Čo vidieť vo Varaždine a tip na termálne kúpele od Milana Bez Mapy

127,401FansLike
213,079FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť vo Varaždine a kam ísť na celodenný výlet zo Záhrebu? Samozrejme, môžete absolvovať aj klasiku, Plitvické jazerá, no Varaždin mi prišiel „menej objavený“ a preto som sa rozhodol sem ísť a cestu spojiť aj s návštevou termálnych kúpeľov. V tomto článku vám dám tipy na to čo vidieť vo Varaždine a kde sa zastaviť po ceste, aby ste sa aj okúpali v termálnej vode. Ak hľadáte rovno tip na termálne kúpele, scrollnite sa na spodok článku.

Čo vidieť vo Varaždine ako tip na celodenný výlet zo Záhrebu

Ak plánujete navštíviť Varaždin, odporúčam vám kúpiť si tieto akciové letenky do Záhrebu. Ich cena začína už od päť eur a let z Bratislavy trvá presne štyridsať minút.

Čo vidieť vo Varaždine ako tip na celodenný výlet zo Záhrebu
Čo vidieť vo Varaždine ako tip na celodenný výlet zo Záhrebu

Najskôr trochu histórie, aby sa nepovedalo. Prvá písomná zmienka o Varaždine, ktorého historické meno je Garestin, pochádza z 20. augusta 1181, keď sa kráľ Béla III. v právnom dokumente zmienil o neďalekých termálnych prameňoch, Varaždinske Toplice. Varaždin bol vyhlásený za slobodné kráľovské mesto v roku 1209 uhorským kráľom Ondrejom II. Mesto sa stalo hospodárskym a vojenským centrom severného Chorvátska.

Vďaka osmanským nájazdom bolo obranne vybudované okolo starej pevnosti a nadobudlo podobu typického stredovekého Wasserburgu. Začiatkom 13. storočia prišli do Varaždinu rytierski rytieri chorvátsky Ivanovci, ktorí tu postavili kostol a kláštor.

Ja som, žiaľ, počas návštevy Varaždinu nemal pekné počasie, no aj napriek tomu si myslím, že som zachytil jeho atmosféru celkom dôverne. Na fotenie používam tento Huawei P50 Pro s LEICA fotoaparátom. Prešiel historické centrum, dal si zákusok v preslávenej kaviarni, obed v dobrej reštaurácii a obehol aj jeho známe pamiatky.

Ako sa dostať do Varaždinu zo Záhrebu

Autom. Priznám sa, ani som neštudoval či sem chodia zo Záhrebu vlaky alebo autobusy, ale som presvedčený, že áno. Len nedávno som zistil, že priamo v aplikácii Booking je možnosť prenajať si auto. Vybral som si teda z ponuky v okolí môjho ubytovania v meste a prenajal auto na jeden deň. Cesta zo Záhrebu do Varaždinu trvá niečo vyše hodinky a ide sa po perfektnej diaľnici. Toto sa Chorvátom musí nechať, ich cesty sú mňam. Diaľničnú známku netreba, po úsekoch sa platí mýto a platiť sa dá kartou aj v hotovosti.

V centre Varaždinu je niekoľko parkovísk, ktoré sú úplne lacné. Odporúčam vám zaparkovať na veľkom parkovisku vedľa Banus Grill, na námestí Trg Bana Josipa Jelačica. V čase mojej návštevy nefungoval parkomatu terminál na karty.

Dobré kaviarne a reštaurácie vo Varaždine

  • Kde si dať kávu a koláč: Kavana Grofica Marica
  • Kde sa naobedovať: Reštaurácia Bedem

Čo vidieť vo Varaždine ako tip na celodenný výlet zo Záhrebu

  1. Mestský hrad
  2. Strážna veža
  3. Staré mesto
  4. Radnica
  5. Cintorín
  6. Kavana Grofica Marica

Hrad vo Varaždine a strážna veža

Biely hrad je najznámejšou dominantou Varaždinu, pričom táto stredoveká pevnosť bola centrom života mesta po mnoho storočí. Vo vnútri hradieb kedysi existovalo mestečko. Tento hrad, postavený v 14. storočí, bol v priebehu rokov opakovane prestavovaný tak, aby vyhovoval vkusu jeho majiteľa, ktorý sa priebežne menil. Nebol som to ja? Haha. Od roku 1923 je domovom Múzea mesta Varaždin.

Okrem vnútorného nádvoria vám múzeum ukáže hradnú kaplnku a niekoľko exponátov o miestnej histórii. Exponáty zahŕňajú šaty a nábytok z rôznych období až po cechové papiere a zbrane, bohužiaľ, s obmedzenými informáciami v angličtine.

Hrad vo Varaždine a strážna veža
Hrad vo Varaždine a strážna veža
Hrad vo Varaždine a strážna veža
Hrad vo Varaždine a strážna veža

Okolo hradu sa rozprestiera veľký zelený park, kde boli kedysi hradby. Prejdite sa po malej cestičke okolo stavby, ktorá vás zavedie okolo hradu, odkiaľ môžete naplno oceniť skromné architektonické detaily a strážnu vežu v ktorej je malé múzeum. Najlepší zo všetkého je však pohľad, ktorý brána poskytuje pri podhľade na námestie Miljenka Stančića v Starom Meste. Hneď za hradom stojí reštaurácia Bedem, kde som sa dobre najedol.

