Menej známe miesta na Slovensku dostupné elektromobilom

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Menej známe miesta na Slovensku dostupné elektromobilom? Škoda sa spojila so slovenským odborníkom na zvuky, Jurešom Líškom, a poslali ho aby precestoval Slovensko a prišiel na to, ako naša krajina znie.

Vybavili ho moderným elektromobilom Škoda Enyaq a z Jurešovej cesty vznikol zaujímavý dokument, kde cestuje po Slovensku s mikrofónom v ruke a zaznamenáva to, aké originálne zvuky vydáva naša príroda. Táto kampaň ma hneď zaujala.

Menej známe miesta na Slovensku dostupné elektromobilom

Menej známe miesta na Slovensku dostupné elektromobilom
Menej známe miesta na Slovensku dostupné elektromobilom

Najkrajšie zvuky Slovenska so Škoda Enyaq a Jurešom Líškom

Pozrite si ich spoločný dokument na YouTube. Ja som si na stránke Škoda prešiel všetky miesta, ktoré Jureš zdokumentoval a vybral si štyri, ktoré som sám navštívil. Na túto cestu mi bol, rovnako ako Jurešovi, požičaný tichý elektromobil Škoda Enyaq s vysokým dojazdom.

Viac o tom aká bola moja skúsenosť z jazdy si prečítajte nižšie. Z Jurešovho zoznamu som si vybral tieto štyri miesta:

  1. Kláštor Katarínka
  2. Brunovského lesy
  3. Kameňolom v Borinke
  4. Ráztocký vodopád a Vodné mlyny Oblazy

 

Kláštor Katarínka pri Dechticiach ako menej známe miesta na Slovensku

Katarínka je historický kláštor, respektíve jeho ruina, nachádzajúci sa na Západnom Slovensku. Ide o bývalý jezuitský kláštor z 17. storočia, ktorý je známy svojou architektúrou a kultúrnym významom. Pôvodne bol postavený v barokovom štýle a slúžil ako centrum katolíckeho náboženského života a vzdelávania.

Bohužiaľ, v priebehu rokov bol kláštor opustený a chátral. Postupne však prebiehali snahy o jeho obnovu a zachovanie, ktoré prebiehajú doteraz. Organizácie a dobrovoľníci pracujú na obnove a udržiavaní tohto miesta, aby mohlo ďalej slúžiť ako kultúrna a historická pamiatka aj naďalej. Pravdepodobne ich aj stretnete, keď sa sem vydáte.

  • TIP: Zaparkujte na tomto mieste, z oficiálneho parkoviska je to ku kláštoru zhruba desať minút pešo. Kláštor je otvorený verejnosti nonstop, sem tam tam stretnete archeológov robiť výskum 🙂

Mne sa najviac páči to, ako prirodzene je celá stavba zakomponovaná do okolitej prírody. Len si tak kráčam lesom a zrazu sa na mňa vynorí Kláštor Katarínka, ktorý je naozaj majestátny. Sám som ostal prekvapený jeho majestátnosťou a veľkosťou.

Návšteva kláštora Katarínka
Návšteva kláštora Katarínka

Brunovského lesy v Lozorne inšpirovali aj maliara

Priznám sa, o Brunovského lesoch som počul prvýkrát až práve v dokumente Jureša Líšku a Škody, a celý čas rozmýšľal, prečo sa lesom hovorí Brunovské. Je to preto, lebo Albín Brunovský, maliar, sem často chodil hľadať inšpiráciu pre svoje veľmi originálne maľby. Vygúglite si niektoré z nich, jasne tam pozorovať prvky borovicového lesa a ihličia.

