Čo vidieť v Banskobystrickom kraji a 11 tipov na originálne zážitky

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji? Poďme sa na to pozrieť v dnešnom článku na blogu. Ja osobne si to cestovanie po Slovensku  toto leto celkom idem a hoci som absolvoval aj niekoľko výletov do zahraničia, lebo verím na rovnováhu, sústredil som sa najmä na cestovanie po Slovensku. Hoci som si myslel, že Banskobystrický kraj mám celkom dobre pochodený, mýlil som sa.

V tomto článku vám prinesiem tipy na jedenásť zážitkov v Banskobystrickom kraji, ktoré som osobne vyskúšal. Pridám aj pár rád, ako ich môžete zažiť aj vy a kde ich na priamo rezervovať. Pripútajte sa, vyrážame! Pred cestou si prečítajte aj môj starší článok s tipmi kam ísť na výlet na Stredné Slovensko.

Čo vidieť na strednom Slovensku a 11 tipov na originálne zážitky v Banskobystrickom kraji

Čo vidieť na strednom Slovensku a 11 tipov na originálne zážitky
Čo vidieť na strednom Slovensku a 11 tipov na originálne zážitky

TIP: Banskobystrická kraj – kraj Za horami za dolami- spustil toto leto modernú novinku, web stránku, cez ktorú si môžete rezervovať zážitky online cez internet. Stačí si vybrať dátum a miesto, kde sa budete nachádzať, a web stránka vám ukáže, čo tu môžete v danej chvíli zažiť vo vybranej lokalite. Ja som si vybral z ponuky nasledovné:

Čo zažiť v kraji Za horami za dolami počas návštevy

  1. Horehronský expres a prechod Chmarošským viaduktom a Telgártskou slučkou
  2. Degustácia vína a syrov na farme Hiadlovský v Slovenskej Ľupči
  3. Návšteva Pustého hradu nad Zvolenom
  4. Zvolenský zámok s novou kaviarňou
  5. Gotické kostoly
  6. Hrad vo Fiľakove
  7. Haličský zámok
  8. mesto Lučenec
  9. Splav Ipľa
  10. Múzeum masiek v Lišove
  11. Židovská Banská Štiavnica

Horehronský expres, prechod Chmarošským viaduktom a Telgártskou slučkou

O Chmarošskom viadukte ste už určite počuli minimálne jedenkrát. Ja som ho prvýkrát navštívil približne pred tromi rokmi, keď začal byť pomerne populárny na Instagrame. Prekvapilo ma, že niečo takto vyzerajúce máme na Slovensku a celkom som sa cítil ako vo filme Harry Potter. Vybehnite na Horehronský expres, ktorý ním prechádza a tiež vám odporúčam aby ste si prečítali môj článok o tom, čím je Chmarošský viadukt špeciálny. V článku som napísal tieto riadky:

Čo je Chmarošský Viadukt? Železničný most postavený z tehál, pri Telgárte na Horehroní. Skladá sa z deviatich oblúkov postavených roku 1933. Svojou dĺžkou 113,5 metra a výškou osemnásť metrov, ide ponad Gregorovú dolinu. Podľa mňa je to jedna z najfotogenickejších stavieb na Slovensku. Meno dostal podľa potoka Chmaroška, ktorý preteká priamo popod ním.

Horehronský expres je obsluhovaný vlakmi, ktoré boli vyrobené už v roku 1934 a prejsť ním môžete zo Zvolena až do Dediniek. Tieto historické vlaky spájajú mestá a zákutia Horehronia, prechádza niekoľkými tunelmi a viaduktami. Ak ste nadšenci železničnej dopravy či prírody, prevezte sa Horehronským expresom. Zážitkové vlaky v Banskobystrickom kraji rezervujte kliknutím na uvedený odkaz.

Čo vidieť v kraji Za horami za dolami

Horehronský Expres
Horehronský Expres
Horehronský Expres a výhľad na cestu
Horehronský Expres a výhľad na cestu
Zastávka.
Zastávka.

Degustácia vína a syrov pod hviezdami na farme Hiadlovský v Slovenskej Ľupči

Rodinná farma Hiadlovský v Slovenskej Ľupči ma počas mojej cesty po Banskobystrickom kraji veľmi milo prekvapila. Veď kto by už nechcel ochutnať skvelé víno, syry a popri tom pozorovať hviezdy s výkladom od hvezdárov? Farma Hiadlovský leží len pár minút cesty autom z centra Slovenskej Ľupče a priznám sa, navigácia ma tu trochu zamotala a potrápila. Bohužiaľ, kvôli autu som nemohol ochutnať víno. Ak budete v okolí, v cene vstupného je aj doprava z Banskej Bystrice.

