Čo vidieť v Záhrebe a tipy kde sa najesť podľa Milana Bez Mapy

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Záhrebe alebo Zagrebe? Hlavné mesto Chorvátska som nenavštívil z jedného dôvodu – nikdy som ho nemal po ceste. Avšak, krátko po tom, ako Ryanair spustil priamu linku z Bratislavy do Záhrebu, letenku som si kúpil a povedal si, že na tomto blogu nesmie chýbať článok s tipmi na to, čo vidieť v Záhrebe. V meste som pobudol niekoľko dní, urobil si aj celodenný výlet a teraz vám prinášam niekoľko tipov. Pome na to!

Čo vidieť v Záhrebe (Zagrebe) podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť v Záhrebe (Zagrebe) podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Záhrebe (Zagrebe) podľa Milana Bez Mapy

Tu prikladám odkaz na akciové letenky z Bratislavy do Záhrebu, mne sa podarili kúpiť už od 4,99 EUR za jeden smer. Podľa mňa let do Záhrebu je najkratší let z Bratislavy. Čistého času trval presne štyridsať minút. Na začiatok tu mám pár praktických info, aby ste sa v hlavnom meste Chorvátska vedeli lepšie orientotovať.

Ako sa dostať z letiska v Záhrebe do centra a potrebujem pas alebo stačí občiansky?

Doprava z letiska v Záhrebe do centra mesta je zabezpečená pravidelnými autobusmi verejnej dopravy. Stačí vyjsť z terminálu, prejsť parkoviskom na cestu za ním a počkať na autobus. Choďte s davom. U vodiča sa dá platiť len v hotovosti a kunami. Z toho dôvodu som išiel z letiska taxíkom, Bolt ma vyšiel dvanásť eur a v centre som bol za menej ako štvrť hodinku. Čitateľ Matej mi v komentároch na Facebooku poradil „V obchode na letisku v odletovej/príletovej hale si viete kúpiť lístky na verejnú dopravu. Jeden 30 minútový lístok stojí 4 kuny. Do centra treba 60 minútový za 8 kun. V obchode sa dá platiť aj kartou. V hale sú len bankomaty Euronet, im sa radšej vyhnite.

Na vstup do Chorvátska nepotrebujete pas, stačí občiansky preukaz. Ak si plánujete prenajať auto, dokonca netreba ani medzinárodný vodičský preukaz.


Kde sa ubytovať v Záhrebe?

Odporúčam vám využiť airbnb byty, tých je v centre Záhrebu milión. Určite sa ubytujte v centre mesta okolo námestia Trg bana Josipa Jelačića. Odtiaľ sú všetky spomenuté atrakcie v tomto článku dostupné pešo. Po centre chodia električky, a to ako sa dostať odkiaľ kam, vám naplánuje Google Maps. Ja som býval blízko Branimir Mingle Mall a nebavilo ma chodiť toľko pešo do centra, hoci to bolo len pätnásť minút. Nabudúce sa ubytujem viac v centre mesta. Vďaka kráčaniu som ale po Záhrebe nachodil 30 tisíc krokov za jeden deň. Na meranie som použil moje Huawei Watch GT 3.

Ako platiť v Záhrebe? Berú aj eurá?

Chorvátsko má menu kuna, no niektoré obchody zobrazujú ceny duálne aj v eurách. Euro by malo byť v Chorvátsku hlavnou menou od roku 2023.

Dva tipy na skvelé reštaurácie v Záhrebe kde sa najesť

Hoci išlo o moju debutovú návštevu Chorvátska, musím povedať, že som ostal zo Zagrebu príjemne prekvapený. Predtým ako vám ukážem pamiatky si však poznačte tieto dve reštaurácie.

  1. Boban cafe & restaurant
  2. Dubravkin put

Sú to dve reštaurácie, ktoré sa mi v Zagrebe páčili najviac a najviac mi tam chutilo. Samozrejme, okrem McDonaldu, haha. Obe reštaurácie majú na vstupe nálepku Michelin, no nebojte sa, čo som zistil, v Chorvátsku to nie je nič výnimočné. Túto nálepku som tu videl na väčšine reštaurácií. Boban je útulná reštaurácia v centre mesta, kým Dubravkin put je viac classy, v prírodnom prostredí v lese nad mestom. Niečo ako môj obľúbený Stroodel v Bratislave. Zastavte sa. Jediné, čo sa mi v Dubravkin put nepáčilo, bola mierne otrávená a znudená obsluha. Nuž, nie každý deň je nedeľa.

