych ostrovoch, kde rozoberám tipy kde ísť a čo vidieť.

 1. Čo vidieť na Tenerife
 2. Čo vidieť na Gran Canarii
 3. Čo vidieť na Fuerteventura

Prenájom auta na Lanzarote alebo doprava autobusom?

Osobne si myslím, že na Lanzarote auto netreba. Zobral by som si ho len v prípade, že tu mám málo času a chcem toho vidieť čo najviac. Po Lanzarote chodí perfektná sieť autobusov, ktoré stoja pár eur. Nainštalujte si appku Moovit, tá vás na tomto malom ostrove zorientuje veľmi rýchlo a tiež povie kde a na akú linku prestúpiť. Priemerná cesta autobusom na Lanzarote stojí okolo dvoch eur a autobusy chodia veľmi spoľahlivo.

Za celý môj týždenný pobyt som využíval len autobusy a loď. Platíte v hotovosti a vodič vám vydá maximálne z desaťeurovky. Samozrejme, dá sa vybaviť ich miestna nabíjacia kartička, aby ste mali lístok ešte lacnejší, ale mne sa to nechcelo riešiť. Načo.

TIP: Na Lanzarote nezabudnite na cestovné poistenie. Ja využívam nórske cestovné poistenie SafetyWing, lebo pokrýva aj Covid za skvelú cenu. Tu som o nich napísal recenziu. Kanárske ostrovy sú Španielsko, ktoré je v Európskej únii. Na základné ošetrenie vám bude stačiť aj Európsky preukaz zdravotného poistenia.

Dobré ráno z kempingu na Lanzarote.
Dobré ráno z kempingu na Lanzarote.

Nudistické mesto Charco del Palo, nuda pláž a ubytovanie v maringotke

Priznám sa, nudistické mesto Charco del Palo som objavil len náhodou. Na Airbnb som našiel originálne ubytovanie v maringotke v strede púšte, neďaleko mesta Mala. To však nemá potraviny a najbližšie boli odľa Google v Charco de Palo. Zbalil som si ruksak a cez púšť pol hodinku prešiel do mesta. Čo ma upútalo bol veľký billboard s holými zadkami, ktorý ma vítal v nudistickom meste. Ako som prešiel popri smetnom koši, zbadal som manželský párik, celý nahý, ako idú vyhodiť smeti. Oukej. Priznám sa, tak veľmi som sa na tej situácii vo vnútri smial, no na vonok som bol úplný profesionál.

V Charco del Palo sú krásne prírodné bazény pri mori, v ktorých sa dá kúpať. Odporučil by som sam aj sviežu prechádzku po pobreží, aby ste si obzreli tie majestátne útesy. Tiež sa prejdite okolo hotelov, na balkónoch sú samí holí ľudia a nudisti =) O nudistickom meste som už dávnejšie počul, že je niekde v Chorvátsku, no nikdy som nepredpokladal, že sa v jednom ocitnem úplne náhodou. Chcel som si v potravinách na raňajky kúpiť párky s vajcami. A tie som aj dostal, len trochu inak, ako som si predstavoval. Mimochodom, v meste Mala je skvelá reštaurácia, volá sa Arepera Bar. Jedol som tam každý večer – ochutnajte ich víno =)

Arepera Bar
Arepera Bar
Vstup do nudistického mesta Charco de Palo.
Vstup do nudistického mesta Charco del Palo.
Pláže v Charco de Palo
Pláže v Charco del Palo.

Trhy v Teguise na Lanzarote

TIP: Vybehnite odtiaľ na výlet do kultúrneho mesta Teguise. Je to bývalé hlavné mesto Lanzarote. Každý víkend sa v ňom konajú trhy. Ja som o nich veľa počul, no žiaľ mi nevyšlo zastaviť sa tam. Kúsok je aj známe miesto Jameos del Agua a Jardín de Cactus. Týmto miestam som ale pre davy vyhol a kaktusy mal priamo pred svojou maringotkou v púšti.

Návšteva ostrova La Graciosa loďou, ôsmeho Kanárskeho ostrova

La Graciosa je ostrov pridružený Lanzarote. Dostať sa naňho loďou z mesta Orzola. Lode chodia približne jedenkrát za hodinu a plavba trvá približne pol hodinu. Ideálny čas na uctievanie nenormálnych výhľadov. Dám vám tip – sadnite si na hornú palubu na ľavo v smere jazdy a pripravte foťák. Na ostrove La Graciosa toho veľa nenájdete, a to je dobre. Ja som tu strávil dve noci a bohato mi stačili. Veľmi obľúbený program je prenajať si bicykle za desať eur na deň obísť ostrov dookola. Tu som našiel celkom pekné cyklotrasy.

