Čo vidieť v Janove a tipy na miesta čo navštíviť podľa Milana Bez Mapy

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Janove v Taliansku? Priznám sa, Janov som nikdy nemal vo svojom cestovateľskom hľadáčiku a vždy ho mal zafixovaný ako „to miesto, odkiaľ chodia výletné lode po Stredozemnom mori.“. A je to pravda, Janov má jeden z najväčších prístavov v Európe, no okrem toho tiež veľmi pekné historické centrum, parky a zaujímavé príbehy, ktoré tu začali písať svetoví objavitelia.

Čo vidieť v Janove v Taliansku podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť v Janove a tipy na miesta čo navštíviť podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Janove a tipy na miesta čo navštíviť podľa Milana Bez Mapy

Kúpil som si teda lacnú letenku do Milána, prečítajte si čo vidieť v Miláne, sadol na vlak a o hodinku a pol vystúpil v Janove, talianskom meste, ktoré je rodiskom bazalkového pesta aj Krištova Kolumbusa. Janov je mesto, ktoré sa rozkladá na pobreží Janovského zálivu v severozápadnej časti Talianska. Počet obyvateľov je len o niečo menší ako počet obyvateľov Bratislavy, no napriek tomu patrí k šiestemu najväčšiemu mestu v Taliansku. Spolu s okolitými provinciami tu žije takmer dva milióny ľudí. Ja moc na tú históriu nie som, no asi by sa patrilo spomenúť, že Janov bol súčasťou Napoleonovho impéria. Nenechajte sa zmiasť.

Ako môj vlak z Milano Centrale pomaly brzdil na železničnej stanici v Janove, videl som kopce. Dlhý pocit som mal, že sme zastavili niekde v horách, no Janov je mesto na pobreží. Hornaté s vlhkým vzduchom a veľmi „rakúskym feelingom.“ Chvíľu mi trvalo, kým som tu našiel „Taliansko“, no po tom, ako som sa úzkymi uličkami predral do hotela, povedal som si: „Buongiorno, Italia.

Čo vidieť v Janove
Čo vidieť v Janove
Ubytovanie v hoteli v Janove
Ubytovanie v hoteli v Janove v Bristol Palace Genova

Kde sa ubytovať v Janove. Je lepší hotel alebo Airbnb?

Opäť som sa uistil v tom, že kašlite na hotely a skúste Airbnb. Tentokrát som sa kvôli raňajkám ubytoval v hoteli Bristol Palace Genova, no pripomenul si, že som mal radšej riešiť pekné Airbnb v centre. Tie hotely proste nemajú atmosféru mesta a prídu mi úplne sterilné. Airbnb mám rád preto, lebo bývam v skutočnom byte, ktorý je zariadený tak, ako by si ho zariadil každý jeden Talian.

Toto som pochopil, keď som sa raz ubytoval v newyorskom Brooklyne v krásnom byte s veľkou drevenou knižnicou. Tipy na to čo vidieť v New Yorku nájdete pod odkazom. Ubytovanie vie veľmi pekne „podpísať“ zážitok z cestovania a kultúry, rovnako ako sterilný hotel s manželskou posteľou a jedným televízorom. TIP: Využite môj zľavový kód na Airbnb v hodnote takmer 30 EUR.


Dobré kaviarne a reštaurácie v talianskom Janove

Predtým, ako začnete prehliadku Janova, dám vám sem tipy na podniky, ktoré ma chytili za srdce a dobre som sa v nich najedol alebo napil. V Janove ich je nespočetne veľa. Som toho názoru, že láska k mestám a krajinám ide cez žalúdok. A kde inde to platí viac, ako v Taliansku, že?!

  • New Diagonal je veľmi útulný bar v uličkách mesta, neďaleko námestia Piazza de Ferrari. Objednal som si tu skvelý aperol a sedel až do záverečnej. Ak hľadáte príjemný bar s lokálnou atmosférou, určite vám odporúčam zamieriť sem.
  • Porcapancetta je stánoček hneď oproti baru New Diagonal, v ktorom dvaja páni robia skvelé burgre do ruky. Ja som to spravil tak, že som si tu objednal a poprosil pána, nech mi to potom donesie cez ulicu na terasku do New Diagonal.
  • Tazze Pazze Caffetteria Gourmet som objavil úplne náhodou a jedol asi ten najlepší nutellový croissant na svete. Keď som išiel ale okolo neskôr, už ich nemali. Zbehnite sem teda skôr ráno na neskoré raňajky.
  • Ristorante Pizzeria Gelateria Bigo už podľa názvu môžete tušiť, že ide o pizzériu spolu so zmrzlinárňou. Pre dobrú pizzu priamo v prístave na promenáde som sa zastavil tu.

TIP: Ochutnajte taliansku focacciu. Je to talianska chlebová placka, jeden by si ju mohol pomýliť so základom pizze. Ak si ju dáte s pestom, vyhrali ste. To bolo vymyslené priamo v Janove.