Celá návšteva začína prehliadkou farmy, kravína, spôsobu, akým doja kravy, starajú sa o zvieratá a vyrábajú svoje legendárne syry. Odporúčam vám počkať si na samotnú degustáciu v priestrannom altánku pri jazierku, kde mi pán majiteľ spravil aj svoje legendárne lepence. Pozor! V žiadnom prípade ich nepomenujte burgre, urazil by sa. Jednou z ingrediencií používaných v lepenci je aj špeciálny syr Hiadlovec, ktorý vyrábajú priamo na farme.

Degustácia vína na farme Hiadlovský.
Degustácia vína na farme Hiadlovský.
Degustácia vína na farme Hiadlovský.
Degustácia vína na farme Hiadlovský.
Lepenec Hiadlovský.
Lepenec Hiadlovský.

Degustráciu vínov a syrov si rezervujte na tomto odkaze. Len malý tip, po tom lepeneci som nebol hladný ešte ani na druhý deň ráno, ako bol sýty =D


Pustý hrad patrí medzi najstaršie stredoveké hrady na Slovensku

Mojou ďalšou zastávkou počas putovania Banskobystrickým krajom je Pustý hrad. Čo som netušil je fakt, že Pustý hrad patrí medzi najstaršie hrady na Slovensku. Odporúčam vám zaparkovať pri štadióne dole pod hradom, odkiaľ to je pešo na hrad približne 20 minút chôdze. Pustý hrad je rozdelený na horný a dolný a prvé zmienky o hrade datujú rok 1 222. Počas jeho najväčšieho rozkvetu mal, ako všetky hrady, niekoľko majiteľov, z ktorých by som chcel vypichnúť najmä Matúša Čáka, ktorý ho dobil.

Osobne ma však vždy zaujímala hlavne nedávna história. Od roku 2009 tu prebieha rozsiahly archeologický výskum a s istotou vieme, že hrad patrí medzi najväčšie hrady v Európe. Som zvedavý, čo prinesú a odhalia ďalšie vykopávky.

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji

Výhľad z Pustého hradu.
Výhľad z Pustého hradu.

Zvolenský zámok a kaviareň Zámocká

Síce som priamo Zvolenský zámok nenavštívil, zastavil som sa v kaviarni Zámocká, ktorá ešte dýcha novotou. Keď budete mať viac času, určite sa počas prehliadky mesta Zvolen zastavte aj na zámku a dajte si dobré lungo v kaviarni.

Ako ste ma viacerí upozornili v storkách na Instagrame, nejde o Zvolenský hrad ale Zvolenský zámok =)

Zvolenský zámok
Zvolenský zámok
Zvolenský zámok
Zvolenský zámok
Zámocká kaviareň na Zvolenskom zámku
Zámocká kaviareň na Zvolenskom zámku

Čo ma zaujalo je, že Zvolenský zámok pôvodne slúžil len ako občasné sídlo za účelom odpočinku. Preto ide o jeden z mála gotických zámkov a hradov, ktoré nemajú veľký strategický či obranný význam. Od roku 1961 ide o našu Slovenskú národnú kultúrnu pamiatku a dnes tu nájdete galériu a depozitáre SNG.

Vašej pozornosti určite neujde Kráľovská sieň s kazetovým stropom, ktorá zároveň slúži ako koncertná sála.


Gotické kostoly, hrad vo Fiľakove a Haličský zámok

Stredné Slovensko je bohaté na hrady, zámky a zrúcaniny. Spomínaný Pustý hrad patrí medzi menej zachované pamiatky histórie, no keď budete mať náladu na krásne zámky s prehliadkou, odporúčam hrad vo Fiľakove alebo Haličksý zámok.

Zámok v Halíči, známy aj pod menom Galicia Nueva, odporúčam navštíviť už len kvôli atmosfére a kaviarni vo vnútri. Postavený v renesančnom štýle na prelome 15. a 16. storočia, neskôr zničený požiarom (prečo všetky stredoveké hrady a zámky vždy raz vyhoria?), a následne prerobený do barokového štýlu. Súčasťou zámku je aj pekná priekopa, baroková fontána a parčík z osemnásteho storočia s pergolou a záhradou ruží.

Síce bola Galicia nueva mojim náhradným programom za splav Ipľa, lebo pršalo, v konečnom dôsledku som bol veľmi rád. Určite si po káve vybehnite aj na toalety v centrálnej sále. Sú zariadené skoro ako hotelová izba a ja by som sa veľmi rád ubytoval aj tam, haha.

