Kam ísť na výlet na Stredné Slovensko? Toto sú moje najkrajšie miesta

107,392FansLike
189,155FollowersFollow
108,506FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kam ísť na výlet na Stredné Slovensko? Myslím si, že ako travel bloger, ktorý sa špecializuje na zahraničie, mám toho pobehaného celkom veľa aj po Slovensku. Rozhodol som sa teda napísať článok na tému kam ísť na výlet na Stredné Slovensko a do článku zhrnúť moje najviac obľúbené a najkrajšie miesta.


Ak sa vám článok nechce čítať, vypočujte si ho ako podcast a pozrite fotky:


Kam ísť na výlet na Stredné Slovensko a nájsť najkrajšie miesta

V tomto článku vyberiem pár tipov na najkrajšie miesta na Strednom Slovensku, ktoré ma niečím nadchli alebo som si ich zapamätal viac, ako ostatné. Ak máte ďalšie tipy kam ísť na výlet na Stredné Slovensko, napíšte mi do komentára.

  • Oravská priehrada,
  • Rio de Klin,
  • Oravský hrad,
  • Múzeum oravskej dediny,
  • Kubínska Hoľa,
  • Región Gron,
  • Čičmany,
  • Vlkolínec,
  • Terchová,
  • Banská Bystrica,
  • Banská Štiavnica.

Návšteva Oravy ako výlet na Strednom Slovensku

Orava bola dlho na mojom zozname toho, kam ísť na Slovensku, no vždy som ju len obišiel okolo po diaľnici. Má totiž jednu veľkú nevýhodu – je na polceste z Bratislavy do Tatier. Veľa ľudí Oravu často preskočí a ide priamo do Tatier, čo je podľa mňa škoda. Osobne som sa teda išiel presvedčiť, že je to chyba. Dnes sa na cestovanie po Slovensku dajú využiť aj rekreačné poukazy.

Orava je naozaj nádherná a po pár dňoch, ktoré som strávil cestovaním po Orave, som si povedal, že sa sem ešte musím vrátiť a ostať tu o pár dní dlhšie. Orava rozhodne patrí medzi najkrajšie miesta na Strednom Slovensku a preto som sa ju rozhodol zaradiť do článku o tom, kam ísť na výlet na Stredné Slovensko. Prečítajte si čo vidieť na Orave.

Oravská priehrada

Oravská priehrada má za sebou celkom napínavú históriu o zatopených obciach. Plavba loďou po jej hladine ma preto veľmi nadchýnala. Odporúčam si zaplatiť vyhliadkovú loď, ktorá turistov prevezie po priehrade a zastaví sa aj na Slanickom ostrove v strede priehrady. Tento ostrov bol kedysi najvyšším kopcom spomedzi okolitých obcí a preto tu tiež stojí kostol. Je to trošku strašidelné predstaviť si, že tu, kde je dnes obrovská priehrada, boli kedysi malé dediny, ktoré museli obyvatelia opustiť zo dňa na deň a zachoval sa iba ich kostol na kopci.

Slanický Ostrov
Slanický Ostrov.

Rio de Klin

Na Orave sa mi tiež veľmi páčil Rio de Klin. Na Slovensku stojí už nejaký ten čas, no dáko som sa o ňom dozvedel iba minulý rok. Prečo? Možno by mali popracovať na marketingu. Rio de Klin sa nápadne sa podobá na sochu Ježiša Krista z Ria v Brazílii a od toho je odvodený aj jeho názov. Síce nie som veľký nadšenec náboženstva, rád som sa tu zastavil už len pre to, že ide o vernú kópiu z Brazílie. Z Rio de Klin je dokonalý výhľad na celú panorámu Oravy a Oravskú priehradu. Odporúčam!

Rio de Klin
Rio de Klin.

Oravský hrad

Niekde som minule čítal na internete, že Oravský hrad bol zaradený medzi top najkrajšie hrady v Európe. Môžem s tým iba súhlasiť. Registrujem ho už od detstva, kedy som videl prvýkrát nemý film Upír Nosferatu, ktorý sa tu v prvej polovici 20.storočia natáčal. Dokonca som si film pozastavil a porovnal so svojimi skutočnými fotkami. Odporúčam absolvovať prehliadku hradu, ktorá stojí iba pár eur.

Múzeum oravskej dediny

Ak sa ma niekto opýta, ktoré je najkrajšie miesto na Orave, mám v tom úplne jasno. Rozhodne to za mňa bude Múzeum oravskej dediny, ktoré znázorňuje to, ako v minulosti vyzeralo typické osídlenie a lazy na Orave. Síce sa môže zdať, že ide o skutočnú oravskú dedinu, domy ktoré tu sú, sem boli prevezené z rôznych častí Oravy. Vstupné je to naozaj symbolické a je tu tak veľa fotogenických miest, že tu vždy viem stráviť aj hodinu. Múzeum oravskej dediny podľa mňa patrí medzi najkrajšie miesta na Slovensku, ktoré by mal navštíviť každý turista. Navyše, odporúčam langoše v miestnom stánku. Ak by neboli tak kalorické, vedel by som sa v nich kúpať.

