Čo vidieť v Dubrovníku + tip na výlet na ostrov a pláž podľa Milana

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Dubrovníku? Keď sa povie Dubrovnik, skalní fanúšici seriálu Game of Thrones, zbystria. Je to jedna z lokalít, kde sa točil tento obľúbený seriál, no nie je to jediný dôvod, prečo by ste ho mali navštíviť. Ja, osobne, som tento seriál nikdy nevidel, hoci tým patrím k malému percentu obyvateľov na tejto zemi, haha.

TIP: Ak idete do Dubrovníka autom, zastavte sa po ceste aj v hlavnom meste. Prečítajte si čo vidieť v Záhrebe a tiež  čo vidieť vo Varaždine.

Čo vidieť v Dubrovníku a tip na výlet na ostrov a pláž podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť v Dubrovníku a tip na výlet na ostrov a pláž podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Dubrovníku a tip na výlet na ostrov a pláž podľa Milana Bez Mapy

Dubrovnik, okrem toho, že je aj prímorská letná destinácia, ponúka toho tak veľa, že nudiť sa tu nebudete. Ja som sa veru nenudil. Pridal som do zbierky mnohé ďalšie krásne lokality, ktoré v tomto článku budem odporúčať aj vám. Pripravte sa na veľa chodenia po starých uličkách, inak to ani nepôjde.

Perla Jadranu totiž skrýva úžasné historické miesta a ešte krajšie výhľady. Popravde, nevedela som, kde začať, na každom rohu je niečo, čo stojí za to vidieť a ja som chcel vidieť všetko naraz.

História Dubrovníka ako súčasť UNESCO pamiatok

Začnime teda jeho krátkou históriu. Dubrovnik, ležiaci na pobreží Dalmácie, bol založený už v 7. storočí, najväčší rozmach však mesto zažilo v 15. a 16. storočí. Turistov okúzľuje prímorský vzduch a jeho architektúra, takže nečudo, že mu patrí miesto v zozname svetového dedičstva UNESCO. Tiež sa tu pravidelne konajú festivaly a iné kultúrne podujatia. Mňa si získal hneď ako som vystúpil z lietadla. 

Staré mesto Dubrovníka
Staré mesto Dubrovníka
Dubrovník tipy
Dubrovník tipy

Lacné letenky do Dubrovníka

Letel som sem z Košíc s prestupom vo Viedni. Toto bola už moja štvrtá a posledná destinácia (po Amsterdame, Liverpoole a Istanbule) v rámci spolupráce s letiskom Košice počas kampane „Z Košíc do sveta“, ktorej cieľom je ukázať Slovákom, že aj z Košíc sa pohodlne dostanete kamkoľvek do sveta. 

Tu si pozrite aktuálne akciové letenky z Košíc, možno sa medzi nimi objaví aj Dubrovník. Tu nájdete lacné letenky do Dubrovníka z ostatných miest.

Doprava z letiska v Dubrovníku do centra mesta a naspäť

Najpohodlnejší a najrýchlejší spôsob dopravy z letiska v Dubrovníku do centra mesta je, samozrejme, taxi. Je tu klasicky Bolt. Odporúčam však biele autobusy, ktoré parkujú pred príletovým terminálom, ktoré vás vezmú z letiska do centra za 35 minút. Ich odchody sú prispôsobené príletom lietadiel.

Lístok predávajú v kiosku v termináli, hneď vedľa bankomatov. Po ceste naspäť na letisko autobus stojí vo viacerých častiach mesta, okrem vstupnej brány. Ja som nastúpil na zastávke hneď vedľa lanovky.

Kde sa ubytovať v Dubrovníku

Kdekoľvek v centre. Na toto nemám radu, ubytovaní je tu neskutočne veľa. Vyberajte podľa recenzí na Bookingu či Airbnb. Ja som býval v Lanii apartments.

Tip na dobrú reštauráciu v Dubrovníku a bar s výhľadom na more

Nazvať Dubrovník gastronomickým nebom nemôžem. Bol som prekvapený, ako veľa pizzérií je na každom rohu, kde ja som čakal dobré chorvátske jedlo s morskými plodmi. Samozrejme, našli sa tu aj také reštaurácie, no toto musím mestu vytknúť. Pizzerie tu silno dominujú.