  • TIP: Autom sa viete dostať až sem, obujte si dobré topánky a prejdite sa týmito originálnymi borovicovými lesmi na Záhorí.
@milan_bezmapy 🇸🇰 Presne 0 emisií mala moja cesta po Slovensku, kde som sa vybral po stopách muzikanta Jureša Líšku. Ten v spolupráci so Škoda nahral viac ako 20 unikátnych zvukov Slovenska. Sadol som do tichého, bezemisného elektromobilu Škoda Enyaq Coupé a na jedno nabitie si niektoré zo zvukov vypočul tiež. Všetky ich nájdete na skoda-auto.sk 🚗 Brunovkésho lesy za Lozornom slúžili ako inšpirácia maliarovi Albínovi Brunovskému, kým Kláštor Katarínka stojí skrytý v lesoch Malých Karpát. Ráztocký vodopád odporúčam spojť aj s návštevou vodných mlyny Oblazy. Akoby tam zastal čas. Cestujte! Spolupráca. #milanbezmapy #slovensko #skodaenyaq #electromobility #elektro #lozorno #raztockyvodopad #klastorkatarinka ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Čím sú tieto lesy zaujímavé a prečo tak fascinovali Albína? Im podobné nenájdete takmer nikde inde na Slovensku. Borovicové lesy na Záhorí sú charakteristickým typom lesu v Záhorskej nížine, čo je západná časť Slovenska, blízko hraníc s Rakúskom a Českom. Často sú tvorené najmä borovicou lesnou (Pinus sylvestris), ktorá má oranžovú kôru.Tieto lesy majú veľký ekologický význam, pretože poskytujú domov ohrozeným druhom. A navyše, na jeseň je tu milión húb 🙂

Brunovského lesy v Lozorne inšpirovali aj maliara
Brunovského lesy v Lozorne inšpirovali aj maliara
Lesy na Záhorí sú obľúbené aj pre zberateľov húb
Lesy na Záhorí sú obľúbené aj pre zberateľov húb

Kameňolom v Borinke a Medené Hámre

Borinka je moje obľúbené mesto na Slovensku. Nie iba preto, že tu je hrad Pajštún, na ktorý viete ísť pešo cez Malé Karpaty až z Bratislavy, no aj pre svoju prírodu, kameňolom a Medené Hámre. Raz som tu dokonca jedno leto stanoval so spolužiakom Robom zo strednej školy.

Medené Hámre je bývalá historická osada, známa pre svoju hornícku históriu a spojenie s ťažbou a spracovaním medi. Medené Hámre boli strediskom pre ťažbu a spracovanie a dnes je tu známa horolezecká stena. Táto oblasť je zaujímavá aj pre geológov a študentov, ktorí sem cestujú kvôli ich geologicko-historickej hodnote a horníckej činnosti. Skúste v priľahlom lese nájsť aj vodopád 🙂 Toto miesto rozhodne patrí medzi menej známe miesta na Slovensku.

Kameňolom v Borinke a Medené Hámre
Kameňolom v Borinke a Medené Hámre
Kameňolom v Borinke a Medené Hámre
Kameňolom v Borinke a Medené Hámre

Ráztocký vodopád a vodné mlyny Oblazy

Posledná z lokalít, ktoré som v rámci hľadania najkrajších zvukov Slovenska navštívil, je Ráztocký vodopád a Vodné mlyny Oblazy. Vodopád leží (alebo padá?) v dolnej časti Ráztockej doliny a Kvačianskej doline a má osem metrov. Bol som tu viac krát a raz sa dokonca stalo, že v ňom nebola takmer žiadna voda, bolo to však na konci leta.

Ak chcete mať istotu, že bude Ráztocký vodopád pekne tiecť, vybehnite sem na jar alebo na jeseň. Kúsok od neho sa nachádzajú aj Vodné mlyny Oblazy. Čo to je? Ide o horský typ mlynov, ktoré možno vidieť vo viacerých slovenských horských dedinách. Oblazy sú jedny z posledných zachovaných mlynov, ktoré sa nachádzajú v ich pôvodnom prostredí. Pozrite si aj moje ďalšie tipy na celodenné výlety z Bratislavy do 100 kilometrov.

Oba mlyny, horný a dolný, tu stoja od devätnásteho storočia. Všimnite si hlavne dve veľké kolesá, ktoré poháňali mlynské kolo aj pílu, ktorá je dnes pekne zrekonštruovaná.

