Čo vidieť v Los Angeles, neskrachovať a moje tipy na výlety a skybar

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

V Los Angeles som bol viackrát, no pri mojej prvej návšteve v roku 2015 ma toto mesto veľmi neoslovilo. Prečo? Prišlo mi príliš neosobné, plné bezdomovcov a naozaj zvláštnych ľudí. Avšak, síce mi to trvalo dlhšie, L.A. som prišiel na chuť až v roku 2018. Prečítaj si čo vidieť v Los Angeles.

Čo vidieť v Los Angeles

Prečítaj si čo vidieť v Los Angeles počas tvojej návštevy. Navyše, na spodku článku ti pridám niekoľko tipov na výlety do okolitých miest. Tu si pozri lacné letenky do Los Angeles.

 1. L.A. Downtown a skybar Perch.
 2. Dom Čarodejníc.
 3. Hotel Cecil.
 4. Chodník slávy.
 5. Nápis Hollywood.
 6. Santa Monica a koniec Route 66.
 7. Rodeo drive.
 8. Filmové štúdiá.

Pred tým, než pôjdeš do L.A., je úplne jedno, kde sa ubytuješ. Mesto je tak obrovské, že to budeš mať všade ďaleko, hehe. Ja som vo veľkom využíval AirBnb. Tu ti prikladám 20 € poukaz na tvoje prvé ubytko, čo je v L.A. tak na jednu noc. Na dopravu odporúčam metro a autobusy. Google vie všetko super naplánovať aj s prestupmi. Jedna cesta metrom stojí $ 1,75. Avšak, dá sa kúpiť neobmedzená karta na 24 hodín, čo sa mega oplatí pri tých vzdialenostiach. Stojí sedem dolárov a týždenná dvadsaťpäť. V porovnaní s New Yorkom sú to super ceny.

„Na návštevu Los Angeles ti odporúčam minimálne 3 celé dni, aby si stihol všetko a nemal pocit, že sa naháňaš.“


Los Angeles downtown a perfektný rooftop skybar

Los Angeles downtown je časť s množstvom mrakodrapov, ktorá vo svojej podstate nie je ničím zaujímavá. Prečo som ju teda zaradil to tohto zoznamu? Nachádza sa tu perfektný rooftop skybar s nenormálnym výhľadom na všetky mrakodrapy. Jeho návštevu určite odporúčam hlavne večer, po zotmení. Ja som chytil takúto hmlu, no stále sa mi to veľmi páči.

Podnik sa volá Perch a nájdeš ho na tejto adrese: 448 S Hill St, Los Angeles. Vstupné tu je zadarmo, musíš mať však viac ako 21 rokov. Rooftop bar je, samozrejme, na vrchu mrakodrapu, čiže pôjdeš výťahom. Hore sa dá platiť kartou a ako som povedal, ten výhľad je nenormálny. Strávil som tu svoj posledný večer v Kalifornii pred odletom domov a nemohol som si vybrať lepšie. Veď pozri:

skybar v los angeles
Výhľad z Perch baru.
los angeles downtown
V uliciach L.A. downtown.

Dom Čarodejníc nie je v San Franciscu ale v Los Angeles

Kto bol závislák na seriál Charmed ako ja? V seriáli je jedna nepravda, tento dom stojí v Los Angeles a nie v San Franciscu, ako sa hovorí v seriálu. Nájdeš ho na ulici 1329 Carroll Ave v Angelino Heights. Čarodejnice boli naozaj legenda a dodnes sa k nemu chodia fotiť fanúšikovia z celého sveta.

Dom je v súkromnom vlastníctve a niekto v ňom býva. Preto ti neodporúčam príliš sa približovať, ale dá sa s ním celkom pekne vyfotiť z ulice. Navyše, je veľmi blízko L.A. Downtown. Ja som to dal peši za pol hodinu z centra. Pamätám si, ako som pred domom točil video pre jedného YouTubera a potom som si neskôr vo videu všimol, že práve niekto vynášal smeti. Žeby Piper, haha? Čo vidieť v Los Angeles? Známy dom Čarodejníc Halliwellových

dom čarodejníc v la
Ahoj.