Varia tu dvaja uznávaní šéfkuchári, Anđelko Levanić a Zlatko Novak, ktorí si vybudovali svoju kulinársku reputáciu v Chorvátsku. Obaja dekorovaní titulom majstra republiky vo varení, medailami z kulinárskej olympiády a Svetového kulinárskeho pohára, sú najviac oceňovaným varaždinským a chorvátskym kuchárskym tímom. Jedlá, ktoré pripravujú, sú založené na pôvodných miestnych receptúrach s využitím miestnych surovín, ako kapusta, tekvicový olej, čerstvá zelenina a zagorský moriak.

Reštaurácia Bedem vo Varaždine
Reštaurácia Bedem vo Varaždine

Staré mesto vo Varaždine, mestská radnica a tip na slávnu kaviareň

Na Starom meste vo Varaždine sa mi páčila jeho architektúra, a taká celkom kľudná atmosféra. Hlavné námestie Varaždinu je celé pre chodcov, bez áut, obklopené niekoľkými kostolmi a budovami v barokovom štýle. Baroková a rokoková architektúra z neho robia originálne mesto v Chorvátsku, ideálne na zastavenie sa alebo pobyt preč z rušného Záhrebu. Varaždin je v mestom, ktoré vám ponúkne pohľad na chorvátsku históriu a architektúru.

Na Hlavom námestí nevynechajte skvelú Kavana Grofica Marica, pomenovanú podľa operety Emmericha Kálmána. Vo svojej operete Kálmán preslávil mesto svetovým duetom „Poď so mnou do Varasdinu“. Elegantná secesná atmosféra vo vnútri kaviarne uľahčuje pochopenie toho, prečo je Varaždin často označovaný aj ako „malá Viedeň“. Zdá sa, že čas sa tu zastavil a vy sa cítite prenesení do starej viedenskej kultúry kaviarní okolo roku 1910.

Kavana Grofica Marica vás presvedčí prvotriednymi, originálne vyrobenými, lokálnymi koláčmi. Sladkou senzáciou nie je len torta Grofica Marica (známa varaždínska pochúťka), ale ah tortové vitríny ponúkajú rôzne dezerty.

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

Termálne kúpele v okolí Záhrebu – Krapinske Toplice

Poteším vás, termálnych kúpeľov v okolí Záhrebu je veľa. V mojom článku s tipmi čo vidieť v Záhrebe som si sťažoval, že mesto nemá jeden poriadny wellness. Asi ani nemusí, okolie Záhrebu a Varaždinu je plné termálnych kúpeľov. Varaždinske Toplice pri meste sú známe, no ja som sa vybral do termálnych kúpeľov Krapinske Toplice.

Aquae Vivae Krapinske Toplice recenzia

Aquapark Aquae Vivae Krapinske Toplice sa nachádzajú hodinku autom od Záhrebu a Varaždinu a dôvod, prečo som sa sem vybral, bola termálna voda a saunové svety. Na rovinu vám poviem, že tieto saunové svety ma sklamali – otvorená bola len infra a bylinková sauna, parná bola nefunkčná.

Ak si ale odmyslím sauny, za ktoré sa platí extra, tento aquapark bol podľa mňa celkom na úrovni. Termálny park Aquae Vivae sa nachádza v centre mesta Krapinske Toplice, teplota vody je tu v rozmedzí 33-35°C. Prírodná liečivá termálna voda v aquaparku je to, kvôli čomu sem chodia ľudia. Je tu tiež detský bazén s teplotou vody 36ºC a kaskádami, malými gejzírmi pre najmenších, až po rekreačné bazény s masážami, masážnymi ležadlami, veľkým tobogánom a raftami.

Aquae Vivae Krapinske Toplice recenzia
Aquae Vivae Krapinske Toplice recenzia
Aquae Vivae Krapinske Toplice recenzia
Aquae Vivae Krapinske Toplice recenzia
Saunový svet vo Aquae Vivae
Saunový svet vo Aquae Vivae

Vonkajší bazén má okolo 60 podvodných atrakcií, ako podvodné masáže, chrliče, kaskády, bočné masáže na okraji bazéna a podobne a je obklopený terasou s výhľadom do údolia. Páčil sa mi bazén so silnými vlnami a tiež hlboký potápačský bazén.

Aquapark Aquae Vivae je výsledkom tradície termálneho, zdravotného a kúpeľného turizmu v Kúpeľoch Krapinske Toplice. Vraj ide o päťhviezdičkový aquapark, no neviem, haha. Ak už budete mať auto a čas, zbehnite aj za mesto k priehrade Drava.

Varaždin a Krapinske Toplice sa mi vskutku páčili a som rád, že som navštívil aj časť Chorvátska, ktorá nie je zrovna to typické morské pobrežie.

S láskou, Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.