Návšteva Krakova podľa Milana Bez Mapy a tipy čo vidieť

131,206FansLike
214,632FollowersFollow
114,724FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Krakova? Ani neviem, prečo mi návšteva Krakova trvala tak dlho. Mesto, o ktorom mi hádam každý povedal, že je krásne a musím ho navštíviť. Možno mi to trvalo preto, lebo Krakov je od Slovenska naozaj blízko a dostanete sa sem pohodlne z každej strany našej krajiny. Možno preto, že som nemal s kým ísť alebo jednoducho preto, že som čakal na ten správny moment. No a ten dorazil práve teraz.

Návšteva Krakova, čo vidieť v Krakove a aké pamiatky navštíviť

V tomto článku vám ukážem čo vidieť v Krakove počas návštevy, kam ísť, kde sa zastaviť, aké pamiatky si pozrieť a kde sa dobre najesť. Článok vznikol v spolupráci s mestom Krakov a musím vám povedať, že urobili sakra dobrú prácu a ukázali mi to najlepšie z Krakova. Všetko nájdete v riadkoch nižšie.

Ako som sa prechádzal po uličkách historického mesta so svojou sprievodkyňou, mladou Poľkou s blond vlasmi, začala sa smiať. Opýtal som sa jej, ako veľký je Krakov. Pozrela na mňa, povedala, že najväčšie poľské mesto je Varšava a druhé Chicago, haha. Ale vážne, s počtom obyvateľov je Krakov drvuhým najväčším mestom v Poľsku. Poďme na návštevu!

Kde sa ubytovať v Krakove počas návštevy

Ubytovanie v Krakove nie je problém. Ja som bol ubytovaný v hoteli Mercure Krakow Stare Miasto. Je to štvorhviezdičkový hotel v Starom Meste, len tri minúty pešo od vlakovej stanice a asi desať minút pešo od centra a námestia v Krakove. Najviac sa mi tu páčilo veľmi štýlové zariadenie a recepcia plná obrazov. Do pozornosti by som chcel dať tiež raňajky, ktoré sú až do jedenástej (v prípade, že by ste sa zdržali na párty) a fitnescentrum. Ďakujem za ubytovanie.

Tipy na dobré reštaurácie v Krakove a kde sa najesť

Krakov je hlavne o chuťových bunkách. Nedovolím si tvrdiť, aká je najlepšia reštaurácia v Krakove, no vybral som tieto reštaurácie, ktoré som všetky navštívil. Napíšem vám k nim čo sa mi na nich páčilo najviac.

  1. Pod Baranem je kúsok od zámku, varia zásadne z čerstvých surovín, preto sa na jedlo čaká o niečo dlhšie. Galéria obrazov je súčasť reštaurácie, čo sa mi veľmi páčilo a považujem to za veľmi kreatívne.
  2. Trattoria La Campana je krásna reštaurácia s nádvorím v centre Krakova. Má aj dáke Michelinské ocenenie z roku 2019. Už minimálne kvôli tomu nádvoriu sa tu zastavte aspoň na kávu.
  3. Klimaty Poludnia je ďalšia reštaurácia s veľmi romantickým nádvorím, ideálna na rande. Odporúčam vám vyskúšať ich mäsové kofty so zemiakmi. Mňam!
  4. The Piano Rouge je reštaurácia na hlavnom námestí, zbehnite dnu, je to kabaret.
  5. Kogel Mogel je ďalšia reštaurácia s pekným nádovorím.

Najlepšie reštaurácie v Krakove

Trattoria La Campana
Trattoria La Campana a ich park

Centrum Krakova, opevnenie, kostol, hlavná ulica a námestie

Vďaka cestám a polohe bol Krakov veľmi bohatým mestom. Bol akýmsi stredobodom medzi východom a západom a okrem toho sa tu ťažila soľ. Historické centrum je celé opevnené a dnu sa dostanete len cez vstupné brány. Na tomto systéme fungovala väčšina stredovekých miest. Krakov mal týchto brán osem, dodnes sa ale všetky nezachovali.

Najkrajšia je Hlavná brána hneď oproti kruhovej stavbe s názvom Barbakan, ktorá je súčasťou obranného opevnenia. Domy v srdci mesta sú symetricky usporiadané, čo nám dáva obraz o tom, ako stavitelia mesta rozmýšľali. Moderne a stavba mesta bola detailne premyslená, nie spontánna. Vďaka tomu sa tu dnes ľahko zorientuje. Podobne je usporiadaný aj dolný Manhattan v New Yorku. Práve pre toto usporiadanie má mesto nespočetne veľa zašitých nádvorí s kaviarňami a reštauráciami. Navštívte všetky.