Hotel Cecil v Los Angeles

Hotel Cecil v L.A. sa stal inšpiráciu pre viacero hororových filmov a seriálov ako je American Horror Story. Stálo sa tu toľko samovrážd, nevyriešených vrážd a záhad, že hotel nakoniec skrachoval. Dopekla, a ja som sa v ňom chcel ubytovať. Zoznam všetkých záhad, ktoré sa stali v hoteli Cecil, vrátane smrti Elisy Lam, si prečítaj s mojom článku Smrť Elisy Lam & takto vyzerá strašidelný hotel Cecil v L.A. dnes. Jej rozkladajúce sa hnilé telo bolo po dlhej dobe nájdené vo vodnej nádrži na streche hotela po tom, čo sa hostia sťažovali na divnú pachuť vody. Dobrú chuť!

Hotel Cecil leží v Los Angeles downtown, čiže ho určite neminieš. V blízkosti je aj „preslávená“ Skid Row, čo je také feťákovo L.A. Aj keď hotel Cecil nie je typickým bodom na zoznamoch toho čo robiť a čo vidieť v Los Angeles, mňa táto zastávka zaujala.

Ja som sa chcel v hoteli ubytovať, no práve v čase mojej návštevy bol zatvorený. Vraj prechádza rekonštrukciu. Tu ti tiež prikladám strašidelné video z výťahu priamo z hotela, kedy Elisa zmizla:

Smrť Elisy Lam ma šokovala. Bolo to hlavne z toho dôvodu, že je okolo toho veľké tajomstvo a nikto netuší, čo sa stalo. Keď som bol naposledy v Los Angeles, išiel som sa pozrieť na známy hotel Cecil, ktorý poznajú ľudia pre všetky vraždy a samovraždy, ktoré sa v ňom stali. Neskôr bol pre svoju zlú reputáciu premenovaný na Stay On The Main a potom zatoverný. A to som sa v ňom chcel ubytovať. Neskôr bol hotel inšpiráciou pre American Horror Story.
Legendárny hotel.

Chodník slávy v Hollywoode a nápis Hollywood

Pre niekoho najviac preceňovaná zastávka v Los Angeles, pre iného neodmysliteľná súčasť mesta. Pre mňa to je zastávka na pol hodinku, aby som si mohol povedať, že som bol na chodníku slávy v Los Angeles. Popravde, nie je ničím zaujímavý a ani tu zrejme žiadnu celebritu v tom dave nestretneš.

Môj tip: Ak tam chceš mať naozaj peknú fotku bez ľudí, vybehni tam o siedmej ráno, ako ja dole. Býva tam naozaj veľa ľudí a na fotku bez ľudí, ako sedíš na chodníku slávy, si budeš musieť pekne počkať.

čo vidieť v los angeles chodník slávy
Chodník slávy.

Z chodníka pekne vidno aj nápis Hollywood. No a iba ja musím mať smolu, že keď sa tam konečne vyberiem, tak začne pršať a celý nápis sa ponorí do hmly. K nápisu sa dá isť peši (čo je poriadna štreka), alebo autom. Keďže ma po L.A. vozil kamoš svojim autom, boli sme tam pomerne rýchlo. Aj by som napísal, že je odtiaľ pekný výhľad na Los Angeles, keby som ho videl, haha. Každopádne, chodník slávy neodmysliteľne patrí na zoznam toho, čo vidieť v Los Angeles.

nápis hollywood
Nápid Hollywood.
nápis hollywood
V daždi.

Santa Monica pláž a koniec Route 66

Výhodu Los Angeles (oproti napríklad San Franciscu, kde je stále zima) je, že L.A. má perfektné a dlhé pláže. Najznámejšia je v Santa Monica či Venice beach so svojou Muscle beach. Tiež tu končí Route 66, ktorá je prvou cestou, ktorá spojila Východ a Západ USA. Čo ma veľmi milo prekvapilo na Santa Monica bolo to, že tu je veľa mexických reštaurácii a keďže som do Kalifornie prišiel z Mexika, nenormálne mi chýbalo tacos.

