Čo vidieť v Ríme a 7 zastávok, kam ísť a vyhnúť sa davom turistov

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Ríme? Dlho som rozmýšľal, či mám napísať aj blog s tipmi kam ísť v Ríme, lebo veď tam bol každý. Potom som si povedal, že veď mne sa tam páčilo a Rím za návštevu určite stojí. Spísal som ti sedem TOP zastávok, čo vidieť v Ríme a pridal pár malých osobných tipov navyše, o ktorom nehovorí žiaden iný sprievodca. Poďme na to!

Čo vidieť v Ríma a 7 tipov a odporúčaní kam ísť

Pred tým, než začnem ti dám tieto 3 rady do Ríma:

 • Z ničoho si nerob stres. Sú to Taliani, všade meškajú a v reštaurácii obsluhujú jak slimáci. Zhlboka dýchaj.
 • Kúp si metro pass, nech neminieš majland na dopravu. 24 hodinový lístok stojí 7 €, 48h za 12,50 € a 72h za 18 €. Dajú sa kúpiť v mašinách a zaplatiť kartou.
 • Ubytuj sa cez AirBnb, v Ríme sa to mega oplatí. Ja som býval v centre v super priestrannom byte. Tu si vezmi 25 € kredit na tvoje prvé ubytko cez AirBnb.

EXTRA: Pozri sa medzi aktuálne akciové letenky, či medzi nimi nie je aj Rím za super ceničku.


Čo vidieť v Ríme a zoznam odporúčaných zastávok

Tu prikladám tie úplne najzákladnejšie tipy, čo vidieť v Ríme a kam sa ísť pozrieť. Ani ich nebudem rozpisovať, veď všetko poznáš. Je to staré, pekné a treba sa pri tom vyfotiť tak, aby to vyzeralo, že si tam sám. Nemožné. Avšak, scrolni nižšie po mojich extra tipoch, o ktorých som nevedel ani ja pred tým, než som prišiel do Ríma. Tie nenájdeš nikde inde.

 1. Koloseum (veľa ľudí, Marika Gombitová)
 2. Bazilika sv.Petra
 3. Forum Romanum (toto sa mi celkom páčilo)
 4. Fontana di Trevi (najmega veľa ľudí)
 5. Panteón v Ríme (pekný strop)
 6. Vatikán (strašne dlhá rada)
 7. Sixtínska kaplnka (pekné maľby)

Extra tri zastávky, ak máš ešte čas a nebolia ťa nohy:

 • Španielske schody
 • Kapitol
 • Piaza del Popolo

V skratke, priprav sa na toto:

fontána di trevi v ríme
Fontana di Trevi: Rím si môžeš zapamätať aj takto, alebo…?

Moje extra tipy kam ísť v Ríme, ktoré som objavil počas prvej návštevy

Vezmi Rím na ľahkú váhu. Fakt nemusíš vidieť všetko počas prvej návštevy. Kukni si Koloseum, Vatikán a Forum Romanum (to sa mi mrte páčilo) a potom spomaľ. Inak budeš z Ríma unavený viac, ako Britney Spears zo života. Čo som robil v Ríme ja?

 • Zastav sa v Oragne Garden so super výhľadom na mesto.

Orange Garden (Giardino degli Aranci) rozhodne patrí medzi moje najobľúbenejšie miesta v Ríme. Neplatí sa sem žiaden vstup a môžeš tu byť od rána do večera. Jeden večer som len tak presedel na múriku a pozeral na historický Rím a všetky svetielka. Je to aj super miesto, ak si tu chceš otvoriť fľašu vína a kochať sa nočným Rímom – asi som tu bol jediný, kto večer pil vodu, haha, lol.

TIP: Cesta k Orange garden je tiež zaujímavá a musíš sa sem premotať typickými talianskymi uličkami.

kam ísť v ríme
Cesta k Orange garden je pekne strmá.
kam ísť v ríme
Výhľad je lepší v noci, ale mrte aj cez deň.

 • Prejdi sa zašitými uličkami pri Via Del Coronari.

Via del Coronari je fakt veľmi pekná časť v historickom centre Ríma. Ak ťa už prestanú baviť húfy turistov. Uličky sú tu pekné, kľudné a mimo všetkých tých davov, ktoré sú v okolí Fontany di Trevi.

kam ísť v ríme
Parkovanie v Ríme.
kam ísť v ríme
Kľudnejšia časť historického centra.
kam ísť v ríme
Toto milujem.

 • Zastav sa pri Cestiovej pyramíde.

Ak chceš vidieť pyramídu, nemusíš sa trepať až do Egypta. Jedna stojí aj priamo v Ríme. Volá sa Cestiova pyramída a bola postavená 12 rokov pred našim letopočtom ako náhrobný kameň. Nájdeš tu jednoducho, najbližšia metro stanica sa volá Pyramide.

cestiova pyramída v ríme
Cestiova pyramída v Ríme.
cestiova pyramída v ríme
Pyramída v Ríme? Jaska.
 • Choď si pozrieť staré akvadukty o ktorých turisti nevedia.

