Čo vidieť v Čiernej Hore a kam ísť na návštevu podľa Milana

127,401FansLike
213,079FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Čiernej Hore podľa Milana Bez Mapy? Čierna Hora je jeden z najmenších štátov Balkánu, ktorý som mal česť navštíviť počas tohto leta, a nemohol som urobiť lepšie. Ide o malý horský štát na Balkánskom polostrove v juhovýchodnej Európe. V tomto článku vám dám tipy na najkrajšie pláže v Čiernej Hore, tipy na bary a to kam ísť a čo vidieť.

Čo vidieť v Čierne Hore a kam ísť na návštevu podľa Milana Bez Mapy

@milan_bezmapy♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Montenegro je pre mňa jeden z menej objavených štátov a preto som sa potešil, keď som zistil, že sa sem z Bratislavy dostanem priamo letecky. Tento článok vznikol v spolupráci s letiskom Bratislava a Air Montenegro, pri príležitosti otvorenia novej priamej leteckej linky z Bratislavy do Podgorice, s frekvenciou dvakrát týždenne. Lieta sa každú stredu a sobotu a let trvá len hodinu a desať minút.

  • TIP: Najlacnejší spôsob ako kúpiť letenky s Air Montenegro je, v čase písania tohto článku, ísť priamo na ich webstránku. Zatiaľ nie sú súčasťou organizácie IATA, preto vám ich letenky nájdu len niektoré vyhľadávače, no nie všetky.
  • TIP 2: Podgorica aktuálne nemá hromadnú dopravu z letiska, Budete s musieť zobrať taxi alebo zajednať dopravu. Neexistuje tu ani Bolt ani Uber.
Embraer 195 spoločnosti Air Montenegro na letisku Bratislava, jún 2023
Embraer 195 spoločnosti Air Montenegro na letisku Bratislava, jún 2023
Z Bratislavy lieta nová letecká linka s Air Montenegro do Podgorice. Lieta sa každý utorok a sobotu.
Z Bratislavy lieta nová letecká linka s Air Montenegro do Podgorice. Lieta sa každý utorok a sobotu.

Potrebujem na cestovanie do Čiernej Hory (Montenegra) pas alebo stačí občiansky preukaz?

Stačí občiansky preukaz na 30 dní. Ak chcete prísť na dlhšie, budete potrebovať pas, s ktorým tu môžete byť ako turista 90 dní. Pôvodne som si myslel, že je potrebný pas, no nebola to pravda na základe medzinárodných dohôd. Našťastie. Na kontrolu toho, kam čo treba a kde aké víza je potrebné vybaviť, odporúčam vynovenú stránku Ministerstva zahraničných vecí.

Ja som ju využíval najmä počas pandémie, keď som si potreboval pozrieť kde sú aké opatrenia a čo treba na vstup. To už aktuálne nie je, no čo je aktuálne, sú podmienky vstupu do rôznych štátov. Oceňujem prehľadné spracovanie každej krajiny. Spolupracujú s našimi ambasádami po celom svete, čiže vždy sú tam aktuálne informácie.

Prečo sa volá Montenegro Čierna hora a odkiaľ pochádza jej názov?

  1. Prvá teória hovorí, že názov „čierna hora“ je odvodený od hustej zelenej pokrývky jej hôr. Keď sa pozeráte na hory Čiernej Hory, ich vrcholky sú pokryté tmavými borovicovými lesmi, ktoré z diaľky môžu vyzerať ako tmavá čierna hmota.
  2. Druhá teória hovorí, že názov môže pochádzať zo starých jazykov, v ktorých „čierna“ môže znamenať „svätá“ alebo „posvätná“. Toto by sa mohlo odkazovať na významné kultové alebo náboženské miesta, ktoré boli v minulosti spojené s touto oblasťou.
  3. Tretia teória hovorí, že názov môže pochádzať od etnika zvaného „Čierne hory“. V minulosti tu žili horskí ľudia, ktorí mali povestnú odolnosť a nezávislosť. Ich odpor voči inváziám a nezávislosť na cudzích mocnostiach im vydobyla povesť odolnej čiernej hory.