Túto časť ti odporúčam tak na pol dňa minimálne, keďže je to celkom ďaleko z centra. Pamätám si, ako som v tom klimatizovanom vagóne metra sedel asi 50 minút, brr. Ak však čakáš, že sa okúpeš v mori, sklamem ťa. More tu je studené a vlny vysoké. Je to tak na rýchle zaplávanie. Čo vidieť v Los Angeles? Super pláže.

koniec route 66
Koniec route 66.
santa monica pláž
Pláž v Santa Monica.
kolotoče pier santa monica
Známe mólo s kolotočmi.
kolotoče pier santa monica
Ahoj.

Rodeo drive ulica a nákupy

Hovorili mi, že keď pôjdem na ulicu Rodeo drive, uvidím nakupovať Paris Hilton, haha. Maximálne tak na YouTube. Je pravda, že práve sem chodia nakupovať celebrity a je tu hrooozne veľa predražených obchodov, kde ťa len za to, že vstúpiš dnu, zúčtujú. Nájdeš tu tiež kozmetický salón pre psy, kde ráno donesieš svojho psíka a celý deň mu tu robia wellness a masáže.

Poprade, neviem, čo som od ulice Rodeo drive čakal, no je to obyčajná ulica s drahými obchodmi. Pri nabližšej návšteve Los Angeles sa jej vyhnem. Núúúúdáá. Hľadal som tu miesto, kde sa naraňajkujem, no nie je tu ani pošahaný Subway, haha. Celebrity asi nejedia sendviče. Ak nevieš, čo vidieť v Los Angeles, zastav sa na Rodeo Drive, no ja by som to už nerobil.

rodeo drive nákupy
Nákupy na Rodeo drive? Nie.

Filmové štúdia v Hollywoode

Keď som plánoval svoju cestu do L.A., filmové štúdiá som nechcel navštíviť práve kvôli vysokým cenám za lístok, cca $ 80 až 120 za celodenný vstup, no odporúčania známych moje plány zmenili.

Návšteva filmových štúdií v Hollywoode bol pravdepodobne najlepšie strávený čas v Los Angeles, nakoľko som videl, ako sa točia filmové trháky, bol som šokovaný tým, aké všelijaké efekty filmári používajú a videl som mnoho miest, ktoré som pred tým videl vo filmoch a seriáloch v televízii, ako napríklad Wisteria lane – ulicu, kde natáčali Zúfalé manželky či známy Bates Motel z hororu Psycho. Môžeš tu tiež navštíviť Simpsonovcov, hrobku Múmie, Transformers či Jurský park. Na predaj sú denné a viac denné lístky a návšteva za tie peniaze naozaj stojí.

Ak máš času nazvyš, určite sa oplatí aj Malibu, ktoré je trochu mimo mesta, či West Hollywood, kde sú najlepšie párty v meste a veľká gay párty komunita. Avšak, tieto dve zastávky som nestihol.


Výlety z Los Angeles, ktoré sú celkom fajn

 • Výlet do San Diega odporúčam tak na jednu noc. Z Los Angeles sa sem dostaneš vlakom, alebo lacnejšou možnosťou GreyHound autobusom, s ktorým to trvá približne tri hodinky.
 • Výlet do Las Vegas a Grand Canyonu môžeš absolvovať lietadlom, alebo prenajatým autom. Fakt sa to oplatí a cesta autom z Las Vegas do Grand Canyonu je jedna z mojich najobľúbenejších na svete. Prečítaj si ako prenajať auto v USA.
 • Výlet do San Francisca musíš dať. V tomto prípade by som určite išiel lietadlom, je to trochu ďalej, no letenky sa dajú zohnať už od 50 dolárov jednosmerne. Prečítaj si čo vidieť v San Franciscu.

5 COMMENTS

 1. ahoj, mam otazku. ak by som chcela navstivit west hollywood, kde je najlepsie sa pobliz ubytovat? kde si byval ty v LA? LA je strasne velke a neviem , ci by som sa tam vedela zorientovat.Lucia

 2. Avšak, dá sa kúpiť neobmedzená karta na 24 hodín, čo sa mega oplatí pri tých vzdialenostiach. Stojí sedem dolárov a týždenná dvadsaťpäť. V porovnaní s New Yorkom sú to super ceny.
  — lebo tyzdnova za 32 dolarov v NYC je uz horibilna suma 😀

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.