Čo vidieť v Los Angeles: Návštevu si poriadne naplánuj

Čo vidieť v Los Angeles: Návštevu si poriadne naplánuj
5 (100%) 2 votes

Otázku čo vidieť v Los Angeles si kladie snáď každý, kto sa chystá navštíviť toto 18 miliónové mesto. Predtým, než som sem prišiel som mal vysoké očakávania a ako to obvykle býva, keď máte vysoké očakávania ostanete sklamaní. Toto však našťastie neplatili v prípade Los Angeles a vskutku je tu mnoho vecí, ktoré sa tu dajú robiť či vidieť a garantujem vám, že pôjdete spať každý večer do postele s tým, že vás budú bolieť nohy – pretože L.A je obrovské mesto.

Čo vidieť v Los Angeles: Návštevu mesta treba naplánovať poriadne

Nezáleží na tom,kde ste ubytovaní, vždy to budete mať všade ďaleko. Našťastie má L.A. relatívne dobre vyvinuté metro a na väčšinu top miest sa s ním dostanete. Len aby som pripomenul, ako všade v Amerike (snáď okrem New Yorku) miestni MHD nepoužívajú lebo majú autá a tí čo cestujú hromadnou dopravou sú väčšinou tí, ktorí majú menej peňazí. Mne to je v zásade fuk, či sedím hodinu v metre alebo v dopravnej zápche.

POČASIE V LOS ANGELES

Dobrým časom na návštevu tejto metropoly je kedykoľvek počas roka, keďže v Januári teplota nekledá pod 15 stupňov Celzia a v Auguste nikdy nevystúpi nad 30 stupňov. Väčšinou slnečné dni robia s L.A. miesto, ktoré môžete navštíviť kedy chcete.

1. RMS QUEEN MARY 1

Vedeli ste, že zaoceánsky parník RMS Queen Mary 1 sa nachádza práve v Los Angeles, na juhu v časti Long Beach? V čase slávy dokázal poňať 1957 pasažierov a 3104 členov posádky. Cesta z Anglicka do New Yorku mu trvala rekordné 4 dni, 4 hodiny a 12 minút čo bol rekord spomedzi zaoceánskych parníkov tej doby. Parník dnes už doprave neslúži no je otvorený pre návštevníkov a jeho značná časť bola prerobená na hotel, kde môžete stráviť noc za cca 150 dolárov. Parník je dlhý 311 metrov (Titani bol dlhý „len“ 269 metrov) a môžete ho navštíviť aj keď nieste na lodi ubytovaní – no musíte zaplatiť nemalé vstupné.

RMS Queen Mary 1Queen Mary 1 zaparkovaná v Los Angeles

Odvezte sa tmavo-modrým metrom a vystúpte na stanici Long Beach Transit Mall (z úplného centra to trvá cca 1 a pol hodiny) odkiaľ môžete nasadnúť na autobus, ktorý je zadarmo a odvezie vás až do prístavu. Môžete sa však aj prejsť po moste a do prístavu prísť peši, čo vám zaberie asi 30 minút chôdze.

2. SANTA MONICA BEACH

Ak chcete stráviť príjemný deň na pláži a jesť pri tom hot dogy, nastúpte na tyrkysové expo line metro a vystúpte na Culver City station, odkiaľ sa musíte ešte asi 30 minút odviezť autobusom. Autobusy odchádzajú zo zastávok priamo pred stanicou metra no radšej sa opýtajte vodiča kam ide pred tým, než nastúpite. Pláž je populárna medzi surfistami, keďže sú tu naozaj vysoké vlny a voda je studená na kúpanie.

Surf si tu môžete kúpiť alebo prenajať takmer hocikde no väčšina Američanov len tak sedí na piesku a počúva hudbu. Toto miesto je výnimočné tým, že tu končí historická route 66 čo je prvá cesta, ktorá spájala západ Ameriky s východom. Nájdete tu mnoho pekných promenád, obchodných centier a môžno aj dáke celebrity :) nedávno som videl fotky Justina Biebera a Seleny Gomez na prechádzke po pláži v Santa Monica. Čo vidieť v Los Angeles? Pláže plné ľudí so surfmi.

Santa Monica Beachlunapark na pláži

Santa Monica Beachtakto Američania trávia sobotné odpoludnie v Los Angeles

Santa Monica Beachpláž v Santa Monice

3. DOM SESTIER HALLIWELLOVÝCH

Ak ste boli v 90.rokoch fanúšikmi seriálu Čarodejnice (Charmed) o troch sestrách, čarodejniciach žijúcich v San Franciscu, môžte sa prísť pozrieť na ich seriálový dom vo Viktoriánskom štýle. Podľa seriálu sa dom nachádza v San Franciscu, no v skutočnosti je postavený v L.A. Aby ste sa sem dostali, nastúpte na červené alebo modré metro a vystúpte na West lake/McArthur park zastávke a prejdite sa na Caroll Avenue, čo zaberie cca 20 minút prechádzky. Radšej si vezmite Google mapu aby ste nezablúdili, je to ďaľeko.