TIP: Jedným zo zážitkov, ktoré som absolvoval je aj prehliadka gotických kostolov v okolí Banskej Bystrice. Stredné Slovensko má množstvo kostolov, ktoré tvorili dominanty dedín a obcí. V nich sa ľudia chodili modliť a uchyľovať sa k Bohu v ťažkých časoch stredoveku. Ak vás zaujímajú rôzne príbehy o záhadných freskách, rekonštrukcii či krásnych maľbách na stropoch kostolov, o ktorých nič nevieme, rezervujte si prehliadku.

TIP: Ja som bol ubytovaný v Lučenci a určite chcem dať do pozornosti perfektnú reštauráciu Vintage bistro v Galérii Lučenec. Už dávno som sa tak chutne nenajedol.



Gotické kostoly v okolí Banskej Bystrice
Gotické kostoly v okolí Banskej Bystrice
Hrad Fiľakovo
Hrad Fiľakovo
Halíčsky zámok
Halíčsky zámok
Vintage bistro v Lučenci
Vintage bistro v Lučenci

Galéria masiek v Lišove a keltské obydlie

Vedeli ste, že v Lišove máme galériu masiek? Ani ja nie. Návštevu galérie masiek v Lišove si rezervujte na tomto odkaze. V tejto galérii sú kusy staré 5000 rokov. Ide o unikátnu zbierku masiek z celého sveta, či už starých alebo moderných. Jednou je aj maska vyrobená pre videoklip Lady Gaga, či masky zo Srí Lanky, ktoré reprezentujú osemnásť chorôb z celého sveta. Asi by tam mala pribudnúť aj špeciálna Corona maska, haha. Tieto choroby sú ale prevažne psychického pôvodu a tváre masiek vyzerajú naozaj desivo.

Vrámci prehliadky vám odporúčam vybehnúť aj do Lišovskej izby a nazrieť do Keltského obydlia, ktoré postavili študenti z celej Európy počas stáže.

Galéria masiek v Lišove
Galéria masiek v Lišove
Keltský príbytok v Lišove
Keltský príbytok v Lišove
Galéria masiek v Lišove
Galéria masiek v Lišove

Prehliadka židovskej Banskej Štiavnice, návšteva synagógy, cintorína a dom Deža Hoffmana

Posledným zo zážitkov, ktoré som zažil, je prehliadka židovskej Banskej Štiavnice. Celkom netradičný program v tak krásnom meste, že? Stretol som sa s miestnou sprievodkyňou, ktorá mi povedal niekoľko zaujímavých informácií. Banská Štiavnca bola odjakživa bohaté mesto, ktoré priťahovalo ľudí. Židia sa vždy sťahovali do bohatých miest, keďže boli zdatní v podnikaní a vždy vedeli narábať s peniazmi.

Židovský cintorín a synagóga v Banskej Štiavnici

Jedným z najvýznamnejších bodov židovskej Banskej Štiavnice je synagóga a cintorín nad centrom mesta. Židia sa pochovávajú úplne nahí, len s hrudou piesku a kameňom. Vykrádanie židovských hrobov je úplne bezpredmetné. Ak si všimnete, všetky náhrobné kamene sú otočené jedným smerom, priamo na Jeruzalem.

Dezider Hoffman v Banskej Štiavnici a jeho dom

V roku 1912 sa v Banskej Štiavnici narodil aj Dezider Hoffman, známy filmový kameraman. V rámci prehliadky som absolvoval aj návštevu jeho domu s výstavou jeho fotografií. Na začiatku 30.rokov dostal príležitosť cestovať po svete, kde sa v rámci ciest dostal do Afriky, kde začal robiť dokument o Mussoliniho armáde. Neskôr prešiel do Španielska kde spolupracoval s Hemingwayom. Po tom ako sa mu na cestách pokazila kamera, začal fotiť a stal sa priebojníkom fotografie v pohybe. Začal fotiť ľudí, ktorí sa hýbali.

Čo vidieť na strednom Slovensku

Židovská Banská Štiavnica
Židovská Banská Štiavnica
Židovská Banská Štiavnica
Židovská Banská Štiavnica
Židia v Banskej Štiavnici
Židia v Banskej Štiavnici
Židovský cintorín v Banskej Štiavnici
Židovský cintorín v Banskej Štiavnici

Čo vidieť v Banskobystrickom kraji a 11 tipov na originálne zážitky

Samozrejme, v Banskobystrickom kraji je ďaleko viac zážitkov, ktoré sa tu dajú vyskúšať. Ja mám teda hneď niekoľko dôvodov prečo sa sem vrátiť a verím, že vám tento článok vnukol hneď niekoľko dobrých nápadov na to, čo vidieť v kraji Za horami za dolami. Tento článok vznikol s podporou krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Pre viac informácií o zážitkoch v Banskobystrickom kraji navštívte www.zahoramizadolami.sk

S láskou, Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.