Ako cestovať po Čiernej Hore a Jadranská magistrála

Som veľmi milo prekvapený, ako dobre tu majú urobené cesty. Montenegrom prechádza Adriatic Highway, Jadranská magistrála, ktorá spája všetky krajiny Jadranu, pekne po pobreží. Prenajmite si tu auto. Medzi mestami chodia autobusy, no na odľahlejšie miesta sa nedostanete. Cesty sú zadarmo, je len niekoľko málo úsekov, ktoré sú platené. V čase mojej návštevy to je trasa Bar – Boljare a Sozina Tunel.

Stopovanie v Čiernej Hore

Ak plánujete cestovať po Čiernej Hore stopom, sklamem vás. V Montenegre tento spôsob opravy nefunguje a stopárov jednoducho neberú. Neviem prečo ale je to tak.

Tip na ubytovanie v Čiernej Hore

Medzi turistami je najviac obľúbené mesto Budva, o ktorom si ešte napíšeme viac nižšie. Ja som bol ubytovaný v Hoteli Moskva v Budve počas celého výletu a odtiaľto si robil výlety.

Tip na ubytovanie v Čiernej Hore - Hotel Moskva, Budva
Tip na ubytovanie v Čiernej Hore – Hotel Moskva, Budva

Európsky roaming v Čiernej Hore a cena za dáta

Montenegro nie je v Eurozóne a preto tu neplatí EU Roaming. Nezabudnite si omylom zapnutý prenos dát, dostanete vysokú faktúru. Avšak, letecká spoločnosť sa na toto pripravila a na palube predávajú Telekom Tourist Prepaid sim karty s kapacitou od 500 GB na týždeň za 10 eur, na pätnásť dní za 15 Eur a na mesiac s kapacitou dát na prenesenie 1TB za dvacku. Je to skoro zadarmo. K dispozícii majú eSim ale aj fyzickú kartu – stačí sa opýtať letušky.

Návšteva Čiernej Hory, Montenegra, podľa Milana Bez Mapy

Mesto Budva a peninsula Sveti Stefan

Budva je najviac turistické mesto Montenegra, práve pre svoje pláže, ktorých má 25 kilometrov. Ak sa vám zdá hodinu vzdialená Podgorica ďaleko, pozrite si letenky do mesta Tivat. Pri prechádzke mestom odporúčam najmä historické centrum obohnané vysokými múrmi a sochu baleríny, ktorá sa stala symbolom Budvy.

Centrum má dva hlavné vstupy a niekoľko menších. V centre je niekoľko tureckých obchodov a predajne s olivovým olejom a levanduľou. Vybehnite aj na hradby, majú dĺžku jeden kilometer a všimnite si aj tie malé okná na hradbách. Slúžili na obranu pre Turkami, ktorý toto územie okupovali takmer 500 rokov. Miestami mi uličky starého mesta pripomínali Dubrovník a preto sa mi tu tak páčilo.

Treba si ale uvedomiť, že Budva je turistický hotspot Montenegra a bude tu viac ľudí ako obvykle. Ak hľadáte menej odľahlé miesta a pláže, čítajte ďalej.

Mesto Budva, Čierna Hora
Mesto Budva, Čierna Hora

Kam ísť na najkrajšie pláže v Budva a okolí + výlet na Havaj

  • pláž Havaj
  • pláž Mogren
  • pláž Pizana sa mi nepáčila, no je z nej pekný výhľad na centrum
  • Richardova hlava je cez deň mestská pláž, večer ju prerobia na reštauráciu
  • Kamenovo pláž
  • Pláž Čenj
  • Pláž Miločer
  • Ploče je podľa môjho lokálneho sprievodcu jedna z najkrajších pláží, mála a súkromná. Z Buvy sem chodí kyvadlová doprava.

Dobre čítate. Jedna z najobľúbenejších pláží v Budve je Havaj, na ostrove, na ktorý sa dá dostať z centra loďou. Tie chodia každých 15 minút v hlavnej sezóne. Mogren je obľúbená mestská pláž.

TIP: Plážam sa vo svojom blogu oveľa viac venovala kamoška, Janka Travelhacker, tu vám dávam odkaz na jej blog o tom kam ísť k moru v Čiernej Hore.

