Celodenné výlety autom z Bratislavy do 100 km a 15 TOP miest

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Aké výlety autom z Bratislavy do 100 km treba vyskúšať tento rok? Ako rodený Bratislavčan sa stále čudujem, prečo tento článok neprišiel na svet ešte skôr. Toto sú moje obľúbené celodenné výlety autom z Bratislavy do sto kilometrov.

Výlety autom z Bratislavy do 100 km na celý deň


Ak sa ti článok nechce čítať, tak si ho vypočuj:


Okrem prvého a trinásteho som absolvoval každý jeden z týchto výletov autom z Bratislavy do 100 km. Zoradil som ich od najbližšieho až po ten, čo je najďalej. Ubezpeč sa, že máš kvalitné pneumatiky, lebo vyrážame na cestu. Poriadne vylešti autoelektróny a šup na sobotný výlet z Bratislavy. Kilometre sú uvádzané len ako cesta smerom tam, čiže naspäť do Bratislavy to je dvojnásobok. Poďme na celodenný výlet z Bratislavy!

Výlety autom z Bratislavy do 100 km a 15 miest, ktoré ľúbim
Výlety autom z Bratislavy do 100 km a 15 miest, ktoré ľúbim.
 1. Bunker BS-8 (14 km)
 2. Anglické parky v Malinove a v Tomášove (20 km)
 3. Výlet do Hainburgu (22 km)
 4. Biofarma Príroda v Stupave (33 km)
 5. Plavba kompou vo Vojke nad Dunajom (38 km)
 6. Výlet na Vodný mlyn v Jelke (48 km)
 7. Smolenický zámok (50 km)
 8. Bistro ENAK v Trnave (53 km)
 9. Podersdorf am See (55 km)
 10. Vodné dielo Gabčíkovo (65 km)
 11. Zrúcanina hradu Branč (84 km)
 12. Zobor nad Nitrou (88 km)
 13. Výlet do Györu (90 km)
 14. Hodonín a Uherské Hradište (100 km)
 15. Lednicko-valtický areál (110 km)


Bunker BS-8 Hřbitov

Bunker BS-8 Hřbitov je v podstate v Bratislave, približne 14 kilometrov od centra a skôr ako o celodenný výlet ide o mini výletík z mesta. Každopádne, mám ho na svojom hľadáčiku už dlho, no nikdy som sa tam zatiaľ nevybral. Ide o starý vojenský bunker pri rakúskych hraniciach, ktorý môžeš navštíviť aj zvnútra, je to múzeum. Treba si ale dohodnúť prehliadku, lebo to tuším robia iba dáky dobrovoľníci a nadšenci vojny.

Celkom ma to inak fascinuje, koľko bunkrov je pozdĺž hranice a vyššie, pri rieke Morava (nie len na Petržalskej strane). Pár ich je aj na Železnej studničke a vie o nich málokto. Väčšinou sú všetky vojenské bunkre zatvorené a zapečatené, no už som našiel aj pár otvorených, no nikdy som sa neodvážil ísť dnu. Nechcem tam stúpiť niekde na mínu a byť nájdený o 20 rokov neskôr. Myslím, že bunker BS-8 Hřbitov je najväčší zo všetkých stojí pri ňom cintorín. Od toho to meno.


Anglické parky v Malinove a Tomášove

Iba 20 km južne od Bratislavy, akoby jeden povedal, „na Maďaroch“ ležia dva úplne mega pekné anglické parky. Jeden v Malinove a druhý v Tomášove. Kým ten Malinovský je v porovnaní s minulosťou riadne zanedbaný, stále tu sídli Stredná odborná škola záhradnícka – osobne si myslím, že park by tak mal aj vyzerať. Posledné roky je to samá burina, no je tu veľa zbierkových druhov vzácnych drevín a kaštieľ, ktorý tiež chátra. Natáčal sa tu slovenský seriál Tajné životy.

Naopak, park s kaštieľom vedľa v Tomášove je pekne zrekonštruovaný a kaštieľ tiež. Z toho je dnes známy a vychytený Art Hotel Kaštieľ v ktorom som bol kedysi ubytovaný. Celú moju recenziu na Art Hotel Kaštieľ si prečítaj v článku. Má za sebou mega zaujímavú históriu, keďže išlo kedysi o ústav, neskôr chátral a dnes tu majú svadby celebrity.