Návšteva Krakova podľa Milana Bez Mapy


Čo vidieť v Krakove a aké pamiatky navštíviť

Jedným z najväčších ťahákov mesta je Hlavná ulica. Tiahne sa od Hlavnej brány až po významné námestie. Do pozornosti by som chcel dať najmä kaviareň Jama Michalika. Je to jedna z najznámejších kaviarní v Krakove, zaujímavá tým, že nemá okná. Prečo? Zariadili ju umelci z niekdajšieho hnutia MODA POLSKA. Okná tu nie sú z prostého dôvodu. Keď ste umelec a potrebujete tvoriť, čakáte svoju múzu a nápady, okno by vás zbytočne rozptyľovalo. Potrebujete sa sústrediť na umenie a nie pozerať okna. Nie? Okrem toho priamo v tejto kaviarni začal známy kabaret, Green balloon. Kaviareň má veľmi špecifické zariadenie – zariadili ju umelci.

Prejdite sa uličkami mesta a všimnite si okolité budovy. Krakov je výnimočný tým, že ako jedno z mála miest nebol počas druhej svetovej vojny zničený. Vďaka tomu tu sa dnes pozeráte na pôvodné budovy, ktoré prežili stáročia. Keď budete počas prechádzky pokračovať ďalej do mesta, neminiete veľký kostol, ktorý je dominantou celého námestia. Veľký oltár ktorý v ňom stojí trvalo vyrezať dlhých dvanásť rokov a pri jeho príprave pomáhali aj študenti. Má výšku jedenásť metrov, čo je takmer polovica výšky celého kostola. Celý je venovaním Panne Márii a vraj v ňom stojí vyše dvesto drevených sôch. Najvyššia má tri metre, najnižšia iba pätnásť centimetrov.


TIP: Prečítajte si tiež čo vidieť v Gdaňsku na severe Poľska.


Vstupná brána do Krakova
Vstupná brána do Krakova
Vstupná brána do Krakova
Vstupná brána do Krakova

Každú hodinu sa ozve z veže kostola v Krakove melódia z trumpety

Okná za oltárom sú pôvodné a maľby na nich krásne. Zapozerajte sa. Každú hodinu na okne jeho najvyššej veže otvorí okno reálny človek zahrá krátku melódiu. Či sú tri hodiny poobede alebo tri ráno. Je to symbol Krakova.

Melódia však nikdy nie je dohraná do konca. Vraj je to kvôli tomu, že pôvodný pán, ktorý ju hral vo veži, bol brutálne zavraždený strelou do krku. Či to je pravda, nikto nevie, no Krakobu ostala takáto tradícia.

Hlavná ulica Krakova
Hlavná ulica Krakova
Kostol na námestí v Krakove zvnútra
Kostol na námestí v Krakove zvnútra

Výlet balónom v Krakove

Tradíciou je aj predaj kvetov na námestí Rynek a v decembri aj vianočných ozdôb. Na tie sa Poliaci pripravujú počas celého roka. Vianočná súťaž o najkrajšiu vianočnú ozdobu je tak prestížna, že sa na ňu začínajú miestni pripravovať už na jar. Podmienky sú jasné, ozdoby musia mať prvky krakovskej architektúry a tie najväčšie ozdoby mávajú výšku aj dva metre. Víťazi sú po skončení súťaže odmenení tým, že ich výzdoby nechajú na výstave v historickom múzeu mesta.

Zastavte sa aj pri balóne, ktorý vám z výšky 200 metrov (tak to spočítali moje hodinky) ukáže panoramatický Krakov. Odporúčam vám rezervovať si VIP lístky do prednej rady. Rada na balón je hlavne počas leta nekonečná.

Výlet balónom Krakov
Výlet balónom Krakov

Múzeum pod námestím Rynek v Krakove

Čo sa nachádza pod námestím Rynek vás prekvapí ešte viac. Celé je podkopané a pod peknými dlažobnými kachličkami na námestí nájdete najväčšie podzemné múzeum v Poľsku. Ja som sa v ňom zastavil a dozvedel sa také pikošky, ako napríklad to, že v minulosti sa na stavbu miest používalo dubové drevo. Prečo? Vydrží dodnes. V múzeu sú odkryté pôvodné cesty zo stredoveku a na nich jasne vidno, že boli spevnené dubový drevom. Hodnota mincí sa nedávala ich počtom, ale ich váhou. Ak ste mali dve tenké mince, bohatší bol ten, kto mal jednu hrubšiu. Námestie Rynek nad mojou hlavou bolo dôležitým miest im obchodu. Mešťania sem chodili nakupovať zlato, kovy, kožu, topánky či kože. Ľudí vtedy pochovávali so zviazanými rukami a nohami. Nevieme prečo, možno aby neušli ako zombies, možno boli pochovaní zaživa.