Pláž Mogren, Čierna Hora
Pláž Mogren, Čierna Hora
Pláž Miločer
Pláž Miločer
Pláž Kamenovo, Čierna Hora
Pláž Kamenovo, Čierna Hora

Kamenovo pláž má trošku problém s parkovaním, no je zadarmo. Je rozdelená na súkromnú a verejnú pláž, kde si treba urobiť rezerváciu lehátka. Mix kameňov a hrubšieho piesku mi nevadí, keďže vďaka tomu je tu veľmi priehľadná voda. Vidno tu ryby aj morské rastliny a slnko svieti veľmi dlho. Nájdete tu bar, reštaurácie, prezliekarne a voda je tak čistá, že som si musel ísť rovno kúpiť šnorchel, aby som lepšie videl na dno.

Na pláži Čenj nájdete kajaky, je to veľmi pekná a čistá pláž. Čo sa mi páčilo je fakt, že som mal pocit, že tu je nakope menej ľudí oproti Kamenovu. Prečo? Pláž je natiahnutá a dlhšia. Slnko tu svieti až do západu, neskrýva sa za žiadne hory a chodí tu čašník z neďalekého baru. Drink mi doniesol až na lehátko, haha.

Kam na párty v meste Budva a aký je tu nočný život

Aby som bol transparentný, v Budve som nebol na žiadnej párty. Avšak, mal som lokálneho sprievodcu, Miloša, ktorý mi povedal, že tieto kluby sú najobľúbenejšie. Sú to Casper bar, Top Hill, Perla a Omnia.

Ten Casper som čítal aj kade-tade po nete, čiže ak by som hľadal nočný život v Budve, asi by som išiel do Caspera, keďže je v historickom centre. Ostatné ma moc nezaujali.

Jazda na vodnom skútri v Budve v Čiernej Hore

Ak máte čas, skúste si rezervovať jazdu na vodnom skútri. Pri pláži Slovenska plaža v Budve je pár stánkov, kde si môžete prenajať skúter. Za mňa to bola úplná novinka, no odporúčam. Najvyššiu rýchlosť som vytiahol 60 km/h, potom som sa už bál po tých vlnách brázdiť rýchlejšie.

Jazda na vodnom skútri v Budve v Čiernej Hore
Jazda na vodnom skútri v Budve v Čiernej Hore

Návšteva mesta Bar v Čiernej hore

Mesto Bar sa stalo známe pre svoje pláže, ktorými vysoko konkuruje Budve. Tiež sa tu nachádza prístav z ktorého chodia pravidelne trajekty do mesta Bari v Taliansku. Určite sa tu zastavte v kráľovskom paláci, ktorý je postavený na mestskej promenáde hneď oproti prístavu s jachtami. Bar je prístavné mesto nachádzajúce sa na pobreží Čiernej Hory na juhu krajiny. Je jedným z najväčších prístavov v Montenegre a ponúka nádherné výhľady na Jadranské more. Je to aj historicky významné miesto s bohatou históriou.

Ak vás aj architektúra až tak nebaví, určite si dajte kávu v kráľovskej kaviarni v parku, Kniazeva Bašta. Všetko zariadenie je tu pôvodné, keďže prvotne išlo o súkromnú reštauráciu kráľa Nikola. Ten so svojou talianskou kráľovnou, Milenou, vládli 58 rokov. Tak ju ľúbil, že jej vyhradil vlastnú súkromnú pláž, Queen’s beach. Dnes je, našťastie, verejná.

Kniazeva Bašta
Kniazeva Bašta

Staré mesto Bar a jeho hradby a najstarší olivovník na Balkáne

Staré mesto Bar nájdete v hradbách zo 6.storočia. Určite sem vyhebite na prechádzku, aj do platenej časti, nestojí to veľa. Z hradieb sú najkrajšie výhľady na okolie a vidno až k moru. Ak máte chuť na kávu, ja som mal dobrú v Konoba Kula, ale tých kaviarní je tu tak veľa, že si vyberte skôr podľa sympatií.

Neďaleko mesta stojí najstarší olivovník na Balkáne, v Montenegro. Má vlastný certifikát veku, je starý vyše 2000 rokov, no stále plodí olivy. Okolo tohto olivového stromu sa v minulosti zhromažďovali ľudia po konfliktoch a bavili sa o tom ako ich vyriešiť. Ak sa prejdete okolo tohto stromu trikrát, podľa všetkého by ste si mali privolať zdravie, šťastie a rozvoj. Ja som to urobil, dám o pár rokov vedieť výsledok, haha.

