Bez kufra nielen po Európe

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Keď som v roku 2012 išiel s kamarátkou na tri dni na výlet do Frankfurtu, zbalila sa do kufra ktorý by mne stačil na 3 mesiace do Austrálie. Za kufor zaplatila asi 25 eur. Ja som išiel s príručnou batožinou ktorá bola zadarmo. Kvôli pokazenej veži na letisku v Budapešti sa let napokon nekonal a Danka a jej gigantický kufor sedeli vo vlaku do Bratislavy.

Umenie zbaliť sa nemusí byť až tak jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať a preto si často krát berieme na cesty kufor, ktorý ani mnoho krát nepotrebujeme. Balíme si veci ktoré si myslíme že by sme mohli potrebovať, no v skutočnosti ich z kufra za celú dovolenku ani len nevyberieme. Pri nízko-nákladových leteckých spoločnostiach je samozrejmé, a všetci to vieme, že si platíme za kufor. Aktuálne ceny (január 2014) sú pre Ryanair za 15kg batožinu 15€ a za 20kg batožinu 50€. Vo Wizzair máte 32kg za 25€, Norwegian 20kg za 9€ a EasyJet 20kg za 24€ . S prekvapením prišiel ale aj holandský KLM ktorý spoplatnil batožinu na letoch v rámci Európy na 15€. Poplatku sa vyhnú cestovatelia v business triede a držitelia členskej kary (vybavia vám ju zadarmo za pár dní). Je nám ale kufor treba? Pri takýchto sumách si je dobré premyslieť či kufor naozaj potrebujeme. Najmä keď stojí viac ako samostatná letenka, čo sa pri nízko-nákladových spoločnostiach často stáva. Ak sa niekam nesťahujete, nejdú vás fotiť do VOGUE v Paríži alebo vaša dovolenka nebude dlhšia ako 14 dní, kufor vám netreba. Všetko sa zmestí do príručnej batožiny. Jediné na čo musíme zabudnúť, sú tekutiny nad 100ml, no všetko čo potrebujeme si môžeme kúpiť v destinácii, alebo doma v balení do 100ml. Ja so strávil dva týždne v Maroku len s príručnou batožinou, dva týždne v Litve, týždeň v Paríži či na Ukrajine a nič mi nechýbalo. Štandardná príručná batožina má rozmery 55x40x20 cm (výška, šírka, hĺbka), čo je teda stredne veľký kufrík. Moja príručná batožina je oranžový kufrík z IKEA „Upptacka“ o rozmeroch 52x38x20 cm, čo spadá pod predpísané rozmery príručnej batožiny ešte s malou rezervou. Rozmery príručnej batožiny dodržiavajte. V prípade, že bude mať pracovníčka podozrenie že presahuje dané rozmery, ľahko vám kufor skontroluje.

Zoberme si modelovú situáciu. Idem na 12 dní na dovolenku na Mallorcu, a nebudem celý čas chcieť ležať na pláži a pozerať na opitých pohľadných Nemcov. Jeden deň si chcem spraviť výlet do hôr, ďalší stráviť celý nakupovaním a pod. Ako mám postupovať pri balení a zistiť čo naozaj potrebujem?

 1. Zrátam si počet dní, koľko budem preč. Dvanásť.
 2. Otvorím kufor.
 3. Na každý deň potrebujem čisté spodné prádlo a ponožky. Tj. 12 párov ponožiek a spodného prádla. Ponožiek môže byť aj menej, budem chodiť v žabkách.
 4. Plavky.
 5. Každý druhý deň si budem chcieť dať čisté tričko keďže ho hneď neprepotím, lebo sa budem chcieť aj opaľovať na pláži k čomu mi tričko netreba. Nie som brit. Tj. 6 tričiek.
 6. Bude mi treba aj dáke krátke nohavice. Povedzme, že si zbalím štyri kusy ktoré môžem striedať po dvoch/troch dňoch.
 7. Ak sa ochladí, zbalím si jednu mikinu a jedny dlhé nohavice. V horách je chladnejšie.
 8. Zubnú pastu, kefku, uterák, tuhé mydlo na sprchovanie, voňavku, holiacu penu a žiletku. Všetko do 100ml. Ak máte lepší hotel, kefku, šampóny a sprchové gély máte nachystané v kúpeľni. Ak nemá váš spolucestujúci úchylku na hotelovú kozmetiku, môžete sa umyť s nimi.
 9. Priložím žabky. Pevnú obuv v ktorej pôjdem do hôr si obujem do lietadla. Zbytočne zaberá miesto v kufri a v lietadle je zima.
 10. Pridám nabíjačku na mobil a knihu.
 11. Zatvorím kufor.