Do oboch parkov je vstup zadarmo a dá sa tu parkovať. Do kaštieľa v Malinove sa nedá dostať, sú v ňom strážne psy, no do kaštieľa v Tomášove môžeš ísť na kávu a obed. Oba parky sú taká moja srdcovka a na víkendový piknik, či prechádzku s kočíkom alebo rande, sú ako stvorené a rozhodne patrí medzi naj výlety autom z Bratislavy do 100 km.

malinovo
Kaštieľ v Malinove.
luxusné hotely na Slovensku
Kaštieľ v Tomášove.

Výlet do Hainburgu autom na celý deň

22 kilometrov od centra Bratislavy je rakúske mesto Hainburg, ktoré som dlho vnímal iba ako „to mesto, cez ktoré ideš, keď potrebuješ letieť z Viedne“. Na moje šťastie, Hainburg je celkom príjemný a autom je to z Bratislavy fakt iba na skok. Dokonca sa dá ísť aj na korčuliach, lodi a bicykli. Výlet do Hainburgu autom odporúčam aj mimo sviatkov, kedy máme zatvorené potraviny, haha. Celý článok o tom, čo vidieť v Hainburgu, si prečítaj na mojom blogu. V Hainburgu som našiel aj peknú zrúcaninu hradu, letné kúpalisko a super vyhliadku. Ak hľadáš kúl výlety autom z Bratislavy do 100 km, Hainburg ťa poteší.

Aj keď som bol najskôr mierne rozčarovaný z toho, koľko Slovákov som tu videl, hlavne ako pokladníčky v obchodoch a podobne, Hainburg je pekné mesto. Nuž, asi je to celkom dobrý plán pracovať v Rakúsku, no stále bývať v Bratislave. Každopádne, výlet do Hainburgu ako celodenný výlet z Bratislavy odporúčam všetkými dvanástimi. Desiatimi.

čo vidieť v hainburgu výlet
Ahoj, leto v Hainburgu.

Biofarma Príroda v Stupave

Iba 33 kilometrov severne od Bratislavy, na Záhorí, je moja obľúbená biofarma Príroda v Stupave. Okrem zvieratiek vo voľnom výbehu tu majú skvelú reštauráciu, kde sa dá platiť kartou a robia tu tie najlepšie bryndzové halušky v okolí Bratislavy. Majú k tomu celkom rodinný prístup, čo mi príde celkom sympatické.

Biofarma Príroda v Stupave je celkom dobrý tip na výlet autom z Bratislavy za menej ako sto kilometrov. Za celý svoj život som tu bol asi štyrikrát a vždy sa tu dobre najedol, pohladkal ovečky, pozrel ako kaká koník a nechal sa ponaháňať zdutou kozou, haha. Robím si srandu. Síce tu niektoré zvieratká behajú vo voľnej prírode, sú celkom krotké, no tie malé, čerstvo narodené prasiatka by som si najradšej zobral domov. Aha na toto:

biofarma príroda v stupave
Sympatické.

Plavba kompou vo Vojke nad Dunajom

Vzdialenosť z centra Bratislavy je iba 38 kilometrov a, popravde, kým ma sem nezobral kamoš, ani som netušil, že v okolí Bratislavy máme niečo také, ako je kompa. Dá sa preplaviť z jednej strany na druhú a stojí to len pár drobných. Síce som na kompe už cestoval spolu s autom, vždy ma to celkom fascinovalo a spájal som si to hlavne s prímorskými krajinami a nie plavbou po Dunaji.

Ak máš malé decká, alebo trtka jak som ja, určite ho zober previezť sa kompu vo Vojke nad Dunajom, bude mať z toho minimálne taký mega zážitok, ako ja. Výlety autom z Bratislavy do 100 km nemusia byť iba o tom, že sa niekam zaveziem a vystúpim. Tu netreba ani len vyjsť z auta, haha.


Výlet na Vodný mlyn v Jelke

So vzdialenosťou 48 kilometrov od Bratislavy leží miesto, kde robia v lete tú najlepšiu pečenú rybu na svete. Konkrétne myslím heika. Dohovoriť sa tu dá aj po Slovensky, no základom maďarčiny si to iba uľahčíš, haha. Síce je Jelka trochu ďalej, v lete to je mega tip na výlety autom z Bratislavy do 100 km.

