Šesť tipov čo vidieť na Svätom Martine počas dovolenky

127,401FansLike
213,079FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Svätom Martine? Ostrov ako tento, a iné v Karibskom mori, ma vždy tak trochu fascinovali. Vieme o nich málo, no väčšina z nich sú samostatné štáty, majú svoje vlajky a prezidentov, hoci mnohé nie sú rozlohou väčšie ako Bratislava. Môj týždenný výlet na Svätý Martin, ktorému sa hovorí aj Saint Martin alebo Sint Maarten mal trochu hlbší zámer, no v tomto článku sa dočítate kam sa ísť pozrieť a čo vidieť na Svätom Martine.

Ostrov Svätý Martin som navštívil vďaka vzdelávaciemu Erasmus+ projektu mládežníckej organizácie Youth For Equality pod vedením Diany Jašekovej. Ide o projekt zameraný na ekologický turizmus, ktorý pripravili študenti z gymnázia Jána Hollého v Trnave a Sučanoch. Neformálnou formou vzdelávania a diskusií na tému ekologického cestovania sme hľadali riešenia vhodné pre rozvoj ekoturizmu na Svätom Martine. Tieto mládežnícke výmeny sú dostupné pre študentov aj neštudentov do veku 30 rokov, stačí sa prihlásiť na ich webe.

Čo vidieť na Svätom Martine a veci, čo treba vedieť pred dovolenkou

Pred dovolenkou na Svätom Martine vám odporúčam uzatvoriť si cestovné poistenie. Ja mám dobrú skúsenosť so Safety Wing. Tu som na nich napísal recenziu.

Čo vidieť na Svätom Martine a veci, čo treba vedieť pred dovolenkou
Čo vidieť na Svätom Martine a veci, čo treba vedieť pred dovolenkou

Kde je Svätý Martin a oplatí sa jeho návšteva?

Ostrov objavil 11. novembra 1493 Krištof Kolumbus, ktorý ho pomenoval na počesť Svätého Martina. Mimochodom, Krištof Kolumbus bol z Janova, kde môžete navštíviť jeho rodný dom. Prečítajte si čo vidieť v Janove. Dnes ide o jedno z najbezpečnejších a najdrahších miest v Karibiku, keďže je dotované peniazmi Európskej únie.

Ceny za jedlo, obzvlášť zeleninu, sú tu vysoké, keďže takmer všetko je na ostrov importované. Obyvatelia Svätého Martina si nežijú zle s ich minimálnou mzdou 1000 amerických dolárov. Čo ma zarazilo je fakt, že 70% ľudí na ostrove pracuje v turizme, ktorý bol značne postihnutý počas pandémie.

Čo je správny názov? Svätý Martin, Saint Martin alebo Sint Maarten?

Všetko. Záleží, na ktorej strane ostrova sa nachádzate. Svätý Martin je rozdelený na dve časti, holandskú a francúzsku. Holandská strana Sint Maarten, ktorá sa často nesprávne píše ako St Maarten, je známa svojimi kasínami, výrobou šperkov, nápojmi z guavaberry a rušným nočným životom. Francúzska strana ostrova je známa výhľadmi, nákupmi,  panenskými plážami a francúzsko-karibskou kuchyňou. Rozhodne sa oplatí navštíviť obe strany ostrova.

Na ostrov si v minulosti nárokovali viaceré európske mocnosti, najmä Holanďania a Francúzi, ktorí si ostrov rozdelili v roku 1648. Holandská časť ostrova bola jedným zo šiestich holandských ostrovných území, ktoré sa dostali pod kolektívnu správu. V roku 1954 boli reorganizované na Holandské Antily, čím sa stali politicky súčasťou Holandska s autonómiou vo svojich vnútorných záležitostiach. V roku 1989 politické vedenie Sint Maarten oznámilo svoje želanie dosiahnuť čo najskôr úplnú nezávislosť, hoci nakoniec sa Sint Maarten rozhodol zostať v Holandsku so štatútom, ktorý umožňoval vyšší stupeň autonómie.

V roku 2006 sa obyvatelia Sint Maarten dohodli s ostatnými ostrovmi a vládou Holandska na rozpustení Holandských Antíl. Svätý Martin je nezávislý vo vnútorných záležitostiach, ale vláda Holandska je zodpovedná za obranu, zahraničné vzťahy a podobné vonkajšie záležitosti.

Svätý Martin a rozdiely medzi holandskou a francúzskou časťou

Hoci ide o jeden ostrov, tieto dve strany nemajú takmer nič spoločné. Kým francúzska časť je pekná, uhladená a oficiálny jazyk je tu francúzština a platí sa eurom, v holandskej sa používa americká angličtina a mena je dolár. Kurz na celom ostrove je 1:1, to znamená, že bagetu v meste Marigot si kúpite za euro aj dolár, záleží, čo máte po ruke. Holandská časť mi prišla taká divokejšia a s Holandskom nemá nič spoločné. Väčšina obyvateľov sú potomkovia afro amerických otrokov, ktorých sem doviezli Európania. Francúzska časť má svoje zákony, a napríklad, keď sú vo Francúzsku voľby, volí sa aj na Svätom Martine. Platí tu európsky roaming, no len vo Francúzskej časti. Tá Holandská je úplne samostatná.