Čo sa mi páči na Ríme najviac je, že všade, kam sa pozriem, vidím niečo mrte staré. Výnimkou nie je ani Aqueduct park v Ríme (Parco degli Acquedotti). Leží úplne mimo centra, na okraji Ríma. Čo to pre teba znamená? Žiadni turisti. Metrom to sem trvá 20 minút z centra, vystúp na zastávke Subaugusta, odtiaľ to je asi 10 minút peši.

Ja som tu našiel ruiny niekdajších akvaduktov, ktoré zásobovali historický Rím horskou vodou. Opäť, neplatí sa sem vstupné, doslova je to v parku pri meste, ktorý bol plný piknikujúcich Talianov, keďže bol víkendík.

aqueduct park rím
Aqueduct park v Ríme.
aqueduct park rím
Všade niečo staré.
aqueduct park rím
Veľmi sa mi tu páčilo.

 • Sprav si celodenný výlet do Castel Gandolfo.

No a ak máš Ríma po pár dňoch dosť, tak ako ja, choď sa hodiť do jazera Lago Albano v dedinke Castel Gandolfo. Viac o tomto celodennom výlete z Ríma som napísal v článku: Celodenný výlet z Ríma k jazeru Lago Albano pri Castel Gandolfo. Čo môžeš od tohoto výletu očakávať?

 • príjemné prírodné prostredie kúsok za Rímom,
 • deň strávený jedením zmrzliny na prenajatom vodnom bicykli,
 • cestu vlakom cez taliansku krajinu,
celodenný výlet z ríma
Plavky som si zabudol v Ríme.

Čo vidieť v Ríme a vyhnúť sa davom turistov? Napísal som blog o tom, kam ísť v Ríme, vidieť všetko potrebné a pridal pár extra vlastných tipov na najkrajšie miesta, ktoré patria medzi moje obľúbené. Rím môže byť pekný, no musíš vedieť, ako naňho.
Čo vidieť v Ríme a vyhnúť sa davom turistov? Napísal som blog o tom, kam ísť v Ríme, vidieť všetko potrebné a pridal pár extra vlastných tipov na najkrajšie miesta, ktoré patria medzi moje obľúbené. Rím môže byť pekný, no musíš vedieť, ako naňho.

24 COMMENTS

 1. Já s rodinou sme mali to šťastie, že sme v Ríme pracovne strávili 2 roky 91 – 92 minulého storočia. Stále sa tam vraciame nakoľko v nás zanechal neskutočnú lásku k Itálii a hlavne Ríma. Aj tento rok v máji máme zabukovaný let na predlžený víkend. Ideme si dať kapučínko. Ak by som si mohol vybrať, kde prežiť nový život po smrti bol by to Rím.

 2. Ahoj,

  namiesto toho metra pasu by som odporúčala skôr Roma Pass – na tri dni stojí 38,50 EUR, mali sme na tri dni zadarmo MHD a takisto free vstup na Koloseum, Forum Romanum a Ostia Antica a krásne sme sa vyhli radom na lístky na Koloseum či Forum Romanum. Boli sme tam teraz v apríli a bolo toľko ľudí, že už o 10.00 zavreli na 15 minút vstup do Kolosea, lebo tam bolo veľa ľudí. Potom ho otvorili na 15 minút a potom znova zavreli 😀 takže v tomto ten Roma Pass dosť pomôže. A navyše kúsok od Ríma – cca 40 minút metrom je Ostia Antica – kde konečne nie sú žiadne davy turistov, či pouliční predajcovia a odkiaľ sa potom môžeš prejsť až k moru 🙂

 3. Ahoj Milan, odporučil by si Rím aj single cestovateľke-žene z hľadiska bezpečnosti? Srdečná vďaka 🙂

 4. Na Ríme je najlepšie to, že aj keď sa človek len uteká schovať pred dažďom do najbližšieho kostola, ktorý vyzerá, že turistu nevidel 20 rokov… nájde tam niečo zaujímavé. Napríklad sochu od Michelangela. Keď v preplnenom Vatikáne vlezie do malej miestnosti, ktorá vyzerá ako kutica, aby sa uhol prílivu turistov, nájde Van Gogha… a keď si na základe tipu od kolegu rezervuje lístky do Galérie Borghese, ocitne sa v tak nádhernom parku, kde by sa s deťmi (ktoré som vtedy ešte nemala) dali stráviť dva dni.
  Plus odporúčam aj Palatín, tam bol úžasný pokoj uprostred „antického“ Ríma.

  • Ahoj, Shirley. Presne, ako píšeš. Toto sa na Ríme páči aj mne – nikdy neviem, čo nové tam objavím. Je to až fascinujúce, že veľakrát neviem, na čo sa pozerám, pritom je to tisíce rokov staré.

 5. Milan, dobre si spravil ked si sa vykaslal na office 🙂 Perfektne sa to cita a v Rime som uz bola dva krat a po tvojom clanku mam chut ist aj treti 🙂

  • Ahoj, Evi. Že to čítam zrovna od teba ma velmi milo prekvapilo 🙂 ďakujem – a áno, návšteva Ríma je super, pokiaľ si nájdeš svoju vlastnú cestičku medzi tie davy, haha.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.