Celkom populárne sú vodné splavy po Malom Dunaji. Veľa ľudí nastúpi na kajak v Zálesí a vystúpia niekde pozdĺž ramena. Voda je tu pomerne kľudná a príroda neuveriteľná. Len tak si sadnúť na čln a nechať sa unášať prúdom. Dá sa tu aj rybárčiť, no zrejme treba na to povolenie. Som si istý, že áno. Myslím, že nie je nič lepšie sadnúť v horúci augustový deň na čln a odviezť sa po prúde až k vodnému mlynu v Jelke. Len aby ťa tam niekto čakal s autom, haha. Peši by to naspäť do Bratislavy trvalo trošku moc dlho.

Splavovanie Hrona
Splavovanie je veľmi obľúbené.

Výlet na Smolenický zámok autom z Bratislavy

Päťdesiat kilometrov autom od Bratislavy stojí Smolenický zámok, ktorý pokladám za jeden z najkrajších na Západnom Slovensku a ako ideálny tip na výlet autom z Bratislavy do 100 km. Ja som tu bol už niekoľkokrát, no pri mojej poslednej návšteve som si zle pozrel otváracie hodiny, takže pozor na to. Inak, hore pri zámku sa (vraj) nedá parkovať a je tam zákaz vjazdu.

Treba zaparkovať pod zámkom a vyjsť to hore k peši. Síce som hore videl zaparkované autá, asi mali špeciálne povolenie. Neviem. Hoci ma tieto prehliadky zámkov nikdy veľmi nebavili a radšej ako na zaprášené stoličky a obrazy s divnými tvárami, pozerám na pekné výhľady z vežičiek, Smolenický zámok má nádherné nádvorie, ktoré by malo dostať minimálne Oskara. Je dokonalé a kebyže som filmmejker, natáčam tu film.

Smolenický zámok autom z Bratislavy
Smolenický zámok autom z Bratislavy.

Bistro Enak v Trnave

Najlepšia ázijská kuchyňa, ktorú som jedol, leží iba 55 kilometrov autom z Bratislavy, v centre Trmave. Bistro Enak naozaj ľúbim a vždy, keď som v Trnave, idem sa sem najesť. Ak ťa už nebavia bratislavské reštaurácie (hoci je tu veľa dobrých), v rámci výletu do 100 kilometrov od Bratislavy odporúčam, ak sa chceš dobre najesť.

Bistro je neďaleko Trojičného námestia a ak ti mám niečo z menu odporučiť, určite by to bol ich Pad Thai a akýkoľvek koláč. Pán majiteľ má celkom dobre precestovanú Áziu a očividne nám z nej niečo doniesol aj do Trnavy. Dobrú reštauráciu v Trnave. V centre Trnavy prekvapivo nie je problém s parkovaním a vždy tu dobre zaparkujem. Niekedy aj rovno pred Enakom. Cenovo nejde o najlacnejšiu reštauráciu v Trnave, no ceny sú rovnomerné kvalite jedla a rád zaplatím viac ak viem, že sa najem dobre a dosýta.

kde sa najesť v trnave enak
Opäť v Enaku. Foto: Veronika Príbelová.
kde sa najesť v trnave enak
Všetko z menu je geniálne. Foto: Veronika Príbelová.
kde sa najesť v trnave enak
OMG. Foto: Veronika Príbelová.

Podersdorf am See ako celodenný výlet autom z Bratislavy do 100 km

Päťdesiatpäť kilometrov od Bratislavy, opäť v Rakúšku, je známy Podersdorf am See, kde je tento maják. Bol som tu síce iba raz a viem, že sa to dá absolvovať aj ako výlet bicyklom z Bratislavy, autom to je pohodlnejšiel. Nájdeš tu celkom slušnú sieť cyklochodníkov, dobrých reštaurácií, ktoré majú klasický schnitzel a možnosť povoziť sa na lodi po jazere Neusiedler See.