Môžem na Svätý Martin letieť s občianskym preukazom alebo je potrebný pas?

To, či môžete na Svätý Martin letieť iba na občiansky preukaz alebo je potrebný pas, záleží od toho, do ktorej časti letíte. Ak máte priamy let z Paríža do francúzskej časti, postačí občiansky. Väčšina lietadiel, aj francúzskych, však pristáva v holandskej časti nad známou plážou Maho. V tomto prípade je potrebný cestovný pas. Prečo to viem? Zhodou okolností som po ceste som stratil cestovný pas. Prečítajte si v blogu ako to dopadlo. Je to veľmi vtipný príbeh.

6 miest čo vidieť na Svätom Martine počas dovolenky

  1. Pláž Maho
  2. Mesto Marigot a pevnosť St. Louis
  3. Mesto Philisburg
  4. Najstrmší zipline na svete
  5. Pláž Baie Rouge beach a záliv Mullet Bay
  6. Celodenný výlet na ostrov Pinel
  7. + extra tip na miesto s krásnym výhľadom

Maho pláž s pristávajúcimi lietadlami nad hlavou

Svätý Martin sa preslávil medzi mojimi priateľmi, ktorí majú radi lietadlá. Prečo? Dôvodom je medzinárodné letisko princeznej Juliany, SXM. So svojou extrémne krátkou dráhou, ktorá sa nachádza len pár krokov od pláže Maho, je to vzrušenie samo o sebe. Najmä, keď pristáva lietadlo! Odporúčam vám sadnúť si do miestneho baru, ktorý tu je od roku 1942 s priamym výhľadom na pristávanie lietadiel.

Tie najväčšie stroje pristávajú vždy okolo obeda z Európy. Nestáva sa často, že by ste mohli byť tak blízko lietajúceho lietadla, ale na pláži Maho máte pocit, že sa ich môžete takmer dotknúť. Ja som sa aj skoro a do mora mo odfúklo moje obľúbené okuliare a mal som piesok v očiach. Opatrne, hlavne keď lietadlo vzlieta. Zhodou okolností práve na Svätom Martine na pláži Maho som vyfotil titulnú fotografiu mojej debutovej knihyInfluencer„. Pozrite si obálku knihy.

Čo vidieť na Svätom Martine
Maho pláž s pristávajúcimi lietadlami nad hlavou

Mesto Marigot a pevnosť St. Louis vo francúzskej časti Svätého Martina

Zatiaľ čo Svätý Martin je známy najmä svojimi plážami s bielym pieskom, návštevníci by nemali prehliadnuť mesto Marigot na západnom pobreží ostrova. Kedysi ospalá rybárska dedina Marigot sa stala hlavným mestom Svätého Martina za vlády Ľudovíta XVI., ktorý na jednom z okolitých kopcov mesta postavil obrannú pevnosť.

Pre každého, kto je milovníkom histórie, je výlet do zálivu Marigot Bay s výhľadom na Fort St. Louis nevyhnutnou aktivitou na francúzskej strane. Je to najväčšia historická pamiatka Svätého Martina, ktorá sa nachádza vysoko nad hlavným mestom Marigot. Pevnosť bola postavená v roku 1767 na obranu zálivu. Môžete vyliezť až na vrchol a vidieť úžasný panoramatický výhľad na ostrov s výhľadom na mesto pod ním. Navyše za jasného dňa dovidíte až na Anguillu, čo je ostrovný štát hneď vedľa.

Mesto Marigot a pevnosť St. Louis vo francúzskej časi Svätého Martina
Mesto Marigot a pevnosť St. Louis v pozadí
Mesto Marigot a pevnosť St. Louis vo francúzskej časi Svätého Martina
Marigot
Čo vidieť na Svätom Martine
Pevnosť St. Louis vo francúzskej časti Svätého Martina, výhľad

Mesto Philisburg na Svätom Martine

Po príchode prvých holandských osadníkov v roku 1631 bol na založenie osady vybraný pás piesku oddeľujúci Great Bay od veľkej slanej lagúny. Ten, pôvodne postavený v západnej časti na úpätí pevnosti Fort Amsterdam, sa postupne rozšíril na východ. Zátoka umožňovala vývoz poľnohospodárskych produktov a soli do Európy. Dnes sa mesto s približne 7 000 obyvateľmi rozprestiera po celej pieskovej oblasti a každoročne víta viac ako milión cestujúcich z výletných lodí, ktoré zastavujú na ostrove.

Farebný Philipsburg je ideálnym miestom pre tých, ktorí sa ocitnú na jednej z plavieb na Svätý Martin, pretože je len pár krokov od mesta stojí v prístave väčšiny lodí. Holandské mesto je známe svojimi bezcolnými nákupmi, vďaka čomu je skvelým miestom na vyzdvihnutie zľavnených hodiniek, šperkov a likérov v obchodoch pozdĺž Front Street. Philipsburg je hlavné mesto holandskej strany Sint Maarten.