Múzeum Oravskej Dediny
Typické pre Oravu.
Múzeum Oravskej Dediny
Atmoška.
Múzeum Oravskej Dediny
Niekto langoš?

Kubínska Hoľa

Orava nie sú iba pamiatky a múzeá. Kubínska Hoľa je populárna najmä v zime medzi lyžiarmi, no cez leto je tu tiež množstvo aktivít, ktoré sa dajú na Orave robiť. Množstvo cyklotrás či možnosť jazdy na trojkolke láka turistov na Kubínsku Hoľu aj v lete. Navyše, v lesoch sa nachádza aj známe Puchmajerovej jazierko, ktoré ochranári nedávno odstránili zo všetkých máp, keďže ide o vzácny biotop a nechcú, aby sem chodili turisti. Lanovka funguje aj v lete a tie výhľady stoja za všetko. O tom čo robiť na Kubínskej Holi v lete mám na blogu celý článok.

Región Gron

Keď som bol prvýkrát zavolaný so skupinkou novinárov na poznávací výlet do Regiónu Gron, musel som si najskôr vygúgliť, kde sa nachádza. Nemala na myslí mladá sympatická slečna v telefóne, Žofia, Hron? Nie. Región Gron sa nachádza v okolí mesta Nová Baňa a Žarnovica a ide o veľmi maličký región na Strednom Slovensku. Známy skôr pre svoje kultúrne podujatia a splavovanie Hrona či let vírnikom.

Región Gron je banícka oblasť s množstvom štôlní a tájch. Z mojej návštevy by som chcel vypichnúť hlavne Hrad Revište, ktorý vidno z diaľnice a rozhľadňu Háj nad Novou Baňou.

rozhľadňa háj
Rozhľadňa Háj.

Čičmany a Vlkolínec

Čo je krajšie? Čičmany alebo Vlkolínec? Sklamem všetkých fanúšikov Vlkolínca, no Čičmany sa vôbec nechytá. Navštívil som oboje a z Vlkolínca som ostal trochu sklamaný. Hoci ide o pamiatku UNESCO, ja som tu necítil žiadnu kultúrnu atmosféru. Áno, domčeky sú tu pekné, no tie zaparkované Mercedesy v uliciach sa mi vôbec nepáčili a nepasovali sem. Ak by som žil na mieste, ako je Vlkolínec, rozhodne by som si dal záležať na tom, aby sa atmosféra tejto UNESCO pamiatky zachovala. Odporúčam návštevu, no názor si musíte urobiť sami. Za mňa Vlkolínec nič moc.

Opakom sú ale Čičmany do ktorých som išiel naozaj bez očakávaní, keďže som sa psychicky chystal na sklamanie z Vlkolínca. Chyba. Čičmany sú jedna perfektne zachovaná dedina s veľmi peknými časťami, reštauráciami a náučným chodníkom, ktorý vedie cez celú dedinu. Na 100% odporúčam návštevu múza, kde som sa veľa dozvedel o tom, ako kedysi fungovali pôvodní Čičmančania a aj to, aké mali tradície a zvyky. A že to nebola žiadna nuda, skôr pikošky. Prečítajte si čo navštíviť v Čičmanoch.

Kam ísť na výlet na Stredné Slovensko
Čo navštíviť v Čičmanoch?

Terchová

Terchovej som strávil jeden celý víkend v jednom z apartmánových domov, ktorých tu je neúrekom. Rodisko Jánošíka má tiež celkom dobrú povesť na Slovensku a preto tu stojí aj jeho veľká socha z kovu. V Terchovej sa nachádza veľa typovo podobných domov, aké som videl aj vo Vlkolínci a čo ma fascinovalo najviac je, že v nich stále ľudia žijú. Predstavte si to – dom, ktorý vyzerá ako v stredoveku a vnútri moderná rodina. Ja by som však v takýchto domoch žiť nevedel, majú menšie okná, aby neunikalo teplo a vnútri musí byť teda tma. Prečítajte si pár viet o tom, čo vidieť v Terchovej.

Medzi fajn tip patria aj Kúpele Zelená Žaba:

Aj nad Terchovou sa nachádza novučičká rozhľadňa a ak máte radi turistiku, Jánošíkové diery sú neďaleko. Ja som si však netrúfal. Loziť po skalách a držať sa reťazí nie je pre mňa a môj strach z výšok dostal poriadne zabrať aj v Slovenskom Raji.

Kam ísť na výlet na Stredné Slovensko
Rozhľadňa v Terchovej.

Banská Bystrica a Banská Štiavnica

Dve „hlavné“ mestá Stredného Slovenska. Síce v Banskej Štiavnici som zatiaľ nebol, videl som nenormálne veľa krásnych fotografií, ktoré dokazujú, že ide o jeden slovenský skvost aj s kalváriou nad mestom. Neďaleká Banská Bystrica má veľmi pekné námestie, kde si vždy rád sadnem na zmrzlinu či kávu, alebo dobrý obed. Prečítajte si čo vidieť v Banskej Bystrici.

Stredné Slovensko má rozhodne toho oveľa viac čo ponúknuť a zhrnúť všetko v jednom článku je podľa mňa nemožné. Ak máte ďalšie tipy, napíšte mi ich do komentára.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.