Najstarší olivovník na Balkáne
Najstarší olivovník na Balkáne

Jazero Skadar, najväčšie jazero na Balkáne a kajakovanie v národnom parku

Najväčšie jazero na Balkáne je súčasťou národného parku a spája Montenegro a Albánsko, kde hranica vedie stredom jazera. Krajina má päť národných parkov. Ak chcete ísť na kajak, zaparkujte v dedine Virpazar, no ak sa vám nechce kajakovať, chodí odtiaľto veľa lodí na rôzne výlety po národnom parku.

Veľmi dobre som sa tu najedol v reštaurácii Badanj, hneď vedľa turistického centra, no opäť, je ich tu viac. Avšak tá veľkosť porcie ma dostala ako chutí ani nehovorím, hoci som si objednal iba kuracie prsia na hríbovej smotanovej omáčke so zeleninou.

Jazero Skadar, známe aj ako Jazero Skadarsko, je najväčšie jazero na Balkáne. Nachádza sa na území dvoch krajín – Čiernej Hory a Albánska. Jazero sa vyznačuje svojou nádhernou prírodou a bohatým ekosystémom. Je domovom mnohých druhov vtákov, rýb a rastlín, a je známe svojou biodiverzitou. Okrem toho je jazero obklopené úchvatnými prírodnými scenériami, vrátane horských masívov a malebných pláží.

Jazero Skadar, najväčšie jazero na Balkáne a kajakovanie v národnom parku
Jazero Skadar, najväčšie jazero na Balkáne a kajakovanie v národnom parku

Herceg Novi pokladám za jedno z najkrajších miest v Čiernej hore

Budem úprimný, z celej Čiernej Hory sa mi práve Herceg Novi páčil najviac. Po ceste sem  odporúčam využiť automobilový trajekt medzi mestami Lepetane – Kamenovo, ušetríte si tým tak 40 kilometrov jazdy okolo Kotor bay po ceste do Herceg Novi. Trajekty chodia v sezóne nonstop, auto stojí 5 eur a ľudia zadarmo. Po ceste naspäť vám ale odporučim inú trasu s krajšími výhľadmi =)

Herceg Novi sa ľudovo hovorí mesto schodov, keďže je postavené do kopca. Navštívte tu Kanli Kula, bývalé väzenie, dnes prerobené na amfiteáter výhľadom. V lete tu poriadajú rôzne koncerty. Dole pri pobreží postavili dlhú promenádu, po ktorej vám odporúčam prechádzku., keďže je centrom všetkého a odtiaľ chodia aj loďky na výlety. Nájdete tu bary a kaviarne.

TIP: V neďalekej dedinke Kameno som mal zorganizovaný gastro experience, kde mi pani navarila domáci obed typický pre Čiernu horu. Pani Svetlana má vlastnú reštauráciu, no obed vám pripraví aj u nej na záhrade – treba si tuto urobiť rezerváciu.

Trajekt medzi mestami Lepetane - Kamenovo
Trajekt medzi mestami Lepetane – Kamenovo
Herceg Novi pokladám za jedno z najkrajších miest v Čiernej hore
Herceg Novi pokladám za jedno z najkrajších miest v Čiernej hore
Herceg Novi pokladám za jedno z najkrajších miest v Čiernej hore
Herceg Novi pokladám za jedno z najkrajších miest v Čiernej hore
Čo vidieť v Čiernej Hore a kam ísť na návštevu podľa Milana
Čo vidieť v Čiernej Hore a kam ísť na návštevu podľa Milana
Tradičné jedlo Čiernej Hory
Tradičné jedlo Čiernej Hory

Návšteva mesta Kotor, mesta Risan a scénická jazda po Kotor bay

Kotor bay je nádherný. Odporúčam si ho prejsť celý autom po ceste dole mori – to je tá dlhšia cesta o ktorej som hovoril vyššie, nevyužie trajekt ale tých 40km si prejdite autom. Zastavte sa v krásnom meste Risan.

Mesto Kotor je pamiatka UNESCO a ak niekedy pôjdete na výletnú loď, je možné, že sa tu zastavíte. Urobte si prechádzku po mestských hradbách, ktoré majú päť a pol kilometra. Sú staré vyše 1000 rokov. Čo si ale budeme klamať, mna najviac zaujalo námestie mačiek. Bežte sa tam pozrieť, nebudem vám hovoriť čo tam nájdete, haha. V meste Kotor sa mali natáčať Game of Thrones no nakoniec to padlo na Dubrovník.