Má peknú promenádu, ktorá je preplnená, keď prídu výletné lode. Je tu množstvo obchodov a reštaurácií. Jedným z najlepších tipov pre Philipsburg je Old Street. Staré budovy nanovo vymaľovali, vďaka čomu je ulica veľmi príjemná na prechádzky a nakupovanie s rumom v ruke. Odporúčam vám prejsť sa po pláži a zastaviť v jednom z mnohých barov. Objednajte si piňakoládu tak, ako ja.

Najstrmší zipline na svete bol otvorený až po hurikáne Irma

Dva mesiace po tom, čo sa cez Svätý Martin prehnal hurikán Irma a zničil odhadom 90 percent budov na holandskej strane ostrova, bol otvorený nový zábavný park Rainforest Adventures s najstrmšou lanovkou na svete. Park bol naplánovaný na otvorenie v lete, ale škody spôsobené hurikánom oddialili otvorenie.

Táto lanovka „Flying Dutchman“ vychádza z vrcholu kopca vo výške viac ako 850 metrov. K dispozícii sú aj ďalšie ziplines, lyžiarsky vlek a tubingová dráha. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je kúpiť si kombinovaný lístok, aby ste mali prístup ku všetkým atrakciám.

Čo vidieť na Svätom Martine
Čo vidieť na Svätom Martine? Takto vyzerá príroda v okolí lanovky.

Mullet bay, Baie Rouge beach a pláže na Svätom Martine

Vďaka dlhému úseku bieleho piesku, čistej modrej vode a chráneným zátokám, je Mullet Bay zaradený medzi najlepšie pláže na ostrove Sint Maarten, čo z neho robí ideálne miesto na strávenie slnečného dňa. Pláž je ohraničená 18-jamkovým golfovým ihriskom a lemovaná palmovými hájmi. Mňa ale Mullet bay veľmi neoslovil a radšej by som vás poslal na pláž Baie Rouge beach. 

Baie Rouge je krásna pláž s nádherným výhľadom na Anguillu. Pláž je ohraničená luxusnými vilami. Môžete si tiež vychutnať obed vďaka niekoľkým plážovým reštauráciám, ktoré ponúkajú grilované jedlá miestnej kuchyne. Prenájom slnečníka a plážových ležadiel je tiež veľmi jednoduchý, plážoví chlapci sú vždy blízko. Priamo nad plážou je parkovacie miesto, ale cez víkendy sa veľmi rýchlo zaplní, takže sa uistite, že prídete skôr! Baie Rouge má svoj vlastný vajb a návštevníkom dáva príjemný pocit odpočinku na pobreží Karibiku. Zbehnite sem počas západu slnka.

Pláž Baie Rouge na Sint Maartine
Pláž Baie Rouge na Sint Maartine.

Celodenný výlet na ostrov Pinel

Hneď na začiatok musím povedať, že na ostrove Pinel som nebol, lebo som to nestihol. Avšak, čítal som o ňom samé chvály, preto som sa ho rozhodol zaradiť do tohto blogu.Pinel Island je malý ostrov, ktorý leží na severovýchode od Martina. Je to skvelá destinácia na výlety a dobrý spôsob, ako stráviť deň niekde inde ako na hlavnom ostrove. Pinel Island je malý, ale je tu veľa vecí, ktoré môžete počas svojej návštevy robiť. Okrem pláží skúste aj hike.

Za cenu 12 $/10 EUR na osobu v hotovosti možno kúpiť spiatočný lístok na ostrov Pinel a späť. Lístok je potrebné kúpiť v prístave Cul-de-Sac. Pinel Island Ferry odchádza každú pol hodinu, začínajúc o 9:30 a končiac o 17:00 počas hlavnej sezóny (16:00 počas mimo sezóny apríl-november) a cesta trajektom trvá iba 5-10 minút. Ide o malý čln s drevenou doskou. Ak sa nezmestíte, budete musieť počkať na ďalší odchod.

Odkiaľ je pekný výhľad na Svätý Martin?

O tomto mieste som nečítal v žiadnom sprievodcovi a objavil ho sám. Cítil som sa ako Krištof Kolumbus, haha. Dôvodom bol jetlag, kedy som sa zobudil už o štvrtej ráno a rozhodol sa nájsť miesto, odkiaľ si vychutnám pekný východ slnka. Najbližšie k môjmu ubytovaniu bol tento vysielač na kopci, ku ktorému sa dalo v pohode vyjsť. Nemá meno, prikladám teda iba súradnice. Dostať sa sem len pešo, cesta pre autá bez povolenia bola uzatvorená. Nech sa páči: 18°03’00.8″N 63°04’26.7″W, tu je priamy odkaz.

 

Čo vidieť na Svätom Martine, Saint Martin alebo Sint Maartin

Názov si vyberte ktorý chcete. Za mňa je Svätý Martin príjemným karibským ostrovom. Som vďačný, že som ho mohol navštíviť. Odporúčam vám vybehnúť na niektorú z mnohých plavieb, ktoré ho majú na svojom zozname. V spojení s ostatnými karibskými ostrovmi to môže byť krásna dovolenka.

S láskou, Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.