Charmed housedom Čarodejníc na Caroll Avenue

Majte na pamäti, že dom je niekoho súkromný majetok a nemôžte sa tu len tak promenádovať. Chovajte sa vhodne, ako keby ste tam bývali vy – tiež by ste nechceli aby vám niekto chodil po záhrade, že? :)

4. UNIVERSAL STUDIOS – filmové štúdiá

Keď som plánoval svoju cestu do L.A., filmové štúdiá som nechcel navštíviť práve kvôli vysokým cenám za lístok – cca 80 dolárov (cca 70 EUR) za celodenný vstup no odporúčania známych moje plány zmenili. Návšteva filmových štúdií v Hollywoode bol pravdepodobne najlepšie strávený čas v Los Angeles, nakoľko som videl ako sa točia filmové trháky, bol som šokovaný tým aké všelijaké efekty filmári používajú a videl som mnoho miest, ktoré som pred tým videl vo filmoch a seriáloch v televízií ako napríklad Wisteria lane – ulicu, kde natáčali Zúfalé manželky či známy Bates Motel z hororu Psycho.

Môžete tu tiež navštíviť Simpsonovcov, hrobku Múmie, Transformers či Jurský park. Na predaj sú denné a viac denné lístky a návšteva za tie peniaze naozaj stojí. Nie som za rozhadzovanie za turistické atrakcie a radšej vždy navštívim odľahlé miesta kde sú miestni, no Universal Studios by som navštívil opäť.

Battes motelBates motel

Universal Studiosfilmové štúdiá

Wisteria Lane, Desperate housewivesdomy Zúfalých manželiek

Aby ste sa sem dostali, vystúpte z červeného metra na Universal/Studio city zastávke odkiaľ vás autobus zadarmo odvezie až k štúdiám. Jednoducho kráčajte s davom :) nebudete jediní, kto tam pôjde. Lístky na predaj na oficiálnych stránkach.

5. CHODNÍK SLÁVY & NÁPIS HOLLYWOOD

Asi najznámejším miestom v L.A. je chodník slávy. Pre mňa bol veľkým sklamaním. Neviem čo som očakával, možno veľa no toto miesto ma nudilo. Je tu veľa turistov (ako všade) ktorí pozerajú pod nohy a fotia si hviezdy. Okrem toho sú tu pekné obchody a množstvo barov. Môžete si tu kúpiť suveníry od výmyslu sveta, oblečenie či len tak sa prejsť no mňa najviac potešil podniky, ktoré mali v tom čase happy hour :) Ak čakáte, že uvidíte Britney Spears na nákupoch, zrejme sa nedočkáte. Chodník slávy určite patrí k musíš-vidieť miestam v Los Angeles, no stačí raz :)

Janis Joplin starchodník slávy a hviezda Janis Joplin

Vystúpte z červeného metra na zastávke „Hollywood“ a ste tu.

6. MEXICKÁ ŠTVRŤ

Keď som prišiel do L.A., bol som veľmi prekvapený aká veľká mexická menšina sa tu nachádza (dajú sa stále nazývať menšinou?). Všetko je dvojjazyčne, po anglicky a španielsky a často narazíte na človeka, ktorý po anglicky nevie povedať ani slovo. Ak chcete žiť v Los Angeles, po anglicky vedieť nemusíte, naozaj. Počas motania sa po meste sme narazili na neoficiálnu mexickú štvrť na ulici S Alvarado street. Tu môžete ochutnať mexické jedlo, stretnúť sa s miestnymi (Mexičanmi) a pomerne lacno nakúpiť či sa najesť. Je tu mnoho obchodíkov s elektronikou, oblečením (zrejme nepravým) a ak ste ešte v Mexiku neboli, tu sa ho môžte nadýchať na rohu S Alvarado street a siedmej avenue. Ak máte za sebou dáke lekcie Španielčiny, tu prídu vhod :)

Mexican district, LAmexická kultúra v Los Angeles

Los Angeles je prevažne business mesto kde sa zábava chápe ako zamestnanie. Ľudia do L.A. prichádzajú aby sa stali hviezdami filmového plátna, no väčšinou končia ako upratovači či priamo na ulici. L.A. je mesto plné kontrastov a toľko divných ľudí čo som stretol tu, som ešte nikde nevidel. New York je dedina v porovnaní s Los Angeles a miestami som sa tu necítil bezpečne. Je tu 18 miliónov obyvateľov asi každej svetovej kultúry, ktoré sa tu miešajú kamkoľvek idete. Toto mesto by ste nemali na svojich cestách vynechať, no privravte sa na všetko a otvorte svoju myseľ :D

Čo vidieť v Los Angeles? Všetko, haha.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.