Čo vidieť v Záhrebe podľa Milana Bez Mapy

Keďže je toho viac, odporúčam vám nasledovné pamiatky navštíviť presne v tomto poradí, aby ste po meste chodili logicky a nemotali sa ako opití krížom-krížom. Všetky miesta v tomto poradí stihnete za jeden celý deň, aj so zastávkou na obed a večeru v mojich obľúbených reštauráciách. Poďme na to. Viete čo vidieť v Záhrebe? Toto:

  1. Botanická záhrada v Záhrebe
  2. Chorvátske národné divadlo
  3. Park Zrinjevac
  4. Bogoviceva ulica a reštaurácia Boban
  5. Záhrebská katedrála
  6. Ulica Ivana Tkalciceva
  7. Kostol sv. Marka
  8. Múzeum zničených vzťahov
  9. Lanovka Zagreb a veža Lotrščak
  10. Tunel Grič pod mestom odkiaľ sa môžete prejsť na večeru do Dubravkin Put
  11. EXTRA: Jazero Jarun

Botanická záhrada v Záhrebe

Založená v roku 1889 Antunom Heinzom, profesorom univerzity v Záhrebe, a sprístupnená verejnosti v roku 1891, je súčasťou Prírodovedeckej fakulty. Záhrada sa rozkladá na ploche 5 hektárov a nachádza sa v nadmorskej výške 120 metrov nad morom. Je domovom viac ako 10 000 druhov rastlín z celého sveta, vrátane 1 800 exotických exemplárov, paliem a kaktusov.

Má veľké jazierka pre vodné rastliny. Niektoré z najvýznamnejších diel Slávy Raškaja, známej chorvátskej maliarky, boli namaľované pri záhradných jazierkach. Vstupné tu stojí pár kún, platiť sa dá aj eurom, avšak len v hotovosti. Mne sa tu veľmi páčilo, záhrada je príjemná a stojí za prechádzku na pol hodinku.

Botanická záhrada v Záhrebe
Botanická záhrada v Záhrebe

Chorvátske národné divadlo

Vďaka vládnej podpore sa v priebehu rokov k Chorvátskemu národnému divadlu v Záhrebe pripojil Dom opery a baletu. Pre svoju majestátnosť a nádherné stĺpy a interiéry, a samozrejme, aj pre zaujímavý program, je dnes považovaný za kultúrne jadro hlavného mesta.

Na jeho javisku kráčalo mnoho medzinárodných umelcov a hercov, ako napríklad Vivien Leigh či Laurence Olivier. Samotná budova je majstrovským dielom architektúry, ktorá je svedkom dlhej minulosti nielen zvonku, ale aj svojimi prepracovanými interiérmi. Ja som len prešiel okolo, no nedalo mi nezastaviť sa a pokochať sa tou architektúrou.

Chorvátske národné divadlo
Chorvátske národné divadlo

Park Zrinjevac v Zagrebe

Vašu pozornosť upútajú pekné záhony a vodné fontány či vzhľad meteorologickej stanice. Nájdete ju? 😛 Je len málo miest, kde sú ulice a zeleň tak úzko prepojené, ako v Záhrebe. Zrinjevac, pomenovaný po Nikolovi Šubićovi Zrinskom, je prvým v skupine ôsmich zelených plôch mesta. Park lemujú umelecké galérie a busty veľkých postáv histórie Chorvátska, ktoré zdobia jeho cesty.

Práve tu môžete spozorovať cenné diela svetoznámych umelcov alebo sa ponoriť do pokladnice Archeologického múzea, ktoré obsahuje rarity. Je takým kontrastom ku každodenným aktivitám mestského života.