Talianska foccacia s pestom, ktoré bolo vymyslené v Janove

Tip na raňajky v Janove
Tip na raňajky v Janove v Tazze Pazze
Ochutnajte taliansku focacciu
Ochutnajte taliansku focacciu

Kam ísť v Janove a čo vidieť počas návštevy. Toto sú pamiatky a zaujímavosti

Piazza De Ferrari a farebná fontána v centre Janova

Piazza de Ferrari je námestie, ktoré sa rozkladá len pár metrov do môjho hotela, priamo v srdci mesta. V centre námestia si určite všimnete veľkú fontánu, ktorá večer pekne svieti. Odporúčam vám začať prehliadku tu a presunúť sa do starého mesta smerom k prístavu. Len tak sa motať uličkami a postupne určite natrafíte na časť mesta, ktorá sa mi veľmi páčila. Porta Soprana a dom Krištofa Kolumbusa. Vedeli ste, že sa narodil práve tu?

Známa fontána
Známa fontána.

Porta Soprana a dom Krištofa Kolumba v Janove

Fakt, ktorý som sa dozvedel až priamo v Janove je, že tu dodnes stojí dom v ktorom žil Krištof Kolumbus, moreplavec a objaviteľ Ameriky. Veľa ľudí ma Ameriku zafixovanú ako USA, no dovoľte mi pripomenúť vám, že Amerika je aj Mexiko či Argentína. Plavby Krištofa Kolumbusa smerovali vždy smerom do Strednej Ameriky a Karibiku. Do jeho domu sa dá ísť, vstupné stojí iba tri eurá, no nedá sa platiť kartou. Musel som kvôli tomu utekať do najbližšieho bankomatu, ktorý mi skoro zožral moju Revolutku, no nakoniec ju pustil.

Hneď vedľa domu Krištofa Kolumba stojí krásna brána Porta Soprana, ktorá bola v minulosti vstupom do historickej časti Janova a rozdeľovala chudobný Janov od bohatého. Plebs žil pred bránou, patril k nim aj Krištof Kolumbus. Ten spojil civilizácie, ktoré sa dovtedy nepoznali. Jeho cez atlantická a cez karibská trasa bola revolučná. Navštívil Bahamy, pobrežnú Kubu, Jamajku, Portoriko či Antily. Dominiku aj Trinidad. Janov má okrem tejto časti aj ďalšie dve pekné námestia, Piazza Matteotti a San Lorenzo Cathedral.


Dom Krištova Kolumbusa z vnútra
Dom Krištova Kolumbusa z vnútra
Dom Krištova Kolumbusa v Janove
Dom Krištova Kolumbusa v Janove

Park Villetta Di Negro a umelá fontána

Zelený parčík Villeta Di Negro som objavil úplne náhodou a zistil, že je z neho veľmi pekný výhľad na celý historický Janov, prístav aj slávne ruské kolo v prístave. Prejdite sa po parku, ktorý stojí na jednom z mnohých kopcov, ktoré sú v Janove, a určite si všimnete umelý vodopád a jaskyňu. Tento park má takú nemilú históriu, v minulosti slúžil na obranu mesta a kvôli svojej polohe a výhľadu na celý Janov aj ako odpaľovňa z dela. Keď ale ľudia dostali rozum a prestali bojovať, park prerobili na botanickú záhradu, vytvorili tu umelý vodopád a jaskyňu.

Vstupné sa sem neplatí. Parčík je trochu ďalej od centra, no stále v pešej dostupnosti. Pripravte sa na to, že v Janove budete veľa chodiť do kopcov a po dovolenke v Taliansku budete mať pekne vytvarovaný zadok.

Umelá fontáva v parku v Janove
Umelá fontáva v parku v Janove
Janov
Janov

Via Garibaldi, najdôležitejšia ulica v meste

Ak si počas cestovania ideme okrem aperolov a pizze aj UNESCO pamiatky, odporúčam vám zamieriť na Via Garibaldi. Je to najdôležitejšia ulica v Janove s množstvom palácov, obchodov a reštaurácii. Paláce Rosso, Bianco a Tursi sú otvorené verejnosti na návštevu.

Návšteva Janova a čo vidieť
Návšteva Janova a čo vidieť

Janovský prístav, ruské kolo, akvárium a múzeum námorníctva s panoramatickým výťahom Bigo

Ak môžem osobne povedať, Janovský prístav s promenádou je časť mesta, ktorá sa mi páčila najviac. Vládne tu veľmi príjemná atmosféra a je tu toľko podnikov, že som radšej do článku ani nevyberal dáke konkrétne. Len tak sa prejdite, sadnite si kde vám je sympatické a počkajte si aj na ruské kolo. Do akvária som nešiel, za vstupné okolo päťdesiat eur budem mať radšej rybu na tanieri, než sa pozerať na ňu za sklom. Vstupenky kúpite tu.

Je z neho krásny výhľad na celý janovský prístav. Určite vás zaujme výrazný architektonický prvok, Bigo, ktorý zdobí Janov už nejaký ten rok. Je súčasťou akvária. Panoramatický výťah Bigo navrhol janovský architekt Renzo Piano. Ponúka fantastický výhľad na centrum starého mesta a ide o najväčších a najdrahších prvkov umenia v Európe.

Býhľad z ruského kolesa v Janove
Býhľad z ruského kolesa v Janove
Janosvký prístav
Janosvký prístav
Pirátska loď v Janove
Pirátska loď v Janove
Pohľad z prístavu v Janove
Pohľad z prístavu v Janove

Janov vás nesklame, zastavte sa. Janov rád zahŕňam na svoj zoznam pekných miest kam ísť v Taliansku. S láskou, Milan.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.