Vyššie som spomenul, že som bol ubytovaný v Lanii apartments. Majú aj vlastnú reštauráciu, kde som jedol veľmi dobré morské plody. Odporúčam vám objednať si sépiové rizoto a ako predjedlo mušle, slávky – to sú tie čierne. Keď ich zjete, namočte si chlieb do výpeku v mise. Bol to jeden morský orgazmus.

Na drink zbehnite do Buza bar – hľadá sa trochu ťažšie, no zvládnete to. Nedá sa tu platiť kartou, len v hotovosti, no ten výhľad s kamenistou plážou dole naozaj stojí za ten výber z bankomatu.

Mušle v reštaurácii Lanii
Mušle v reštaurácii Lanii
Buza bar
Buza bar

Čo vidieť v Dubrovníku a tip na výlet na ostrov a pláž podľa Milana Bez Mapy

 1. Mestské hradby a Staré mesto
 2. Lanovka v Dubrovníku
 3. Mestské pláže
 4. Tip na celodenný výlet na ostrov Lokrum a nudapláž
 5. Výlet do Čiernej Hory alebo Bosny a Hercegoviny

Mestské hradby v Dubrovníku, seriál Game of Thrones a iné pamiatky

Presne tieto mestské hradby poznáte z Game of Thrones. Sú asi najviac navštevovaným miestom Dubrovnika. Takmer dva kilometre dlhé múry boli postavené ešte v 10. storočí, slúžili ako obrana proti nepriateľom a miestami sú vysoké a hrubé až šesť metrov. Sú odtiaľto krásne výhľady na centrum mesta a na Jadranské more.

Po mestských hradbách viete absolvovať aj celú trasu, no medzi hlavné miesta, pri ktorých sa oplatí pristaviť, je Tvrdava (veža) Bokar alebo nedobytná pevnosť Lovrjenac, ktorá sa týči na skale, trošku mi pripomína Gibraltár a ide sa sem cez padacie mosty. Fajn je aj pevnosť Revelin alebo Tvrdava Minceta, kde Daenerys hľadala svojich stratených drakov. Stojí za to na vežu ísť, lebo si odtiaľ viete spraviť super fotky do albumu s výhľadom na oranžové strechy Dubrovnika.

Hry o tróny v Dubrovníku

Ak patríte medzi fakt najväčších fanúšikov seriálu, môžete si zakúpiť Game of Thrones tour, kde vás s výkladom prevedú aj ďalšími lokalitami, kde sa seriál natáčal. V auguste vychádza aj jeho pokračovanie, House of Dragons. Alebo si prečítajte všetky knihy. Mňa tento žáner neláka. Ďalšie pamiatky v Dubrovníku, ktoré nevynechajte, sú tieto:

 • Katedrála s pokladnicou – Dubrovnícka katedrála je chrám, s  krásne zdobeným interiérom a jej pokladom je Riznica Katedrale, kde sa nachádzajú rôzne významné relikvie, medzi nimi vraj aj časť kríža, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Tiež je tu schovaná hlava, noha a rameno patróna mesta, sv. Blažeja, ale tie by som asi nechcel vidieť.
 • Pevnosť sv. Jána – v jej hornej časti sa nachádza skvelé múzeum námorníctva, v dolnej zas Dubrovnícke akvárium s miestnymi aj exotickými rybami a morskými koníkmi.
 • Františkánsky kostol a kláštor – sídli tu jedna z najcennejších knižníc Chorvátska aj jedna z najstarších lekární na svete ešte zo stredoveku so všetkými tými stredovekými nástrojmi.

Lanovka v Dubrovníku

Kde je lanovka, tam som aj ja. V Dubrovniku je toto pre mňa hlavná zastávka. Lanovka vás vyvezie na vrch Srd, odkiaľ taký brutálny výhľad na celé mesto, že sa mi len veľmi ťažko odchádzalo. Radšej si tu doprajte viac času.

Ja som z toho rozčarovaný ešte aj pri písaní tohto článku. Jednoducho dokonalosť. Ak ale nie ste lanovkový typ, staviť môžete aj na prechádzku na úplný vrch. Ja by som tak spravil tiež, ale obmedzoval ma čas a hlavne to teplo. 

Lanovka v Dubrovníku
Lanovka v Dubrovníku

Najkrajšie pláže v Dubrovníku

Keď vás to horúce chorvátske slnko zmorí, najlepším riešením je zakotviť na pláži. V Dubrovniku je pláž Banje, ktorá patrí medzi najkrajšie v krajine. Poviem vám, neklamú. Okrem schladenia a chytania bronzu na pláži môžete vyskúšať sea kayaking alebo windsurfing.  