Park Zrinjevac v Zagrebe
Park Zrinjevac v Zagrebe

Bogoviceva ulica a reštaurácia Boban

Ulicu Bogoviceva som sem pôvodne nechcel dávať, no kúsok od nej je moja obľúbená reštaurácia Boban, tak dám. Ulica je plná podnikov, kaviarní a ľudia sem chodia len tak vysedávať. Prišla mi ako taká ošuntelá Obchodná v Bratislave. Na kávičky ale slúži aj ulica Ivana Tkalacica, ktorá má, podľa mňa, oveľa krajšiu a lepšiu atmotsféru. O nej si prečítate nižšie.

Záhrebská katedrála

Záhrebská katedrála je najštýlovejšia a najvýrečnejšia architektonická realizácia sakrálnej architektúry v neogotickom štýle juhovýchodne od Álp. Záhrebská katedrála je tiež najmonumentálnejšia a najpôsobivejšia sakrálna stavba v gotickom štýle v tejto oblasti.

Pred niekoľkými rokmi, pri rekonštrukcii katedrály, v južnej veži vo výške 102 m našli robotníci v malej sklenenej kapsule z roku 1898 malú poznámku, ktorú napísal architekt katedrály Hermann Bolle. Čo bolo na poznámke som sa nikde nedočítal, vy neviete? Dodnes tu je pôvodný ručný výťah, ktorý však nie je prístupný verejnosti. Jej organ je zaradený medzi desať najlepších organov na svete s viac ako šiestimi tisíckami píšťal.

Záhrebská katedrála
Záhrebská katedrála

Ulica Ivana Tkalacica je jedna z najstarších ulíc v Záhrebe, plná kaviarní

Máte chuť na kávu alebo zmrzlinu? Tak určite tu. Tkalčićeva Ulica alebo Ulica Ivana Tkalčića sa nachádza v Záhrebe a je jednou z najstarších ulíc v Chorvátsku. Toto miesto, ktoré bolo pred storočiami priemyselné centrum, je teraz hlavnou turistickou atrakciou so starobylými domami na oboch stranách ulice.

Domy, ktoré sú teraz premenené na kaviarne, slúžia mnohým turistom, ktorí chodia po tejto dláždenej ceste. Ja som si tu len tak sadol, objednal colu zero, presso s mliekom, vyložil nohy a len tak si vychutnával okolo plynúci život Chorvátska. Parádička a pohodička.

Ulica Ivana Tkalacica
Ulica Ivana Tkalacica
Ulica Ivana Tkalacica
Ulica Ivana Tkalacica

Kostol sv. Marka

Jedinečná farebná škridlová strecha z kostola svätého Marka z neho robí ikonu Záhrebu.  Originálnu farebnú škridlovú strechu postavili v roku 1880 Friedrich Schmidt a Herman Bollé. Na ľavej strane na nej uvidíte stredoveký erb Chorvátska, Dalmácie a Slavónie a na pravej strane znak Záhrebu.

Na druhej strane, vo vnútri, stoja sochy Ivana Meštrovića a umenie Joza Kljakovića a Ljuba Babića. Renovované fresky stoja za pozornosť, strop bol pozlátený 22-karátovým zlatým plátkom a nedávno bol inštalovaný nový organ.

Kostol sv. Marka
Kostol sv. Marka

Múzeum zničených vzťahov

Čítate dobre, haha. Tiež som si najskôr hovoril, že aká hlúposť, a nakoniec to bolo jeden z najväčších zážitkov v Zagrebe. Múzeum založili dvaja umelci, Olinka Vištica, filmová producentka, a sochár Dražen Grubišić. Po tom, čo sa ich štvorročný vzťah v roku 2003 skončil, obaja žartovali o zriadení múzea, v ktorom budú uložené osobné veci. O tri roky neskôr začali žiadať svojich priateľov, aby darovali aj oni svoje predmety, ktoré im zostali po ich rozchodoch, a zbierka bola na svete. Môžem niečo pridať aj ja?

Museum of Broken Relationships opisujú jeho zakladatelia ako „umelecký koncept, ktorý vychádza z predpokladu, že predmety majú ‚hologramy‘ spomienok a emócií“ Svojim usporiadaním tvoria priestor chránenej spomienky s cieľom zachovať materiálne a nemateriálne dedičstvo narušených vzťahov. Súčasťou múzea je aj kronika do ktorej môžete napísať odkaz bývalému alebo bývalej. Nájdete ten môj? 😛 Odporúčam si dopredu mrknúť otváracie hodiny.

