Tip na výlet: Čo vidieť v Niš v južnom Srbsku počas výletu

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Niš? Keďže letisko v Niš otvára nové linky z celej Európy, rozhodol som sa kúpiť si spiatočnú letenku z Bratislavy za 15 € a spraviť si do Niš marcový výlet. V Srbsku som pred tým nikdy nebol, čiže som sa tešil, že na moje konto pribudne nový štát. V Niš som strávil takmer štyri celé dni a musím povedať, že som bol vyčerpaný a udivený. Je tu toho v skutku viac, ako som si myslel, či už v meste, alebo jeho okolí. Rozhodol som sa spísať všetko, čo vidieť v Niš a spomenúť tie najdôležitejšie miesta, ktoré som navštívil. Poďme teda na to!

Čo vidieť v Niš v južnom Srbsku:

Čo vidieť v Niš
Centrum mesta s hlavou pešou zónou.

Praktické informácie na začiatok:

  • z letiska ide autobus č.34 do centra, lístok stojí v prepočte 0,50 €
  • v meste je zmenáreň na každom kroku a eurá si tu v pohode rozmeníš za dobrý kurz
  • na mnohých miestach sa dá platiť karou
  • väčšina hovorí dobre po anglicky

Čo vidieť v Niš: Kedy je najlepšie ísť a aké bude počasie?

Z mojej osobnej skúsenosti by som ti odporúčil návštevu Niš od marca do októbra. Počasie je fajn, podobné Slovnesku, no zimy sú kruté a nie veľmi príjemné. Teplota v Niš bola počas môjho pobytu v marci prekvapivo príjemná a mal som 23 stupňov a slnečno po celý čas. Celkom mi to vyhovovalo, nakoľko som sem prišiel deň po tom, čo som priletel z Thajska. Ak plánuješ návštevu Srbska, najlepší čas je teda ísť počas jari, leta a skorej jesene. Vyhni sa teda studeným zimám. Nikto to nemá rád.

Prejdi sa po centre mesta Niš

Niš je veľmi kompaktné mesto a hlavne jeho mestské centrum. To sa mi páčilo, nakoľko som nemusel rozmýšľať nad taxíkmi či autobusmi. Všade som sa dostal peši, čo som miloval. Mám rád cudzie mestá vo svojich nohách a Niš mi to umožnil. Samotné centrum mesta je plné reštaurácií a kaviarní. Určite sa zastav v mojej obľúbenej reštike s menom Tramvaj a daj si tam slanú palacinku. Naspäť ale k tým taxíkom, v Niš sú veľmi lacné. Nezabudni sa zastaviť aj v miestnej kaviarni a daj si „domaca kafa“, čo je domáca káva 🙂 je mega silná. Srbi milujú vysedávať na uliciach a piť kávu celé dni.

  • v centre v pohode nájdeš zmenárne
  • na väčšine miest sa dá platiť kartou bez obmedzení

Zastav sa pri Skull Tower, ak máš rád lebky 🙂

Úprimne, milujem čierny turizmus. V Paríži ma viac ako Eiffelvoka napríklad zaujímali Parížske katakomby, ktoré sú pod mestom. Čekuj článok, ak chceš vidieť tunely plné lebiek.

Každopádne, naspäť do Srbska. Niš má svoju vlastnú Skull Tower, čo je veža vyplnená ľudskými lebkami. Začiatok tohoto príbehu začína v máji 1809 pri bitke o Čegar. Veža je postavená z betónu, do ktorého bolo umiestnených viac ako 300 lebiek. Niektoré boli po čase ukradnuté. Koho boli ale tieto lebky? Vojenských rebelov. V roku 1937 bola okolo veže postavená kaplnka a je známe, že Osmanská ríša mala rada ľudské kosti ako stavebný materiál.

Čo vidieť v Niš
Lebky sa nachádzajú vo vnútri.
Čo vidieť v Niš
Toto je jedna z nich.

Koncentračný tábor v Niš je plný temných nápisov

Pri tej morbídnej turistike ešte ostanem. Niš má totižto ešte jednu pamiatku, ktorá tu ostala z histórie. Ide o koncentračný tábor s názvom „Crveni Krst Concentration Camp“ alebo po Slovensky jednoducho Koncentračný Tábor Červeného Kríža. Nachádza sa priamo v centre mesta. Ja som tu strávil jedno popoludnie a poflakoval sa po smutných miestnostiach, kde v minulosti ľudia trpeli.

OMG. Naozaj som sa tu cítil zvláštne. Pre mňa boli najdesivejšie nápisy na stene, ktoré su napísali ceruzkami väzni. Koncentračný tábor v meste Niš bol založený v roku 1941. Nachádza sa tu aj stena, pri ktorej boli väzni zastrelení. Dnes tam už vidím len diery v stene a každá jedna diera znamená mŕtveho človeka. Brr. Niektoré z ciel boli ešte krutejšie, než ostatné – mali na zemi drátené, hrdzabé pletivo aby väzni nemohli v pokoji spať. Ak nevieš, čo vidieť v Niš, určite sa zastav.

Čo vidieť v Niš
Takto vyzerá koncentračný tábor v Niš z vonka
Čo vidieť v Niš
Nápis na jednej z budov.
Čo vidieť v Niš
Vidíš tie diery v stene? :/
Čo vidieť v Niš
Toto ma dostalo. Nápisy väzňov koncentračného tábora

Pevnosť mesta Niš je obklopená nádherný parkom

Už by ale stačilo temnej turistiky, Niš je oveľa viac ako len lebky a koncentračné tábory. Čo sa mi na meste páčilo najviac bola pevnosť v centre mesta obklopená gigantickým parkom. Pevnosť sa týči nad riekou Nišava a je to jedna z najlepšie zachovaných pevností v celom Srbsku. Čo vidieť v Niš? Ak si posadnutý históriou, tie kamene ti niečo pošepkajú do uška.

Čo som si zamiloval na parku, ktorý obklopuje pevnosť mesta Niš

  • je to super miesto na večernú prechádzku
  • videl som tu veľa ľudí užívať si jarné lúče
  • nachádza sa tu niekoľko kaviarní a ja som si tu tiež vychutnal svoj šialok kávy
  • pevnosť má bohatú históriu
  • našiel som taktiež perfektné miesta pre výhľad na celé mesto Niš
  • taktiež sa tu organizuje každé leto jazzový hudobný festival Nišville
Čo vidieť v Niš
Srbi milujú kávu.
Čo vidieť v Niš
Jedna z mojich obľúbených kaviarní v parku.
Čo vidieť v Niš
Domáca káva je fakt veľmi silná.

Miestny trh hneď pri pevnosti

Čo milujem na cudzích mestách je to, keď mám možnosť sa zamiešať medzi mestnych a len tak ich sledovať a hodnodiť. Pozerať, ako plynie ich život. Presne to sa mi podarilo v Niš na miestnom trhu. Kúpiš tu všetko od diaľkových ovládačov až po čerstvé ovocie a zeleninu.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂




Uložiť

Uložiť

Uložiť

 

2 COMMENTS

  1. Ahoj, za sebe můžu Niš taky jen doporučit. Většina lidí píše, že se jedná o město na jeden den, ale pokud si chcete město opravdu užít od památek až po úžasné bary, kde každý den hraje živá muzika a je tam plno, tak doporučuji být ve městě alespoň 2 a více dnů. O městě jsem taky sepsal nějaký článek, tak pokud nebude Milanovi vadit, přihodím i odkaz 🙂 https://vsekolemcestovani.cz/radynacestu/nis-srbsko-co-vedet-pred-cestou/

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.