Menej známe miesta na Slovensku dostupné elektromobilom
Vodné mlyny Oblazy
Ráztocký vodopád
Ráztocký vodopád

Aká je jazda na elektromobile Škoda Enyaq po Slovensku

Musím povedať, že rovnako, ako elektromobilom Škoda Enyaq, som bol prekvapený aj úrovňou vyspelosti elektromobility na Slovensku. Už v roku 2021 som absolvoval veľmi pekný road trip po celom Slovensku, na ktorý som dostal výlučne čisté elektro, a už v tej dobe bolo všade dostatok nabíjacích staníc na rýchle nabíjanie.

Dnes, o dva roky neskôr, pribudli ďalšie nabíjacie vysokovýkonné stanice a preto môžem s čistým svedomím povedať, že jazdiť elektromobilom po Slovensku, je úplne v pohode a nevidím v tom žiadne prekážky. Ani mimo mesta 😛

Dojazd Škoda Enyaq pri plnom nabití

Moja požičaná Škoda Enyaq mala pri plnom nabití batérie dojazd 550 kilometrov. Samozrejme, tento dojazd sa môže plus mínus líšiť od toho, či máte zapnutú klímu, či idete do kopca, po diaľnici alebo od terénu a od vášho štýlu jazdy.

Vo všeobecnosti je dojazd vždy najlepší pri priemernej rýchlosti na rovnej ceste, no mne na jedno nabitie auto vydržalo z Bratislavy do Žiliny po diaľnici úplne v pohode.

  • TIP: Ak má batéria krátko pred vybitím, na palubnom počítači sa zobrazí informácia o vybití so zoznamom všetkých najbližších nabíjacích staníc v blízkom okolí. Nikdy sa teda nemôže stať, že by som mal takmer prázdnu batériu a nevedel, kam ju mám ísť nabiť.

Navyše, už od novembra tohto roka sa bude dať objednať nový modelový ročník Škoda Enyaq, ktorý dostáva hneď niekoľko vylepšení. Predovšetkým je to vyšší výkon, dlhší dojazd, ale aj kratšie časy nabíjania, čo samozrejme posunie zážitok z jazdy ešte o level vyššie.

Nový Enyaq sa dočká aj malých vizuálnych zmien v súlade s novou vizuálnou identitou značky.

Dojazd Škoda Enyaq pri plnom nabití
Dojazd Škoda Enyaq pri plnom nabití
Nabíjanie elektromobilu doma
Nabíjanie elektromobilu doma
Nabíjanie auta s vysokým výkonom
Nabíjanie auta s vysokým výkonom

Kde nabiť elektromobil na Slovensku a ako nájsť rýchlo nabíjaciu stanicu

Po Slovensku máme tisícky nabíjacích staníc. Naozaj sú všade. Ak ale budete hľadať, odporúčam ísť do Google maps a zadať do vyhľadávača „nabíjacia stanica“. Google vám rovnako ukáže všetky stanice, no navyše ukáže, aké prípojky sú k dispozícii a koľko z nich je voľných.

Odporúčam hľadať prípojky s výkonom vyšším ako 150 kW. Mne práve 150kw nabíjačka nabila auto za dvadsať minút, kým som sa zastavil na kávu na pumpe. Nezľaknite sa, že tak fučia pri plnom nasadení, treba tie stroje chladiť 😀

Kde nabiť elektromobil na Slovensku a ako nájsť rýchlo nabíjaciu stanicu
Kde nabiť elektromobil na Slovensku a ako nájsť rýchlo nabíjaciu stanicu

Nabíjanie elektromobilu v domácej sieti

Áno, nedalo mi to a skúsil som nabiť elektormobil aj doma v domácej sieti v garáži. Existujú rôzne typy nabíjacích káblov a zariadení, ktoré sa líšia podľa typu elektromobilu a rýchlosti nabíjania.

Najčastejšie používanými typmi sú nabíjací kábel EVSE a CCS. Treba však upzorniť, že je potrebné si nechať doma nainštalovat konvertor, inak vám bude auto vyhadzovať poistky tak ako mne.

Páči sa mi, že Škoda ide s dobou vytvorila elektromobil, ktorý je schopný silnej jazdy po Slovensku, no zároveň nezanecháva žiadnu stopu v prírode. Navyše, ide tak potichu, že som si miestami nebol istý, či je naštartované 😀 Článok vznikol v spolupráci so Škoda Auto Slovensko.

Cestujte.

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.