Múzeum začali pripravovať v roku 2005 a práce pokračovali až do roku 2010. Na päť rokov bolo námestie Krakova rozkopané, čo bol otravný problém pre miestnych obyvateľov.V Krakove je osem univerzít do ktorých chodí vyše dvesto tisíc študentov.

Wawel, zámok nad mestom v Krakove a zbierka kobercov

Wawel, zámok nad mestom je jedno z najkrajších miest, ktoré som v Krakove videl. Prvé, čo mi udrelo do očí bol krásny park a záhrada, v ktorej behala automatická kosačka. Pokrok nezastavíš, haha. Obrovská zlatá kupola, ktorá žiari už z veľkej diaľky, je pokrytá skutočným zlatom. Zámok má vyše sto izieb, no zaujímavá je zbierka kobercov vyšívaných zlatom, ktorých je zámok plný. Tie najväčšie majú dĺžku do desať metrov a vážia okolo 150 kilo. Neviem, či je to tým materiálom alebo zlatom, no je to pekne ťažký koberec. Koberce sú maľované prírodnými materiálmi, preto mnohé z nich stratili sýtosť svojich farieb. To však nevadí, stále sú veľmi pekné.

Výrobu jedného koberca bolo potrebné poriadne naplánovať. Na tie najväčšie bolo potrebné zohnať šesť ľudí, ktorí vedia tkať a sú ochotní spolu na jednom koberci pracovať aj dva roky. Bola to veľmi drahá záležitosť. Taký ručne robený koberec si vtedy mohli dovoliť len tí najbohatší. Sem-tam pozrite očkom aj na stropy. Jedna miestnosť má krásny kazetový strop s dekoráciami ľudských hláv, samozrejme, z dreva, haha.

Wawel, zámok nad mestom v Krakove a zbierka kobercov
Wawel, zámok nad mestom v Krakove a zbierka kobercov.
Návšteva Krakova
Návšteva Krakova


Židovská štvrť Kazimierz

Čítajte to Kazimiš. Keď som na svoj Instagram @milan_bezmapy hodil storku, že sa chystám na návštevu Krakova, mnohí ste mi povedali, že Kazimiz je jeho najkrajšia časť. Súhlasiť s tým nemôžem, viac sa mi páčilo centrum, no židovská štvrť v Krakove bola tiež veľmi pekná. Je najmä pre mladých ľudí, ktorí žijú trochu viac hipsterským životným štýlom. Nájdete tu kaviarne, galérie, vegánske a židovské reštaurácie. Je to taký iný Krakov a má úplne iný vibe. Budovy sú nižšie, ako v meste, obvykle majú len jedno poschodie a ide o také lacnejšie centrum Krakova.

Kazimierz bol založený vtedajším kráľom ako mesto pre Poliakov. Nebola to súčasť Krakova, no po tom, ako sa do Krakova začali sťahovať Taliani, Dáni či Slováci, židom sa v Krakove prestalo žiť dobre. Majú iné zvyky aj oblečenie a noví obyvatelia Krakova proti nim začali protestovať. Židia sa teda oddelili od kresťanov a odsťahovali do Kazimizu na pokyn kráľa. To bolo všetko, čo sa zmenilo. Židia mohli naďalej navštevovať Krakov, len v ňom nemohli bývať. Do pozornosti by som ale chcel dať fakt, že Kazimierz nikdy nebol ghetto alebo horšia časť. Išlo o normálne mesto so všetkým, čo k tomu patrí.

Židovská štvrť Kazimierz
Židovská štvrť Kazimierz
Židovská štvrť Kazimierz
Židovská štvrť Kazimierz
Pôvodné opevnenie Kazimierza.
Pôvodné opevnenie Kazimierza

Neskôr sa Kazimierz pripojil ku Krakovu ako jeho mestská časť a na to, aby sa židia mohli nasťahovať naspäť, museli splniť jednu jedinú podmienku – prestať nosiť svoje tradičné oblečenie. Pred vojnou bola v Krakove jedna z najväčších komunít židov v Poľsku, no po vojne ich tu ostalo tak málo, že aktuálne patrí k najmenším. Na mnohých miestach dodnes vidno časti pôvodného opevnenia, ktoré malo len jeden múr.

Nowa Huta, komunistická časť Krakova, kde sa Krakovčania báli chodiť

Socializmus. Moje obľúbené obdobie, v ktorom by som nikdy nechcel žiť. Nová Huta je časť Krakova, ktorá by k nemu hádam ani nepatrila. Ani miestni z Krakova sem nechodili, lebo Nowa Huta pokladali za nebezpečné ghetto, kde žijú chuligáni. Nebolo to ale celkom tak. Nowa Huta je modelové mesto socializmu, kde je všetko pekné a funguje.