Návšteva mesta Kotor a výletá loď
Návšteva mesta Kotor a výletá loď
Mesto Kotor, Čierna Hora
Mesto Kotor, Čierna Hora

Cetinje a jaskyňa Lipa Cave

Četinje je historické mesto a bývalé hlavné mesto Čiernej Hory. Nachádza sa vo vnútrozemí krajiny, v horskom regióne známom ako Cetinjska kotlina. Mesto má dlhú a bohatú históriu a je známe svojou kultúrnou a historickou dedičinou.

Četinje bolo sídlom čiernohorskej kniežacej a neskôr kráľovskej dynastie Petrović-Njegoš. V meste sa nachádza národnostná knižnica Čiernej Hory, ktorá uchováva dôležité historické a kultúrne dokumenty. Medzi ďalšie významné pamiatky v Četinje patrí Národné múzeum Čiernej Hory, Cetinjský kláštor a viacero historických budov a palácov. V múzeu nájdete rôzne expozície zamerané na archeológiu, etnografiu a umenie.

Lipa Cave
Lipa Cave

Jaskyňa Lipa cave bola nájdená náhodou pomocou psa. Pri vstupe dodnes uvidíte pôvodné fakle. Čo ma ale dostalo najviac je bar na rôzne udalosti, obvykle je to wine tasting či rakija, čo je miestny obľúbený drink. Niečo ako naša slivovica a pálenka. Je to jediná prístupná jaskyňa v Čiernej hore.

Čo vidieť v Podgorici, hlavnom meste Čiernej Hory

Podgoricu som navštívil len veľmi krátko, keďže bola taká prietrž mračien, že sa dalo sedieť iba v reštaurácii. Ale aspoň som objavil dobré miesto, kde sa najesť – reštaurácia sa volá Pod Volat.

  1. Staré mesto. Začnite svoju návštevu v historickej časti mesta, kde nájdete staré budovy, pamätihodnosti a úzke uličky. Navštívte napríklad Námestie nezávislosti (Trg nezavisnosti), kde sa nachádza katedrála svätého Ducha (Saborni Hram) a stará radnica.
  2. Nový most. Toto moderné architektonické dielo je jedným z symbolov Podgorice. Most prechádza cez rieku Morača a poskytuje pekný výhľad na okolitú krajinu.
  3. Stara Varoš. Starobylá štvrť sa nachádza na kopci nad mestom. Ponúka pôsobivý výhľad na Podgoricu a okolitú krajinu. Prechádzka po úzkych uličkách Starej Varoš vás prenesie do minulosti.
  4. Most Millenium. Tento moderný most je ďalšou atrakciou v Podgorici. Svojím architektonickým dizajnom a večerným osvetlením priťahuje pozornosť návštevníkov.

Oplatí sa návšteva Čiernej Hory?

Myslím si, že Čierna Hora medzi Slovákmi ešte čaká na svoje objavenie a trochu stojí v tieni Chorvátska, no neprávom. Osobne si viem predstaviť prenajať auto a urobiť road trip po Balkáne, kde by som pár dní strávil v Čiernej Hore, či už pri mori alebo túrami v horách. Na Montenegro sa mi najviac páči to, že hory sú blízko mora.

Táto krajina je veľmi kompaktná, čo dáva cestovateľom veľkú výhodu zažiť veľa za málo času. Ďakujem Letisku Bratislava, Air Montenegro, Go Montenegro Travel a Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Podgorici za príjemnú návštevu.

Milan

25 COMMENTS

  1. Ahoj Milan, otázočka (inak super článok) – ten lokálny sprievodca Miloš sa nedá „prenajať“? 😀

  2. práve sme sa vrátili z Čiernej Hory,krásna príroda hlavne Durmitor očaril,rieka Piva, zipline ponad jej kaňon ,uzučká serpentínová cesta s množstvom tunelov a adrenalínovou jazdou miestneho šoféra,splav rieky Tara až do sútoku s Pivou je zážitok..odporúčam. Inak balkán so všetkým čo k tomu patrí-nátura,neporiadok popri cestách aj na pláži..žiaľ o eko krajine silne pochybujem..