Tento malý ostrovček v Atlantickom oceáne s iba 700 obyvateľmi a 29 km štvorcovými, ktorý je súčasťou prírodného parku Chinijo Archipelago, je vraj skutočným rajom. Ôsmy Kanársky ostrov od roku 2018 je zároveň posledným, ktorý sa pripojil k európskemu kontinentu. La Graciosa je jedným z mála miest v Európe s ulicami bez asfaltu.

Loďou na La Graciosa z Orzola
Loďou na La Graciosa z Orzola.
Prístav v Caleda del Sabo
Prístav v Caleta del Sebo

Pedro Barba, mesto duchov a pláže na La Graciosa

Na La Graciosa sú len dve mestá, Caleta del Sebo a Pedro Barba. Môj náhradný program namiesto bicykla bola práve turistika naprieč ostrovom do mesta Pedro Barba, mesta duchov. Oficiálne má len troch obyvateľov a ak ste ešte nikdy nevideli vyľudnené mesto, zastavte sa tu. Ide o najsevernejšie mesto Kanárskych ostrovov. Po ceste naspäť do Calety vám odporúčam ísť po pobreží – vedie tade nádherný turistický chodník s dychberúcimi výhľadmi na Lanzarote. Ide okolo pláže Barranco de los Conejos. Na ostrove je aj niekoľko pláží, tá najznámejšia je Playa Francesa. Inak, hovorí sa, že na ostrove zakopali poklad piráti, ak ho nájdete, spomeňte si na mňa.

La Graciosa vo mne zanechala celkom zmiešané pocity. Možno to bolo tým, že tam tak extrémne fúkalo alebo bolo málo ľudí, no bol som z nej trochu rozčarovaný. Nevidieť za celý deň jediného živého človeka ide trochu na mozog, verte mi. Na ostrov by som sa ešte vrátil, no za podmienky, že nebude fúkať, aby som sa mohol bicyklovať.

Milan Bez Mapy na ostrove La Graciosa, Lanzarote
Milan Bez Mapy na ostrove La Graciosa, Lanzarote
La Graciosa a vraky lodí
La Graciosa a vraky lodí
Cesta z Pedro Barba do Caleta del Sebo
Cesta z Pedro Barba do Caleta del Sebo

Puerto Calero a celodenný výlet do národného parku Timanfaya

Puerto Calero ma dostalo. Je to taký príjemný mix turistickej destinácie s reštauráciami a promenádou v prístave, no bez lacných suvenír šopov a opitých Britov. Podľa mňa je to taká kľudnejšia verzia vedľajšieho Puerto del Carmen. Puerto Calero je prístavné mesto s stredne veľkou marínou rovno vedľa promenády. Na Airbnb sa mi tu podarilo nájsť loď na prenájom, Vientos del Sur (Vetry juhu), na ktorej som bol ubytovaný dve noci. Poviem vám, spať na lodi nie je sranda. Stále sa kývala nevyspal som sa ani jednu noc, no zážitok mega. Kapitán mi vravel, že na nej oboplával zem. Potom ju skoro prevrátila vlna a slaná voda takmer pokazila. Priebežne ju opravuje.

Moje dni v Puerto Calero prešli veľmi rýchlo. Trávil som ich pitím vína v maríne alebo prechádzkami po pobreží smerom do Puerto del Carmen. Popri útesoch vedie krásny turistický chodník, odporúčam. Zastavte sa aj v pizzerii MargheRita s ich povestnou hruškovou pizzou so syrom gorgonzola, je fakt skvelá.

Ubytovanie na lodi Vientos del Sur
Ubytovanie na lodi Vientos del Sur
Dobré ránko z Vientos del Sur
Dobré ránko z Vientos del Sur
MargheRita s ich povestnou hruškovou pizzou so syrom gorgonzola
MargheRita s ich povestnou hruškovou pizzou so syrom gorgonzola
Cesta medzi Puerto Calero a Puerto del Carmen
Cesta medzi Puerto Calero a Puerto del Carmen

Národný park Timanfaya, El Golfo a degustácia vína

Národný park Timanfaya je jedna z vecí, ktoré “musíte” vidieť, keď ste na Lanzarote. Osobne sa rád vyhýbam tomu, keď mi niekto hovorí čo musím a podobne, no do Timanfaya som sa išiel pozrieť. Či to stálo za to? Ani nie. Oproti národným parkom na Slovensku, kde máme zelené hory a tyrkysové plesá, sa to nedá porovnať. Ale jasné, prečo by som porovnával ostrov v Atlantickom oceáne so Slovenským rajom, že?