Mala to byť konkurencia historickému Krakovu. Mesto ktoré má všetko, okrem kostola. V čase komunizmu nebola viera povolená Nowa Huta bolo prvé mesto bez Boha v Poľsku. Neskôr kostol postavili, no bolo to po nátlaku obyvateľstva a niekoľkých protestoch, pri ktorých zahynuli ľudia. Samozrejme, kostol bol povolený mimo tohto dokonalého socialistického komplexu.

Nowa Huta, komunistická časť Krakova, kam sa Krakovčania báli chodiť
Nowa Huta, komunistická časť Krakova, kam sa Krakovčania báli chodiť

Socha Lenina v Krakove

Mesto, ktoré vzniklo zbúraním okolitých dedín. Mesto, ktoré bolo nasiaknuté socialistickou propagandou. Jedným z klamstiev, ktoré propaganda šírila, bolo aj to, že zbúraním dedín komunisti urobili službu obyvateľom, ktorí na tomto území vtedy žili. Vraj ich zachránili z chudoby, ktorá tu vládla. Je to ale blbosť, pôda v Nowa Huta je tak úrodná, ako široko ďaleko nie. V skutočnosti si komunisti túto zem zobrali a tých, ktorí im nechceli dať svoje pozemky, boli jednoducho zabití. Dominantou pravidelného komplexu, ktorý bol „dokonalý“ je takzvaný „Roses boulevard“ alebo po slovensky, bulvár ruží ukončený veľkým námestím, ktoré bolo priam ideálne na rôzne o preslovy a prednášky plné propagandy. V jeho centre stála obrovská socha Lenina.

Socha otočená tvárou k Tatrám, kde Lenin rád trávil voľný čas. Socha, ktorá bola po páde komunizmu zvrhnutá a prevezená do lesa za mestom, kde ju hodili po ležiačky na zem. Neskôr si ju odtiaľ zobral švédsky milionár a zberateľ a umiestnil Lenina do svojho zábavného parku. Keby to tak Lenin vedel…asi by sa mu urobila nejedna vráska na čele. Nowa Huta bola navrhnutá pre 100 000 ľudí, má komunitné záhrady, umelé jazero s ostrovom, bol tu prvý multiplex v Poľsku a dostatok škôliek.

Bývalá oceliareň v Krakove v časti Nowa Huta

Kde ale všetci jej obyvatelia pracovali? V oceliarni hneď pri meste. Oceliareň bola tak blízko a to veľmi znečisťovala ovzdušie, že vidieť modrú oblohu v Novej Hute bola skôr výnimka, než pravidlo. Čo ma ale prekvapilo je fakt, ako dopredu komunisti rozmýšľali. V dobre, kedy vlastniť auto, bolo na rovnakej úrovni ako dnes je cesta do vesmíru, v Novej Hute bol do projektu mesta zahrnutý aj parking.

Podzemné parkoviská pre ľudí, ktorí nemali auto. Možno tým chceli obyvateľov motivovať k práci, aby si mohli dovoliť auto, lebo hou už majú kde parkovať? Čakacia doba na trabant bola vtedy zhruba osem rokov. Pod mestom sa tiež nachádza ochranný bunker, ktorý ale nebol proti atómový. Plány existujú, no nikdy neboli realizované.

V bunkri je telefónna centrála so skvelou ventiláciou proti smogu a založenými batériami. Ak by sa vypla elektrina, pre smog z oceliarne by sa v bunkri každý udusil. Ventilácia bola napojená na bicykel, ktorý ju vedel poháňať aj manuálne v prípade potreby. Miestnosť s batériami však ventiláciu nemá, ak by tam vypukol požiar, jednoducho by ju zavreli aby sa oheň nerozšíril. Ja som Nowa Huta navštívil originálne, trabantom. Bol to organizovaný výlet do komunistických čias od Crazy Guides. Nowa Huta v poslednej dobe začína byť viac a viac trendy. Je zelená a je tu dosť miesta. Život v prírode s priestorom začína byť stále viac vážený, najmä vďaka sérii lockdownow, ktoré sme prežili. Po korone byty v Nowa Huta zdraželi o 30 percent.

Návšteva Krakova a tipy od Milana Bez Mapy

Návšteva Krakova a tipy od Milana Bez Mapy
Návšteva Krakova a tipy od Milana Bez Mapy

Krakov mi dal dole sánku. Úplne seriózne. Zastavte sa tu na viac ako jeden deň a určite sa vám bude páčiť. Okrem tých tradičných vecí určite nezabudnite ani na krásnu štvrť Nowa Huta.

S láskou, Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.