Okrem iného tu je tiež safari park. Všetko som zhrnul vo svojom článku o tom, kam na Neusiedler See. Odporúčam ti vybaviť si takzvanú Neziderskú kartu, ktorá je zadarmo ak prespíš v jednom z partnerských hotelov. S ňou sú tu potom celkom pekné zľavy. Viac o Neziderskej karte v mojom článku Neziderská karta v Burgenlande. Inak, je tam aj perfektný St. Martins Therme wellness, ktorý som zatiaľ neskúsil, no počul naň mega veľa dobrých recenzií. S Neziderskou kartou sa tam dá vybaviť vstupné so zľavou.

maják v podersdorfe
Maják v Podersdorfe.
Maják v Podersdorfe
Maják v Podersdorfe za pekného dňa.

Vodné dielo Gabčíkovo

Známe vodné dielo Gabčíkovo stojí na Dunaji, iba 65 kilometrov južne od Bratislavy. Síce nebolo vybudované až tak dávno, v roku 1977, jeho cieľom bolo pôvodne zabrániť častým záplavám, ktoré nestabilný Dunaj spôsoboval (len tak medzi nami, záplavy sú v prírode úplne bežné, hlavne v pralesoch a lužných oblastiach). Spustené až v roku 1992 a neskôr úplne v roku 1996 patrí medzi najkomplexnejšie stavby na Slovensku, ktoré trošku naštrbili slovensko-maďarské vzťahy. Veľa o tom neviem, no viem, že sme sa s Maďarskom kvôli Gabčíkovu trošku povadili.

Slúži ako ochrana okolia proti záplavám, elektráreň, ktorá vyrobí 8% z celkovej spotreby elektriny na Slovensku a reguluje hladinu Dunaja. Osobne na Vodnom diele Gabčíkovo nevidím nič estetické, no kto má rád vodné stavby, prečo nie, ako ideálny tip na výlet z Bratislavy autom do 100 km.


Zrúcanina hradu Branč ako celodenný výlet z Bratislavy

84 kilometrov na sever od Bratislavy leží zaujímavá zrúcanina hradu Branč, ktorú poznám ako svoje topánky. Aj keď je to už trošku náročnejší trip, ako celodenný výlet z Bratislavy odporúčam, ak je pekné počasie. Vstup na zrúcaninu je niekedy zadarmo, inokedy stojí pár centov – záleží to od toho, či je dôchodkyňa, ktorá obsluhuje kasičku, práve v kostole alebo v obchode. Sú tu hrozne milí ľudia a výhľady sú neuveriteľné.


Zobor nad Nitrou

Nad Nitrou stojí Zobor, iba 88 kilometrov od Bratislavy. V nadmorskej výške 586,9 metra nad morom ide na naše pomery o malinký kopček. Pozor, ide o lokalitu Tríbeča, kde miznú ľudia. Nedávno som videl film Trhlina a v noci sem nepôjdem, haha.

Zobor je v tom, že cesta k nemu je veľmi jednoduchá a pozdĺž trasy je viacero zaujímavých „atrakcií“, ako je liečebný ústav, Svoradov prameň, náučný chodník, jaskyňa a hlavne Zoborská lesostep. Odporúčam aj zastávku pri pyramíde, čo je notoricky známy vysielač, ktorý je vidno aj z diaľnice. Ideálny celodenný výlet z Bratislavy autom do 100 km, ak chceš spojiť aj turistiku, no povoziť sa v autíčku.


Výlet do Györu

Priamo v Gyori som ešte nebol, no vždy, keď som prechádzal autobusom, som si všimol, že ide o celkom romantické mesto pri hranici so Slovenskom. Keďže som tu poriadne nebol, neviem odporučiť nič konkrétne, no veľmi rád si nechám poradiť v komentároch. Ako výlet z Bratislavy autom do 100 km fajn, nie?


Lednicko-valtický areál a Hodonín ako výlet z Bratislavy

Síce je Lednicko-valtický areál a Hodonín viac ako 100 kilometrov z Bratislavy, nemohol som si nechať odpustiť aj tento tip. Kým Lednicko-valtický areál má krásny park kaštieľ, odporúčať sem prísť skoro ráno a prejsť si celý park v Ledniciach, až dozadu k minaretu. Z neho je krásny výhľad na krajinársky park.

Kúsok odtiaľ je mesto Hodonín, ktoré je viac-menej na hranici Česka a Slovenska. A hneď vedľa, v Uherskom Hradišti sa zastav v KOVOZOO, kde je aj takýto model lietadla. Dá sa ísť aj dnu a ide o super tip na výlet autom z Bratislavy do 100 km.

kovozoo navsteva
Kovozoo.

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.