Je strašná škoda, že moja návšteva Skalných obydlí v Brhlovciach bola sprevádzaná dažďom a zimou, no do týchto domčekov, ktoré nie sú Slovensku až tak úplne známe, sa dá stále vojsť. Ak budete v okolí Levíc, zastavte sa tu na návštevu, bude sa vám páčiť a podporíte miestne občianske združenie a Tekovské múzeum.
Návšteva Skalných obydlí v Brhlovciach
Idem autom kľukatou cestou a už za Levicami si všímam typické hnedé informačné tabule s nápismi „Pamiatková rezervácia“ a „Skalné obydlia v Brhlovciach“. Hovorím si, ako je možné, že sa na Slovensku o tomto unikátnom mieste hovorí tak málo?
Rozhodol som sa to zmeniť – Brhlovce navštívim a napíšem o Skalných obydliach článok, aby sa na ne nezabudlo a aby sa zachovali pre budúce generácie 🙂
Čo sú Skalné obydlia v Brhlovciach a ako vznikli?
Skalné obydlia v Brhlovciach sú jedinečným historickým fenoménom. Ide o prírodné jaskyne a výklenky, ktoré si ľudia v minulosti upravili na obývacie priestory. Tieto príbytky slúžili od stredoveku až do 20. storočia, čo z nich robí jednu z najväčších pamiatkových rezervácií svojho druhu v strednej Európe.
Prechádzka medzi týmito skalnými domčekmi vás prenesie do inej doby a ukáže, ako dokázali naši predkovia prispôsobiť svoje bývanie náročným podmienkam.
Skalné obydlia v Brhlovciach vznikli prirodzeným spôsobom, keď si ľudia prispôsobili prírodné jaskyne a skalné výklenky na bývanie. Pôvodne to boli prírodné dutiny v pieskovcových skalách, ktoré sa vďaka relatívne mäkkej hornine dali ľahko upravovať a rozširovať. Už v stredoveku tu obyvatelia začali tieto prírodné priestory prestavovať na obydlia – vytesávali v nich dvere, okná, komíny či miesta na uloženie potravín. Tieto skalné príbytky im poskytovali ochranu pred nepriazňou počasia aj pred nepriateľmi.
Postupne sa tak vytvorila rozsiahla sieť podzemných a polozapustených domčekov, ktoré slúžili niekoľkým generáciám obyvateľov až do 20. storočia. Ich vznik je dôkazom šikovnosti a schopnosti prispôsobiť sa prostrediu v nehostinných podmienkach.
Čo vidieť v Brhlovciach a ktoré Skalné obydlia si všímať?
Expozícia, ktorú sprístupnili v roku 1992, je na usadlosti číslo 142 v uličke „Šurda“ priamo v centre pamiatkovej rezervácie Skalných obydlí v Brhlovciach. Tvorí ju starší murovaný dom z konca 19. storočia, ďalší murovaný dom z roku 1932 a priestory vysekané do skaly na dvoch podlažiach.
Na prízemí je letná kuchyňa, komora a výstava kamenárskych výrobkov a náradia. Hore je vyhliadková terasa a malá komôrka. Interiér je zariadený dobovým nábytkom a inventárom podľa funkcie miestnosti a ukazuje, ako sa ľudia tu udomácnili v skalách od konca 19. storočia po polovicu 20. storočia.
Parkovanie v Brhlovciach
Nebojte sa, Brhlovce sú doslova malá dedinka. Zaparkujete tu priamo v centre, zadarmo. Dokonca vás na parkovisko zavedie tabuľa.
Návšteva Skalných obydlí v Brhlovciach
Ak plánujete navštíviť Skalné obydlia v Brhlovciach, prinášam vám pár užitočných rád, ktoré vám uľahčia výlet. Brhlovce sú vzdialené len niekoľko kilometrov od Levíc, preto je najpohodlnejšie prísť autom. Cesta trvá približne 10 minút a pri rezervácii je možné zaparkovať priamo. Ak nemáte auto, môžete využiť aj autobusové spojenie zo Levíc, avšak spoje nie sú veľmi časté, preto si prosím cestu dopredu overte.
Najvhodnejšie obdobie na návštevu je od mája do septembra, keď je počasie najstabilnejšie a príroda v okolí najkrajšia. No mne v júni pršalo, haha. V zimných mesiacoch môže byť prístupná cesta zhoršená a areál čiastočne neprístupný. Na pohodlnú prehliadku rezervácie odporúčam vyhradiť si aspoň hodinu, aby ste mali dostatok času na spoznanie všetkých zaujímavostí.
Na čo si dať pozor pred návštevou
Platba za vstupné možná len v hotovosti 🙂 a overte si dopredu cez telefón, kedy majú otvorené, keďže otváracia doba sa môže meniť.
Cestujte!