Ešte viac ľudí ako na pláži stretnete v King’s Landing. Dúfam, že mi odpustíte toľké prirovnania k svetoznámemu seriálu, ale určite si tak skôr predstavíte, o aké miesto sa jedná. Odtiaľto je to kúsok na ,,námestie” Stradun. Je to vlastne pešia zóna, dlhá a široká ulica plná reštaurácii, kaviarní a obchodíkov, ale hlavne je obľúbených miestom stretnutia Chorvátov aj turistov. Zaujímavosťou je, že dlažba pochádza z 15. storočia, zatiaľ čo okolité domy zo 17. storočia. Je to kvôli zemetraseniu, ktoré v tom čase Dubrovnik postihlo. Keď tu budete, všimnite si súmernosť okien a dverí. Tu by sa páčilo aj Monkovi.

Miestom stretnutia je aj ozajstné námestie Loggia Square, ktoré bolo kedysi mestským trhoviskom. 

Tip na celodenný výlet na ostrov Lokrum, kláštor a nudapláž

Namiesto mestských pláží však zbehnite na ostrov Lokrum, ktorý krásne vidno z prístavu. Cesta loďou sem trvá len pätnásť minút. Nevynechajte:

 • kláštor
 • botanickú záhradu
 • fort royal pevnosť
 • „mŕtve more“
 • nudapláž FKK
Plavba na ostrov Lokrum
Plavba na ostrov Lokrum

Prvá písomná zmienka o Lokrume pochádza z roku 1023 v súvislosti so založením benediktínskeho opátstva a kláštora. Podľa legendy tu bol Richard Levie srdce vyplavený na breh po stroskotaní jeho lode v roku 1192. Jeho sľub, postaviť kostol na mieste, kde vystúpil na breh, bol aspoň čiastočne dodržaný. Hoci ho vyplavilo na breh v Lokrume, na žiadosť obyvateľov Dubrovníka súhlasil, aby kostol postavili v samotnom meste.

Kláštor na ostrove sa prvýkrát spomína v roku 1023 ako prvý z mnohých benediktínskych kláštorov na území Dubrovníckej republiky. Celý ostrov patril kláštoru, pričom opátstvo slúžilo do polovice 15. storočia aj ako nemocnica a chudobinec. Rímska kúria udelila mitru v roku 1149 lokrumskému opátovi a odvtedy sú opáti kláštora po arcibiskupovi považovaní za prvých prelátov dubrovníckej cirkvi.

Kláštor na ostrove Lokrum
Kláštor na ostrove Lokrum
Mŕtve more na Lokrume
Mŕtve more na Lokrume
Jaskyňa do ktorej sa dá plávať, kúsok od nudistickej pláže na ostrove Lokrum v Dubrovníku
Jaskyňa do ktorej sa dá plávať, kúsok od nudistickej pláže na ostrove Lokrum v Dubrovníku

Kde je trón z Game of Thrones? Na ostrove Lokrum

Zastavte sa tu a urobte si fotku v tróne z Game of thrones. To sa nachádza vo vnútri. Na Lokrume tiež vybehnite k hradu na kopci a k „mŕtvemu moru“. Stačí sledovať šípky na ostrove. Nezľaknite sa pávov, na ostrove ich chovajú podľa historickej tradície.

Jednodňový výlet do Čiernej Hory alebo Bosny a Hercegoviny

Keď si už prejdete celý Dubrovnik krížom-krážom a stále budete mať veľa času, požičajte si auto a zbehnite na jednodňový výlet do Bosny do mesta Mostar alebo do čiernohorského prístavu Kotor, ktorý mi veľmi pripomína práve Dubrovnik. Obe miesta sú vzdialené okolo dvoch hodín cesty, samozrejme na iný smer, takže jednou cestou to zrejme neobehnete. Každopádne, tip na ďalší výlet máte.

Dubrovnik je skvelá voľba pre milovníkov histórie. Tí si tu naozaj prídu na svoje a nebudú vedieť, kam skôr. Páčiť sa tu podľa mňa bude každému. Toto leto vymeňte Zadar za Dubrovnik, nebudete ľutovať. 

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.