  3. Ahojte vsetci ja chodim do Čiernej hory uz roky a co to sme pocestovali ano najkrajsie miesto je tam Herceg Novi co je uz nas druhy domov kazdy rok sa tam vraciame a sme spokojny. Ano su aj miesta spinavsie a to viac vo vnutrozemi oni nemaju este vybudovane separovanie odpadu no co mozem povedat ze minimalne v Hercegu odpad nejde do mora na kolko maju vybudovane mestske cisticky a tie v noci idu na plne obratky.Smeti z popolnic vyvazaju kazducke rano cize o cistotu sa staraju a plaze su naozaj krasne mnohe ocenene modrou vlajkou.Milujeme Čiernu horu a ziadna ina krajina nas nelaka ano priznavam ja este velmi rada cestou tam alebo naspat domov sa zastavim v Bosne a Hercegovine totu su krajiny ,ktore sa naozaj mojmu srdcu a aj mojej rodine blizke. A cesta autom nic hrozne prave naopak .Ja si inak ani neviem predstavit tam ist.

      • Bosna je krasna ja milujem Mostar nieco krasne bola som aj v Medjugorie a Sarajevo no hlavne cesty su v poriadku ale tie bocne noo treba davat pozor su take strkove cize tankodrom no co sa tyka ludi tak ja mam iba dobre skusenosti su pohostinny a radi pomozu co sa tyka restauracii tie sa mi zdali dost drahe a cisty biznis.Ulicky byvaju plne predajcov a ponukaju najma tu ich keramiku a rucne vyrabane veci mne sa to osobne pacilo.A kulturne pamiatky su vacsinou krasne ako na fotkach na nete.

      • V Bosne som bola 2x. Je tam krásne, príjemný ľudia. V Sarajeve je krásne staré mesto, ale cez leto strašná plnka. Problém s parkovaním. Cesta zo Sarajeva do Mostaru obklopená horami a riekami. Mostar je plný turistov, staré mesto je malé, ale očarujúce. Na východe je náhorná plošina, tiež pekný zážitok, čisté rieky, ale tiež nepriadok pri cste. Cesty nie sú vždy také, ako ukazuje mapa. Raz sme šli dve hodiny lsom, uprostred ničoho, ani človeka, kre boli diery ako svet a obrovsé šutre, doškrábali sme auto. Ale bol to zážitok :D. Odporúčam požičať auto a precestovať ju. Jedlo super, zmes kultúr a náboženstiev. Možeš navštíviť aj Visoko, ževraj „najtaršie pyramídy sveta“ + tunele. Bola som tam dvakrát, neverím na to, ale v tuneloch to bolo zaujímavé.

  4. Ešte som zabudla v obchode dostanete „100“igelitiek ktoré potom lietajú po celom Bare nenosia nákupné tašky nedohovoríte sa anglicky ani nemecky a polícia vám nepomôže a na trhu vám kľudne predajú staré figy nekvalitný olej

  5. No nieje tam až tak super žila som tam 3roky v Bare nemáte kde zaparkovať sú tam cigáni žobru a kanalizácia ústí do mora cesty s výtlkmi ľudia sú milí na plážach smetisko zasypané čerstvým pieskom pred sezónou radšej Turecko

    • Tak ale toto je stránka pre turistov, to je iné. Neposielam ľudí žiť do Čiernej hory 😉 osobne ako turista som tam nezažil nič co píšeš vyššie, no nehovorím, že to neexistuje

  6. Ahoj, Milan,
    vďaka za skvelý článok. Ja sa chystám čoskoro. Ako sviatočná šoférka nebudem mať problém? Počula som, že sú tam úzke a serpentínové cesty. A čo parkovanie v mestách? Majú dosť vhodných parkovísk, vždy si v pohode zaparkoval? Eurá berú bez problémov alebo si si menil peniaze?
    Vopred dik za odpoveď 🙂

  7. Pekne si to napísal.Ja chodím do Čiernej Hory cez Bosnu. Je to taký adrenalín. Treba ešte spomenúť aj pohorie Durmitor- Zabljak.

      • Ak pojdes na Zabljak,je tam pekny Tara bridge- Most Djurdevica, ale chod cestou vyssie, odboc do tunrla, nie tou sirsou nizsie, zazijes poriadny adrenalin , cesticky v sirke cyklochodnika a trubenie pred zakrutou aby ti na druhej strane vedeli ze ides ..a zaujimava zvlastna krajina aku inde nenajdes..skaly, kopce..nieco nepopisatelne..

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.