V prípade, že idete niekam počas zimy, balenie máte o to ľahšie. Zoberiete si len jeden pár topánok v ktorých budete cestovať, a do batožiny zabalíte dva, tri svetríky a nohavice (vzorec na tričká platí stále). V zime sa cestuje ľahšie, lebo máte všetko na sebe. Trik spočíva v tom, vedieť čo potrebujem, aké aktivity budem vykonávať a ako dlho budem preč. Všetko si rozrátam na dni a podľa toho sa zbalím. Pri dodržaní postupov hore uvedených vám ostane ešte kopec miesta na pár darčekov z výletu. Príručná batožina má rôzne váhové limity, záleží od leteckej spoločnosti. Pred každým letom odporúčam skontrolovať podmienky prepravcu, aby sme ta vyhli zbytočným poplatkom, ktoré niesu malé. Z osobnej skúsenosti viem, že príručnú batožinu nezvážia pokiaľ sa vyhnete check-in prepážke kde sedí pracovníčka. Inde vám batožinu už nemajú kde odvážiť. Preto je dobré si spraviť on-line check-in doma a na letisku ísť rovno ku kontrole. Ak ale viete, že budete musieť ísť k prepážke, dodržte váhový limit, alebo dajte kufor postrážiť kamarátovi a vy si bežte vybaviť pred odletové formality. Jedinou výnimkou čo sa týka rozmerov batožiny je spoločnosť WizzAir. Pri tejto spoločnosti máte pri bookovaní letenky na výber z dvoch druhov príručnej batožiny. Tzv. „small cabin bag“ čo je malá príručná batožina ktorá je zadarmo o rozmeroch iba 42x32x25cm, alebo „large cabin bag“ čo je veľká príručná batožina o rozmeroch až 56x45x25 za ktorú si priplatíte 10€ jednosmerne. Žiaľ, pri malej príručnej batožine som sa dokázal zbaliť len na predĺžený víkend. Pri takejto alternatíve však stále vyjde lacnejšie príručná batožina než zapísaný kufor. Na fotkách vidíme zariadenia na meranie veľkosti vašej batožiny ktoré sú umiestnené vždy pri gate priamo pred nastupovaním do lietada. Tieto konkrétne patria WizzAir-u, na ľavo vidíme rozmery pre „large cabin bag“ a na pravo „small cabin bag“ pre porovnanie. Naštastie tieto dva druhy príručnej batožiny má iba WizzAir.

Cestovanie je vo všeobecnosti únavné, a ešte únavnejšie ak si máte strážiť veľa vecí. Ja osobne sa cítim pohodlnejšie, keď mám všetko v lietadle v kufríku hore nad hlavou. Po pristáti vystúpim, a mierim rovno preč z letiska. Čakanie ďaľších 20 minút pri páse a tŕpnutie, či vaša batožina dorazila do správnej destinácie je ďalšia vec ktorá vám môže znepríjemniť výlet. Na kratšie výlety nielen po Európe naozaj príručná batožina stačí ak si pred cestou sadnete, a dobre zvážite čo naozaj potrebujete a čo nie. Ušetrené peniaze môžete minúť napríklad aj na ďalšiu letenku. Po čase sa cestovanie s príručnou batožinou stane akýmsi zvykom, a v mojom prípade si veľakrát veľký kufor neberiem, aj keď je zadarmo ku letenke. Čoskoro sa chystám na ďalekú 6-hodinovú cestu lietadlom s renomovanou leteckou spoločnosťou, kde je kufor samozrejmosťou. No balím sa opäť len do príručnej. Čím viac človek cestuje, tým menej vecí potrebuje 😉 

Milan Bardún 2014

1 COMMENT

 1. ja cestujem vylucne so skrupinkovym kufrom vector od najkufre – dovod? vsetko mi don vojde, rozmery sedia pre ryanair a hlavne odolava pocasiu a dlhsie pesie presuny su vdaka kolieskam znesitelnejsie … myslim ze zalezi od typu cloveka, ale mne to vyhovuje takto

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.