Lanovka Zagreb a veža Lotrščak

V roku 1888 istý D.W. Klein získal koncesiu na výstavbu pozemnej lanovky v Záhrebe. Lanovka bola postavená a uvedená do prevádzky v roku 1890. Bola poháňaná parným strojom. Spočiatku bol tlak pary taký nízky a opravy boli také časté, že zostal takmer polovicu času mimo prevádzky.

V roku 1934 bol jeho parný pohon nahradený elektrickým motorom. Vzhľadom na to, že si lanovka zachovala svoj pôvodný vzhľad, konštrukčné a väčšinu technických vlastností, dostala zákonnú ochranu ako kultúrna pamiatka. Hneď vedľa je veža Lotrščak z ktorej je pekný výhľad na mesto. Lanovkou som sa previezol ale žeby to bol zážitok roka, nemôžem povedať.

Lanovka Zagreb
Lanovka Zagreb

Tunel Grič pod mestom

Neviem prečo, ale tunel Grič vo mne nechal najväčší dojem. Možno pre to, že som pod mestom nečakal takto veľký a rozsiahly tunel. Tunel Grič je tunel pre chodcov, ktorý sa nachádza pod historickou štvrťou Grič (nazývanou aj Gradec alebo Gornji Grad), ktorá dala tunelu meno.

Pozostáva z centrálnej haly, ktorá je prepojená dvoma priechodmi s ulicou Mesnička na západe a ulicou Stjepana Radića na východe a štyrmi priechodmi tiahnucimi sa na juh. Bol postavená počas 2. svetovej vojny vládou, aby slúžila ako protiletecký kryt, aj ako promenáda, ale po vojne rýchlo chátral a nepoužíval sa. Tunel bol obnovený až v 90. rokoch, bol hostiteľom jedného z prvých rave festivalov v Chorvátsku a fungoval ako úkryt počas chorvátskej vojny za nezávislosť. V roku 2016 bol Grič zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti. Dnes slúži ako turistická atrakcia a organizuje kultúrne poduja.

Tunel je počas dňa normálne otvorený a slúži ako dobrá skratka v rámci mesta. Vstupné sa sem neplatí, pokiaľ nie je vnútri dáke podujatie.

Tunel Grič pod mestom
Tunel Grič pod mestom

V roku 1943 z obavy pred spojeneckým bombardovaním nariadil predseda vlády Nezávislého štátu Chorvátsko, Nikola Mandić, vytvorenie verejného protileteckého krytu pod vrchom Gornji Grad. V roku 1949 tunel využívala ako sklad potravinárska spoločnosť  a dokument z 31. októbra 1949 navrhoval výstavbu ďalšieho koridoru spájajúceho existujúci koridor s oblasťou Gupčeva Zvijezda. Asi 2 kilometre na sever. Neexistuje žiadny dôkaz, že táto chodba bola niekedy postavená. Z tunela je to len kúsok do reštaurácie Dubravkin put.

Jazero Jarun

Jarun je miestom, kam ísť za oddychom a rekreáciou. Sú tu turistické chodníky, jazerá s člnkami, početné reštaurácie a plážové kaviarne , ktoré privádzajú ľudí k jazerám. Niečo ako Zlaté piesky. Dokonca je tu vlastná nudapláž.

Medzi zeleňou, v blízkosti čistej vody jazier a pláží, ktoré sa naplnia počas horúcich letných dní, sa nachádzajú aj cyklistické chodníky, bežecké trate, minigolfové ihrisko. Samotné jazero má jednu najlepších veslárskych dráh v Európe a využívalo sa na medzinárodné súťaže. Ja som, žiaľ, Jarun nestihol, aj tak bola zima ale vy sa určite zastave.

Čo vidieť v Záhrebe a tipy kde sa najesť podľa Milana Bez Mapy

Na to, že som do Záhrebu išiel úplne bez očakávaní, naplnili sa. Zagreb je jedno príjemné kultúrne mesto, ktoré odporúčam  navštíviť každému. Hoci je Chorvátsko krajina pláží, zastavte sa na otočku aj v hlavnom meste a prečítajte si čo vidieť v Záhrebe na blogu Milana Bez Mapy.

S láskou, Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.