Timanfaya je mesačná krajina, akú ste ešte nevideli. Zem je tu horúca vďaka vulkanickej činnosti, dotknite sa jej. Po národnom parku sa nemôžete voziť autom, ak sa chcete prejsť jeho krížom, zarezervujte si tour. Autom sa dostanete len do turistického centra, kde je kaviareň  ohňová show. Ja som návštevu Timanfaya spojil s degustáciou vína v oblasti La Geria. Inak, po ceste som videl krásnu bogedu, Bodega Stratvs, v ktorej som sa nezastavil a dodnes to ľutujem.

Mesačná krajina v národnom parku Timanfaya
Mesačná krajina v národnom parku Timanfaya
Národný park Timanfaya
Národný park Timanfaya
El Golfo, Lanzarote
El Golfo, Lanzarote

Hlavné mesto Lanzarote, Arrecife

Arrecife som si nechal na koniec. Hlavné mesto Lanzarote, od ktorého som nič nečakal. Ubytoval som sa v úplnom centre mesta s výhľadom na hrad, ktorý leží na oceáne. Arrecife ma veľmi milo prekvapilo. Mesto má akýsi štýlový nádych – s lahodnými reštauráciami, malou scénou remeselného piva a historickými pamiatkami roztrúsenými medzi budovami.

Castillo de San Gabriel je malý hrad postavený na ostrove Isle de Los Ingles, čo v doslovnom preklade znamená Ostrov Angličanov. Vnútri je múzeum, zameriava sa na etnografickú históriu Lanzarote. Počas prílivu je ostrov obklopený morom. V centre Arrecife je lagúna s morskou vodou, posiata malými rybárskymi člnmi. Charco de San Ginés. Sadnite si tu do dobrej kaviarne a sledujte príliv a odliv.

Charco deSan Ginés
Charco de San Ginés
Charco de San Ginés
Charco de San Ginés
Castillo de San Gabriel
Castillo de San Gabriel
Castillo de San Gabriel
Castillo de San Gabriel

Playa del Papagayo

Playa del Papagayo je jediná časť ostrova, ktorú som nestihol navštíviť. Dôvodom boli zlé spoje autobusov. Ak sa niekedy na Lanzarote vrátim, čo je dosť pravdepodobné, určite sa sem vyberiem. Vraj ide o najkrajšie pláže na Lanzarote. Lanzarote sa mi zo všetkých Kanárskych ostrovov zatiaľ páčilo najviac.

Či už ho chcete dať ležaním na pláži alebo spoznávaním cez okno karavanu, je to na vás. Tu si nájdite lacné letenky, rezervujte ubytko, nezabudnite na cestovné poistenie a šťastnú cestu.

S láskou, Milan

10 COMMENTS

 1. Národný park Timanfaya som videl a bola to strašná pecka, odporúčam. Je tam reštika „El diablo“ kde grilujú kurčatá na termálnom vrte.

  Je haluz Milan, že videl si úplne iné miesta než ja 😀 Tá pláž Papagayo čo tak všetci spomínajú, ako je pekná, ale je maličká a je tam mrte veľa turistov.

  Viac ma oslovila Famara, naj pláž na vlny a surfovanie, ale dá sa ísť iba autom, detto Papagayo.

  Inak článok nám dobre poslúžil pred dovolenkou, super tipy. Čítajte aj komenty ˇôludia, veľa vecí sa dozviete.

 2. Ahoj, minuly rok sme dali Tenerife a prave som bookla Lanzarote po tvojom clanku sa uz neviem dockat! Pozravujem
  P.S. tvoja knizka je perfektne citanie na cesty

 3. Ahoj Milan sledujem tvoje cestovanie už dlhšie budúce leto chcem zobrať manželku na lanzarote, nikdy sme nikde neboli maximálne v čechách a v Budapešti. Mohol by si mi poradiť či cestovka alebo na vlastnú päsť či hotel alebo apartmán na 7 až 10 dní ďakujem ak my môžeš pomôcť. Z pozdravom Dano

 4. Ani pláž Papagayo ani Playa Blancu netreba vynechať. Denná ranná prechádzka popri pobreží je na nezaplatenie v Playa Blance. Taktiež prechadzka popri všetkým plážam co vedú az na konečnú pláž Papagayo je nádhera.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.