Návšteva Hobbitonu na Novom Zélande? Prečo nie. Začnem ale tým, že až 40% návštevníkov, ktorí do Hobbitonu prídu, nikdy Pána Prsteňov alebo Hobbita nevideli. Rovnako, ako ja. Po návrate z Nového Zélandu som si Pána Prsteňov pustil a zaspal pri tom štyrikrát. Vždy som bol skôr Harry Potter team, no aj keď som veľmi nevedel o čo ide, Hobbiton som si užil na 100 percent. Čo ťa tu ale čaká? Zastav sa tu počas cestovania po Novom Zélande a nakukni do domu Hobbita.
TIP: Pozri si zoznam aktuálnych akciových leteniek. Akcie sa menia každý deň a možno je medzi nimi práve aj Nový Zéland.
Návšteva Hobbitonu na Novom Zélande
Hobbiton ročne navštívi až 1 milión turistov z celého sveta a tentokrát som bol jedným z nich aj ja. Čo som tu objavil? Aj pri tak veľkom počte návštevníkov som si všimol, že to tu mrte organizujú a v Hobbitone nebola žiadna tlačenica, čoho som sa bál. Keď sa kapacita naplní, do mestečka viac ľudí nepustia. Návšteva Hobbitonu je preto príjemným zážitkom. Podobne ako celý Nový Zéland.
TIP: Prečítaj si zaujímavosti o Novom Zélande a 29 faktov, ktoré som nevedel ani ja.
Možno si nevedel: Počas natáčania Pána Prsteňov bola nad Hobbitonom vyhlásená „no fly“ zóna. To znamená, že nad miestom natáčania nemohli lietať lietadlá. Kto to porušil, tomu bola udelená pokuta.
V septembri 1998 toto miesto objavili dvaja režiséri, ktorí hľadali na Novom Zélande priestory vhodné na natáčanie. Už o rok neskôr tu spustili výstavbu Hobitských domčekov. Aj keď Pána Prsteňov začali natáčať takmer pred 20 rokmi, bol som prekvapený, ako veľmi dobre je toto miesto zachované. Mal som pocit, že filmári odtiaľto odišli len včera.
Píšem to preto, lebo som navštívil aj Wisteria Lane, ulicu Zúfalých manželiek v Los Angeles, zhruba dva roky po skončení natáčania. Poviem ti, tam sa to rozpadávalo a bol som sklamaný. Nový Zéland však, samozrejme, nesklamal.
- natáčanie trilógie Pána Prsteňov začalo v decembri 1999 a trvalo tri mesiace
- natáčanie trilógie Hobbit začalo v októbri 2011 a trvalo len 12 dní (tieto dve info mám z oficiálneho letáku priamo z Hobbitonu – to fakt sa dá trilógia natočiť za pár dní?)
Čo som videl v Hobbitone: Do Hobbitonu sa dá vstúpiť iba so sprievodcom (aby to tu návštevníci nerozobrali a nebolo ich tu príliš veľa), no necítil som sa pánkom nijako obmedzovaný. Navyše, povedal mi veľa zaujímavých info, ktoré som zhrnul priamo do tohoto článku.
Páčilo sa mi, že je to tu zariadené veľmi autenticky a každú chvíľu som mal pocit, že na mňa vybehne spoza stromu dáky škriatok. Na šnúre videlo prádlo a na stoloch bolo nachystané ovocie. Návšteva Hobbitonu je autentická. Aj keď má aj Slovensko svoj malý Hobbiton, skutočný je predsa lepší, nie?
Hobbiton na Novom Zélande
Mohol som sa vyfotiť, kde som len chcel a chytiť čoho som sa chcel. Do niektorých domčekov Hobbitov sa dá dokonca vstúpiť a je ich tu až 39. Autobusy so sprievodcami odchádzajú z Hobbiton Movie Set shop, 1235 Fenton St. pri meste Rotoura. Tu si kúpiš aj lístok. Súčasťou prehliadky je aj ochutnávka hobbitského piva. Majú tu štyri druhy. V cene lístku som mal jedno pivo zdarma. K tomu som si dal navyše hobitský obed a odišiel s plným bruchom (trochu pripitý z tmavého piva Hobbitov). Návšteva Hobbitonu nie je úplná bez dobrého piva a mäsa.
Možno si nevedel: Hobbiton sa nachádza uprostred rodinnej farmy „Alexander Family Farm“ v srdci Waikato regiónu. Okolo celého miesta natáčania sa prechádzajú stovky ovečiek, kráv a celková rozloha farmy je neuveriteľných 5000 kilometrov štvorcových. Tu je foto okolia Hobbitonu:
TIP: Po Novom Zélande som cestoval s NewTourZealand s lokálnym sprievodcom, Csabom, ktorý tu žije vyše 9 rokov. Práve on prispel veľkou dávkou informácií medzi zaujímavosti o Novom Zélande a program bude mať aj v slovenčine.
9 faktov o Hobbitone, ktoré si nevedel
- Hobbiton sa nachádza uprostred rodinnej farmy.
- V okolí sa pasie zhruba 14 000 kráv a oviec.
- Pôvodne bol skonštruovaný iba z polystyrénu, no neskôr režiséri vybudovali ozajstný Hobbiton z dreva, tehál a betónu.
- Všetky domčeky sú iba makety, no do jedného môžeš aj vstúpiť.
- Z jazera v Hobbitone museli počas natáčania odniesť všetky žaby. Boli tak hlučné, že natáčanie nebolo možné.
- Jeden zo stromov je falošný. Uhádneš ktorý?
- Režiséri mali zmysel pre detail. Preto sa tu dodnes nachádza zavesené prádlo a ovocie na stoloch pred domčekmi.
- V Hobbitone sa nachádza reštaurácia, kde si môžeš dať pravé jedlo škriatkov.
- Vo filme je scéna, kde Biblo a Gandalf pozerajú na západ slnka. V skutočnosti ide o východ slnka, nakoľko režisérom viac vyhovovalo nasvietenie z východnej strany.
Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013
PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Pozri sa do môjho obchodu.
Cestovaniu zdar!
Dobrý deň.
14.1.2022 cestujeme z Budapešti cez Dohu (Quatar Airways) na Nový Zéland, s príletom do Aucklandu 17.2.22. Vedeli by sme sa tam spojiť so slovenským sprievodcom?
nemyslim si ze tam existuje slovensky sprievodca
Dear blonde Prince Charming!
Trilógia sa nedá natočiť za 12 dní, ani za 3 mesiace, a ani sa nezačali natáčať v decembri. Ostatné chyby a outsider-ský postup nechajme tak. Všetko ste to poplietli v preklade. O čom Vás tam informovali, to bolo o práci filmárov iba v Hobbitone. Nevadí, hlavne že ste tam spravili selfie. Tom